Acmaeops smaragdulus

Zbiorowy projekt i dyskusja mająca na celu stworzenie Klucza do Kózkowatych, omówienia rodzajów, klucze do poszczególnych gatunków itp.
brakkonta

Acmaeops smaragdulus

Post autor: brakkonta »

Jest ból.
Otóż na ostatnie giełdzie u południowych naszych sąsiadów posiadłem niejakiego A.smaragdulus....i dobrze, jeno zaetykietowany Białowieżą. Tu lęgnie się problem, ponieważ gatunek ten nie jest uznawany za rodzimy nam i jego występowanie w naszym dziwnym kraju jest zanegowane przez znamienitszych nam Cerambycidologów. Ale - jego występowanie od Francji poprzez Szwajcarię do Szwecji, Finlandii, Litwy i Białorusi ku Rossiji wielikoj jakoś tak mówi mi że i u nas mógłby sobie hasać.
Jednak nie mnie tu dywagować na ten temat - proszę Wielkich aby mnię oświecili. Przy okazji może jakieć cechy kluczowe pozwalające odróżnić od angusticollisa (niby włoski na przedpleczu, niby tęgość ciałka....ale czy to wystarczy?)
Czekający oświecenia Mazep
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Acmaeops smaragdulus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

J.M. pisze:Jest ból.
Pomysl, jaki by byl bol, gdybys kupil Scarabaeus sacer z etykieta "Reykjavik" ;-)

Pawel
brakkonta

Post autor: brakkonta »

hmmm, tak po prawdzie to liczyłem na pomoc.
To z sacerem w Reykjaviku, to....no dobra
....zaś tak jak pisałem - smaragdulus występuje dookoła naszego kraju z prawa na lewo i w górę i w dół, a u nas nie....., dlatego szukam pomocy. Czy to złe oznaczenie (tu prosiłem o klucz, bo po mojemu wygląda na angusticollisa), czy pieprznięte miejsce - cholera wie po co, czy jest faktycznie możliwość wystąpienia smaragdulusa w Polsce. Dlatego proszę o przemyślaną odpowiedź, a nie dowcipasy z poświętnikami, Pawle - widząc Ciebie w nagłówku pomyślałem - "o, jest Fachman i jest pomoc", a tu...
Czekam dalej na oświecenie
Mazep
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marcin Szewczyk »

brakkonta

Post autor: brakkonta »

wielkie dzięki dla Marcina. Mój to angusticollis i wszystko jasne.
A tak po prawdzie to na śmierć zapomniałem o wyszukiwarce :oops:
Jeszcze raz dziękuje za pomoc
Mazep
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

A. angusticollis i A. smaragdulus

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cześć!
Już po kłopocie jest, ale podrzucę jeszcze parę uwag:
Tak to bywa przy nabywaniu insektów droga wymian czy kupna, kiedy nie wiemy od kogo pochodzi okaz - w sensie, gdy nie znamy "zdolności detrminacyjnych" tego, kto nam coś oferuje. Sam na rzeczonej giełdzie każdego razu widzę sporo mylnie zaetykietowanych owadów. Przykładowo ostatnio Brachypteroma jako Molorchus oraz źle oznaczone Isotomusy i Ropalopusy.
Zawsze więc warto spojrzeć na etykietę i trochę pomyśleć, czy napisy na niej są sensowne, wiarygodne i choć trochę prawdopodobne. I jakby co można próbować skontaktować się z tym co legit, chociaż nieraz nie jest to łatwe.
Czy w tym konkretnym przypadku etykieta informacyjna (a i determinacyjna, jeśli w ogóle taką ma okaz) nie jest opatrzona czasem polskim nazwiskiem?
Pozdrawiam podsyłając skany obu Acmaeopsów. Oprócz rzeczonych cech determinacyjnych proszę zwrócić uwagę także na zakończenia pokryw.
Wujek Adam
Załączniki
Acmaeops smaragdulus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.12 KiB)
Acmaeops angusticollis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.94 KiB)
brakkonta

Re: A. angusticollis i A. smaragdulus

Post autor: brakkonta »

Wujek Adam pisze:Czy w tym konkretnym przypadku etykieta informacyjna (a i determinacyjna, jeśli w ogóle taką ma okaz) nie jest opatrzona czasem polskim nazwiskiem?
ano jest tam polskie nazwisko :lol:
Dzięki dla Wujka za zdjątka. Po solidnym powiększeniu, widać (co prawda w formie mgły) solidne kudły na smaragdulusowym przedpleczu. Tego też mi trzeba było. Szkoda że nie mam okazu porównawczego - wtedy byłoby widać jak na dłoni. A i pokrywy, ich koniec też są ciekawą cechą - tego po kluczach nie spotkałem.
Jeszcze raz podziękowania dla Wuja :D
Mazep
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Przyroda Polska 11/'07 i Acmaeops'y

Post autor: Wujek Adam [†] »

Witam!
Akurat tak się złożyło, ze w najnowszej Przyrodzie Polskiej (nr 11 - listopad 2007) jest artykuł o Acmaeopsach :wink:
Przyjemnej lektury!
Wujek Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klucze do oznaczania kózkowatych”