Wykaz rozmieszczeniowy Sesiidae Polski

Marek Bakowski
Posty: 1
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2004, 09:13
Lokalizacja: Poznań

Wykaz rozmieszczeniowy Sesiidae Polski

Post autor: Marek Bakowski »

Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie Sesiidae na forum. Jest to naprawdę bardzo interesująca i godna uwagi grupa motyli. Bez wątpienia na wzrost zainteresowania się tymi owadami na całym świecie, wpłynęło odkrycie syntetycznych feromonów Sesiidae i ich zastosowanie w badaniach faunistycznych, taksonomicznych i stosowanych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze feromony to nie wszystko i bardzo ważna jest znajomość biologii, etologii i biotopów przezierników. W wielu jednak przypadkach stosowanie syntetycznych feromonów umożliwia relatywnie szybkie stwierdzenie obecności gatunków pospolitych oraz rzadkich jak P.insolita, S.soffneri czy ostatnio S.andrenaeformis.
Obecnie jest prowadzona kontynuacja wykazu rozmieszczeniowego motyli Polski (Buszko, Nowacki 2000), tym razem za okres 2001-2010. W tej sytuacji byłbym niezwykle wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące o występowaniu Sesiidae na terenie Polski, pozyskane w ostatnim czasie. Z góry dziękuję za współpracę i służe wszelką pomocą
MB bakowski@amu.edu.pl
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Re: Wykaz rozmieszczeniowy Sesiidae Polski

Post autor: rajurek »

Marek Bakowski pisze:Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie Sesiidae na forum. Jest to naprawdę bardzo interesująca i godna uwagi grupa motyli. Bez wątpienia na wzrost zainteresowania się tymi owadami na całym świecie, wpłynęło odkrycie syntetycznych feromonów Sesiidae i ich zastosowanie w badaniach faunistycznych, taksonomicznych i stosowanych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze feromony to nie wszystko i bardzo ważna jest znajomość biologii, etologii i biotopów przezierników. W wielu jednak przypadkach stosowanie syntetycznych feromonów umożliwia relatywnie szybkie stwierdzenie obecności gatunków pospolitych oraz rzadkich jak P.insolita, S.soffneri czy ostatnio S.andrenaeformis.
Obecnie jest prowadzona kontynuacja wykazu rozmieszczeniowego motyli Polski (Buszko, Nowacki 2000), tym razem za okres 2001-2010. W tej sytuacji byłbym niezwykle wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące o występowaniu Sesiidae na terenie Polski, pozyskane w ostatnim czasie. Z góry dziękuję za współpracę i służe wszelką pomocą
MB bakowski@amu.edu.pl
Drogi kolego wiem. że jesteś jednym ze specjalistów w temacie przezierniki chętnie przyłączyłbym sie do badań w miarę swoich możliwości, lecz prosiłbym o informację gdzie, kiedy i jak szukać stanowisk przezierników staram się śledzić forum, jednak chciałbym o zebranie w jedno całej tej wiedzy. Jestem ciekaw co można znależć o tej porze. Pozdrawiam Rafał Jureczko
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 grudnia 2009, 20:55 przez rajurek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”