Bzdury w sieci

kroki
Posty: 58
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 00:40
UTM: XS45
Podziękowano: 1 time

Bzdury w sieci

Post autor: kroki »

Jacek Kurzawa pisze:Prężec... tak czytam,widzę Striatiomys i zastanawiam się, co w nim jest takiego dziwnego. Normalny Striatiomys... Dziwna jest ta polska nazwa "prężec", nic mi nie mówi... Sprawdzam a prężec  to jest .. Chrystotoxum.... no i teraz rozumiem.

Z pewnością nie przyswoję sobie nigdy tych udziwnionych polskich nazw, nie mających zastosowania (chyba tylko w celu pomieszania nazewnictwa, które i tak nie jest wcale proste).

Boroń, derosz, pręgiel, świeczynka.... etc..  :laugh:
Odbiegając od tematu, niedawno przeczytałem o "ćmie cygańskiej" pustoszącej lasy USA, chcąc sprawdzić jak wygląda goglnąłem i się zdziwiłem.

https://pl.insterne.com/wskazowki-jak-k ... -cyganska/

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jakiś dziwny prężec...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Google wyrzuca tony śmiecia, którego najlepiej nie czytać i nie analizować. Jakość portali produkujących tzw content jest ogromna, jakośc tekstów żadna, ani pod wzgl merytorycznym, ani pod wzgl gramatycznym. niedlugo artykuły bedzie pisać AI czyli sztuczna interligencja. Póki co piszą to dzieci, studenci, domorosli dziennikarze i gospodynie domowe dorabiające na mleko.

Takich FARM artykułów na hostingu TITTLE.pl obsługuję Klientom nawet kilka i widzę, jak pojawiają się różne tematy. Portal mieli, ludzie to odwiedzają i napędzają machinę.
O to w tym chodzi. Właśnie zapodałeś link do insterne więc po coś to pisanie się przydało, że ćma cygańska "jak sama nazwa wskazuje" jest molem cygańskim....
ćma jest molem - i wszystko jasne!

Proponuję nie czytac, nie powołuywać się na takie syfiaste portale, zapomnieć, zbanować, skasować - i zająć się entomologią albo czymkolwiek, byle pożytecznym.


Identyfikacja ciał cyganów i obrażenia
No cóż powiedzieć....... jak skomentować.... cisza chyba będzie dobra
Załączniki
cygan.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.64 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Bzdury w sieci

Post autor: Antek Kwiczala † »

Te idiotyzmy zapewne pochodzą stąd, że obcojęzyczne teksty artykułów są tłumaczone przez automaty (komputery), a ponieważ brudnica nieparka (Lymantria dispar) po angielsku nazywa się Gypsy Moth, to automat przetłumaczył to jako "cygańska ćma". Inna sprawa to pytanie, kto temu motylowi nadał taką angielską nazwę. Jak jednak pisze Jacek, polskie nazwy (Boroń, derosz, pręgiel, świeczynka) też są mocno udziwnione, więc problemy będą zawsze.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bzdury w sieci

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, to wynik tłumaczenia tekstu przez automaty. Takie portale są jednak konstruowane tylko dla oglądalnosci w celach komercyjnych.
Antek Kwiczala pisze: Jak jednak pisze Jacek, polskie nazwy (Boroń, derosz, pręgiel, świeczynka) też są mocno udziwnione, więc problemy będą zawsze.
To wszystko są nazwy nomen nudum. Jestem ich autorem, ale nie mają jeszcze przypisanych gatunków :laugh:

To też pokazuje, ze takie polskie nazwy mogą nie mieć żadnego źródłosłowia i brak relacji nazwy do czegokolwiek. Przy nadawaniu nazwy łacińskiej autor kierował się i dotąd kieruje czymś, co pozwoli takson skojarzyć z nazwą (lub odwrotnie). W przypadku nazw polskich brzmią one zazwyczaj tak abstrakcyjnie, że mogą posłużyć prędzej jako imiona dla postaci 10 serii Gwiezdnych Wojen niż dla owadów. Dlatego pozwoliłem sobie na ich wymyślenie bez atrybucji konkretnych taksonów.

Dalszy ciąg wymyślania polskich nazw:
Uwalik, siedzisz, komporek, barolik, fujatek, paciotek, duralik, pędlik, osuwek, asidek, pierdutek, kozojebek.... itd :-)
To ostatnie to nazwa już zarezerwowana dla kózkarzy :-) Brzmi wyjątkowo. Trudno o analogię w innych grupach.

Pozowolę sobie na utworzenie definicji kozojebcy:

Kozojebca - człowiek oddający się bez reszty poznawaniu i zbieraniu kózkowatych (Cerambycidae).
Cechy charakterystyczne:
Najczęsciej w terenie zachowuje się w taki sposób, jak gdyby nie istniały owady z innych grup
Zbieraniu kózek poświeca większość dnia terenowego
kózkami zajmuje się codziennie, w godzinach pracy oraz w czasie wolnym od pracy, również w weekendy
w czasie przeznaczonym na sprawy socjalno-bytowe, rodzinnne etc również zjamuje się Cerambycidae
życie podporządkowane jest tej jednej pasji
korespondencja monotematyczna
żeglowanie w sieci w celu odszukiwanai informacji o Cerambycidae
sny zdominowane są tematyką Cerambycidae
Kozojebcy najczęsciej ciągle mówią o kózkach i na nie polują i ich szukają, uporczywie, dniami, latami... ....itd.
Jako partner na ekspedycjach wyjątkowo monotematyczny, nie przejawiąjący zrozumienia dla innych czynności poza tematycznych. Rodzina, pieniądze, życie, praca, pasja - wszędzie obecne są kózki.

PS. Mam nadzieję, że dostarczyłem wielu osobom powodów do śmiechu, taki mialem zamiar. Wszelkie podobieństwa do jakichkolwiek osób są niezamierzone, nie mam nikogo konkretnego na mysli. Poza tym uważam, że prawdziwy kozojebca nie obrazi się po przeczytaniu tego tekstu :-)

Zatem: "Jesli nie poczułeś się obrażony a wręcz doceniony... ten tekst może być o Tobie". :birra:

serdecznie pozdrawiam!
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Bzdury w sieci

Post autor: ricosz »

Definicja kozojebcy mnie rozbawiła, ale określenie kozojeb, czy zdrobnienie kozojebek, kojarzą mi się raczej z osobą utrzymującą "specyficzne" kontakty z kozami. Może lepszym słowem będzie "kozoholik", albo mocniejsze "kozopojebek". Przy okazji pozdrawiam wszystkich "makrojebków" :)
Drawaniania
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 lipca 2021, 22:06
Gender: women
UTM: DC30
Lokalizacja: Kraków

Re: Bzdury w sieci

Post autor: Drawaniania »

W internecie zawsze będą bzdury nawet taka wikipedia jest w pełni edytowalna. Nawet nie potrzeba weryfikacji źródła.
https://berich.eu/crypto-genius-opinie-logowanie-czy-to-oszustwo/
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”