Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Pojawiały się na forum zaskakujące informacje o niespodziewanych gatunkach chrząszczy toczących kule ... Ale właśnie miałem okazję przeczytać artykuł w którym pokazana jest udokumentowana fotografią sytuacja, kiedy kulę nawozu toczy .... :ups:
I to jest przedmiotem zagadki!
Jaki chrząszcz toczy kulę na wspomnianym zdjęciu?
Dopuszczam jako odpowiedzi nazwy wernakularne i dla ułatwienia dodam, że nadal chodzi o Scarabaeoidea :hi: Wszystkim uczestnikom zgadywanki na koniec mogę podesłać artykuł.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: TomekK »

Na którym forum były te informacje? I tyczyly się naszego kraju?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=6078
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=11923

Tam była opisywana na swój sposób nietypowa sytuacja. W zgadywance, którą proponuję, chodzi jak najbardziej o kulkę nawozu i jej toczenie!
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

To nic nowego. Widziałem kilkakrotnie w moich okolicach Geotrupesy toczące kulkę a w zasadzie - ciągnące kulkę nawozu, idąc do tyłu.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie wiem co dla kogo jest czymś nowym, ale w TEJ zgadywance nie chodzi o Geotrupesy!!!
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Drążąc temat dalej - czy chodzi o zdjęcia pokazane w linkach które załączyłeś?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Napomknąłem na początku pisania o zgadywance, że na forum wcześniej pojawiał się temat toczenia kul nawozu w różnych kontekstach. I na tym koniec.
Zgadywanka, bo to bardziej zgadywanka niż zagadka, jest związana z artykułem, który się właśnie ukazał i którego większość forumowiczów nie zna. Informacja jest tak zaskakująca, choć jednak chodzi o zaobserwowane toczenie kuli nawozu na krótkim odcinku, że uznałem ją za wartą przekazania. Ale najpierw proponuję zgadnąć o jaki gatunek/takson chodzi w artykule.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Aneta »

Nie chciałabym za szybko spalić zagadki (jaka szkoda, że nie ma już opcji ukrywania odpowiedzi), dlatego posłużę się inicjałami - czy chodzi o chrząszcza P. u. s. (z rodziny na C.) obserwowanego w kraju na M.? ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Aneta, podejrzewam, że twoja przysłowiowa sprawność w czesaniu netu, która już przeszła do legendy, jeszcze wzrosła!!! :rotfl: Szacun dla twojej sprawności intelektualnej :brawo:
Ale przyznasz, że zaskakująca obserwacja?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Aneta »

:mrgreen: Dzięks, czyli I am the legend :laugh:
Obserwacja naprawdę zaskakująca, zgadzam się. Acz przyznam, że pomyślałam o tej rodzinie właśnie z powodu podkreślonej nietypowości, na zasadzie "jak dziwnie, to już na całego" ;)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

[linkowanie_z-zewnetrznych_serwerow_zabronione] jakąś podpowiedź, sugestię, co to za gość pcha kulę?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Aneta »

W zasadzie inicjał rodziny już jest pewną podpowiedzią ;) Drugą podpowiedzią jest to, że niektórzy traktują ją jako podrodzinę. Trzecią - że zarówno polska, jak i angielska wernakularna nazwa tych żuków odwołuje się do czegoś pachnącego dużo ładniej niż nawóz :D
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Bartek Pacuk »

Aneta pisze:Nie chciałabym za szybko spalić zagadki (jaka szkoda, że nie ma już opcji ukrywania odpowiedzi), dlatego posłużę się inicjałami - czy chodzi o chrząszcza P. u. s. (z rodziny na C.) obserwowanego w kraju na M.? ;)
Pomijając już Twoją późniejszą podpowiedź, ta pierwsza wydaje mi się aż nadto wystarczająca :tak: No chyba że się mylę :coto: W każdym razie brak opcji ukrywania odpowiedzi jest wielkim minusem w takich zagadkach... Przechodząc do meritum: Protaetia ungarica sibirica? Nie znam rozmieszczenia tego podgatunku, ale skoro kraj na M, to podejrzewam Mongolię :mysl:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

rolling ball 2107 Scarabaeidae - rozwiązuje problem. Choć liczyłem na strzelankę, to jak zwykle okazało się, że Google wie wszystko :brawo:
To może konkurs: ile najmniej liter daje pdf-a na pierwszej stronie? :hahaha:
edit: a jednak czeski błąd był kluczowy :laugh: ???
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Bartek Pacuk »

Choć liczyłem na strzelankę, to jak zwykle okazało się, że Google wie wszystko  :brawo:
Jeżeli to do mnie, to muszę sprostować - możesz Jacku wierzyć lub nie, ale ja Google w to nie mieszałem - sugerowałem się tylko podpowiedzią Anety. No ok., może inaczej - z Google skorzystałem żeby doprecyzować o jaki podgatunek może chodzić, bo nie jestem specjalistą od żuków i nie wiedziałem jakie podgatunki ma P. u. nie licząc nominatywnego.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kalisiak »

To na pewno nie było do Ciebie, choć jak widać troszkę też trafiło. Widać zgadywanka nie wzbudziła żywiołowego odzewu i tyle.
Choć przyznam, że odgadnięcia o jaki gatunek chodziło po P.u.s. to sugeruje, że masz zadatki na parę nobli, albo te miliony w najbliższej kumulacji :hahaha:
Mnie jednak najbardziej w tym zadziwia Protaetia ungarica tocząca gówniana kulkę gdzieś tam w Mongolii ....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Aneta pisze:czy chodzi o chrząszcza P. u. s. (z rodziny na C.) obserwowanego w kraju na M.? ;)
Aneta pisze:W zasadzie inicjał rodziny już jest pewną podpowiedzią ;)
Cetonidae jako rodzina? Każdy Cetonid jest w rodzinie Scarabaeidae, w podrodzinie Cetoninae. Popatrzmy:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/lista%20rodzin.htm
https://entomo.pl/checklist/family.php
http://baza.biomap.pl/pl/taxon/order-co ... ist_family

Jesli to cetonid to uważam, że należy do rodziny na S. - Scarabaeidae - albo mamy nieaktualny, przestarzały system.

Dalej - sposób prowadzenia tej zagadki jest taki, że ja z tego nic nie rozumiem. Dla przykładu:
Jacek Kalisiak pisze:To może konkurs: ile najmniej liter daje pdf-a na pierwszej stronie?  :hahaha:
Nie rozumiem tego pytania. O co chodzi w tym pytaniu: Ile liter daje PDF..?
Zagadka trwa od rana i prawdę mówiąc nic na razie z niej nie wynika. Odpowiedzi nie było? (to też pytanie, bo może już padła, tylko ja nie widzę, gdzie. A może już wszyscy wiedzą, tylko ja nie). Generalnie takie zagadki są może fajne ale podążanie za logiką podpowiedzi jest ponad moje siły..... Nie mam tyle czasu, żeby to analizować.
Jacek Kalisiak pisze: Widać zgadywanka nie wzbudziła żywiołowego odzewu i tyle.
Być może jest więcej osób, które tego nie ogarniają, jak ja.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Ja z kolei byłem od samego początku przekonany, że chodzi o jakiś gatunek krajowego chrząszcza, zaobserwowanego właśnie w Polsce. Dobrze że się w końcu wyjaśniło.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał SZCZECIN pisze:Dobrze że się w końcu wyjaśniło.
A wyjaśniło się?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Aneta »

Jacek Kurzawa pisze:Cetonidae jako rodzina? Każdy Cetonid jest w rodzinie Scarabaeidae, w podrodzinie Cetoninae.
W FE na przykład Cetoniidae są w randze rodziny:
https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... 8afa42e040
Nie rozumiem tego pytania. O co chodzi w tym pytaniu: Ile liter daje PDF..?
Proste - jak mało słów kluczowych trzeba wpisać, żeby pdf z rozwiązaniem pojawił się na pierwszej stronie Googla. Ale to żart był, przynajmniej ja tak to odebrałam.
A wyjaśniło się?
A nie? Ja podałam inicjały, Bartek pełną nazwę... Ale żeby była jasność:
http://www.bioone.org/doi/pdf/10.1649/0 ... X-71.2.348
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Domniemuję z wypowiedzi Jacka Kalisiaka że chodzi o tą Protaetię, ale może też nie wiem o co chodzi...
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Rafał SZCZECIN pisze:Domniemuję z wypowiedzi Jacka Kalisiaka że chodzi o tą Protaetię, ale może też nie wiem o co chodzi...
Ale czy ta Protaetia występuje w Polsce??
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki Aneta, teraz rozumiem grę słów w wypowiedziach zgadujących i Jacka. Po kilku dniach pracy w terenie nie wyłapałem gdzie jest aprobata prawidłowej odpowiedzi.

Fauna Europea to jakaś baza danych, ale czy system w niej ukształtowany ma jakiś głębszy sens?

Skoro już zagadka dotyczy Scarabaeidae to może rozwinąć myśl i wyjaśnić kwestię rangi podrodziny Cetoniinae?
Andrzej J. Woźnica

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Jacek Kurzawa pisze:Fauna Europea to jakaś baza danych, ale czy system w niej ukształtowany ma jakiś głębszy sens?
Fauna Europaea nie jest aktualizowana od 2014 roku i jest przestarzała, jeśli chodzi o dane występowania w poszczególnych państwach :-x
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Andrzej Matusiak »

Jacek Kurzawa pisze:Skoro już zagadka dotyczy Scarabaeidae to może rozwinąć myśl i wyjaśnić kwestię rangi podrodziny Cetoniinae?
Jacku, wystarczy zajrzeć do zawartości biblioteczki entomo.pl :).
Jakiś czas temu Paweł Jałoszyński w bardzo przystępny sposób opisał zawirowania w nomenklaturze Scarabaeoidea. http://www.entomo.pl/artykuly/abcjalosz ... eoidea.php
Upraszszczając, w chwili obecnej funkcjonują równorzędnie Cetonidae i Cetoninae (podobnie jak Melolonthidae i Melolonthinae), choć te pierwsze (czyli -dae ) znacznie rzadziej.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok:
Pamiętałem, że o tym już było, ale nie wiedziałem gdzie. No właśnie, Paweł pisze:
Paweł Jałoszyński pisze:Cechy te są wspólne dla szeregu grup, z których niektóre były przez pewien czas uważane za samodzielne rodziny: Aphodiinae (które obecnie zawierają również wcześniejsze Aegialiinae i Aulonocneminae), Phaenomeridinae, Scarabaeinae, Orphninae, Melolonthinae, Chasmatopterinae, Hopliinae, Oncerinae, Rutelinae, Dynastinae, Trichiinae, Cetoniinae i Valginae. Część grup uważanych przez Browne i Scholtza (1999) za podrodziny Scarabaeidae jest przez innych badaczy traktowana jako samodzielne rodziny, jednak zaskakująco rzadko jest takie stanowisko w jakiś logiczny sposób uargumentowane.
i nawet jeśli przyjąć, że można "tak i tak", to skoro już w naszych przyjętych systemach (za Lawrence Newton), CPC itd mamy juz jakiś podział, to dobrze jest trzymać się jakiegoś jednego podziału. I chociaż łatwo byłoby mi przestawić się na Cetoniidae, to wolę być w zgodzie z systemem, bo nie potrafiłbym znaleźć żadnego argmuentu za tym, dlaczego akurat napisałem Cetoniidae. No a Fauna Europaea nie jest źródłem klasyfikacji Coleoptera i tu argumentacja jest akurat słaba. I dlatego właśnie nie mogłem wykorzystać podpowiedzi Anety, bo dla mnie Pprotaetia jest w rodzinie na "S" anie na "C". No i tu się sprawa rypła..... :laugh:
Taki też pożytek z zagadki - jakaś dyskusja, refleksje, podpowiedzi.... :papa:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zagadka: kto toczy kulkę nawozu?

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kalisiak pisze:Choć przyznam, że odgadnięcia o jaki gatunek chodziło po P.u.s. to sugeruje, że masz zadatki na parę nobli, albo te miliony w najbliższej kumulacji  :hahaha:
To było moje pierwsze skojarzenie, więc stwierdziłem że spróbuję, bo pierwsze skojarzenia zwykle bywają najlepsze. Szczerze to nie wiem czy potrafił bym wskazać jakiś inny gatunek o inicjałach P. u. w Scarabaeoidea :mysl: Noble mi nie grożą, ale wstrzelić się w kumulację nie było by źle. Tyle że tam nie ma podpowiedzi, więc się sprawa komplikuje :mrgreen:
Jacek Kalisiak pisze:Mnie jednak najbardziej w tym zadziwia Protaetia ungarica tocząca gówniana kulkę gdzieś tam w Mongolii ....
No, to jest dopiero coś...
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”