Pytania.

Ważki
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Pytania.

Post autor: eutanatos »

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze 4-5 tygodni, mam więc kilka pytań, tak dla zabicia czasu :).

1 - Znalazłem listę ważek spoza Europy które zostały zawleczone, ale nie wiem jaki jest ich status. Czy są to jednorazowe obserwacje, czy tez ważki te na naszym kontynencie zagościły dłużej. Czy wiecie coś więcej ?

The following exotic species, mostly transported here as larvae and found for instance in tropical greenhouses, have been reported for Europe (the continent of origin is mentioned, as is the countries where the species have been found):

Coenagrionidae
Agriocnemis femina (Brauer, 1868) - Asia, NL
Argia fummipennis (Burmeister, 1839) - America, GB
Ceriagrion cerinorubellum (Brauer, 1865) - Asia, GB
Enallagma signatum (Hagen, 1861) - America, GB
Ischnura posita (Hagen, 1861) - America, GB
Ischnura senegalensis (Rambur, 1842) - Asia/Africa, GB/SF
Pseudagrion microcephalum (Rambur, 1842) - Asia, SF

Aeshnidae
Anax gibbosulus Rambur, 1842 - Asia/Australia, GB
Anax guttatus (Burmeister, 1839) - Asia, GB/SF

Gomphidae
Ictinogomphus decoratus melaenops (Selys, 1858) - Asia,NL

Libellulidae
Crocothemis servilia (Drury, 1770) - Asia, GB
Erythemis simplicicollis (Say, 1839) - America, GB
Neurothemis fluctuans (Fabricius, 1793) - Asia, NL/SF
Orthetrum japonicum internum McLachlan, 1894 - Asia, SF
Rhodothemis rufa (Rambur, 1842) - Asia, GB
Sympetrum eroticum (Selys, 1883) - Asia, LV*
Tramea transmarina euryale Selys, 1878 - Asia, GB
Urothemis bisignata Brauer, 1868 - Asia/Australia, GB

(GB=Great-Britain, LV=Latvia, NL=Netherlands, SF=Finland)

* maybe native in Europe

2 - Czy migracje imago są jedynymi drogami przemieszczania ważek? Chodzi mi o to, że skrzek płazów, czy rybia ikra zostają czasami przenoszone przez ptaki wodne. Czy taki transport jest możliwy w przypadku jaj ważek, przecież nie wszystkie gatunki składają jaja w nacięte pokładełkiem rośliny. Niektóre wrzucają je swobodnie do wody.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Pytania.

Post autor: Piotr M. »

Z tego co się orientuje żaden z tych gatunków nie zagościł w europie na dłużej.

Jeśli chodzi o przenoszenie przez ptaki stadiów larwalnych/jaj - najprawdopodobniej się to zdarza. Z pewnością jednak nie odgrywa to większej roli w ekspansji ważek. Po za tym interesując się swojego czasu tematem ikry i ptaków - odniosłem (być może mylne) wrażenie, ze to słabiuśko zbadany temat.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pytania.

Post autor: eutanatos »

Dziękuje Piotrze za odpowiedź.

Kolejne pytanie.
Leucorrhinia rubicunda potrzebuje zbiorników położonych w lesie. Nie mogę znaleść informacji ile tego lasu ma być. Czy wystarczy 100 metrów z każdej strony? 500, kilometr? Czy zbiornik może być częściowo po za lasem ? :?
Czy lepsze dla gatunku są zbiorniki mocno, czy słabo zarośnięte ? :coto:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pytania.

Post autor: Brachytron »

Mam zbiorniki poza lasem. Przede wszystkim powinno być kwaśno, stopień zarośnięcia, w moich obserwacjach, różny, ale to zależy czy chodzi Ci o szuwar czy np. torfowce.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytania.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Las może być z jednej strony, a nawet bez lasu. Szuwar różny, nawet bardzo wąski. Torfowiec raczej niezbędny.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Pytania.

Post autor: Piotr M. »

Pierwsza sprawa - las na obszarze zlewni zbiornika wpływa istotnie na jego charakter, chemizm wody i o to się rozchodzi. Las nie jest sam w sobie bezpośrednim czynnikiem warunkującym rozwój tego gatunku. Jak już wspomniał Jacek - powinno być kwaśno. Większość kwaśnych zbiorników/zagłębień jest kwaśna, z tego względu, że mają zlewnie porośniętą lasem iglastym (igliwie obniża pH) i położone są na mało przepuszczalnym podłożu, zasilane mało ruchliwymi wodami gruntowymi oraz opadowymi, co powoduje kumulacje kwasów humusowych w zbiorniku i dalej z tym idące zmiany. Są to też obiekty z reguły nieduże. Szuwar w przypadku moich obserwacji zawszę był niski - turzyce/sity/wełnianki itd - jego powierzchnie bardzo różne - im większa tym większa powierzchnia rozwoju larw. Torfowce mogą być, jak również może ich nie być. Odpowiednie są również połacie torfowców z rzadkim szuwarem lub niemal go pozbawione - o ile tylko będą jakieś zalane strefy. Obecność drzew i krzewów na powierzchni obiektu nie stanowi przeszkody. Kilkukrotnie zdarzało mi się łowić larwy również w bardzo małych (kilka m2) zalanych obniżeniach z torfowcem w lesie sosnowym. Nie jest to więc gatunek któremu chodzi o śródleśne jezioro otoczone zewsząd gęstym trzcinowiskiem. Nieleśne stanowiska tego gatunku się oczywiście zdarzają. W mojej okolicy są to obiekty które zostały po prostu kiedyś pozbawione otuliny leśnej, przez co zmienił się znacznie skład gatunkowy roślinności ale w dalszym ciągu są kwaśne-humotroficzne i porasta je szuwar niski.

Edit:
Ewa Miłaczewska pisze:Torfowiec raczej niezbędny.
Osobiście zaobserwowałem, że często jeśli torfowca jest niewiele lub nie ma go wcale, oraz jest nieco żyźniej = mniej L.rubi a więcej L. pectoralis. I na odwrót.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pytania.

Post autor: eutanatos »

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi i cenne wskazówki. :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”