lep na muchy

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Przemek Zięba

lep na muchy

Post autor: Przemek Zięba »

Siedzę sfrustrowany w domu i wymyślam...
ostatnio cos mnie wzięło na mrówki, nie powiem ciekawe to i pouczające obserwacje....
zainteresowały mnie mrówki dendrofilne związane z żywymi jeszcze drzewami i ni e tylko, nie ukrywam że rodzaj Camponotus jest dla mnie inspiracją tego maila.
problem z badaniem składu gatunkowego polega na tym, że część mrówek prowadzi wybitnie skryty tryb życia.
Pomyślałem sobie o czymś takim jak folia z lepiszczem wykorzystywana w walce ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem., Jak myślicie (dostęp do folii już mam-zakupiłem jedną rolkę, czy lepiszcze jest na tyle silne, że uwięzi mrówkę?
Pisałem na forum myrmekologicznym, ale odpowiedzi nie uzyskałem, ale tam na forum mniej się mówi o badaniach a więcej o hodowli mrówek, też ciekawe i też fajne, nawet zacząłem taką hodowlę....
pozdr
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Witam

Swego czasu też bawiłem się w łapanie owadów na opaski zakładane na krzewach. Na początku wydawało się, że pomysł się sprawdzi. Klej był mocny, klejił sie do wszystkiego - ubrań, sprzętu, szefa... ;) Po 2 dniach kontroli okazało się, że na taśmie siedzą praktycznie same muchy i kosarze, które zapewne wpadły tam krótko po założeniu opaski. Później nawet mrówka mogła przejść po tej taśmie bez większych problemów. Problem był też z odklejaniem okazów. W teorii klej powinien być łatwo rozpuszczalny heksanem. W praktyce nie sposób było odkleić cokolwiek bez uszkodzenia denata :neutral:
Może akurat trafiłem na kiepskie egzemplarze. W każdym razie ilość pracy włożona w założenie opasek była niewspółmierna do zebranego materiału :neutral:
pozdrawiam
Michał
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

W maju tego roku w Radomiu na pniach wielu kasztanowców założono opaski lepowe na nieszczęsnego małego motylka. Oglądałem te opaski w jednym z parków miejskich i znalazłem liczne przyklejone owady - głównie muchówki, trochę mikrolepidoptera i pojedyncze chrząszcze - drobne kusaki i inne. Nawet coś zebrałem. Nie wiem jaki klej zastosowano ale intersującego mnie chrząszcza zdjąłem bez problemu.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ot i historia prawie wyjaśniona, wracam za 9 dni i zdam relacje co i jak....
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Z lepu na muchy mam chyba nadal nie podawanego z Europy bzyga Ischiodon scutellaris (Fabricius, 1805). :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Czas na relację z połowów na lep.
Zdjęć nie zamieszczam, ze względu na ich drastyczność, ba nawet okrucieństwo
:mrgreen:
Na lep ,,poszły" głownie Diptera, cześć Vespidae, Heteroptera miały ucztę jak sie patrzy.
Sporo Lepidoptera, pojedyncze biedronki, - ba znalazłem nawet pióra ptaka co świadczy że chciał skorzystać z darmowej stołówki i sie przykleił. Sporo pajęczaków, a co do oczekiwanych Formicidae to tylko 2 sztuki Leptothorax acervorum, zabłąkane....
Camponotus, pomimo że wiem że jest w gałęziach (C.fallax) ominął wszystkie pułapki .....az to cholerstwo .... :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”