Barberówki

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Barberówki

Post autor: Chlebek »

Witam,
czy polecacie wypełnić czyms barberówke np. jakąś przynetą??(jeżeli tak to jaką??)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Barberówki

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Na twoim etapie poznawania owadów najlepiej będzie, jeśli wypełnisz barberówkę wodą, wstawisz bukiet kwiatów i podarujesz mamie. Więcej czytaj (sporo z tego, o co pytasz, zostało już wiele razy wytłumaczone na forum) i obserwuj przyrodę, na łapanie i zabijanie przyjdzie czas nieco później. W tej chwili nie wiesz nawet, o co pytać, więc bardzo trudno cokolwiek ci poradzić. Barberówki służą do połowu wielu grup owadów i w zależności od celu, jaki sobie stawiasz, możesz używać przynęty lub nie. Jeśli nie masz pojęcia, co może do takiej pułapki wpaść, to daj sobie spokój.

Paweł
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Re: Barberówki

Post autor: Chlebek »

Na jkeij wg podstawie mnie gasisz.Kurde po to jest chyba forum zeby sie zapytac i dowiedziec.Takie odpowiedzi powinny byc usuwane a urzytkownicy powinni dostawac ostrzezenia.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Barberówki

Post autor: Aneta »

Uu, następny zagniewany młodociany, jeszcze trochę i znowu będzie coś o kapryśnych forumowych piernikach 8) Chlebek - nerwy na bok, przeczytaj jeszcze raz to, co napisał Paweł (ewentualnie bez pierwszego zdania :mrgreen: ), przemyśl i zastosuj, bo ma on zupełną rację. A na forum temat barberówek był już parę razy poruszany, wystarczyło poszukać:
viewtopic.php?f=64&t=13729
viewtopic.php?f=64&t=6547
viewtopic.php?f=52&t=7640
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Re: Barberówki

Post autor: Chlebek »

Sorka..Może się trochę uniosłem :D .Ale czy nie mozna było napisac tak od razu??
Pozatym dzieki za info i linki.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Barberówki

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Chlebek pisze:urzytkownicy powinni dostawac ostrzezenia.
A tu się zgodzę; "urzytkownicy" powinni dostawać słownikiem ortograficznym po głowie.

Paweł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Barberówki

Post autor: Aneta »

Chlebek pisze:Ale czy nie mozna było napisac tak od razu??
A nie można było poszukać od razu? Taka zasada obowiązuje na wszystkich forach: najpierw uruchom wyszukiwarkę, a jeśli danego tematu nie było, to dopiero pytaj.
Pawel Jaloszynski pisze:
Chlebek pisze:urzytkownicy powinni dostawac ostrzezenia.
A tu się zgodzę; "urzytkownicy" powinni dostawać słownikiem ortograficznym po głowie.
Hehe, 10/10 :D
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Barberówki

Post autor: Diesel »

Aneta pisze:Taka zasada obowiązuje na wszystkich forach: najpierw uruchom wyszukiwarkę, a jeśli danego tematu nie było, to dopiero pytaj
Może warto zainstalować modyfikacje(zajmie to kilka minut) która przy zakładaniu tematu wyświetla podpowiedzi o podobnych wątkach
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Barberówki

Post autor: tempelik »

Tylko, że często treści te można znaleźć w wątkach o całkiem innym tytule... Życie jest troszkę bardziej skomplikowane ;)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Barberówki

Post autor: Aneta »

... a wyszukiwarka wisi jak wół na górze każdej strony. Tylko trzeba uruchomić opcję "samodzielność", a przecież to taaakie trudne... 8)
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Barberówki

Post autor: tempelik »

Tego się trzeba nauczyć :mrgreen:
Wiem z autopsji 8)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Barberówki

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Problem tkwi nie tylko w - powiedzmy - lenistwie, ale również w tym, że osoby o niewielkiej znajomości entomologii od razu zabierają się za techniki, po które sięga się dopiero na odpowiednim poziomie zaawansowania. Trzeba przy tym zrozumieć młodzieńczy zapał i wypieki na twarzy przy łowieniu owadów... i oczywisty brak celu i samokrytycyzmu.
Trzeba również takie osoby nieco studzić i przywoływać do porządku :)
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Barberówki

Post autor: Diesel »

Grzegorz Banasiak pisze:Trzeba również takie osoby nieco studzić i przywoływać do porządku :)
Mnie wyszło na dobre, chęć łapania motyli szybko zmieniła się na potrzebę lepszego poznania owadów które chwytałem w siatkę. Ale wracając do tematu, bardzo trudno się szuka bez tej podstawowej wiedzy, myślę że każdy zielony musi przez to przejść a koledzy i koleżanki bogatsi w wiedzę muszą na to przymknąć oko ;)

PS: a może jakiś temat, od czego zacząć swoją przygodę z entomo?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Barberówki

Post autor: Aneta »

Diesel pisze:a może jakiś temat, od czego zacząć swoją przygodę z entomo?
Przyznam, że nie rozumiem pytania. Jeżeli czyjąś pasją są owady i entomologia, to zaczyna po prostu od wychodzenia w teren oraz czytania wszystkiego z ww. tematów, co tylko wpadnie w ręce. Chyba aż tak dużo nie zmieniło się od czasów mojej młodości*?


*rany, gadam jakby stuknęła mi minimum osiemdziesiątka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Barberówki

Post autor: Diesel »

To tak jak na wykładach gdy wykładowca czyta sennym głosem książkę i wszyscy mają go w D, choć sama książka możne być fantastyczna i wiedza w niej zawarta ogromna to jednak sposób jej podania nie zachęca do szukania dalej a nawet odpycha. Z racji iż forum jest dla profesjonalistów doskonale znających język entomologiczny, mało jest tematów zachęcających do szukania dalej.. A nie wszyscy zaglądający tutaj są od razu pasjonatami, przecież Osoba która chciała tylko oznaczyć zdjęcie może zostać potencjalnie całkiem niezłym entomologiem.

PS: ale zostawmy to.. wiele razy próbowałem :P
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Barberówki

Post autor: Aneta »

No to napisz - czego tak naprawdę szukasz? I dlaczego do tych poszukiwań koniecznie potrzebujesz przewodnika? 8)
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Barberówki

Post autor: Tomek Paszkowski »

Jak domniemam, głównym celem forum nie było nigdy popularyzowanie czegokolwiek, a tym bardziej oznaczanie zdjęć (wiele razy powtarzane).
Jeśli ktoś z góry zakłada, że wchodząc na forum uzyska odpowiedź na każde pytanie i wszystko będzie miał podane ręki, to choćby nie wiem ile razy powtarzać, zada to samo pytanie ale w inny sposób przy pierwszej lepszej okazji.
Jeśli tak wiele osób zaznacza że jest to forum, na którym wypowiadają się specjaliści, to po co zaniżają poziom głupimi pytaniami wynikającymi z lenistwa (z całym szacunkiem do wszystkich, mówię o ogóle zadawanych pytań)? A potem jak ktoś zwraca uwagę to podnosi się szum...
Na wielu innych forach internetowych już na wejściu podawana jest informacja o konieczności sprawdzenia czy dane pytanie lub wątek już istnieje, w przeciwnym wypadku jest od razu usuwany przez administratora - może to byłby dobry sposób na oczyszczenie forum...choć pracy byłoby chyba nieproporcjonalnie więcej...
Poza tym była mowa o ograniczeniu ilościowym zakładania postów dotyczących oznaczenia jakiegoś 'robaczka' - bezskutecznie....
Forum jest miejscem wymiany informacji, ale nie sklepem z informacjami. Jak ktoś na prawdę się czymś interesuje, sam znajdzie źródło wiedzy nie wymagając odpowiedzi na wszystko.
Tak więc podsumowując, owe forum dotyczy obecnie raczej oznaczania i szkolenia, a przeplatane jest co ciekawszymi wypowiedziami stricte naukowymi (niestety dla okrasy jedynie). A powinno być odwrotnie.
Piszę obiektywnie na tyle na ile jest to możliwe. I chociaż mało kiedy się loguję, to śledzę codziennie nowości, więc mam już pewien pogląd na całość.
Pewnie powtórzyłem wypowiedzi wielu innych osób, po części dając off top, ale ten raz sobie pozwalam i tyle.
Kto myśli podobnie - temu chwała, a kto nie... to i tak tego typu wywody go nie przekonają.

Pozdrawiam wszystkich i miłej nocy życzę 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”