Co oznacza ?

Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Co oznacza ?

Post autor: kiczy »

Moja prośba dotyczy atlasu chrząszczy polskich Lecha Borowca . Nie mogę zrozumieć kwesti dotyczącej podawania nazwiska z rocznikiem przy rodzinie, posłużę się na przykładzie rodziny Carabidae .
Carabidae Latreille, 1802
wiadomo mi że nazwisko z rocznikiem przy nazwie gatunkowej (Abax Bonelli, 1810) oznacza osobę która jako pierwsza opisała dany gatunek , ale o czym informuje nazwisko z datą przy nazwie rodziny
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co oznacza ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dokładnie to samo - że określona osoba w podanym roku utworzyła nazwę tej rodziny. Uważasz, że nazwy rodzin utworzyły się same?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Co oznacza ?

Post autor: Rafał Celadyn »

kiczy pisze:nazwisko z rocznikiem przy nazwie gatunkowej (Abax Bonelli, 1810)
...to nazwa rodzajowa, a nie gatunkowa.Idea opisu autora jest taka sama dla wszystkich szczebli systematycznych.Co ciekawe, Latreille był współtwórcą nowoczesnej systematyki, a szczebel rodziny powstał właśnie z jego inicjatywy.
Antek mnie uprzedził ;-)
:papa:
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Co oznacza ?

Post autor: kiczy »

Antek Kwiczała napisał :
Antek Kwiczala pisze:Dokładnie to samo - że określona osoba w podanym roku utworzyła nazwę tej rodziny. Uważasz, że nazwy rodzin utworzyły się same?
poprosiłem o wyjaśnienie pewnej kwesti , to chyba nic złego więc poco ten przytyk z twojej strony mogłeś nie odpowiadać
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co oznacza ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

poco ten przytyk z twojej strony mogłeś nie odpowiadać
Widzisz, postępujesz dokładnie tak samo. Mogłeś przecież nie odpowiadać. Nie potrafiłeś odmówić sobie komentarza - ja też nie.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Co oznacza ?

Post autor: bartek.g »

Podobna analogia: Dac komus w twarz a potem mowic, ze postepuje tak samo bo oddaje ;)

Edit: Tez nie moglem sobie odmowic :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co oznacza ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nawet osoba zainteresowana (kiczy) potraktował moją odpowiedź jako przytyk. U Ciebie urosła już ona do wartości uderzenia w twarz. Jeszcze dwa, trzy posty w tym temacie to może dowiemy się jaka mogłaby być analogia z bronią masowego rażenia.
Andrzej J. Woźnica

Re: Co oznacza ?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Czasami pytanie o to, czy 2+3=5 może wkurzać :D
Zainteresowanym problematyką i zasadami klasyfikacji zwierząt proponuję książkę (po polsku): Autor: Ernst Mayr. Tytuł: PODSTAWY SYSTEMATYKI ZWIERZĄT. Wydawca i rok wydania: PWN 1974 :uciekam: a dla tych radzą sobie z angielskim nie najgorzej proponuję link: http://iczn.org/iczn/index.jsp :laugh: .
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co oznacza ?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Po co ten przytyk o angielskim Andrzeju ;-) ;-) ;-). Nie mogłem się powstrzymać ;-) ;-) ;-)
brakkonta

Re: Co oznacza ?

Post autor: brakkonta »

Myślę że jak bartek g. oraz kiczy przeczytają Mayr'a to dłuuuugo będą histerycznie łykać powietrze :rotfl: Potem nastąpi desperacki atak po raz drugi, atak podszyty chęcią zrozumienia tego co Mayr do nas mówi poprzez litery z książki.....i tu nastąpi okres następnego glacjału mózgowego :hurra Potem nadchodzi już tylko ..... :bit:
Powodzenia :szacun: .......ja również nie mogłem się powstrzymać :wlosy:
ps - skąd do jasnej cholery taki wysyp rozmaitych delikatnych charakterów. Zasrana mać - odezwać się nie można, żeby kogoś nie urazić, nie uwłoczyć, nie uczynić krwawiącej i jątrzącej się rany w psychice i zbliznowaceń na sercu (że o przeżytej traumie nie wspomnę, bo to ostatnio modne słowo). Ja się już teraz w zasadzie niczemu nie dziwię. Jak już baby z brodą i faceci w sukienkach* wygrywają konkursy piosenek, to znak, że moja epoka już mija... :cry: Gdzie te czasy, że ludzie rozmawiali ze sobą normalnie?
No i jak zwykle - proszę nie odpowiadać zaczepnie na mój post, bo zrobić się mogę qurwa wulgarny :ups: i trzeba będzie znowu usuwać moje wpisy :wine:
* - niepotrzebne skreślić.......no, kto skreśli właściwie? :tancze:
Pozdrawiam - Mazep :hurra
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Co oznacza ?

Post autor: bartek.g »

Bardzo prosze moderatora/moderatorow o nie kasowanie. Chetnie porozmawiam np. w koszu :)

Mazep, nie odbiegajac od sedna. Chodzi o to, ze nie trzeba odpowiadac. Nikt niekogo nie zmusza. A jak juz, to mozna bez "przytykow". NIe chodzi tutaj o delikatnosc. Wyobrazasz sobie, ze ktos w towarzystwie (jakies spotkanie) pyta o cos, cos trywialnego, a Ty wyrywasz sie ze zgromadzonych i zaczynasz: "A co ty myslisz, ze to sie samo zrobilo? (...)"

I spoko, slowo pisane jest roznie interpretowane i czasami nie takie sa intencje piszacego jak interpretacja czytajacego. Ale mowic, ze jestes niemily bo ktos na twoje bycie niemilym jest taki sam jest - dziwne (badz potwierdza ta negatywna interpretacje slowa pisanego).

I popatrz. Wygrzebalem cos, dodam zgryzliwy koment i jedziemy w tonie jaki zaczales. Fajne to jest?
"Mazep, skad wiesz co bede robil po obcowaniu z ksiazka Mayra, skoro nie jestes w stanie ocenic co w niej jest. Czy cos sie ostatnio zmienilo?"
2011/viewtopic.php?p=125893&sid=3f16782 ... 2a#p125893
Załączniki
lykamy_powietrze.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.63 KiB)
brakkonta

Re: Co oznacza ?

Post autor: brakkonta »

bartek.g pisze:skoro nie jesteś w stanie ocenic co w niej jest...
Jestem w stanie ocenić, bo ją mam. I nie jest to łatwa książka, stąd moje wywody o szaleństwie ogarniającym człeka po tej lekturze.
A wracając do przytyków-wytyków. Przecie Antek nie powiedział nic złego, mnie cały czas o to chodzi, że po prostu wytłumaczył, zwrócił uwagę, że każdy jeden szczebel w taksonomii ma swego autora i tyle, koniec. Ja nie widzxę niczego złego tutaj, nie czuję ataku. A Ty od razu się odymasz...nie było przecie o co, wooogóle nie było o co.
Wątek powinien się skończyć na wypowiedzi Rafał C. Z mojej strony to tyle.
Mazep
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Co oznacza ?

Post autor: bartek.g »

Wysle Ci pw.
brakkonta

Re: Co oznacza ?

Post autor: brakkonta »

okiej
A moderatorzy niech skończą ten wątek na rafałowej odpowiedzi, bo tam kończy się normalne wyjaśnienie problemu, ot co ;-)
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co oznacza ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wymiana zdań i poglądów to normalna dyskusja i tu nie widzę powodu do działania, poza tym, że dyskusja odbiegła od tematu. Rzeczywiście bartek.g ma rację, że najlepiej jest pisać na temat i nic poza tym, a wtrącenia mogą i bywają (!) róznie odbierane przez rózne osoby. Natomiast kiczy bardzo dobrze robi że pyta, po to jest forum, żeby się komunikować i zadawać nawet bardzo proste czasem pytania.
Andrzej J. Woźnica

Re: Co oznacza ?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ludzie!!! O co chodzi ? Podchodzę do sprawy z pietyzmem!

Juz tłumaczę, co miałem na myśli :D .

Jesli chodzi o Mayra toż to książka :laugh: . Skądinąd wiem (po moich dzieciakach), że choć ksiązki sa do czytania i zdobywania wiedzy to internet jest bogatszy w informacje bo widać wygodniejszy w obsłudze (choć nie zawsze te prawdziwe (http://www.worth1000.com/entries/121622/horsefly). Jesli chodzi o angielski ... Hmm, żaden przytyk. Nie znam osoby pytającej. Jak ma ze 40 parę lat to niekoniecznie musi tym językiem władać w taki sposób, jak ja wladam niemieckim czy rosyjskim. No powiedzmy, że angielski w formie biernej jest mi też dobrze znany :P . Tak przy okazji: jak wklepałem do netu Linneusz, 1758 (przez pomyłkę po polsku) to wyskoczyło na pierwszym miejscu: Systema Naturae wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Systema_Naturae. Przyznacie, że nie jest to do końca wyjasnienie jasne w tekście ale można dalej klikać na nazwy z linkami i się dojdzie do wiedzy tajemnej :P czyli autora nazwy .... Miłego Dnia :gun: POLSKAAA , BIAŁOO_CZERWONI .. :ok:
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Co oznacza ?

Post autor: bartek.g »

Dobra to zeby zamnkac z mojej strony.

Andrzej. Do Ciebie nikt przeciez nic nie ma :D. A wypowiedz o angielskim jest no... zwyklym zdaniem. Jak ktos zna to sobie poczyta. Jak nie to nie. A, ze Grzegorz to tak zinterpretowal to juz Grzegorza pytac.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Co oznacza ?

Post autor: kiczy »

drodzy forumowicze wszelakiej maści nie zadawajcie żadnych pytań albowiem dowiecie się-
- że dłuuuugo będziecie histerycznie łykać powietrze -
- nastąpi desperacki atak po raz drugi -
- nastąpi okres następnego glacjału mózgowego -
- że ktoś może się zrobić qurwa wulgarny -
- że należycie do wysypu delikatnych charakterów , że Zasrana mać ,że posiadacie krwawiącą i jątrzącą się ranę w psychice i zbliznowacenia na sercu , że zadając logiczne pytanie , pytacie o to czy 2+3=5 a to może wkurzać towarzystwo wzajemnej adoracji które zniszczy każdegokto się z nimi nie zgodzi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co oznacza ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

:laugh: :laugh: :laugh:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co oznacza ?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

bartek.g pisze:Dobra to zeby zamnkac z mojej strony.
Andrzej. Do Ciebie nikt przeciez nic nie ma :D. A wypowiedz o angielskim jest no... zwyklym zdaniem. Jak ktos zna to sobie poczyta. Jak nie to nie. A, ze Grzegorz to tak zinterpretowal to juz Grzegorza pytac.
Ja się tylko uśmiałem z całej tej dyskusji... nic więcej. :-)
Andrzej J. Woźnica

Re: Co oznacza ?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

:birra:
brakkonta

Re: Co oznacza ?

Post autor: brakkonta »

Wróciłem z pracy.....szkoła.....to był mój dzisiejszy glacjał....czas na odwilż. Jadę zaraz na tango do Rzeszowa :uciekam:
jestem dumny, bowiem...........
kiczy pisze:drodzy forumowicze wszelakiej maści nie zadawajcie żadnych pytań albowiem dowiecie się-
- że dłuuuugo będziecie histerycznie łykać powietrze -
- nastąpi desperacki atak po raz drugi -
- nastąpi okres następnego glacjału mózgowego -
- że ktoś może się zrobić qurwa wulgarny -
- że należycie do wysypu delikatnych charakterów , że Zasrana mać ,że posiadacie krwawiącą i jątrzącą się ranę w psychice i zbliznowacenia na sercu , że zadając logiczne pytanie , pytacie o to czy 2+3=5 a to może wkurzać towarzystwo wzajemnej adoracji które zniszczy każdego kto się z nimi nie zgodzi.
........chyba 7 z 9 powyższych perełek słownych, to moje rzygowiny umysłowe!!!!...... :tancze:
Mazep
Andrzej J. Woźnica

Re: Co oznacza ?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

kiczy pisze:drodzy forumowicze wszelakiej maści nie zadawajcie żadnych pytań albowiem dowiecie się-
         - że dłuuuugo będziecie histerycznie łykać powietrze -
         - nastąpi desperacki atak po raz drugi -
         -  nastąpi okres następnego glacjału mózgowego -
         - że ktoś może się zrobić  qurwa wulgarny -
         - że należycie do wysypu delikatnych charakterów , że Zasrana mać ,że posiadacie krwawiącą i jątrzącą się ranę w psychice i zbliznowacenia na sercu , że zadając logiczne pytanie , pytacie o to czy  2+3=5 a to może wkurzać towarzystwo wzajemnej adoracji które zniszczy każdegokto się z nimi nie zgodzi.
Drogi Kolego Kiczy,
proszę nie używaj wulgarnych słów, bo to nie przystoi forumowiczom :-( i jest wbrew regulaminowi.

Prośba do Administratorów: wnioskuję o wyłączenie Pana "Kiczy" z forum za stosowanie wulgaryzmów !

Andrzej J. Woźnica
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Co oznacza ?

Post autor: admin »

Trzeba odpocząć, uspokoić się nawzajem. Było fajnie i wesoło, dużo napisane żartem. Nieporozumienia wynikają z róznej interpretacji zdań. Zaczęło się niewinnie... Jak to czyta tysiąc osób to 500 jest za i 500 przeciwko. Temat podzieliłem i przeniosłem ten do Hydeparku. Z wątku zostały cztery posty:
viewtopic.php?f=849&t=29483

A ten temat wypadałoby zamknąć, jak uczy doświadczenie, z dalszej dyskusji juz nic dobrego nie wyniknie ("charakterni" są Ci entomolodzy). Temat zamykam i zachęcam do uczestnictwa w innych ciekawych tematach, do pisania własnych tutriali, dzielenia się własną więdzą itd.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co oznacza ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ciekawostka.
Serwer forum podaje informację, że obecny forumowicz "kiczy" pracuje na identycznym IP jak dawny "bamburek60" Tenże bamburek też się na nas obraził, i na własne życzenie został z forum skasowany. Przypadek, czy nie tylko...
Zablokowany

Wróć do „*** HYDEPARK ***”