Carabidae oznaczanie

Arek M.
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:36

Carabidae oznaczanie

Post autor: Arek M. »

Witam pierwszy wątek i zarazem post na tym forum
i od razu z pytaniem pomocniczym do was, co to według was za gatunki ?
mam wstępnie rozpoznane ale nie chce sugerować i robić sobie wstydu :D
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 lutego 2012, 17:40 przez Arek M., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Aneta »

Zrób dobre, duże zdjęcia i wrzuć je bezpośrednio na forum - linkowanie fotografii z innych serwerów jest niedozwolone. Poza tym prośba o oznaczenie z takich fotek, nie dość że poszatkowanych, to jeszcze miniatur, wygląda jak kiepski dowcip - tylko dlatego, że jesteś tu nowy wątek nie ląduje w koszu.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

A gdzie daty i miejsca połowu ? Czy wiesz, że cały rodzaj Carabus jest w Polsce objęty ochroną ?
1. Carabus nemoralis
2. Leistus rufomarginatus
3. Carabus convexus
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: klekel »

No, Jaho mnie wyprzedził :mrgreen:
Arek M.
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:36

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Arek M. »

mam pozwolonko :P i dziękuje za oznaczenie
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Marek Hołowiński »

Arek M. pisze:mam pozwolonko
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a kto i kiedy Ci je wydał?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Arek M. pisze:mam pozwolonko
Daruj sobie wciskanie kitu, nie wiesz o czym piszesz. Jesli myślisz, że ktoś to kupił, to jesteś w błędzie. Ale jesli poczuleś się lepiej, to miej się dobrze, pozdrawiam.

PS. Nie przeszkadzają mi fotografie owadów chronionych (chociaż w sumie powinny), ale Twoja wiara, ze jestes przekonywujący obezwładniła mnie.

Kto Ci wydal pozwolenie? Podziel się, chętnie wykorzystałbym takie "układy". ;-)
Arek M.
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:36

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Arek M. »

Nie wiedziałem ze jest konieczność wklejania tu jeszcze zdjęcia pozwolenia i zaglądając po innych postach nie widziałem tez takowych zdjęć i zapytań o nie. Domyślam się ze jest tu grono osób które dobrze się zna i stąd takowy zarzut i podejrzenie w kierunku moim czyli osoby nowej. Jeszcze raz zapewniam że takowe pozwolenia posiadam.

a jeżeli mogę to skorzystam z okazji i wrzucę kolejną fotkę kolejnego Carabusa
(tym razem napisze moje podejrzenie:
Carabus (Carabus) menetriesi menetriesi Faldermann, 1827
Carabus (Carabus) granulatus granulatus Linnaeus, 1758 )
i jeśli się mylę to na jaką cechę w tym przypadku zwrócić uwagę pomoze mi to w kolejnych oznaczeniach
drugi: Badister (Badister) lacertosus J. Sturm, 1815
z góry dziękuje
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie ma potrzeby wklejania pozwoleń, generalnie mnie (jak pisalem) nawet nie przeszkadzają w niczym takie fotki. twoja sprawa. Ale jak ktoś pisze, ze może to robić, bo ma na to pozwolenie, a napisał raptem dwa posty to mam wrażenie, że rozmawiam z jakimś dzieciakiem, który nie wie co pisze, ale wierzy że jest na tyle sprytny, że "okiwa" wszystkich.
Byc może masz zezwolenie, ale oświeć mnie proszę - jaki organ wydał Ci coś takiego? Samo w sobie jest dla mnie po prostu ciekawe. Może być na priva.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacku wybacz, ale takie sprawy niech podaje publicznie. Doskonale wiemy jak trudno jest obecnie uzyskać pozwolenie na zbieranie gatunków chronionych. Działając na rzecz programu Natura 2000 posiadałem pozwolenie na prowadzenie obserwacji (złowienie w siatkę, określenie gatunku i płci, a następnie wypuszczenie okazu na wolność).
Odnośnie Arka M razi mnie to że kłamie. Wszystkim uczestnikom tego forum próbuje wciskać kit.
To że posiada gatunki chronione, jego sprawa. Czy z tego powodu może kiedyś mieć kłopoty, też mnie nie interesuje.
To że Arek M jest nowym uczestnikiem forum, w niczym go nie usprawiedliwia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

No właśnie myślę o tym, ze może rzeczywiście w ramach prowadzenia pewnych badań można mieć pozwolenie na zabicie w trakcie badań owadów chronionych. Byc może tak jest, dlatego pytam, bo jesli Arek takie zezwolenie ma, to podając chociaż ogolną nazwę organu stałby się (jak widze, nie tylko dla mnie) wiarygodny. A tak to mam takie wrażenie, jakie mam.
Arek M.
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:36

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Arek M. »

Badanie prowadzę na terenie rezerwatu wiec posiadam dwa pozwolenia od RDOŚu by w ogóle poruszac sie po rezerwacie oraz od GDOŚu by łapać nawet z czerwonej księgi.
Zapewne taka odpowidź chcieliście usłyszeć ale zapewne i tak nie uwierzycie wiecej na ten temat nie pisze juz dalej bo i tak to nie zmieni waszego zdanei póki nie zobaczycie na ocznie pisma i podziękuje jak ktos potwierdzi lub zaprzeczy moje przypuszczenia co do oznaczenia tych dwóch wyżej okazów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Arek, mnie ta odpowiedź zupełnie wystarcza i nie gniewj się na mnie, ze tak zareagowalem na post. Przez Forum przewinęło się już tylu "cudotwórców", że gdy ktoś rejestruje się na forum i pisze takie rzeczy to odruchowo wkładam to między bajki. Bez urazy. Mnie zupełnie nie interesuje (i nie powinno w sumie) inteesować, kto, gdzie lowi, po co itd. Poirytowało mnie tylko takie lekkie sformulowanie, że ktoś może posiadać zezwolenie na zabijanie owadów chronionych. To byłoby zbyt proste.
Arek M.
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:36

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Arek M. »

i jeszcze raz pytanko do pierwszego zdjęcia które oznaczone było jako nemoralis
wydawało mi się ze bardziej podobny jest do problematicusa i skoro się myliłem to jaka cecha o tym świadczy


oczywiście że sie nie gniewam o zwykłą ciekawość ludzką i moze wrodzoną dociekliwość
doceniam to ze ktoś kto zajmuje sie owadami również chce ich bronic nawet na forum
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ten pdf z fragmentem o C.menetriesi i C.granulatus powinien Ci pomóc.
Załączniki
C.menetriesi vs C.granulatus FHL Carabidae 2nd ed 2004.pdf
(126.4 KiB) Pobrany 75 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A może po prostu Kolega potrzebuje klucza do Carabusów, skoro prowadzi badania to chyba warto mieć literaturę do oznaczania?
Arek M.
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:36

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Arek M. »

klucze posiadam np Hurki (bardzo dobry) ale jeszcze często się myle czy tez po dokonaniu oznaczenia upewniam sie fotografiami na końcu albo z bazy Coleoptera ale obarczone niestety błędem bądź brakiem zdjęcia okazu czy tez kilka gatunków z identyczny zdjęciem ale chociaż obszar występowania fajna sprawa
Ale wierze ze to forum odwiedzają również fachowcy którzy potrafią pomóc
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Akurat mnie nie bardzo obchodzi, czy masz pozwolenia i kto je wydał. Bardziej ciekaw byłem, czy jesteś świadom poławiania gatunków prawem chronionych. Prosiłem też o podawanie miejsca i dat...
Arek M. pisze:i jeszcze raz pytanko do pierwszego zdjęcia które oznaczone było jako nemoralis
wydawało mi się ze bardziej podobny jest do problamiticusa
Odnoszę wrażenie, że nigdy nie widziałeś C. problematicus, choćby na zdjęciu. Pofatyguj się choćby do google i zwróć uwagę na urzeźbienie pokryw obydwu.
Arek M. pisze:a jeżeli mogę to skorzystam z okazji i wrzucę kolejną fotkę kolejnego Carabusa
(tym razem napisze moje podejrzenie:
Carabus (Carabus) menetriesi menetriesi Faldermann, 1827
Carabus (Carabus) granulatus granulatus Linnaeus, 1758 )
i jeśli się mylę to na jaką cechę w tym przypadku zwrócić uwagę pomoze mi to w kolejnych oznaczeniach
Na zdjęciu jest C. granulatus. C. menetriesi ma znacznie skrócone pierwsze żeberko wzdłuż szwu pokryw i inny kształt przedplecza. Warto też patrzeć na czułki, które w przypadku C. granulatus są dłuższe.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: M. Stachowiak »

Arek M. pisze:Badanie prowadzę na terenie rezerwatu wiec posiadam dwa pozwolenia od RDOŚu by w ogóle poruszac sie po rezerwacie oraz od GDOŚu by łapać nawet z czerwonej księgi.
Zapewne taka odpowidź chcieliście usłyszeć ale zapewne i tak nie uwierzycie wiecej na ten temat nie pisze juz dalej bo i tak to nie zmieni waszego zdanei póki nie zobaczycie na ocznie pisma i podziękuje jak ktos potwierdzi lub zaprzeczy moje przypuszczenia co do oznaczenia tych dwóch wyżej okazów.
Hmmm… ciekawe :shock:, zwłaszcza w kontekście braku dostatecznej wiedzy o przedmiocie badań (chodzi mi o brak umiejętności rozpoznawania chronionych prawem gatunków chrząszczy bez potrzeby ich uśmiercania).
brakkonta

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: brakkonta »

Arek M. pisze:Badanie prowadzę na terenie rezerwatu wiec posiadam dwa pozwolenia od RDOŚu by w ogóle poruszac sie po rezerwacie oraz od GDOŚu by łapać nawet z czerwonej księgi.
...łapać, ale nie zabijać. Też miałem takie pozwolenie, ale tylko na przyżyciowe manewry.
Arek M. pisze:i jeszcze raz pytanko do pierwszego zdjęcia które oznaczone było jako nemoralis
Poza tym kto dał pozwolenie człowiekowi, który totalnie nie odróżnia dupy od słoika (chociaż i tu i tu jest dziura). I Ty chcesz pracować dla GDOŚu? Zaczynam się denerwować tą zbędną gadaniną. Po mojemu należy to przerwać.
jeszcze spokojny Mazep
Załączniki
nemoralis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.62 KiB)
problematicus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.04 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Tomasz G. »

Odrzucając aspekty prawne, szczególnie, że pozwolenie jest:
dlaczego piętnować zabicie C.nemoralis? Jak ktoś zabije rzadkiego niechronionego owada, to mu się gratuluje, a jak chronionego pospoliciucha to gani, nawet jak ma pozwolenie?
Przecież w zbiorach nie mamy tylko owadów, których nie da się rozpoznać bez zabicia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja bym proponowal nie ciągnąć tematu. Było już o tym wyżej, że problemem nie jest zabijanie owadow chronionych tylko sformulowania "posiadam pozwolonko" które zabrzmialo niewiarygodnie. Szkoda na to czasu, w tym wątku szczególnie, bo gotow on przyjąć formę jakiejś publicznej dyskusji nad poczynaniami jednej osoby.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Marek Hołowiński »

Arek M. pisze:Badanie prowadzę na terenie rezerwatu wiec posiadam dwa pozwolenia od RDOŚu by w ogóle poruszac sie po rezerwacie oraz od GDOŚu by łapać nawet z czerwonej księgi.
Miałem już nic na temat Arka M nie pisać, ale nie potrafię się powstrzymać :mrgreen:
O tym że pisze nieprawdę odnośnie posiadania pozwolenia świadczy powyższy cytat.
Gdyby faktycznie posiadał takie dokumenty doskonale by wiedział czego dotyczą.
Na łowienie gatunków z czerwonej księgi nie potrzeba żadnych pozwoleń, bo prawo nie zabrania ich łowić.
Co zatem idzie, GDOŚ takich dokumentów nie wydaje
brakkonta

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: brakkonta »

Marek Hołowiński pisze:Na łowienie gatunków z czerwonej księgi nie potrzeba żadnych pozwoleń, bo prawo nie zabrania ich łowić.

i to jest gwóźdź do trumny. Temat w śmieci.
Mazep
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: carabidae oznaczanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Arek M. pisze:Badanie prowadzę na terenie rezerwatu wiec posiadam dwa pozwolenia od RDOŚu by w ogóle poruszac sie po rezerwacie oraz od GDOŚu by łapać nawet z czerwonej księgi.
(...)
Zapewne wyskakuję tu z musztardą po obiedzie, ale chciałbym o coś dopytać:
- o jaki rezerwat chodzi i dlaczego do jego badania są potrzebne aż dwa pozwolenia?
- co ma do tego GDOŚ, który nie jest organem właściwym do wydawania pozwoleń na odłów gatunków chronionych?
- w jakim celu kłamiesz, i dlaczego robisz to tak nieudolnie?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: M. Stachowiak »

Adam! Właśnie GDOŚ, a ściślej Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska jest organem właściwym do wydania pozwolenia na odłów lub inne działania dotyczące gatunków chronionych. W takim pozwoleniu jest sprecyzowane, co, kto, kiedy, w jakim celu i ile okazów może odłowić oraz gdzie odłowione okazy będą przechowywane i w jaki sposób udostępniane.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Racja.
Się wziąłem i tym cytatem (i szerzej - całym tym wątkiem) deczko zamotałem.
Chodziło mi o to, że pozwolenia na penetracje rezerwatów (oraz np. na pozyskiwanie w tychże fragmentów roślin czy na zbiór martwych okazów owadów z gatunków chronionych) wydaje RDOŚ, co i tak nie ma nic wspólnego z odłowem gatunków wymienionych w Czerwonej Księdze, nie mówiąc już o tym, że tego rodzaju zezwoleń nie wydaje się komuś, kto nie bardzo wie, co właściwie łapie! :wink:
Witas

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Witas »

M. Stachowiak pisze: Właśnie GDOŚ, a ściślej Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska jest organem właściwym do wydania pozwolenia na odłów lub inne działania dotyczące gatunków chronionych.
Oj, coś mi się wydaje, że tylko WC Minister jakiś tam, ma teraz taką władzę. Tak samo dotyczy to Parków Narodowych.
Albo nie nadążam z nowelizacjami ustaw :P
Rezerwaty to inna bajka, tzn inni decydenci
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: M. Stachowiak »

Tylko tak Ci się wydaje :wink:.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Ale słuchajcie, jaki jest sens i umocowanie prawne do zwracania uwagi Koledze, który prosi o oznaczenie owadów? Oznaczcie jeśli można z tych fotek i wystarczy. Do ścigania łamiących prawo są przecież odpowiednie organy, każdy może złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa lub czynu karalnego; jeśli ma jakiekolwiek podejrzenia i może wskazać podstawy. Osoba prosząca o oznaczenie jest chyba świadoma obowiązujących przepisów, wie też, że internet jest publicznie dostępny i z pewnością strona entomo.pl jest też obserwowana przez różne osoby, w tym instytucje, "zielonych" itp.

Sugeruję skończyć ten temat, jeśli ktoś kłamie (jeśli ) to jego sprawa.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Witek Płachta »

Rafał SZCZECIN pisze:.... jeśli ktoś kłamie (jeśli ) to jego sprawa.
Uważam Rafale że nie do końca. Jeżeli ktoś łamie prawo to i owszem jego sprawa, natomiast jeżeli ktoś kłamie to również jest to sprawa okłamywanego i takie zagrywki powinny spotykać się z negatywnym odzewem. Tym bardziej kiedy robi się to na forum publicznym.
Podstawową rolą jaka powinno pełnić Forum jest edukacja. Rejestruje sie ktoś jako Arek M. i poza jego nickiem nic o nim nie wiemy. Prosi o oznaczenie czyli można by wnioskować że chce się nauczyć rozpoznawania tych gatunków. Janek zapytał się go jedynie "Czy wiesz, że cały rodzaj Carabus jest w Polsce objęty ochroną ?" bo być może o tym jeszcze nie wie i tego też powinien się nauczyć. Myślę że gdyby Arek odpowiedział po prostu "wiem" byłoby po sprawie ale że wyskoczył tu z tym "pozwolonkiem" więc ma to co ma. Też nie lubię być robiony w ... :evil:

Witek.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

W całej rozciągłości popieram Witka.
Oczywiście na łamanie prawa możemy przymykać oko, i na pytanie brzmiące: "jaki to sprzęt?", zadane przez złodzieja, który ukradł radio z samochodu, możemy po prostu oznaczyć model jego trofeum, i jeszcze mu ewentualnie pogratulować zdobyczy. :wink:
Ale możemy też zareagować inaczej.
Jeśli zaś chodzi o kłamstwo, to jako takie stawia ono pod znakiem zapytania ogólną wiarygodność człowieka, który się nim posługuje i implikuje kilka ciekawych pytań, które, jeśli je sobie zadamy, mogą powodować określone reakcje i odpowiedzi.
Przykładowo: niekoniecznie chciałbym, aby w momencie kontroli ktoś przyłapany na nieprawnym posiadaniu w zbiorze gatunków chronionych miał pod nimi podpięte etykiety determinacyjne z informacją: "det. A.Woźniak", bo nie chcę być wkręcany w tego rodzaju akcje.

Przesadzam?
Wg niektórych być może.
Sam jednak zadbałem o to, aby interesując się grupami owadów, wśród których są gatunki chronione zdobyć odpowiednie pozwolenia, co nie jest nierealne. I każdemu polecam taki kierunek działania.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Ależ właśnie w mojej wypowiedzi nie chodzi o przymykanie oka. Wręcz przeciwnie. Każdy z nas może przecież złożyc odpowiednie doniesienie do prokuratury czy choćby powiadomić policję. Zapewne nikt tego nie zrobi, choćby uzyskał odpowiedź, że osoba prosząca o oznaczenie owada chronionego nie posiada stosownego zezwolenia na posiadanie. Po prostu zakładamy, że rolą Forum nie jest donoszenie tylko edukacja.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Carabidae oznaczanie

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał SZCZECIN pisze:Po prostu zakładamy, że rolą Forum nie jest donoszenie tylko edukacja.
Właśnie dlatego informuje się tych co nie znają prawa. O jego respektowaniu czy ignorowaniu każdy decyduje sam. W tym wątku nikt nie chce na nikogo donosić. Autor zabrnął w kłamstwo i to zostało mu wytknięte.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”