Plecoptera

Pozostałe owady oraz wszystko, czego nie jesteśmy pewni...
zolw_
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 17:09

Plecoptera

Post autor: zolw_ »

Dzień dobry
Mam pytanie związane z tym owadem. Wygląda na samicę składającą jaja lub noszącą jaja ze sobą? Może ktoś wiem jak zachowują się te widelnice? Owad spotkany w dolinie potoku koło Koniny w Gorcach 16 VI 2023 (ale tak w ogóle to często je spotykam nawet zimą). Długość owada koło 1,5-2 cm.
Pozdrawiam
WK
Załączniki
_DSC4799_a.jpg
_DSC4799_a.jpg (101.45 KiB) Przejrzano 538 razy
zolw_
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 17:09

Re: Plecoptera

Post autor: zolw_ »

Sprawa rozwiązana. Dotarłem przez Pana dr hab. Pawła Buczyśkiego do Pana dr Grzegorza Tończyka z Uniwersytetu Łódzkiego. Udało się trafić na specjalistę. Poniżej podaję treść otrzymanego maila:
"Na zdjęciu ma Pan samicę widelnicy z rodziny Nemouridae - rodzaj Nemoura albo Protonemura. Na podstawie zdjęcia nie bardzo jest możliwość dokładniejszej identyfikacji - trzeba obejrzeć szczegóły narządów genitalnych pod powiększeniem. To co ma pod odwłokiem to istotnie jaja. Samice początkowo noszą taką masę jaj i szukają odpowiedniego miejsca do ich złożenia. Ta masa jaj jest sklejona taka kleistą wydzieliną. Samica po znalezieniu odpowiedniego miejsca przykleja je do podłoża. Najczęściej są to kamienie w potoku. Jaja są do nich przyklejone pod wodą, czasem tuż nad wodą. Chodzi o odpowiednią wilgotność i natlenienie. Są gatunki, u których z jaj wylęgają się larwy pod koniec lata a i są takie gdzie do dalszego rozwoju konieczne jest przemrożenie jaj. W Gorcach tak jak Pan napisał takie widelnice występują licznie i pospolicie. Grzegorz Tończyk"
Myślę, że te wyjaśnienia są kompletne i zaspokajają moją ciekawość. Może komuś się przyda ta wiedza więc się nią dzielę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „INNE [Foto-oznaczanie]”