Sensowność oznaczania ze zdjęć 2 (plus inne historie)

Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Sensowność oznaczania ze zdjęć 2 (plus inne historie)

Post autor: Jacek Alderski »

Osobiście optowałbym za oznaczeniem tego biegacza, jako - Notiophilus germinyi.
Nazwa gatunkowa może natomiast pochodzić od miasta Germiny w Lotaryngii /Francja/... :wink:

Edit: wydzielone z wątku "Notiophilus"
viewtopic.php?f=68&t=17597
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Notiophilus

Post autor: tiktaalik »

I pewnie masz ku temu powody. Dziękuję, nie pierwszy już raz.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

CARABUS12 pisze:Osobiście optowałbym za Notiophilus sp.
Faktycznie na podstawie samego zdjęcia trudno jest w sposób jednoznaczny określić przynależność gatunkową. W tym przypadku przyłączam się do powyższej opinii, że wystarczy pozostać przy oznaczeniu przynależności do rodzaju... :wink:
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

Dziękuję, po raz kolejny, za cenne entomologiczne wskazówki. Faktycznie podany klucz jest interesujący pod względem merytorycznym. Szkoda tylko, że nie jest w wersji językowej bardziej dla mnie przyjaznej /np. angielskiej, rosyjskiej/. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma... :wink:
Pozdrawiam i życzę udanego weekendu majowego - Jacek A. :mrgreen:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Notiophilus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Alderski pisze: Nazwa gatunkowa może natomiast pochodzić od miasta Germiny w Lotaryngii /Francja/... :wink:
Nazwa "germinyi", jak sugeruje końcówka "-i", pochodzi od nazwiska. Notiophilus germinyi został opisany z Pirenejów, a nazwany na cześć normandzkiego entomologa Paula de Germiny.

Paweł
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

tiktaalik pisze: ...N.germinyi (brzmi jak po węgiersku)...
Pawel Jaloszynski pisze: Nazwa "germinyi", jak sugeruje końcówka "-i", pochodzi od nazwiska. Notiophilus germinyi... a nazwany na cześć normandzkiego entomologa Paula de Germiny...
Nazwisko z partykułą "de" charakterystyczną dla arystokracji francuskiej, wskazuje skąd pochodzi dana osoba, czyli w tym przypadku - Paul "z" Germiny.
Reasumując, pochodzenie nazwy gatunkowej wywodzi się z języka francuskiego, a nie węgierskiego, jak przypuszczał Autor przedmiotowego wątku... :wink:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Notiophilus

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Alderski pisze:
tiktaalik pisze: ...N.germinyi (brzmi jak po węgiersku)...
Pawel Jaloszynski pisze: Nazwa "germinyi", jak sugeruje końcówka "-i", pochodzi od nazwiska. Notiophilus germinyi... a nazwany na cześć normandzkiego entomologa Paula de Germiny...
Nazwisko z partykułą "de" charakterystyczną dla arystokracji francuskiej, wskazuje skąd pochodzi dana osoba, czyli w tym przypadku - Paul "z" Germiny.
Reasumując, pochodzenie nazwy gatunkowej wywodzi się z języka francuskiego, a nie węgierskiego, jak przypuszczał Autor przedmiotowego wątku... :wink:
Podsumowanie nasuwa się jedno Jacku źle oznaczyłeś, ale był to trudny okaz więc zakończmy już tą pisanine, która nie prowadzi do niczego.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

CARABUS12 pisze: Podsumowanie nasuwa się jedno Jacku źle oznaczyłeś, ale był to trudny okaz więc zakończmy już tą pisanine, która nie prowadzi do niczego.
Podsumowując, faktycznie niekiedy lepiej ograniczyć się do określenia przynależności rodzajowej, co Grzegorzu przyznałem już wcześniej, nawiązując do Twojego poprzedniego postu w przedmiotowym wątku... :wink:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Notiophilus

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Alderski pisze:
CARABUS12 pisze: Podsumowanie nasuwa się jedno Jacku źle oznaczyłeś, ale był to trudny okaz więc zakończmy już tą pisanine, która nie prowadzi do niczego.
Podsumowując, faktycznie niekiedy lepiej ograniczyć się do określenia przynależności rodzajowej, co Grzegorzu przyznałem już wcześniej, nawiązując do Twojego poprzedniego postu w przedmiotowym wątku... :wink:
I wszystko jasne w tym temacie.
Idąc tropem Bartka może to być N. aestuans, ale bez okazu w ręku lub też pod binokularem może tylko zgadywać.
Pzdr.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

Zgaduję, że podany skrót "cf." pochodzi od łacińskiego confer, confirma, confirmae, conformis - porównaj, odpowiadający, podobny... :wink:
Również uważam, że takie oznaczenie to najlepsze rozwiązanie w przedmiotowej kwestii. Przepraszam przy tym, że ze swojej strony zbyt pochopnie jak się okazało, spróbowałem oznaczyć opierając się tylko na porównaniu załączonego zdjęcia z wizerunkami z galerii Carabidae. :?
Pozdrawiam - Jacek.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Notiophilus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Po prostu nie oznaczaj ze zdjęć owadów, których nigdy wcześniej na oczy nie widziałeś. Są na forum specjaliści od tej rodziny, naprawdę nie ma potrzeby strzelać na ślepo.

Paweł
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

Pawel Jaloszynski pisze:Po prostu nie oznaczaj ze zdjęć owadów, których nigdy wcześniej na oczy nie widziałeś. Są na forum specjaliści od tej rodziny, naprawdę nie ma potrzeby strzelać na ślepo.
Paweł
Szanowny Panie Pawle.
Faktycznie spróbowałem dokonać oznaczenia posługując się tylko zdjęciami ze strony "Carabidae z Polski", gdyż nie posiadałem klucza do oznaczania rodzaju Notiophilus. Starałem się wychwycić różnice między poszczególnymi gatunkami, więc trudno to określić jako "strzelanie na ślepo". Ponadto pragnę Pana poinformować, że w swoich zbiorach entomologicznych posiadam także okazy biegaczowatych z rodzaju Notiophilus, które zebrałem osobiście. Dlatego też sformułowanie "których nigdy wcześniej na oczy nie widziałeś" nie jest w tym przypadku odpowiednie...
Pozdrawiam - Jacek.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Notiophilus

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Alderski pisze: Szanowny Panie Pawle.
Faktycznie spróbowałem dokonać oznaczenia posługując się tylko zdjęciami ze strony "Carabidae z Polski", gdyż nie posiadałem klucza do oznaczania rodzaju Notiophilus. Starałem się wychwycić różnice między poszczególnymi gatunkami, więc trudno to określić jako "strzelanie na ślepo". Ponadto pragnę Pana poinformować, że w swoich zbiorach entomologicznych posiadam także okazy biegaczowatych z rodzaju Notiophilus, które zebrałem osobiście. Dlatego też sformułowanie "których nigdy wcześniej na oczy nie widziałeś" nie jest w tym przypadku odpowiednie...
Pozdrawiam - Jacek.
a jak to się ma do kilkakrotnie pisanych na tym forum:
Jacek Alderski pisze:
Pozdrawiam i życzę udanych "bezkrwawych" łowów - Jacek.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Notiophilus

Post autor: Jacek Alderski »

Marek Hołowiński pisze:
Jacek Alderski pisze: ...w swoich zbiorach entomologicznych posiadam także okazy biegaczowatych z rodzaju Notiophilus, które zebrałem osobiście...
a jak to się ma do kilkakrotnie pisanych na tym forum:
Jacek Alderski pisze:
Pozdrawiam i życzę udanych "bezkrwawych" łowów - Jacek.
Chociaż moje zacytowane wiadomości adresowane były do innych Forumowiczów, pozwolę sobie udzielić odpowiedzi zainteresowanemu...
Posiadanie zborów entomologicznych jest naturalną rzeczą w przypadku osób interesujących się entomologią. W okresie studiów na Wydziale Leśnym SGGW-AR w Warszawie i działania w Kole Entomologicznym, zbierałem owady i skromna ich kolekcja stanowi dla mnie swojego rodzaju pamiątkę. Jednak od tego czasu do chwili obecnej nie robię tego i nie mam zamiaru czynić już tego w przyszłości. Aktualnie koncentruję się na zagadnieniach związanych z ochroną przyrody oraz faunistyką, szczególnie w zakresie rzadkich i ginących gatunków owadów
Mam nadzieję, że wyjaśniłem przedmiotową kwestię i zaspokoiłem ciekawość zainteresowanego Forumowicza, któremu proponuję na przyszłość bardziej według mnie odpowiednią formę PW...
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Notiophilus

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Alderski pisze: Chociaż moje zacytowane wiadomości adresowane były do innych Forumowiczów, pozwolę sobie udzielić odpowiedzi zainteresowanemu...
odpowiedź zawarta jest powyżej.
Niezależnie od zaistniałych sytuacji dla mnie białe jest zawsze białe itd
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „*** HYDEPARK ***”