Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Radosław Mroczyński
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03
Lokalizacja: Iława

Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Radosław Mroczyński »

Jest to, któryś z tej trójki. I tu rodzi sie pytanie: czy widoczne na zdjeciu plamki na pokrywach pozwalaja stwierdzić, że to Bembidion guttula? Wiem, że zdjęcia które robie są słabe-nie mam możliwości robienia lepszych.
Załączniki
DSC00104.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.57 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Bartek Pacuk »

Radosław Mroczyński pisze:Jest to, któryś z tej trójki. I tu rodzi sie pytanie: czy widoczne na zdjeciu plamki na pokrywach pozwalaja stwierdzić, że to Bembidion guttula? Wiem, że zdjęcia które robie są słabe-nie mam możliwości robienia lepszych.
Kształt przedplecza (przede wszystkim), choć poniekąd te plamy też, pozwalają stwierdzić, że to nie jest B. mannerheimii. Co do pozostałych dwóch to nie wiem, za mało widać. Musisz dobrze się przyjrzeć przede wszystkim podstawie przedplecza (jak też i jego mikrorzeźbie). Z tymi plamami to niepewna cecha, bo ja widzę plamę tylko na lewej pokrywie, natomiast na prawej nie.
Radosław Mroczyński
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03
Lokalizacja: Iława

Re: Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Radosław Mroczyński »

Dzieki Bartku :) rodzaj trudny, pozwol ze spytam dlaczego mozna odrzucic B.mannerheimii? Jaki jest kształt i na co patrzec?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Bartek Pacuk »

Radosław Mroczyński pisze:pozwol ze spytam dlaczego mozna odrzucic B.mannerheimii? Jaki jest kształt i na co patrzec?
Przedplecze B. mannerheimii jest wyraźnie szersze niż pozostałych 2 gatunków, niemal tak szerokie jak nasada pokryw. Przez to w stosunku do reszty ciała wydaje się większe. Jego boczne krawędzie są bardziej zaokrąglone (rzekłbym półkoliste) niż 2 pozostałych gatunków (to akurat chyba trudniej wychwycić). Inaczej też u B. mannerheimii wyglądają dołki przypodstawne przedplecza. Te wszystkie cechy moim zdaniem widać na zdjęciu, które zamieściłeś. Tzn. widać, że okaz nie pasuje do tego, co napisałem wyżej :wink: Poza tym nie na darmo gatunek ten nosił kiedyś nazwę unicolor :wink:
Dobrze widać te różnice, jak się ma te gatunki obok siebie, najprostsza metoda to skorzystanie z tego:
http://www.eurocarabidae.de/?v=photo&fi ... &compare=1
Porównując te gatunki zwróć również uwagę na długość czułków wzgl. dł. ciała - u B. mannerheimii są one zdecydowanie najkrótsze, nie sięgają połowy ciała.
Na Twoim zdjęciu nie widać jak wygląda podstawa przedplecza tego okazu oraz mikrorzeźba tegoż przedplecza. To zatem musisz ocenić sam. Jaki masz klucz? Jeśli nie masz FHL, to dobrym rozwiązaniem jest to (są tam również zaczerpnięte z FHL rysunki):
http://www.coleo-net.de/coleo/texte/philochthus.htm
Nie piszesz, gdzie i kiedy okaz złowiony, a środowisko może być w tym wypadku pewną wskazówką.
Radosław Mroczyński
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03
Lokalizacja: Iława

Re: Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Radosław Mroczyński »

Ooo :) strona, którą podałeś jest ciekawa i pomocna! Dziekuje równiez za wskazówki, a sam okaz złowiony został w okolicach Iławy, przy rowie melioracyjnym na polu. Twój post skusił mnie do spędzenia jeszcze troche czasu nad tą grupą może coś uda mi się dopatrzeć. Mam FHL, ale nawet z tym ciężko...
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Bartek Pacuk »

Radosław Mroczyński pisze:sam okaz złowiony został w okolicach Iławy, przy rowie melioracyjnym na polu.
Czyli tak jak przypuszczałem, nie jest to raczej siedlisko B. mannerheimii, który jest gatunkiem generalnie leśnym, preferującym miejsca zacienione. B. guttula to gatunek terenów otwartych, spotykany na wilgotnych łąkach, ale też na polach (choć mam też okazy B. mannerheimii z agrocenoz). B. neresheimeri w Polsce był łowiony na solniskach pod Inowrocławiem, a także we Wrocławiu, ale nie pamiętam, w jakim siedlisku (nie mam teraz pod ręką pracy, gdzie to jest opisane). Nie wiem, czy jest znany jeszcze z innych stanowisk. Ale coś mi się kojarzy, że kiedyś mówiłeś, że wysyłałeś coś Mietkowi do weryfikacji i tam był B. neresheimeri?
Radosław Mroczyński pisze:Twój post skusił mnie do spędzenia jeszcze troche czasu nad tą grupą może coś uda mi się dopatrzeć. Mam FHL, ale nawet z tym ciężko...
Jest ciężko, bo ta cecha z podstawą przedplecza jest dość subtelna. Piszą w kluczach, że przedplecze B. guttula powinno być błyszczące, a B. neresheimeri raczej matowe. Ale trudno mi to skomentować, bo nie widziałem nigdy okazu B. neresheimeri...
Radosław Mroczyński
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03
Lokalizacja: Iława

Re: Bembidion guttula\mannerheimii\nersheimeri

Post autor: Radosław Mroczyński »

Tak, łowiłem i wysyłałem. Pan Mietek oznaczył jako B. neresheimeri i mam ten okaz. Porównywałem z tym Bembidionem na zdjęciu i raczej różnią się. A pewna drobna różnica dotyczy długości przedplecza. Ten osobnik oznaczony przez Pana Mietka ma przedplecze nieznacznie dłuższe od tego osobnika ze zdjęcia co by mi bardziej pasowało pod B.guttula. Ale dla mnie te cechy są zbyt subtelne i zostawie go jako Bembidion guttula(?). Okaz, który okazał się B.nersheimeri złowiony został przy jakims polu uprawnym (niestety nie zanotowałem czy była tam woda, ale chyba nie) a ten ze zdjęcia bliżej wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”