publikacja tezy naukowej

diadematus
Posty: 148
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 22:42

publikacja tezy naukowej

Post autor: diadematus »

Witajcie.
Wiecie czy istnieje jakieś miejsce (np. czasopismo naukowe lub strona www) gdzie osoba nie mająca wykształcenia w danej dziedzinie mogłaby starać się o publikację tezy szczegółowo wyjaśniającej powszechnie występującego zjawiska w przyrodzie, uznawanego przez profesorów na całym świecie za błąd ewolucji lub dziwną i nielogiczną zależność?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Oczywiście. Jest wiele czasopism w tym internetowych, gdzie publikowane są artykuły bez względu na wyształcenie autora. Artykuł powinien być napisany zgodnie z wymogami, poprawnie, staranie, logicznie itd. a po złożeniu do redakcji musi przejść recenzję. Jesli Wydawca uzna, że artykuł warto publikować to się ukaże.

Inną metodą może być wykupienie domeny .pl założenie własnej strony i umieszczenie tam swojego odkrywczego artykułu. Nie będzie to publikacja (a może nawet będzie), ale jest to jakaś forma wolnej twórczosci, bez recenzentów.

Opisz może dokładniej, jakie masz obawy i o co tak naprawdę pytasz.
diadematus
Posty: 148
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 22:42

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: diadematus »

Chodzi mi o to żeby moje nazwisko znalazło się pod artykułem jakiegoś szanowanego czasopisma :)
Żeby nikt mojej tezy sobie nie przywłaszczył.


Jeśli artykuł byłby recenzowany to może i dobrze bo dowiedziałbym się czy ktoś wcześniej nie wpadł już na taki pomysł.
To co wydedukowałem nie dotyczy owadów lecz ssaków.
Parę lat temu oglądałem dokument na discovery w którym podano dziwną reakcję/zachowanie wśród jednego gatunku, które według naukowców jest ewolucyjnie szkodliwe.
Później mnie oświeciło, znalazłem bardzo logiczne wytłumaczenie tego zjawiska.

Gdybym to opisał to każdy specjalista w tej dziedzinie zapewne powiedziałby:
"To nic odkrywczego, to jest oczywiste"

A gdybym zapytał dlaczego tego wcześniej nikt nie wytłumaczył to pewnie zapadłaby cisza :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: Brachytron »

Opublikuj to jak najszybciej, w możliwie w jak najlepszym piśmie. Data publikowania jest kluczowa, nie publikuje się wstecz. Czyli, jeśli opublikujesz swoje sprawy w styczniu np. 2018, a jakiś np Światowej Sławy Pan Profesor Z Ameryki dojdzie do tego w kwietniu to sprawa prosta. Jeśli jednak opublikujesz to w, strzelam, Tygodniku Wąchockim, a Pan Profesor celuje w Nature i Science, to może po prostu nie wiedzieć, a ty potem przez 40 lat, tracąc rodzinną fortunę, dowódź swoich racji :laugh:
diadematus
Posty: 148
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 22:42

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: diadematus »

Dziękuję za podpowiedzi.
Ta teza pojawiła się w moim umyśle ze 3 lata temu albo i wcześniej, ale nie wiedziałem wtedy co z tym zrobić.

Rzeczowe rozwinięcie tej tezy nie będzie proste ponieważ opiera się ona na cudzych badaniach, które musiałbym najpierw wyszukać i podać odnośniki do nich aby podnieść wiarygodność artykułu oraz uniknąć plagiatu.
Artykuł polegałby na tym, że z kilku niezwiązanych badań wysunąłbym nowe wnioski tworzące tezę wyjaśniającą zagadkę ewolucyjną.

Moglibyście mi zaproponować najodpowiedniejsze czasopismo polskie?
Przychodzi mi na myśl jedynie Focus.

Są dostępne jakieś wytyczne tworzenia artykułów naukowych czy raczej musiałbym prosić o wskazówki dane czasopismo?
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Focus to nie czasopismo naukowe. Polecam Kosmos albo Wszechświat
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: Brachytron »

Też mi się wydaje, że Kosmos jest dobry do przeglądówek.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: Michał Michlewicz »

Kosmos moim zdaniem lepszy niż Wszechświat, jak na polskie podwórko całkiem przyzwoity. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, abyś celował wyżej, w zagraniczne czasopisma. Spróbować nie zaszkodzi, najwyżej odrzucą. W ssaczych nie mam za dużego rozeznania, ale możesz poczytać o Journal of Mammalian Evolution, Journal of Mammology, Mammal Review, Mammalian Biology i innych. Pamiętaj jednak, że publikowanie w większości czasopism jest płatne.
diadematus
Posty: 148
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 22:42

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: diadematus »

Bardzo dziękuję za pomoc.

Na stronie http://kosmos.icm.edu.pl/
jest zakładka:
"WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW KWARTALNIKA KOSMOS"

a w niej info:

" 1. KOSMOS publikuje artykuły informujące o stanie wiedzy w różnych dziedzinach szeroko pojętej biologii i jej pogranicza z innymi naukami, opracowane przez specjalistów dla czytelników z wyższym wykształceniem, zainteresowanych problemami biologii. Jest adresowany przede wszystkim do pracowników naukowych, nauczycieli szkół średnich i wyższych oraz studentów."

Więc czasopismo Kosmos odpada.

Zastanawia mnie również ten zapis:
" 11. Przyjęcie pracy do druku jest równoznaczne ze scedowaniem przez autora (autorów) praw autorskich na rzecz Wydawcy."

Czy jest to standardowa praktyka?
Bo wydaje mi się to nieuczciwe.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: publikacja tezy naukowej

Post autor: Dark »

diadematus pisze:Bardzo dziękuję za pomoc.

Na stronie http://kosmos.icm.edu.pl/
jest zakładka:
"WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW KWARTALNIKA KOSMOS"

a w niej info:

" 1. KOSMOS publikuje artykuły informujące o stanie wiedzy w różnych dziedzinach szeroko pojętej biologii i jej pogranicza z innymi naukami, opracowane przez specjalistów dla czytelników z wyższym wykształceniem, zainteresowanych problemami biologii. Jest adresowany przede wszystkim do pracowników naukowych, nauczycieli szkół średnich i wyższych oraz studentów."

Więc czasopismo Kosmos odpada.

Zastanawia mnie również ten zapis:
"  11. Przyjęcie pracy do druku jest równoznaczne ze scedowaniem przez autora (autorów) praw autorskich na rzecz Wydawcy."

Czy jest to standardowa praktyka?
Bo wydaje mi się to nieuczciwe.
Ad. 1 - jeśli artykuł jest podparty dobrą kwerendą i danymi literaturowymi, spełnia formalne wymogi publikacji o charakterze naukowym, nie widzę problemu przy publikowaniu przez "nie specjalistę".
Ad. 2 - to może być nie do końca precyzyjne sformułowanie ze strony redakcji. Praw autorskich osobistych nie możesz się zrzec, nawet jeśli chcesz ;) Chodzi o autorskie prawa majątkowe do opublikowanego tekstu, które cedujesz na rzecz redakcji (redakcja może go później drukować, cytować fragmenty itp. itd.). Tak więc jest to standardowy zapis w większości umów o dzieło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”