Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 21 sierpnia 2019, 08:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Lampa LED by Nota Lepidopterologica
PostNapisane: poniedziałek, 22 lipca 2019, 21:49 

UTM: DC45
Na podstawie artykułu z Nota Lepidopterologica zrobiłem dokładnie na tych samych diodach lampę wyposażając ją dodatkowo w sterowniki, stabilizator napięcia step-up, zabezpieczenia dodatkowe przed niewłaściwym podłączeniem a dodam jeszcze zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora.
W sumie to jeszcze trochę prototyp ale testuję go właśnie. Dla porównania mam dodatkowo mix'a 160W. Po dwóch świeceniach nie zauważam różnicy w ilości przylatujących motyli do obu źródeł, chociaż np. Coleophoridae lecą znacznie lepiej do UV niż mix'a. Na akumulatorze żelowym 12V 7AH świeciłem maksymalnie ponad 4 godziny (wiatr i deszcz mnie przegonił) i z całą pewnością dało by się jeszcze co najmniej dwie - jest to więc rezultat bardzo dobry.
Połowy bez warczącego agregatu są przyjemniejsze i takim sprzętem łatwiej dotrzeć w ekstremalne miejsca. Jeszcze tylko zmodernizuję składany ekran 2x2m, żeby wszystko zgrabnie zmieściło się w plecaku. Sezon połowów na moje grupy kończy się za ok. 1,5 miesiąca, do tego czasu będę miał pełny obraz możliwości i entomologicznej przydatności urządzenia. Być może dodam tam jeszcze gniazdo USB do zasilania z power banku chociaż będzie on miał (nawet te o dużej pojemności) znacznie słabszą wydajność od akumulatora.

Jak już będę miał pewność, że konstrukcja się sprawdza, to być może namówię człowieka, który mi to zrobił (elektronik), żeby zrobił więcej sztuk. Koszty wyglądają obiecująco, są wielokrotnie niższe niż uproszczonej lamy sprzedawanej na zachodzie, która nie ma sterowników i dodatkowych zabezpieczeń.

Załączam zdjęcie z mojego kiepskiego telefonu, światła daje to dość dużo, można spokojnie pracować a tylko doświecać latarką lub czołówką, żeby lepiej widzieć kolory, które w UV są mocno przekłamane.

Załączniki:
IMG_20190721_004836.jpg
IMG_20190721_004836.jpg [ 86.08 KiB | Przeglądane 741 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Lampa LED by Nota Lepidopterologica
PostNapisane: wtorek, 23 lipca 2019, 14:05 

Grzegorz, wstępnie piszę się na to urządzenie ;)

PostNapisane: wtorek, 23 lipca 2019, 15:51 

Jacek Kalisiak napisał(a):
Grzegorz, wstępnie piszę się na to urządzenie ;)

Jeszcze kilka świeceń muszę zrobić, żeby mieć pewność, że wszystko jest ok. Diody mają pasma takie jak trzeba - mierzone spektrometrem. Wczoraj świeciłem przy domu, przyloty były bardzo dobre pomimo niezbyt dobrych warunków. Przylatują chrząszcze i muchówki m.in. bzygowate. Za miesiąc zrobię pełne podsumowanie mając już więcej danych i doświadczenia. Wtedy pomyślimy co dalej.

PostNapisane: czwartek, 25 lipca 2019, 23:53 

Właśnie wróciłem ze świecenia - wcześniej z prozaicznego powodu - padły mi latarki. Zabranie dwóch to za mało, trzeba brać ile jest w domu bo różnie może być.
Do światła przyleciała modliszka - nigdy wcześniej u mnie modliszek nie było.
Załączam parę fotek poglądowych dla oceny jak działa lampa - zrobione w UV i bez lampy, telefonem.
Na prośbę jednego z kolegów zwróciłem uwagę na przylatujące chrząszcza, dużo biegaczy - tych mniejszych - biedronki, muchy, chruściki, sporo kusaków. Z motyli dobrze lecą mikra trudno nawet wymieniać rodziny, sporo Pyralidae, trochę sówek, parę zawisaków, niedźwiedziówki, miernikowce. Zupełnie jak przy mix'ie

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 246.18 KiB | Przeglądane 495 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 276.57 KiB | Przeglądane 495 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 192.65 KiB | Przeglądane 495 razy ]

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 13:17 

Zapowiada się bardzo fajne urządzenie - jakby się kształtowały koszty zakupu ? W sumie też bym zarezerwował, w tym roku pewnie już za dużo się nie poświeci, ale w przyszłym owszem :-)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 27 lipca 2019, 09:49 

Przemek Zięba napisał(a):
Zapowiada się bardzo fajne urządzenie - jakby się kształtowały koszty zakupu ? W sumie też bym zarezerwował, w tym roku pewnie już za dużo się nie poświeci, ale w przyszłym owszem :-)

Przemek, nie wiem jeszcze bo konstrukcja nie jest skończona. Dodane będzie jeszcze zabezpieczenie przed zbyt głębokim rozładowaniem akumulatora i parę drobiazgów. Cena na pewno nie będzie wygórowana, elektronik, który robi lwią część twierdzi że na pewno nie przekroczy 500 zł. Każda dioda jest sprawdzania spektrometrem, żeby pasmo było na pewno takie jakie ma być. Mikro zasilacze step-down też robią koszt ale zapewniają dwukrotnie większą wydajność akumulatora. Jeszcze będzie poprawiony system odprowadzania ciepła, żeby pracowały w optymalnym zakresie temperatur.

Oryginalna lampa LepiLed jest bardzo mała, podejrzewam, że zastosowano diody o mniejszej mocy bo przy 3W taki rozmiar by się stopił od ciepła, dodatkowo zamknęli całość w pleksiglassowej rurze co bardzo utrudnia odprowadzania ciepła. Dodatkowo umożliwili zasilania z power banku, który przy większej mocy diód szybko by się rozładował.

Przy UV na pewno trzeba stosować jakieś zabezpieczenie oczu, sam nie wiem  jakie okulary były by bezpieczne, może ktoś ma doświadczenia w tym temacie i zachce się nimi podzielić.

PostNapisane: sobota, 27 lipca 2019, 11:40 

UTM: XS45
Miesiąc temu byłem u optyka po nowe okulary, pytałem go o filtry UV, powiedział że zwykłe szkło (nie plastik) jest wystarczającym filtrem  :coto:

PostNapisane: sobota, 27 lipca 2019, 21:42 

Grzegorzu, gdyby była dostępna to wezmę jedną, czyli ustawiam się w kolejce :-)

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]