zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

Post autor: MarcinW »

jest sporo osób zajmujących się ornitologią także i sądze, że ten temat ich poruszy
zwłaszcza wiedzę dyrektora parku narodowego
zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

Post autor: Chiffchaff »

Potrójny żal,
żal z powodu utraty jednego, jakże ważnego dla stanu populacji osobnika
żal, że są kraje, gdzie się wciąż strzela do ptaków drapieżnych
żal, że są dyrektorzy PN, którzy nie znają listy gatunków chronionych swojego państwa, bo jakoś nigdzie nie napisali, że dyrektor w pierwszym rzędzie zawiadomił policję o zabiciu gatunku objętego ochroną w swoim kraju.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

Post autor: Dispar »

Orlik grubodzioby w Czarnogórze raczej niewystępuje i chroniomy tam chyba nie jest. Dziennikarze często piszą różne głupoty z palca wyssane tak jak z tym szpiegowaniem. Faktem jest, że ptak został zastrzelony na terenie Parku Narodowego i to powinno być napiętnowane. U nas też zdarzają się różne dziwne przypadki m.in z wilkami,niedżwiedziami i bielikami.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

Post autor: Chiffchaff »

Darku, co masz na myśli kwestionując "występowanie"? Jeśli gniazdowanie gatunku to oczywiście, że nie gniazduje.
Ale akurat Czarnogóra, jak i wszystkie republiki Dawnej Jugosławii są na szlaku wędrówek grubodziobego, a nawet w obszarze jego regularnego zimowania w Europie. To krótko dystansowy migrant.
Ale nawet fakt braku stanowisk lęgowych nie jest przesłanką do nie umieszczenia go w spisie gatunków chronionych (w Czarnogórze oczywiście jest chroniony, uwierz mi na słowo) vide np. kormoran czubaty czy pelikany w polskiej faunie.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

Post autor: Dispar »

Masz kolego chyba rację bo mogą mieć tak jak u nas chronione - wszystkie jastrzębiowate.
Pomimo tego, że hoduję gołębie :D to ptaki drapieżne szanuję szczególnie i jest mi żal tego orlika.
Tu jest szersza relacja:
http://www.orlikgrubodzioby.org.pl/arty ... zarnogorze
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: zastrzelili_orlika__mysleli__ze_szpiegowal

Post autor: Jacek Kurzawa »

Byłem w zeszłym roku nad Jeziorem Szkoderskim w Czarnogórze, miejsce przepiękne, ilość ptaków (bo i ryb też) oszałamiająca. Ale tak się składa, że w Biebrzańskim Parku Narodowym zaliczyłem spotkanie oko w oko z tym pięknym ptakiem kilkukrotnie. Dwukrotnie było to bliskie spotkanie a jeden raz to był fart - ptak siedział na drzewie przy drodze - dojrzałem go z pozycji kierowcy, zatrzymałem samochód i przez boczną szybę podziwiałem z bliska młodego, kolorowego osobnika, który po kilkunastu sekundach postanowił jednak odfrunąć (2021). Raz też znalazłem kilka piór, czemu akurat w jednym miejscu leżało kilka lotek? Może nastąpiła tam jakaś walka o samicę? Pióra leżały na zielonej trawce, przy brzegu łąki w liczbie 4-5 szt, data obserwacji lipiec 2022.
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”