Pterostichus nigrita

Radosław Mroczyński
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Pterostichus nigrita

Post autor: Radosław Mroczyński »

Witam. Ze względu na brak doświadczenia zadaje to pytanie, być może banalne. Czy P. nigrita może posiadać pomarszczone przedplecze?? A może zle oznaczyłem gatunek? Nie spotkałem sie jeszcze z takim przedpleczem u tego gatunku. załączam zdjęcie.
Załączniki
P. nigrita?
P. nigrita?
DSC00103.JPG (91.16 KiB) Przejrzano 1333 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pterostichus nigrita

Post autor: Bartek Pacuk »

Też nie widziałem nigdy tak pomarszczonego przedplecza u P. nigrita, więc się nie wyrywałem z odpowiedzią. Ale im dłużej patrzę na to zdjęcie, tym bardziej dochodzę do wniosku, że to nie może być nic innego. Aha, i jeszcze drobna upierdliwość z mojej strony: data i miejsce złowienia :wink: Chociaż w tym wypadku istotniejsze będzie podanie długości ciała tegoż okazu, zatem też poproszę.
Radosław Mroczyński
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Re: Pterostichus nigrita

Post autor: Radosław Mroczyński »

Ależ się ciesze, że wątek nie przepadł jeszcze :). Bardzo dobrze, że mnie uczysz tego nawyku. Okolice Iławy, przy rowie melioracyjnym. Długość 10,5 mm. Łowiłem już zarówno Pterostichus nigrita jak i P. rhaeticus, także P.anthracinus i P.minor. Grupę tą chyba umiem rozpoznawać a okaz na zdjęciu jest samcem i wypreparowałem aparat kopulacyjny, który wskazuje na P.nigita. Tylko jak wytłumaczyć to przedplecze? Gatunek zdaje się być oznaczony poprawnie, ale wciąż uważam, że za mało widziałem aby być w 100% pewnym
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”