Sprzęt na nocne polowy

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Sprzęt na nocne polowy

Post autor: tumek2000 »

Witam !

Chciałbym zakupic sprzet na nocne polowy,poniewaz nie posiadam agregatu i narazie nie zanosi sie na jego kupno (za duze koszty jak dla mnie) to zdecydowalem sie na akumulotor zelowy i swietlowke UV , z tego co czytalem to da sie na to lowic . Chodzi mi o to z e potrzebuje link np. na allegro z takim sprzetem ktory bedzie dobry i nie drogi. Nie znam sie za bardo na tym, moze ktos uzywa to prosze o podowiedz co moglbym kupic. Z gory dziekuje!
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Ostatnio napisano na ten temat już chyba wszystko: viewforum.php?f=64
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: tumek2000 »

Wiem ze duzo bylo ale chodzi mi o przykladowy konktertny model akumulatora i swietlowki do tego
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Kamil Mazur »

Do wyboru do koloru.
http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... nge_view=1
To są tzw. bezobsługowe. Do tego dochodzi "ładowarka do akumulatorów żelowych" - wpisz w Allegro.

Jaki aku nie zastosujesz to będzie dobry. Ważne tylko żeby miał jakąś rozsądną pojemność (7Ah wystarczy) i napięcie 12V.
Świetlówki UV tylko czarne 8W - jedna lub dwie.

Po resztę info odsyłam do odpowiedniego wątku
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: tumek2000 »

Jezeki kupie taki akumulotor 12V uciagnie on na 2 swietlowki 8 w.??
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Janusz S. »

tumek2000 pisze:Jezeki kupie taki akumulotor 12V uciagnie on na 2 swietlowki 8 w.??
7 Ah przy" zmierzchówce" nie wystarcza w okresie roku,gdy noce są dłuższe.Stosuję 11 -12 Ah.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Kamil Mazur »

Janusz,
to zależy jakie masz obciążenie tzn. jaką moc pobierasz.
Przy sumarycznym poborze prądu przez dwie świetlówki 8W jakieś 450mA możesz zasilać je teoretycznie przez ponad 15 godzin. W miarę upływu czasu napięcie akumulatora maleje ale świetlówki gasną przy napięciu około 8V a do takiego to akumulator nie powinien się rozładować.

Stosowanie automatycznego wyłącznika zmierzchowego zapewnia że świetlówka nie będzie musiała nawet aż tyle pracować - włączając się dajmy na to koło 21 i wyłączając o 5 masz zaledwie 8 godzin pracy świetlówki czyli pozostaje Ci duuuuży zapas z akumulatora 7Ah.


tumek2000
po raz kolejny odsyłam do wspomnianego wątku tam było już o tym gadane wystarczająco.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Janusz S. »

Janusz,
to zależy jakie masz obciążenie tzn. jaką moc pobierasz.
Przy sumarycznym poborze prądu przez dwie świetlówki 8W jakieś 450mA możesz zasilać je teoretycznie przez ponad 15 godzin. W miarę upływu czasu napięcie akumulatora maleje ale świetlówki gasną przy napięciu około 8V a do takiego to akumulator nie powinien się rozładować.
Stosowanie automatycznego wyłącznika zmierzchowego zapewnia że świetlówka nie będzie musiała nawet aż tyle pracować - włączając się dajmy na to koło 21 i wyłączając o 5 masz zaledwie 8 godzin pracy świetlówki czyli pozostaje Ci duuuuży zapas z akumulatora 7Ah.
Nie interesuje mnie teoria,bo się na niej nie znam,lecz praktyczne użytkowanie samołówki zmierzchowej.
Wraz z kolegami używamy standartowej, 3x 8 =24V.Przy wcześniejszym zmroku/zwłaszcza w górach/
i pójżniejszym dniu 8 Ah do świtu nie wyrabia,około 10 godzin pracy samołówki.Przeszliśmy na akumulatory 11-12 Ah.Taka przedstawiona jest na fot.nr 16 w publikacji "The Noctuids...in the Pieniny Mts.,2008/.
Wszystko było OK,ponadto co szkodzi mieć trochę rezerwy z uwagi na drobne ,dobowe różnice w naturalnym oświetleniu.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Kamil Mazur »

Janusz,
zwróć uwagę, że ja cały czas piszę o dwóch świetlówkach, a Ty jak się teraz okazało miałeś na myśli trzy. Ot taki mały niuans a jakże istotny :) Czasem warto poznać teorię żeby wiedzieć jak się odnieść do praktyki. Dlatego staram się to obrazowo jak tylko mogę napisać, żeby ktoś zielony w tej materii zakumał i coś z tego miał dla siebie. Jakkolwiek to nie jest konieczne.

No i jeszcze raz teoria - dlaczego tak było w opisanym przez Ciebie przypadku ? No bo ciągnąc prąd 700mA (czyli przynajmniej po 230mA na każdą świetlówkę) z akumulatora 7Ah napędzi je przez max 10h. Dlatego właśnie musiałeś przesiąść się na większy akumulator :)


BTW, dzisiaj mi przyszedł zakupiony kilka dni temu akumulator więc mam cały sprzęt gotowy.
Jutro jadę w Bieszczady. Edwin przygotuj grilla na noc ;)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Janusz S. »

Kamil Mazur pisze:Janusz,
zwróć uwagę, że ja cały czas piszę o dwóch świetlówkach, a Ty jak się teraz okazało miałeś na myśli trzy. Ot taki mały niuans a jakże istotny :) Czasem warto poznać teorię żeby wiedzieć jak się odnieść do praktyki. Dlatego staram się to obrazowo jak tylko mogę napisać, żeby ktoś zielony w tej materii zakumał i coś z tego miał dla siebie. Jakkolwiek to nie jest konieczne.

No i jeszcze raz teoria - dlaczego tak było w opisanym przez Ciebie przypadku ? No bo ciągnąc prąd 700mA (czyli przynajmniej po 230mA na każdą świetlówkę) z akumulatora 7Ah napędzi je przez max 10h. Dlatego właśnie musiałeś przesiąść się na większy akumulator :)


BTW, dzisiaj mi przyszedł zakupiony kilka dni temu akumulator więc mam cały sprzęt gotowy.
Jutro jadę w Bieszczady. Edwin przygotuj grilla na noc ;)
Nie chodziło o ilość świtlówek.Były 3x 8V,też 2x 12V lub 1x 24 V,taką też używamy jako towarzyszącą przy świeceniu na ekran.Sądzę,że sprawa dotyczy sumy V,a nie ilości świetlówek. Nie kumaliśmy,lecz zmieniliśmy akumulator,kierując się logiką. Wszystko było OK.Pozdrawiam i zazdroszczę wyjazdu w Bieszczady.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Kamil Mazur »

Zgadza się, istotna jest sumaryczna moc czyli 3 x 8W = 24W.
3 takie świetlówki pobierają łącznie prąd: 3 x 0,23A = 0,7A

I jest taki czarodziejski wzorek:

(ilość godzin) = (pojemność akumulatora podana w Ah) / (sumaryczny pobór prądu podany w A)

więc mamy:

(ilość godzin) = 7Ah / 0,7A

To daje w wyniku 10h czyli świetlówki będą tyle świecić. Oczywiście "około", bo tam jeszcze inne rzeczy trzeba podoliczać, prąd nie będzie cały czas jednakowy, napięcie też będzie spadać... ple ple ple, ale tak z grubsza to daje pogląd na sprawę.

Może komuś się to przyda do obliczania potrzebnego akumulatora.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Janusz S. »

Kamil Mazur pisze:Zgadza się, istotna jest sumaryczna moc czyli 3 x 8W = 24W.
3 takie świetlówki pobierają łącznie prąd: 3 x 0,23A = 0,7A

I jest taki czarodziejski wzorek:

(ilość godzin) = (pojemność akumulatora podana w Ah) / (sumaryczny pobór prądu podany w A)

więc mamy:

(ilość godzin) = 7Ah / 0,7A

To daje w wyniku 10h czyli świetlówki będą tyle świecić. Oczywiście "około", bo tam jeszcze inne rzeczy trzeba podoliczać, prąd nie będzie cały czas jednakowy, napięcie też będzie spadać... ple ple ple, ale tak z grubsza to daje pogląd na sprawę.

Może komuś się to przyda do obliczania potrzebnego akumulatora.
Dziękuję za wyjaśnienia.W sumie przyda się trochę rezerwy.
Przemek Zięba

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: Przemek Zięba »

Hej zagadnę z innej strony - ponieważ już pytałem w innym wątku ale była cisza...czy zdarzają się wam przyloty chrząszczy do takiego światła??? Pytam, bo nie wiem czy obciążać sobie kieszeń zakupem takiego ,,cichego" zestawiku...
bartek.g

Re: Sprzęt na nocne polowy

Post autor: bartek.g »

Troche plugow (Aphodius), i czasami jakis grabarz. Wiecej nie pamietam, ostatnio odpalalem taka pulapke z 10 lat temu ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”