S.dubia /ferrea

Zbiorowy projekt i dyskusja mająca na celu stworzenie Klucza do Kózkowatych, omówienia rodzajów, klucze do poszczególnych gatunków itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

S.dubia /ferrea

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jaka jest różnica między Stenostola dubia i ferrea:

Ogólnie jest tak: S.ferrea w Polsce środkowej rozwija się przeważnie w lipach. Przy poszukiwaniu larw okazuje się, że jest dość liczna. Im dalej na południe Polski tym częściej S.ferrea staje się polifagiczna, i zaczyna występować S.dubia. Ta najczęściej rozwija się w leszczynach i z nią jest odwrotnie - stosunkowo łatwo spotkać jest latem (czerwiec) chrząszcze przesiadujące na liściach oświetlonych leszczyn, rzadziej larwy. Czy larwy sa liczne - pewnie też, ale nigdy nie słyszałem o jakichś licznych hodowlach tego gatunku. To są takie moje spotrzeżenia odnośnie tych dwóch gatunków. Reasumując: S.ferrea jest nieco liczniejsza od S.dubia; na południu Polski S.dubia jest dość łatwa do spotkania na leszczynach. S ferrea - łatwiej znaleźć larwy.

(uwaga: gatunki łatwe do pomylenia!) Przy świeżych seriach nie ma najmniejszego problemu: S.ferrea jest szaro-ołowiano owłosiona i matowa, S.dubia - ciemnai błyszcząca, w przekroju bardziej okrągława.
pozdrawiam wszystkich hodowców, nie tylko kózek
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Post autor: Przemek Zięba »

dzieki :) wiec S.ferrea jednak...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Stenostola dubia vs. Stenostola ferrea

Post autor: tiktaalik »

Kózka, na której połamałem sobie zęby. Znaleziona w zeszłym tygodniu. Ponad 10 mm.
Moje typy: Stenostola sp. i Phytoecia nigricornis.
Załączniki
Cerax.jpg
Cerax.jpg (44.65 KiB) Przejrzano 4507 razy
Cerax..jpg
Cerax..jpg (62.59 KiB) Przejrzano 4507 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózka

Post autor: Jacek Kurzawa »

To Stenostola ferrea (Schrank, 1776) - gatunek związany z lipą, okaz świeży.
Charakteryzuje się szarą, olowianą okrywą, białymi epipleurami. Pokrewna S.dubia jest błyszcząca, lekko niebieskawa, co przy starszych okazach (i innych "trudnych") może nastręczać dużych trudności z rozróżnieniem tych dwóch gatunków. S.dubia związana jest najczęściej z leszczyną.

Skąd pochodzi? W Łodzi jest spotykany w wielu miejscach viewtopic.php?f=52&t=326 Ja spotkalem go w Lesie Łagiewnickim.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Kózka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kurzawa pisze:Charakteryzuje się szarą, olowianą okrywą, białymi epipleurami.
Epipleurami..?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stenostola ferrea

Post autor: Jacek Kurzawa »

Racja, dzięki - pod epipleurami: epimeron i episternit, a najprościej można chyba powiedzieć - na środpiersiu, pod epipleurami.

Klucz do Stenostoli jest tutaj: https://entomo.pl/coleoptera/cerambycidae/stenost.htm
Zaraz zrobię zdjęcia poglądowe okazów i wrzucę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stenostola ferrea

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zdjęcia są już na stronie z kluczykami:
https://entomo.pl/coleoptera/cerambycidae/stenost.htm

Załączam fotkę.
Załączniki
dubia_ferrea1.jpg
dubia_ferrea1.jpg (58.68 KiB) Przejrzano 4362 razy
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Kózka

Post autor: tiktaalik »

Jacek Kurzawa pisze:To Stenostola ferrea (Schrank, 1776).

Skąd pochodzi? W Łodzi jest spotykany w wielu miejscach viewtopic.php?f=52&t=326 Ja spotkalem go w Lesie Łagiewnickim.
Znaleziony tam, skąd pochodzi jakieś 80% moich obserwacji. Stare, zarośnięte torowiska nieopodal stacji kolejowej Łódź-Widzew; pas na 2 km. długi, na 200 metrów szeroki. Choć teren niewielki, do tego praktycznie na terenie osiedla mieszkaniowego, to zadziwiająco interesujący. Znalazłem tu sporo gatunków, których bym się nie spodziewał. I gdybym miał możliwości, zbadałbym to miejsce szczegółowo i profesjonalnie, zamiast po raz kolejny zajmować się Łagiewnikami. jak dotąd przebadano tylko błonkówki, jeśli czegoś nie przeoczyłem.

Za jakiś czas, kiedy dzieci podrosną, będę mógł częściej planować dalsze wyprawy.( Na razie to biorę wózek i idę na spacer. A mam dobry, "terenowy". A czasem biorę córkę na barana, a torbę na ramię. Nie jest komfortowo, ale nie mam wyjścia. No i dzieciak oswaja się z robalami.) Choć wciąż ograniczone do Łodzi i okolic. Reszta Polski tylko przy okazji. Tak to sobie wymyśliłem.

Dzięki za oznaczenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klucze do oznaczania kózkowatych”