Hodowla przezierników

Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Hodowla przezierników

Post autor: Krystian Lewandowski »

witam-brat mój dzisiaj będąc na rybach złapał przy okazji przeziernika-nie wiem dokładnie jeszcze jaki to jest (przy okazji postaram sie przedstawic foto) no i taka niespodzianka,że złożył kilkanascie szt. jajeczek.Z tego co pytałem się go to prawdopodobnie drzewo na którym siedział to osika.I tu mam pytanie-czy motyle te sa łatwe w hodowli-czym najlepiej karmic gąsieniczki,jak one zimują, jakie warunki spełnic itd.Nigdy wczesniej nie zajmowałem się tymi motylami.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 10:16 przez Krystian Lewandowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Hodowla przezierników jest stosunkowo łatwa. Lecz tu napotykamy na kilka problemów. Po pierwsze nie wiemy tak naprawdę jaki to gatunek, a wiele z nich to gatunki monofagiczne. Przeziernik mógł siedzieć na każdej roślinie. Jesli założymy że osika jest jego rośliną żywicielską to możemy miec do czynienia z np. Sesia apiformis, Paranthrene tabaniformis lub Sesia melanocephala. Samica każdego z tych gatunków wybiera inne miejsce do złożenia jaj...O ile z dorosłą gąsienicą nie byłoby wielkich problemów, to z hodowlą od jaja może być nie wesoło...Musisz jeszcze mieć świadomość, że przezierniki rozwijają się w żywym materiale. Tylko starsze gąsienice mogą kończyć rozwój w martwym drewnie...W tej sytuacji zdjęcie przeziernika wydaje się być bardzo, pożadane. Wtedy pomyślimy wspólnymi silami, może Marek Hołowiński coś doradzi :wink:
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

teraz juz wiem to Sesia apiformis-więc co dalej...?
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

ale dla pewności jutro postaram się wstawic foto
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Gąsienice Sesia apiformis żyją najczęściej w szyjach korzeniowych topól, rzadziej wierzb. Samica składa jaja pojedynczo w szczeliny i zranienia kory. Proponuje: wybierz sobie cienką osikę albo kilka cienkich osik i poczekaj aż pojawią się gąsienice. Trzeba wykonać delikatne zranienia w szyjach korzeniowych drzewek, w których umieścisz młode gąsieniczki. Może niektóre sobie poradzą. Wcześniej obejrzyj czy po pniu lub w jego okolicy zanadto nie kręcą się mrówki :wink: Powodzenia w hodowli.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Możesz tez spróbować hodowli w domu ale będzie to trudniejsze...Powtarzam: materiał (osika) musi być żywy. Trudno teraz wykopać osikę, ukorzenić ją, itd.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Samica Sesia apiformis składa, a w zasadzie rozrzuca jaja, fruwając wokół pni. Preferuje drzewa już zasiedlone, ale również ze świeżymi uszkodzeniami kory. Młode gąsieniczki same znajdują dogodne miejsca do wgryzienia się pod korę. Żerują głównie w miazdze, w miarę wzrostu również w łyku, a starsze stadia wygryzają płytkie chodniki w drewnie. Przed przepoczwarczeniem wgryzają się w korę i tu budują kokony. Generacja 3-4 letnia. Motyle wylęgają się pod koniec maja.
Proponuję te jaja rozłożyć w szyi korzeniowej topoli. Trzeba wybrać drzewo rosnące w miejscu niezbyt zadarnionym, dosyć suchym i nasłonecznionym. Jeśli gąsieniczki się wgryzą , będą widoczne wycieki soków i gruzełki kału.
powodzenia
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

A to S.apiformis wabiony do naturalnych feromonów :wink:
Załączniki
3.jpg
3.jpg (148.82 KiB) Przejrzano 8186 razy
2.jpg
2.jpg (146.1 KiB) Przejrzano 8187 razy
1.jpg
1.jpg (129.54 KiB) Przejrzano 8185 razy
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Rafal Celadyn pisze:S.apiformis wabiony do naturalnych feromonów
Sesia apiformis niebawem kończy pojaw, a wkrótce pojawi sie Bembecia ichneumoniformis. Jeśli będziesz miał samicę S. apiformis to wystaw ją w odpowiedni biotop dla B. ichneumoniformis. Po tym co zobaczysz zadrwisz z syntetycznych feromonów :wink:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki za info Marku :wink: ,B.ichneumoniformis leci do pułapek od kilku dni,ale akurat mam dwie samice S.apiformis więc zaraz lecę sprawdzić skuteczność metody :grin: .Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Jak można najprościej znaleźć latającego cokolwiek innego niż apiformis ?
Nie wiem jak szukać przezierników, a zaczynają mnie rajcować.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Najskuteczniejsza metoda to sztuczne feromony, w tym sezonie już za późno, ale na przyszły warto zakupić.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Adam Larysz pisze:Najskuteczniejsza metoda to sztuczne feromony
Adam z tego akurat sobie zdaję sprawę:)
Ale nie mając ich jak tego szukać, gdzie - na kwiatach (jakich), czy na roślinie żywicielskiej (mam na myśli dorosłe motyle)?

BTW - gdzie można dostać feromony, ile taki interes kosztuje?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Powiedziałbym, że najłatwiejsza metoda to feromony. Jednak polecam poszukiwanie żerowisk i pozyskiwanie ich na około 2 tygodnie przed okresem pojawu. Metoda ta ma kilka zalet, mianowicie:
poznajemy biotopy, oraz lokalizację żerowisk na roślinach pokarmowych.
poznajemy sposoby żerowania
możemy obserwować żerujące gąsienice i cały cykl rozwojowy
mamy szansę na wyhodowanie samic
motyle pozyskane tym sposobem są ładniejsze i lepiej wyglądają zarówno na fotografii, jak i w zbiorze.
Osobiście z feromonów korzystam do łowienia P insolita, ponieważ jak dotąd nie udało mi się natrafić na żerowiska tego gatunku. Większość pozostałych są do znalezienia.
Przezierniki chętnie zasiedlają te same drzewa przez wiele lat. Łatwo zatem natrafić na stare opuszczone żerowiska, dokładniejsze obserwacje pozwolą na zlokalizowanie żerujących pod korą gąsienic. Poszukiwania możemy prowadzić przez cały rok, a najlepiej w okresie spoczynku wegetacyjnego kiedy to, liśćie nie ograniczają widoczności.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No dobra, ale uparcie nadal pytam o obserwacje postaci dorosłych bez użycia feromonów...
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Spotykałem S scoliaeformis na baldaszkowatych, latające samice S culiciformis przy świeżych pniakach brzóz, S spheciformis siadające na liściach odrośli olchowych. S formicaeformis latające pośród zarośli krzewiastych wierzb, S myopaeformis siedzącego na liściu maliny w sadzie, S flaviventris przyleciał mi do ekranu, Ch empiformis i Ch leucopsiformis latają nad wilczomleczem sosnka, Ch hungarica lata pośród wilczomlecza błyszczącego, Ch tenthrediniformis przy wilczomleczu lancetowatym, P muscaeformis siada na kwiatach zawciągu, P triannuliformis siada na suchych badylach szczawiu i baldaszkowatych, ale bodajże najłatwiej jest spotkać S cephiformis w drzewostanach jodłowych na kwiatach baldaszkowatych. Widywałem też inne gatunki, ale większość tych obserwacji była przypadkowa.
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

fajne zdjęcia tych przezierników-ja wybrałem się w to miejsce gdzie brat złapał te motylki bo chciałem zrobić zdjęcia w naturze lecz niestety żadnych juz nie znależliśmy-trochę zachodu z tą hodowlą ale zobacze-może coś sie da
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Przy przeziernikach trudno mówić o jakichś obserwacjach imagines. Łażę dużo w terenie i bardzo rzadko spotykam przezierniki, to zawsze jest przypadek. Na kserotermach, w miejscach nagrzanych można częściej spotkać pospolitsze gatunki, jak B. ichneumoniformis, czy Ch. empiformis i to najlepiej wieczorem, kiedy motyle są już nieaktywne i siedzą spokojnie na roślinach. Kilkanaście lat temu złapałem jeden okaz przeziernika na kwiacie krwiściągu, nie pamiętam gatunku, ale któryś z tych mniejszych.

Co do cen feromonów Kamil - to dwa lata temu dałem jakieś 130-140 zł za zestaw 10 feromonów. Sprowadza się je z Holandii, zamawiamy większą ilością osób aby jak najbardziej zmniejszyć koszt wysyłki.
W przyszłym roku chciałbym zamówić nowy zestaw, tak że sie wtedy Kamil odezwij.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Dużo o zbieraniu gąsienic przezierników jest w książce Witolda Niesiłowskiego - "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" . Od następnego roku postaram się zabrać za tą bardzo ciekawą i jak dla mnie, nadal tajemniczą rodzinę.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ja łapałam Ch. empiformis na jakichś baldachach (w towarzystwie m.in. M. athalia), na skraju lasu (sosna z liściastymi domieszkami). S. tipuliformis na jakimś krzaczku na łące (blisko domów mieszkalnych, jednorodzinnych). Synanthedon myopaeformis - też na krzaczku, niedaleko od rośliny żywicielskiej (stara, pokręcona, mocno wypróchniała jabłoń). S. apiformis - na topolach, siedziały nisko na pniu, tuż nad korzeniam; co ciekawe, za każdym razem w przypadku pojawu osowca pogoda była nienajlepsza, taka półdeszczowa (jeszcze nie padało albo już nie padało), z solidnym zachmurzeniem, natomiast inne przezierniki obserwowałam zawsze w pełnym słońcu.
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

hodowla przezierników

Post autor: Krystian Lewandowski »

w dziś rano znależliśmy jedna parke jak sobie kopulowała-zrobiłem ładne foto ale cos nie moge wstawic zdjęcia
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Wrzucam jeszcze kilka fotek opuszczonych żerowisk na topoli ,żeby było wiadomo czego szukać :wink: .
Załączniki
4.jpg
4.jpg (133.17 KiB) Przejrzano 8174 razy
3.jpg
3.jpg (137.5 KiB) Przejrzano 8167 razy
2.jpg
2.jpg (121.33 KiB) Przejrzano 8172 razy
1.jpg
1.jpg (144.14 KiB) Przejrzano 8179 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

To dodam jeszcze dzisiejsze spotkanie - na kwiatach macierzanki zwyczajnej znalazłem Pyropteron triannuliforme. Na niewielkiej kępie macierzanki siedziało 6 osobników.
Co ciekawe, 5 metrów dalej miałem powieszone feromony, do których nie przyleciał ani jeden okaz...czyli czasem bezpośrednia penetracja bywa górą nad feromonami :wink:
Załączniki
p.triannuliforme3.JPG
p.triannuliforme3.JPG (79.81 KiB) Przejrzano 8174 razy
p.triannuliforme2.JPG
p.triannuliforme2.JPG (89.59 KiB) Przejrzano 8172 razy
Katowice Borki, CA67 6 VII 2008
Katowice Borki, CA67 6 VII 2008
p.triannuliforme.JPG (93.85 KiB) Przejrzano 8172 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

No, ale jak pięknie pachnie macierzanka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ja niestety nie stosuję feromonów, stąd całkowita posucha - ale w ubiegłych latach przypadkowo coś zawsze z tej rodziny obserwowałem...

PS. Adamie chętnie dołączyłbym się do zakupu na przyszły rok...
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

:mrgreen:
Tak, pachnie pięknie, bardzo lubię ten zapach.
PS. Adamie chętnie dołączyłbym się do zakupu na przyszły rok...
No to już jest nas najmniej trzech, na pewno się jeszcze ktoś podłączy, to przesyłka wyjdzie dużo taniej...
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

no to może ja teraz jakies fotki-chyba teraz się uda
Załączniki
2.jpg
2.jpg (113.85 KiB) Przejrzano 8173 razy
1.jpg
1.jpg (119.37 KiB) Przejrzano 8176 razy
3.jpg
3.jpg (109.56 KiB) Przejrzano 8158 razy
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

Piękne zdjęcia :)
Adamie co to za feromony, na czym to polega? Bo może ja bym się podłączył do zakupu, ale muszę wiedziec jak to działa bo nigdy nie miałem z czymś takim do czynienia.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Feromony, to substancje zapachowe wydzielane przez zwierzęta dzięki specjalnym gruczołom, swoiste gatunkowo. Są odbierane przez osobniki tego samego gatunku. Służą do wabienia osobników przeciwnej płci. Te, o których pisze Adam, są wytwarzane sztucznie i sprzedawane celem wabienia motyli (tu przezierników) określonego gatunku.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Są to sztuczne feromony płciowe, czyli takie związki chemiczne, które w tym wypadku wytwarzają samice przezierników, tylko stworzone w laboratorium. Każdy gatunek ma specyficzny, inny skład chemiczny. Praktycznie to wygląda tak, że to jest kawałek gumy czy plastikowej fiolki, która jest nasączona feromonem na konkretny gatunek.

Taki feromon wiesza się w odpowiednim czasie i miejscu, aby przywabić do niego samce Sesiidae. Niektóre feromony wabią nie tylko dany gatunek, ale też kilka innych.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Adam Larysz pisze:Co ciekawe, 5 metrów dalej miałem powieszone feromony, do których nie przyleciał ani jeden okaz...czyli czasem bezpośrednia penetracja bywa górą nad feromonami
U mnie jest dokładnie to samo z tym gatunkiem ,siedzą lub latają nad kwiatami , do feromonów tylko na samym początku pojawu przyleciało kilka okazów,odkąd znalazłem samiczki, pustka,być może to jest przyczyną :?:
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Adam Larysz pisze:Praktycznie to wygląda tak, że to jest kawałek gumy czy plastikowej fiolki, która jest nasączona feromonem na konkretny gatunek.

Taki feromon wiesza się w odpowiednim czasie i miejscu, aby przywabić do niego samce Sesiidae. Niektóre feromony wabią nie tylko dany gatunek, ale też kilka innych.
Dokładnie tak to wygląda...
Obrazek
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Wygląda na to, że wszystkich zafascynowały sztuczne feromony, jawiąc się jako główna metoda odłowu tych owadów.
Dodam ze swej strony jedynie, że prowadząc badania nad przeziernikami w Puszczy Kozienickiej, wspólnie z Markami - Hołowińskim i Bąkowskim, zanim zastosowaliśmy feromony mieliśmy wszystkie 21 gatunków poza Paranthrene insolita. Wiadomo...rozwój tego ostatniego gatunku nadal stanowi zagadkę...Dużo ciekawsze od połowu na feromony syntetyczne są hodowle i mimo wszystko wyszukiwanie imagines. Niektóre gatunki wcale nie są trudne do zaobserwowania w terenie. Oczywiście najpierw trzeba odnaleźć rośliny żywicielskie i zlokalizować żerowiska. Później wystarczy śledzić rozwój...i czekać na wylot motyli. To tak na marginesie, żeby choć trochę wrócić do tematu hodowli.
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

Jeśli chodzi o feromony to mnie się podoba, chętnie dołączę się do zakupu :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Wesprę trochę Marka :wink: ,fakt że ciężko coś "wygrzebać" i wyhodować' ale ile radości, gdy coś się wykluje z "kawałka niczego" :mrgreen: ,pobrane z dębu żerowisko miało nie więcej niż 3 cm kwadratowe,nawet nie byłem pewien, czy to gąsienica przeziernika,a jednak się udało :grin: .Oto wyhodowana z gąsieniczki samica S.vespiformis,znalazłem ją dzisiaj po powrocie z pracy.Pod dębami spędziłem długie godziny z feromonami i nic...Dołączam fotkę piękności :wink: .
Załączniki
1.jpg
1.jpg (113.68 KiB) Przejrzano 8209 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Piękna samiczka...
Mnie przyszedł jeden samiec S. vespiformis do feromonów w tym samym miejscu co P. insolita.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Prezentujecie tu piękne fotki różnych gatunków. Proponuję, załóżcie nowe tematy dla nich i zamieśćcie tam te lub inne zdjęcia.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Też bym się chętnie dołączył do zakpu feromonów. Korzystałem narazie z pożyczonych, a chciałbym sprawdzić, jakie we Wrocławiu latają...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Nie ma problema :wink: ,feromony zamawia się wczesną wiosną, więc na pewno będzie o tym głośno na forum,na razie spróbuj poszukać żerowisk,żebyś wiedział gdzie je rozwiesić :wink:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Mam już odnalezione stanowiska, nawet sprawdzone. A żerowisk i tak poszukam, szczególnie tipuliformisa, bo na tego się spóźniłem...
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Dzisiaj udało mi się złapać Paranthrene tabaniformis. Okazało się, że to samiczka, bo złożyła jajeczka do pudełka. Zastanawiam się nad hodowlą. Czy młoda gąsienica tego gatunku również żeruje tylko na żywym materiale. Jeżeli tak, to chyba nie ma sensu się w to bawić.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Znajdź świeży pniak po ściętej topoli, taki aby z niego zaczynały wyrastać pędy odroślowe. Połóż pudełko przy tych odroślach. Gąsienice same się powinny wgryźć. Żerują 2-3 lata. Warto spróbować.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Dzięki, spróbuję :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”