LRF 250 a 400W

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

LRF 250 a 400W

Post autor: goościu »

Czy statecznik rtęciowy używany do lamp o mocy 400W można przeznaczyć do podłączenia lampy o mocy 250W?
tomaszk
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 20:15
Lokalizacja: Zamojszczyzna/Podkarpacie

Re: LRF 250 a 400W

Post autor: tomaszk »

Pójdzie bez problemu, na pewno nie można podłączać odwrotnie (mocniejsza lampa do słabszego statecznika) - balast ma określone parametry prądu jaki potrafi dostarczyć do lampy, każda lampa o danej mocy ciągnie określony prąd powyżej którego nie powinna pójść (pomijając część lampy HPS które z wiekiem ciągną coraz więcej i wymagają balastów z zabezpieczeniem termicznym), ja bym spokojnie połączał. Na forum elektrody też pośrednio o tym piszą: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1237806.html
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: LRF 250 a 400W

Post autor: goościu »

Dzięki :)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: LRF 250 a 400W

Post autor: Wojtek M »

Odpali, ale skrócisz jej żywot. Będzie się przegrzewać przeciążona prądem, na który nie została zaprojektowana.
Odwrotna sytuacja (moc statecznika mniejsza od lampy) niczym nie grozi, tylko jarznik będzie słabiej świecił z uwagi na prąd ograniczony poniżej wartości znamionowej.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: LRF 250 a 400W

Post autor: goościu »

To ja już nie rozumiem, nie znam sie na tym wiec nie wiem kogo słuchać. Wojtek jesteś pewien?
tomaszk
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 20:15
Lokalizacja: Zamojszczyzna/Podkarpacie

Re: LRF 250 a 400W

Post autor: tomaszk »

Będzie się przegrzewać przeciążona prądem, na który nie została zaprojektowana.
Robiłem kiedyś pomiary poboru prądu przez telefon od ładowarki z tabletu (czasy kiedy telefony nie obsługiwały jeszcze szybkiego ładowania prądem 2.1A) i prądu pobierał z niej tyle, na ile był zaprojektowany, czyli 1A - w tamtym okresie też się sporo mówiło żeby nie ładować nieprzystosowanych telefonów takimi ładowarkami bo je spalą. Na podobnej zasadzie, w jaki sposób lampa miała by zacząć pobierać więcej prądu? Przecież jej układ elektryczny ma zaprojektowane określone obciążenie źródła prądowego które jest niezależne od możliwości statecznika. Ale elektrykiem nie jestem, to tylko moje dywagacje ;).
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: LRF 250 a 400W

Post autor: Wojtek M »

Ano na takiej zasadzie, że statecznik do lampy większej mocy ma mniejszą indukcyjność i jest jedynym oporem dla lawiny prądu w obwodzie. Sama lampa ma rezystancję ujemną i napięcie na niej zmienia się nieznacznie w zależności od płynącego prądu, odłoży się tam w w/w przypadkach około 135V. Lampa LRF 400W nie jest większa od 250W dla ozdoby ;) W środku panuje termiczne piekło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”