Połowy w Grecji (Peloponez) i we Włoszech (okolice Rzymu)...

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Połowy w Grecji (Peloponez) i we Włoszech (okolice Rzymu)...

Post autor: VipoV »

Witam na przełomie lipca i sierpnia wybieram się najpierw do Włoch do Rzymu i okolic a później do Grecji (Peloponez). Zamierzam tam złowić kilka ciekawych gatunków. Tu moja prośba do Was koledzy i koleżanki entomolodzy byście pomogli mi w wybraniu najlepszych metod połowu owadów ( szczególnie modliszek, dużych chrząszczy, dużych przedstawicieli prostoskrzydłych oraz ciekawych gatunków motyli) zarówno za dnia jak i w nocy na tych terenach - może macie już swoje wypróbowane sposoby które stosujecie będąc w Grecji lub Włoszech jeśli tak to prosił bym o pis ( samołówek i innych pułapek a także innych metod połowu) bardzo mile widziane zdjęcia… :). Proszę byście napisali jakie gatunki można spotkać na tych terenach w tym okresie (lipiec sierpień). Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję. :). Pozdrawiam Bartek :)!
Ostatnio zmieniony sobota, 16 maja 2009, 23:02 przez VipoV, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Wszystkie grupy? Takie rozległe zainteresowania czy cele handlowe? :cool:
Ostatnio zmieniony sobota, 16 maja 2009, 23:12 przez Aneta, łącznie zmieniany 1 raz.
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

W żadnym wypadku :grin: Oczywiście zainteresowania... :wink:
PS: Dobrze, że ktoś się martwi... :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Takie grupy to przede wszystkim na upatrzonego, czyli mnóstwo wgapiania się w zarośla ;) (warto przy tej metodzie poczytać trochę o zwyczajach i roślinach pokarmowych szukanych owadów, żeby wgapiać się bardziej precyzyjnie). Dobre będzie też nocne świecenie - przylatują przede wszystkim chrząszcze (z bardzo różnych rodzin, bo i żuki, i kozy, i dużo drobnicy), ale przy świetle trafiają się też modliszki, a bywa, że i niektóre prostoskrzydłe. Za tymi ostatnimi trzeba się przede wszystki pouganiać (polecane w połaczeniu z metodą "na słuch" :cool: ), ale przyda się tu również czerpak. Poza tym oczywiście parasol, do otrząsania z drzew i krzewów; jeśli będziesz w jakimś miejscu dłużej niż jeden dzień, możesz zastosować barberówki (oczywiście przed wyjazdem należy je wykopać).

Edit: szkoda, że zmieniłeś post wyżej, bo teraz nieczytelne jest o jakich grupach piszę. Dla jasności więc - wymieniałeś poprzednio duże chrząszcze, modliszki i Orthoptera.
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

To greckie gatunki modliszek... :wink: jeśli możecie podajcie gatunki występujące we Włoszech. Co do modliszek wiecie gdzie dokładnie wystękują te gatunki (obszar) Znajdę coś na Peloponezie... będę mieszkał w Tolo niedaleko Aten - są tam jakies modliszki? :) i Jak najlepiej łapać modliszki? Chodząc i "przetrząsając” krzaki? Czy metoda na świtło jest efektowna ( jeśli stosować tą metodę to łowić przy użyciu ekranu czy samołówki np takiej: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0111121256, która metoda jest efektywniejsza?)? :wink:
Empusa fasciata Brullé 1839

Ameles africana Bolivar 1914

Ameles heldreichi Brunner von Wattenwyl 1882

Ameles spallanzania (Rossi 1792)

Geomantis larvoides Pantel 1896

Iris oratoria (Linnaeus 1758)

Mantis religiosa (Linnaeus 1758)

Rivetina balcanica Kaltenbach 1963
Pozdrawiam i życzę miłęj lektury... :wink:
Ostatnio zmieniony sobota, 16 maja 2009, 23:54 przez VipoV, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

VipoV pisze:jeśli możecie podajcie gatunki występujące we Włoszech
http://www.faunaitalia.it/checklist/ , ze znalezieniem listy modliszek chyba sobie poradzisz ;)
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Wlkie dzięki Aneta :wink: Co to znaczy na "słuch"...? :grin: Czekam także na sprawozdania osób, które odwidzają te okolice... :grin:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Na słuch to na słuch :mrgreen: - przysłuchujesz się grającym konikom, lokalizujesz przybliżone miejsce przesiadywania interesującego Cię grajka, idziesz tam i starasz się go złapać :cool:
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Hehe... :wink: A jak ma się sprawa z cykadami? Łatwo je schwytać? Leca do światła? Jakie gatunki występują w Grecji a jakie we Włoszech?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

będę mieszkał w Tolo niedaleko Aten
W kwestii formalnej :smile: , Tolo nie leży koło Aten, ale na Peloponezie, nad zatoką Argolidzką (też tam kiedyś mieszkałem :wink: ).
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Hehe :wink: masz rację leży dokładnie 90 km w linii prostej od Aten :) podałem to, żeby ktoś kto nie wie gdzie leży stosunkowo małe Tolo miał chociaż ogólny zarys obszaru o którym mówię... :) Antek i co można tam coś ciekawego złapać…? :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

VipoV pisze:Jakie gatunki występują w Grecji a jakie we Włoszech?
Włoskich gatunków cykad poszukaj w Fauna Italia. Greckie, za Fauna Europaea (BTW polecam tę stronę, także do poszukiwania rozmieszczenia gatunków):

Cicada orni
Cicadatra alhageos
Cicadatra atra
Cicadatra hyalina
Cicadatra hyalinata
Lyristes plebejus
Cicadetta albipennis
Cicadetta flaveola
Cicadetta hageni
Cicadetta montana
Cicadivetta tibialis
Pagiphora annulata
Tettigetta brullei
Tettigetta dimissa
Tympanistalna gastrica
Tibicina haematodes

Co do znajdowania cykad, to nie ma mocnych - po prostu je usłyszysz :cool: A potem już na upatrzonego. Można też próbować otrząsania, acz ta zwierzyna potrafi mocno trzymać się gałązek.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ja jestem motylarzem, więc o innych rzędach owadów nie mogę się wypowiadać...Okolice Tolo to głównie sady oliwek. Z motyli do ciekawszych gatunków, jakie tak spotkałem, mogę zliczyć Neohipparchia fatua i Catocala conversa.
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

Również byłem w Tolo. Jadąc z Tolo do Aten przez Nafplio Argos za zjazdem na Mykeny po prawej stronie łapałem Charaxes jasius. Godna polecenia jest miejscowość Kastanea opisana w przewodniku Pascala jako miejsce słynące z różnorodności motyli.
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Gorąco polecam Tolo, w ogóle Grecję i Włochy fauna mega bogata w szczególności na Peloponezie... BYŁO WARTO :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Aneta pisze:za Fauna Europaea (BTW polecam tę stronę, także do poszukiwania rozmieszczenia gatunków):
Jeśli zajrzysz w rozmieszczenie rodzaju Polistes Latreille, 1802 to się okaże, że praktycznie wszystkie gatunki wykazane w Europie występują w Polsce! Zniechęcające do dalszego korzystania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”