Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 20 sie 2018, 20:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: mszyce korzeniowe
PostNapisane: sobota, 25 kwi 2009, 19:43 

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, witam wszystkich serdecznie!
Mam dwa pytania dotyczące połowu mszyc korzeniowych:
-Na korzeniach jakich roślin najczęściej można je znaleźć?
-Czy już odpowiedni czas na ich łapanie?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 kwi 2009, 22:12 
Hmm...
pytanie b. ogólnikowe i jakie grupy masz na myśli.
Jest Katalog mszyc (Fauna Polski) - Szelęgiewicza z podanymi gatunkami mszyc i ich roślinami żywicielskimi i warto się z tym najpierw zaznajomić  :neutral:

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 kwi 2009, 12:02 

Chodzi mi o gatunek pospolity i tolerancyjny na zmianę gatunku rośliny żywicielskiej.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwi 2009, 00:51 
miodownica wielożerna - Trama troglodytes - żeruje na korzeniach roslin z rodziny Asteraceae (rodzaje: Crepis, Tanacetum, Cirsium, Achillea, Artemisia, Centaurea, Sonchus)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwi 2009, 21:12 

Ok, to już wiem na jakich roślinach szukać ale nasuwa mi się kolejne pytanko: jak poznać że na konkretnej roślinie są bez jej wyrywania? Czytałem że są kłaczki na korzeniach(ale żeby to zobaczyć trzeba roślinę wyrwać)i żółkną trochę liście(raczej na łące każdej normalnej roślinie to się zdarza...)no i za bardzo nie widzę innego wyjścia jak każdą napotkaną roślinę z rodziny Asteraceae wyrywać, sprawdzać i wsadzać z powrotem...Czym mogę się kierować poszukując rośliny z Trama troglodytes na korzeniach?

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwi 2009, 21:26 
hmm, trudno mi powiedziec. Trochę czym innym się zajmuję od ponad 20 lat.
Zapytaj proszę kogoś z Uniw. Śląskiego z Katedry Zoologii - na stronie internetowej UŚ powinny być emaile pracowników a i  w internecie znajdziesz pewnie namiary, np.w PPEntomol.

Ostatnio edytowano wtorek, 28 kwi 2009, 09:40 przez Andrzej J. Woźnica, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 kwi 2009, 07:53 
P.S.
Zapomniałem dodać: mszyce odwiedzane są przez mrówki ! (trofobioza)  :mrgreen:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]