Dwa maluchy

Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Dwa maluchy

Post autor: palipa »

22 VIII br. wybrałem się w okolice Polanki Redłowskiej w Gdyni (CF44) jest tam niewielki obszar na którym ma powstać kompleks hotelowy ale roboty nie ruszyły od kilku lat i nie widać aby coś tam się ruszyło. W lipcu było tam trochę trzyszczy i chciałem zasadzić się na maritimę , ale po sierpniowych opadach trzyszcze zniknęły i oprócz standardowego oczka które raczej nie wysycha pojawiło się kilkanaście większych i mniejszych kałuż na ich brzegach wypatrzyłem niewielkie b. szybkie biegaczowate. Jeden trafił do zatruwaczki a drugiego udało mi się tylko sfotografować potem mi nawiał w kępkę trawy. z początku myślałem że to ten sam gatunek, ale teraz nie jestem pewien; złapanego oznaczyłem jako Elaphrus aureus (dł 6mm) fot 1., z drugim mam problem wydaje mi się, że to Asaphidion sp. fot 2.
Poproszę o weryfikację pierwszego i pomoc w oznaczeniu drugiego

Paweł
Załączniki
fot 1.
fot 1.
IMG_8594.JPG (67.73 KiB) Przejrzano 15194 razy
fot 2.
fot 2.
IMG_8568.JPG (122.12 KiB) Przejrzano 15194 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

Paweł, bierzesz co ciekawsze biegacze do swojego zbioru?
Gdybyś chciał się kiedyś niektórych pozbyć w zamian za inne chrząszcze to chętnie powymieniam. Mieszkamy niedaleko.
Piszę, bo biegacze to akurat drugi obiekt mojego zainteresowania po bzygach i kompletuje sobie zbiór porównawczy, a tych maluchów jeszcze akurat nie spotkałem. ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Pierwszy OK, drugi Asaphidion pallipes.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Robert Zoralski pisze:Paweł, bierzesz co ciekawsze biegacze do swojego zbioru?
Gdybyś chciał się kiedyś niektórych pozbyć w zamian za inne chrząszcze to chętnie powymieniam. Mieszkamy niedaleko.
Piszę, bo biegacze to akurat drugi obiekt mojego zainteresowania po bzygach i kompletuje sobie zbiór porównawczy, a tych maluchów jeszcze akurat nie spotkałem. ;)

Pozdrawiam
Robert
troszkę interesuję się rodzinką choć większość moich uczuć kieruję na sprężyki :D
mam na razie ok 30 okazów biegaczowatych z czego większość czeka aż będę miał czas się pobawić w oznaczanie (pewnie późna jesień i zima) co do ewentualnej wymiany spotkamy się zobaczysz co Cię interesuje i wtedy się zobaczy.
będę na tym stanowisku w piątek i w sobotę może capnę jeszcze jakieś :D

Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

Kod: Zaznacz cały

troszkę interesuję się rodzinką choć większość moich uczuć kieruję na sprężyki
Proponuję, żebyśmy się spotkali po sezonie na oglądanie zbiorów i takie tam. ;) Sprężyków mam całkiem sporo z naszego terenu więc część ci pewno podaruję. Za to z oznaczaniem ich u mnie to raczej kiepsko. ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Sprężyki których w tym roku złapałem ponad 50 okazów dadzą mi zajęcia na zimę

a dziś znów byłem na tym stanowisku i złapałem przynajmniej jeszcze jednego Elaphrus aureus chyba Elaphrus cupreus dam zdjęcie do weryfikacji oznaczenia jak go spreparuję. trafiły się też Asaphidiony i Broscus cephalotes oraz jakeś 2 mikrusy ok 2 mm

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

28 i 29 byłem na tym stanowisku wygląda ono tak jak na fot 3 wiele mniejszych i większych kałuż woda raczej nie wsiąka, ale przy braku opadów wiatr i słońce mocno potrafią to wysuszyć, wtedy zjawiają się tam trzyszcze i złapałem jeszcze tam jakieś Agonum (chyba sexpunctatum) w lipcu gdy było sucho.
z tymi maluchami przesadziłem jeden miał 4,5 mm (fot 4) tego udało mi się spreparować drugi poniżej 4mm, identyczny ale nie przetrwał moich nieudolnych operacji. i tu miałbym prośbę czy da się go oznaczyć ze zdjęcia ?

W moje łapki trafiły tym razem Asaphidiony (fot 5)wygląda na to że wszystkie to Asaphidion pallipes proszę o weryfikację

oraz Elaphrusy (fot 6 i 7) pierwsze to chyba Elaphrus cupreus (prośba o weryfikację), a dwa ostanie to następne Elaphrus aureus, tak więc Robercie będzie coś dla ciebie.

Paweł

Edit ups :oops: zapomniałem załączyć zdjęć, przepraszam
Załączniki
3. biotop
3. biotop
IMG_8611.JPG (126.87 KiB) Przejrzano 14955 razy
4.
4.
IMG_8673.JPG (62.72 KiB) Przejrzano 14955 razy
5
5
Asaphidion.jpg (133.4 KiB) Przejrzano 14955 razy
6
6
Elaphrus1.jpg (137.25 KiB) Przejrzano 14955 razy
7
7
Elaphrus2.jpg (137.78 KiB) Przejrzano 14955 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: Bartek Pacuk »

Nr.4 to Bembidion tetragrammum illigeri (powinienem właściwie napisać Ocydromus tetragrammus illigeri). Wskazuje na niego rozmiar i punktowanie pokryw tylko w części nasadowej. Trochę mi nie pasuje kształt przedplecza, ale może to kwestia zmienności - w razie czego proszę Mietka o korektę.
Dalej mamy wg mnie Asaphidion pallipes x4, zaś wszystkie Elaphrusy to moim zdaniem E.riparius.
drugi poniżej 4mm, identyczny
To prawdopodobnie inny gatunek, najpewniej Bembidion quadrimaculatum. Możesz wrzucić to co z niego zostało, może da się potwierdzić.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Bartek Pacuk pisze: zaś wszystkie Elaphrusy to moim zdaniem E.riparius.

7 jestem prawie pewien że to E. aureus mają rzeźbę pokryw taką jak 1 w tym poście
6. mi bardziej przypomina rzeźbą pokryw cupreusa ,a le nie wiem czy to dobra cecha diagnostyczna
drugi poniżej 4mm, identyczny
To prawdopodobnie inny gatunek, najpewniej Bembidion quadrimaculatum. Możesz wrzucić to co z niego zostało, może da się potwierdzić.
niestety powrócił do cylu obiegu węgla i azotu możliwe że to inny w atlasie L. Borowca nie ma wszystkich gatunków tego rodzaju ani tym bardziej nie mam danych o wymiarach mogłem też źle ocenić wielkość , a nie zdążyłem go zmierzyć.
może jeszcze w weekend będę na tym stanowisku i cuś się złapie

Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Bartek Pacuk pisze:Nr.4 to Bembidion tetragrammum illigeri (powinienem właściwie napisać Ocydromus tetragrammus illigeri). Wskazuje na niego rozmiar i punktowanie pokryw tylko w części nasadowej. Trochę mi nie pasuje kształt przedplecza, ale może to kwestia zmienności - w razie czego proszę Mietka o korektę.
Dalej mamy wg mnie Asaphidion pallipes x4, zaś wszystkie Elaphrusy to moim zdaniem E.riparius.
drugi poniżej 4mm, identyczny
To prawdopodobnie inny gatunek, najpewniej Bembidion quadrimaculatum. Możesz wrzucić to co z niego zostało, może da się potwierdzić.
Oznaczenie pierwszego okazu poprawne, jednak z drobną uwagą — obecnie to Ocydromus (Nepha) genei illigeri (Net.) (= B. tetragrammum illigeri auct. nec Net.; w ostatniej rewizji wykazano odrębność obu gatunków, z których B. tetragrammum zasiedla południowo-wschodnią część Europy i Anatolię — w Polsce nie występuje).
Elaphrus riparius bardzo łatwo odróżnić od pozostałych podobnych gatunków po obecności dość długich i grubych białych włosków na przedpiersiu (najlepiej widoczne przy oglądaniu chrząszcza z boku).
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Oglądałem je z boku ale mam do dyspozycji tylko lupkę 30x (d21) z podświetleniem lepszym narzędziem nie dysponuję
i już nic nie wiem raz coś widzę raz nic
chyba bez oglądnięcia okazów przez kogoś lepszego ode mnie się nie obędzie
w każdym razie dziękuję za pomoc, na razie muszą zostać Elaphrus sp.

pozdrawiam Paweł
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze: Oznaczenie pierwszego okazu poprawne, jednak z drobną uwagą — obecnie to Ocydromus (Nepha) genei illigeri (Net.) (= B. tetragrammum illigeri auct. nec Net.; w ostatniej rewizji wykazano odrębność obu gatunków, z których B. tetragrammum zasiedla południowo-wschodnią część Europy i Anatolię — w Polsce nie występuje).
Elaphrus riparius bardzo łatwo odróżnić od pozostałych podobnych gatunków po obecności dość długich i grubych białych włosków na przedpiersiu (najlepiej widoczne przy oglądaniu chrząszcza z boku).
Dzięki Mietku za korektę nazewnictwa. A te Elaphrusy to wszystko riparius, czy się zapędziłem? Trudno jednoznacznie wywnioskować z Twojej odpowiedzi :P
W każdym razie E.cupreus, jak sugeruje Paweł, to tam nigdzie nie ma.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Nie, Elaphrus cupreus to na pewno na tych zdjęciach nie ma :D, natomiast moja uwaga dotyczyła cechy umożliwiającej bezbłędne odróżnienie E. riparius od E. aureus. Niestety, na podstawie tych zdjęć (mimo że są bardzo dobre z technicznego punktu widzenia) nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że są to okazy E. aureus (chociaż wiele na to wskazuje).
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze: moja uwaga dotyczyła cechy umożliwiającej bezbłędne odróżnienie E. riparius od E. aureus. Niestety, na podstawie tych zdjęć (mimo że są bardzo dobre z technicznego punktu widzenia) nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że są to okazy E. aureus (chociaż wiele na to wskazuje).
Ok, czyli z tego wynika, że się jednak pospieszyłem i powinienem doczytać o cechach diagnostycznych E.aureus i E.riparius :oops:
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Dziękuję za odpowiedzi. znajdę kapkę czasu w wrześniu to podklejam okazy i posprawdzam. Mam jeszcze jedną prośbę
na tej stronce http://www.thewcg.org.uk/ znalazłem kluczyk do Elaphrus-ów ale brakuje mi cech dotyczących właśnie E. aureus i E. ullrichii jeśli można by było podać takie cechy aby umieścić je sobie w podręcznym kluczyku byłbym niezmiernie wdzięczny.

Znalazłem tam też podstawową cechę wykluczającą E. cupreus - rozmiar moje okazy nie przekraczają 7 mm, Cupreus jest większy

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Tu prosty klucz do oznaczania krajowych gatunków z rodzaju Elaphrus F.:

Rodzaj: Elaphrus FABRICIUS, 1775.

1. Duże, na dnie gęsto punktowane dołki na pokrywach otoczone są płytką rynienką i wałeczkowatą obwódką. Stopy z ciemnoniebieskim metalicznym połyskiem — Sgen. Neoelaphrus HATCH . . . 2
—. Duże, na dnie gęsto punktowane dołki na pokrywach nie są otoczone rynienką i wałeczkowatą obwódką. Stopy z metalicznym zielonym połyskiem. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
2. Szerokość głowy mierzona z oczami większa od szerokości przedplecza. Obrzeżenie boków przedplecza bardzo wąskie i delikatne. Ciemnobrunatny, uda ciemne, golenie rozjaśnione. Długość ciała 7,5 – 9,5 mm.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . E. (Neoelaphrus) cupreus DUFT.
—. Szerokość głowy mierzona z oczami mniejsza od szerokości przedplecza. Obrzeżenie boków przedplecza dość szerokie i wyraźne. Ciemnobrunatny, nogi całe ciemne. Długość ciała 7,5 – 9,5 mm.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . E. (Neoelaphrus) uliginosus F.
3. Przedpiersie biało odstająco owłosione (owady naklejone na kartoniki najlepiej oglądać z boku!). — Sgen. Trichelaphrus s. str.
Brunatno-zielony z lekkim metalicznym połyskiem. Długość ciała 5,5 – 7,2 mm.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . E. (Trichelaphrus) riparius L.
—. Przedpiersie nie owłosione. — Sgen. Elaphroterus SEM. . . . 4
4. W tylnych narożach przedplecza obecne chetopory postangularne. Jasnobrunatno-szarozielony z przytłumionym metalicznym połyskiem. Długość ciałą 5,5 – 7,5 mm.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . E. (Elaphroterus) aureus Ph. MÜLL.
—. W tylnych narożach przedplecza brak chetoporów postangularnych. Brunatno-zielony z wyraźnym metalicznym połyskiem. Długość ciała 6,5 – 8,5 mm.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . E. (Elaphroterus) ullrichii G. REDT.

Mam nadzieję, że będzie Wam pomocny :wink:.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Cudownie
dostałem więcej niż oczekiwałem, teraz tylko prze-preparować to co mam i obejrzeć jeszcze raz dokładnie i może jeszcze coś złapać w weekend

Dziękuję bardzo i pozdrawiam

Jeszcze jedno proszę mi wybaczyć moją niewiedzę w tej materii, :oops: aczkolwiek wykształcenia biologicznego nna takim pozimie nie posiadam. Chodzi mi o następujący element morfologiczny : chetopory postangularne

niestety jedyny wynik wyszukiwania jaki dał mi wujek Google to ten temat :cry:

Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Chetopor postangularny to inaczej punkt szczecionośny w tylnych narożach („kątach”) przedplecza. Podaję ten termin dlatego, że często szczeć wyrastająca z takiego punktu jest obłamana, ale sam punkt jest dobrze rozpoznawalny.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

M. Stachowiak pisze:Chetopor postangularny to inaczej punkt szczecionośny w tylnych narożach („kątach”) przedplecza. Podaję ten termin dlatego, że często szczeć wyrastająca z takiego punktu jest obłamana, ale sam punkt jest dobrze rozpoznawalny.
Dla upewnienia się czy to ten punkt zaznaczony strzałką na fot 8 ?

i jeszcze 3 problematyczne okazy troszkę większe ale dla mnie nadal maluchy
Fot 9 CF 44 ten obszar ale w okresie gdy było tam sucho 10 VII wydaje mi się że to Agonum sexpunctatum ~8,5 mm
Fot 10 CF 44 jak wyżej 14 VII w terenie myślałem że to ten sam gatunek. ale raczej nie ~9 mm
fot 11 CF 34 Gdynia Leszczynki spod kory jakiegoś spróchniałego pniaka 15 V chyba Bembidion sp. ~7 mm
na podstawie tych zdjęć (mimo że są bardzo dobre z technicznego punktu widzenia)
daleko im do bardzo dobrych muszę zmontować pudło do bezcieniówki (notoryczny brak czasu) i kupić porządny statyw i szynę z precyzyjnym przesuwem (notoryczny brak kasy) wtedy będzie lepiej

Paweł
Załączniki
8
8
IMG_8709.JPG (124.15 KiB) Przejrzano 14653 razy
9
9
IMG_8703.JPG (75.36 KiB) Przejrzano 14653 razy
10.
10.
IMG_8537.JPG (74.88 KiB) Przejrzano 14653 razy
11.
11.
IMG_8701.JPG (76.37 KiB) Przejrzano 14653 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to ten punkt :D.
Oba okazy poprawnie oznaczone (Agonum sexpunctatum).
Trzeci okaz to rzeczywiście s. l. Bembidion (obecnie rodzaj Ocydromus) z podrodzaju Peryphus, ale z tego zdjęcia nie da się w sposób pewny oznaczyć gatunku (przypuszczalnie jest to O. (P.) bruxellensis).
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

dziękuję bardzo
Jeśli chodzi o Bembidion-a to na jakie cechy trzeba patrzeć może coś wykombinuję z okazem w łapkach, mam tylko nadzieję,że nie będzie to mikrorzźba przedplecza przy 100 krotnym powiększeniu jak to w kluczu PTE stoi :?

Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Niestety, przede wszystkim będzie to mikrorzeźba, ale 40x już wystarczy, aby ją dostrzec.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

z kluczem i tak ugrzęznę (a max powiększenie jakim dysponuję to i tak 30x) z tego co tam widziałem nie ma tego gatunku s str.
i zapomniałem dopisać w poprzednim poście odnośnie Agonum - bardzo duża zmienność, związana z płcią czy może ten gatunek jest aż tak zmienny.

Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Ocydromus (Peryphus) bruxellensis to inaczej (w kluczu J. Pawłowskiego) B. rupestre.
Agonum sexpunctatum bardzo łatwo odróżnić od innych gatunków tego rodzaju na podstawie ubarwienia — głowa i przedplecze metalicznie zielone, pokrywy metalicznie czerwone do ciemnopurpurowych z wąskim zielonym marginesem wzdłuż boków (często tego marginesu brak). Jedynie można go pomylić z A. muelleri, ale ten zwykle jest ciemniejszy i nie tak kontrastowo ubarwiony.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Dzięki za informacje
a mając na myśli zmienność u A. sexpunctatum, to chodziło mi o to że moje okazy różnią się nie tylko ubarwieniem (co rozumiem) ale też są różnice w zakończeniu pokryw i obecności wyraźnych punktów na pokrywach (9) lub prawie całkowitego ich braku (10)

Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Bez obejrzenia okazów nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy jesteś pewien, że chodzi tu wyłącznie o A. sexpunctatum?
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

jak napisałem chodzi mi o te 2 okazy na zdjęciach 9 i 10

że są między nimi takie różnice mimo że to ten sam gatunek
dam powiększenie pokryw obu okazów
Załączniki
9a
9a
IMG_8703a.JPG (99.08 KiB) Przejrzano 14570 razy
10a
10a
IMG_8537a.JPG (87.8 KiB) Przejrzano 14570 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Oba okazy (górny — samica, dolny — samiec) mieszczą się w granicach zmienności, mimo że dolny odstaje od „standardu”.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

dokładnie o to mi chodziło :D
dziękuję bardzo
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Wczoraj 4 IX znów łowy na tym stanowisku trafił mi się Bembidion 3,3 mm fot 12 tutaj prośba o pomoc
czyli coś o czym była mowa w krótkiej wymianie postów z Bartkiem
w zatruwaczkę wpadł mi także następny Agonum sexpunctatum


O. (P.) cf bruxellensis będzie musiał jeszcze poczekać pod moją lupką nie dałem rady dostrzec mikrorzeźby i rozmiar z tym z klucza mi się nie zgadza troszkę mój jest większy niż 5,5 mm

Paweł
Załączniki
12.
12.
IMG_8727.JPG (67.26 KiB) Przejrzano 14524 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Na prezentowanym zdjęciu jest Bemidion quadrimaculatum.
Jeżeli okaz z poprzedniego postu (zidentyfikowany przeze mnie jako przypuszczalnie O. bruxellensis) jest dłuższy niż 5,5 mm, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest to O. tetracolus (w kluczu J. Pawłowskiego B. ustulatum).
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

Mieliśmy okazję się dziś z Pawłem chwilę spotkać na zakupach i Paweł przekazał mi do zbioru 3 Elaphrusy i 1 Asaphidiona złowione wczoraj w tym samym miejscu za co bardzo dziękuję. Miałem więc możliwość sobie trochę popatrzeć przez mikroskop na niespreparowane jeszcze okazy, tym bardziej, że tych rodzajów jeszcze nie oglądałem.
Wszystkie 3 Elaphrusy mają szczecinki na przedpiersiu w sporej ilości (patrzyłem uważnie i kilka razy pod różnym kątem - najlepiej widać rzeczywiście z boku), zielone metaliczne stopy/nogi, brak obwódki/rynienki w dołkach, długość ciała nieco powyżej 5mm. Przynajmniej te okazy, które otrzymałem to jest Elaphrus riparius. Klucz bardzo przydatny.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Z powyższego wnoszę, że również pierwszy z Elaphrusów w tym wątku to E. riparius, a nie E. aureus. Jeżeli to możliwe, sprawdźcie to.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Na Elaphrus-y potrzebuję 2 luźniejsze dni żeby je podklejać, rozmiękczyć i spreparować na nowo
ale zrobię to na pewno
odnośnie okazu z fot 11 to zmierzyłem go na nowo suwmiarką i od początku żuwaczek do końca pokryw ma 6,2 mm

Paweł
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

Paweł, może nie musisz ich wcale preparować ponownie. Te szczecinki na przedpiersiu (lub ich brak) akurat widać dosyć wyraźnie z boku u normalnie naklejonego na kartoniku chrząszcza, o ile tylko przednie odnóża nie zasłaniają. Te od Ciebie preparowałem normalnie tylko z przynajmniej jedną przednią nogą podniesioną lekko ku górze (nogą chrząszcza oczywiście) ;) i u naklejonego chrząszcza widać wszystko co trzeba.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

no właśnie oglądałem je z jednej i drugiej strony i nie mam pewności więc wolę je prze-preparować
Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Pooglądałem trochę moje Elaphrus-y jak trochę podeschły to poszło łatwiej i wygląda na to że wszystkie to E. riparius
w przyszłym roku będę miał co robić szukając innych gatunków tego rodzaju.
z tej samej lokalizacji mam jeszcze 2 okazy biegaczowatych poniżej 10 mm

fot 13. następny z rodzaju Bembidiona a przynajmniej z tego co było kiedyś za ten rodzaj uznawane
CF 44 17 IX; chował się pod niewielkim kamieniem; dł. ok 6 mm
przypomina mi trochę tego z fot 11 z podejrzeniem O. tetracolus
fot 14. ten to rodzaj Badister ale jak zobaczyłem jak są podobne gatunki z tego rodzaju to dostałem oczopląsu
CF44 18 IX; też spod kamienia; dł 6,8 mm

jeśli się da poproszę o oznaczenie

Dziękuję i pozdrawiam

Paweł
Załączniki
13
13
IMG_9068.JPG (72.77 KiB) Przejrzano 14335 razy
14
14
IMG_9075.JPG (79.24 KiB) Przejrzano 14335 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Pierwszego spróbuj oznaczyć sam (wskazówki znajdziesz w wcześniejszych postach). Drugi to Badister (s. str.) bullatus (Schr.) (= B. bipustulatus (F.)). Dobry klucz do oznaczania gatunków z rodzaju Badister znajdziesz pod tym linkiem:
http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/komaro05.htm
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

dzięki Mietku jutro spróbuję siąść do Bembidiona
klucz zassałem szkoda tylko że po rosyjsku, gdyby był choć po angielsku byłby dla mnie o wiele bardziej przydatny

ale i tak dzięki

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

odnośnie okazu z fot 13
pooglądałem go pod lupą i na zdjęciach posiedziałem przy kluczu
i moje przemyślenia są następujące
wykluczyłem Ocydromus (Peryphus) bruxellensis nie pasuje mi rozmiar jednak tan ma bliżej 6 niż 5,5 mm
oraz cecha że tylko golenie i 1 człon czułków są jasne reszta przyciemniona. tu jasne są 3 człony i całe nogi

wykluczyłem też O. tetracolus przynajmniej jeśli porównać go z okazem podejrzanym o bycie tym gatunkiem czyli fot 11
- inny kształt przedplecza inne przynajmniej na moje oko punktowanie na pokrywach
tak szperając, głównie robiąc wstępną selekcję po rozmiarze
skłonny jestem do wytypowania następującego gatunku Bembidion (Peryphus) fluviatile (Dejean, 1831)
choć to chyba nie jest aktualna nazwa :cry:

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

można prosić o weryfikację mojego oznaczenia
pozdrawiam
Paweł
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: Bartek Pacuk »

palipa pisze:skłonny jestem do wytypowania następującego gatunku Bembidion (Peryphus) fluviatile (Dejean, 1831) Paweł
Jeśli dobrze oceniam z tego ujęcia kształt przedplecza, to jest ono zupełnie inne niż u B.fluviatile, zatem będzie to inny gatunek.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Kurcze wydawało mi się podobne do rysunku w kluczu
w takim wypadku to musi być samiec O. tetracolus
a na fot 11 będzie samica tego gatunku

jeśli można by tą hipotezę zweryfikować będę wdzięczny

Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to jest O. tetracolus :).
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

Odwiedziliśmy z Pawłem na chwilę to stanowisko 03.04.2011 i przejrzeliśmy kamienie. Pora jest dobra.

Jeśli chodzi o te fajniejsze biegacze z wątku to zebrałem:
- Agonum sexpunctatum (1ex)
- Ocydromus genei illigeri (2ex)
- Ocydromus tetracolus (7ex: 2 samice i 5 samców) - tu na razie wstępne oznaczenie co do gatunku, bo przyznam, że pasuje mi większość cech, ale nieznaczne różnice w wielkości i delikatnym przyczernieniu (2 osobniki) bądź nie (pozostałe) 3-ego członu czułków między zebranymi osobnikami to są. Nie mam na razie możliwości porównania ich do tych zbliżonych gatunków ani opatrzenia (wydaje mi się, że nie widzę tam żadnej mikrorzeźby przy dużych powiększeniach). Cechy w kluczach wcale nie są proste, więc poczekają na weryfikację lub lepszy sprzęt.

Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

23 IV 2011 znowu odwiedziłem to bogate w różnorodne gatunki stanowisko. Gdy byliśmy 3 IV z Robertem miejscami ciężko było się poruszać ze względu na b. dużą powierzchnię kałuż, pływakowaty prawie nie było tak wtedy jak i teraz tylko po 1 ex. za to 3 IV żaby miały gody, z kręgowców pod kamieniami siedziały jeszcze jaszczurki, a wodzie można było wypatrzyć traszki. tym razem żab już prawie nie było za to miejscami w kurczących się mocno kałużach było miejscami, aż czarno od świeżo wyklutych kijanek. traszkę jedną takowoż wypatrzyłem. ale wracając do biegaczowatych pogoda słoneczna na piaszczystych skarpach zaczęły grasować C. hybrida. Pod kamieniami już prawie nic (oprócz jednego okazu dla Roberta Broscus cephalotes czeka w zamrażarce), za to biegaczowate wyszły w teren na wysychającym błocie biegały raźno Elaphrus riparius, wygląda na to, że na tym stanowisku innych gatunków z tego rodzaju nie ma. Asaphidionów jeszcze nie było. ale biegały też raźno szeroko rozumiane Bembidiony.
W święta miałem chwilę czasu nad nimi posiedzieć i prosiłbym o weryfikację

CAR0067 i CAR0068 - 3 IV 2011 CF44 dł. ok 5,5 mm trochę nad nimi i następnym siedziałem i skłaniam się ku, między innymi z powodu całkowicie jasnych nóg, Bembidion cruciatum (pewnie nazwa już nie aktualna)
CAR0077 23 IV 2011 CF44 dł 3,9 mm tu skłaniam się ku Bembidion articulatum
CAR0078 23 IV 2011 CF44 dł 5 mm tu po porównani przy okazji z posiadanym okazem to chyba Ocydromus (Nepha) genei illigeri

Pozdrawiam

Paweł

Edit zapomniałem fotek :oops:
Załączniki
CAR0067.jpg
CAR0067.jpg (129.57 KiB) Przejrzano 13914 razy
CAR0068.jpg
CAR0068.jpg (139.25 KiB) Przejrzano 13914 razy
CAR0077.jpg
CAR0077.jpg (128.93 KiB) Przejrzano 13914 razy
CAR0078.jpg
CAR0078.jpg (135.2 KiB) Przejrzano 13914 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: M. Stachowiak »

Oznaczenia OK. Tak trzymaj :) :wink:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

Hej Paweł.
Wielkie dzięki z góry za Broscusa, szczególnie, że z naszej okolicy. Co ciekawe będąc dziś u rodziców na działce ogrodowej znalazłem 2 egzemplarze tego właśnie gatunku, ale to tylko korpusy zjedzone przez pająka (bez odnóży i czułków), więc jak na razie nadal nie mam w zbiorze kompletnego osobnika. Spod kamieni w tym stanowisku w Gdyni to chyba ci co nieco wybrałem (sorry!) bo byłem ostatnio. Było kolejne 5szt. Bembidion cf. tetracolum, jeden Agonum sexpunctatum i nowy dla mnie Stenolophus. Jak wrócę do Trójmiasta to będę dopiero oznaczał. Elaphrusów ani trzyszczy to jeszcze tam wtedy nie widziałem. Trzeba będzie za jakiś czas zrobić jakiś wykaz gatunków z tego stanowiska, bo naprawdę bogate w biegacze jest. Myślę, że będę miał się czym odwdzięczyć za Broscusa - sporo rozmaitych biegaczowatych mam teraz ze spacerów okołoświątecznych (Harpalusy, Amara, Bembidiony) ale z preparowaniem i oznaczeniem trochę mi jeszcze zejdzie. Całkiem sporo tego jest...

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Podczepię się pod temat 'Dwa maluchy".
Pierwszy z terenu przyległego do jeziora (18.7.2010), drugi ze ściółki w dąbrowie (28.4.2011). Przejrzalem Ikonografię szukając pierwszego z nich i nic mi się nie rzucilo w oczy (na Carabidae nie znam się wcale, ale nawet podobnego nie zauważyłem... jakos... :oops: ).

PS. Do preparacji nie przykladam wiekszej wagi, traktuję je jako okazy dowodowe. Coraz częsciej zdarza mi się preparować szybko i byle jak, byle byla etykieta i jakiś ciekawy materiał, jak się trafi coś naprawdę dobrego to wtedy można się pobawic w preparację :D (szczególnie w grupach, których nie zbieram czyli generalnie wszystko oprócz Cerambycidae :twisted: :mrgreen: ).
Załączniki
DSC_3612_resize.jpg
DSC_3612_resize.jpg (71.34 KiB) Przejrzano 13801 razy
DSC_3599_resize.jpg
DSC_3599_resize.jpg (44.9 KiB) Przejrzano 13801 razy
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Dwa maluchy

Post autor: Jacek Alderski »

Zdjęcie nr 1 - zaryzykuję oznaczenie tego biegacza - Cymindis angularis... :wink:
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Jacek Alderski pisze:Zdjęcie nr 1 - zaryzykuję oznaczenie tego biegacza - Cymindis angularis... :wink:
Odnośnie pierwszego (DSC_3612) dlaczego Jacku akurat ten gatunek w tym rodzaju jest kilka podobnych.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Znalazłem świetną galerię dla Carabidae
http://www.eurocarabidae.de/pl/?v=photo ... s=50&owp=1

Tu widac, ze to jest Cymindis angularis - http://www.eurocarabidae.de/pl/?v=photo ... otoid=5277
(kształt i barwa przedplecza)
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Dwa maluchy

Post autor: Jacek Alderski »

palipa pisze: Odnośnie pierwszego (DSC_3612) dlaczego Jacku akurat ten gatunek w tym rodzaju jest kilka podobnych.
Szanowny Panie Pawle, na Twoje pytanie zdążył już odpowiedzieć przede mną mój Szanowny imiennik, Pan Jacek Kurzawa. :wink:
Przy oznaczaniu biegaczowatych faktycznie bardzo przydatne są zdjęcia zamieszczone w "Carabidae z Polski". Jednak czasami nawet z ich pomocą trudno jest określić przynależność gatunkową, jeżeli nie dysponujemy samym okazem lub jego wysokiej jakości zdjęciem.
Pozdrawiam serdecznie Szanownych Forumowiczów... i wyruszam w teren na "bezkrwawe łowy"... :mrgreen:
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwa maluchy

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Tu widac, ze to jest Cymindis angularis - http://www.eurocarabidae.de/pl/?v=photo ... otoid=5277(kształt i barwa przedplecza)
Kształt i barwa przedplecza owszem, ale to nie wszystko. Liczy się też jego punktowanie i owłosienie, a także owłosienie pokryw. To owłosienie widać dość słabo, ale pokrywy wydają mi się jednak owłosione. Zatem na podstawie tych cech, które widać, rzeczywiście da się stwierdzić, że to Cymindis angularis.
Drugi z Twoich biegaczy to Dromius agilis.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

Szanowni Panowie Jackowie :D jak to stwierdził mój przedmówca barwa i kształt to nie wszystko i właśnie po przeglądnięciu strony eurocarabide miałem wątpliwości ale zostały rozwiane też zaraz wyruszam na łowy krwawe i bezkrwawe

Paweł
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Dwa maluchy

Post autor: Robert Zoralski »

palipa: Pooglądałem trochę moje Elaphrus-y jak trochę podeschły to poszło łatwiej i wygląda na to że wszystkie to E. riparius
w przyszłym roku będę miał co robić szukając innych gatunków tego rodzaju.
Hej, no i znalazłeś. :D
Przeglądałem właśnie Elaphrusy od Ciebie z lipca 2011 (Solec Kujawski). Pośród 6 sztuk, które od Ciebie dostałem z tej lokalizacji jest:
2 x Elaphrus riparius
4 x Elaphrus aureus

Nie mam wątpliwości. Uda brązowo prześwitujące, brak szczecin na przedpiersiu, wyraźne 3 lusterka na pokrywach, szczecina w kącie przedplecza i rozmiary ok. 6,5mm wskazują wyłącznie na E. aureus.

Przy okazji potwierdziłem ponownie 3 osobniki z tego wątku z Gdyni Redłowa, o których pisaliśmy wcześnie jako Elaphrus riparius.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dwa maluchy

Post autor: palipa »

palipa pisze:
CAR0067 i CAR0068 - 3 IV 2011 CF44 dł. ok 5,5 mm trochę nad nimi i następnym siedziałem i skłaniam się ku, między innymi z powodu całkowicie jasnych nóg, Bembidion cruciatum (pewnie nazwa już nie aktualna)

Robiłem rewizję moich oznaczeń spowodowaną nowymi okazami w zbiorze i muszę zmienić oznaczenie tych dwóch okazów
gdy je porównałem z okazami, które oznaczałem już pod mikroskopem i oznaczyłem jako Ocydromus (Peryphus) cruciatus polonicus (J. Müller, 1930)to przestały mi w ogóle pasować - są za duże, wpakowałem je pod mikroskop i wychodzi mi, że to
Ocydromus (Peryphus) tetracolus pasują b. dobrze do innych okazów z tego gat.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”