Cerambyx velutinus

Zbiorowy projekt i dyskusja mająca na celu stworzenie Klucza do Kózkowatych, omówienia rodzajów, klucze do poszczególnych gatunków itp.
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Cerambyx velutinus

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć jak odróżnić C.cerdo od C.velutinus. Przypuszczam iż posiadam oba te gatunki lecz nie mam fachowej literatury na ten temat i nie mogę być tego pewien. Oba gatunki zostały złowione we Francji więc jest prawdopodobne, że jeden z nich to C.velutinus tym bardziej, że różni się od drugiego Cerambyxa między innymi kształtem czułek ( u jednego są tempo zakończone ).

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Paweł[/i][/b]
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Cerambyx cerdo: pierwszy i drugi człon tylnej stopy, od spodu z nieowłosioną bruzdką; odwłok bardzo delikatnie i niezauważalnie owłosiony, makroskopowo - błyszczący.
C. welensi (=velutinus): tylko pierwszy człon tylnej stopy z taką bruzdką; odwłok z gęstym owłosieniem, makroskopowo szary i matowy.
Jeżeli chodzi o kształt czułków to może być dymorfizm płciowy, choć faktycznie ten drugi ma trochę krótsze czułki.
Pzdr
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Okazało się tak jak przypuszczłem. Jeden to C.cerdo a jeden to C.velutinus. Serdeczne dzięki za pomoc Panie Romanie!

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klucze do oznaczania kózkowatych”