Gnorimus variabilis

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Gnorimus variabilis

Post autor: Ścinek »

Taka niespodzianka wyszła z zebranych przeze mnie larw 26-III-2016r:
Lokalizacja: Katowice, Murcki (niedaleko rezerwatu "Las Murckowski")
UTM: CA56
Imago opuściły kolebki 30-IV-2016r

Mam w związku z tym gatunkiem pytanie- czy istnieją jakieś publikacje uwzględniające występowanie tego gatunku na górnym śląsku?
Szukałem po publikacjach na baza.biomap.pl ale niestety brak tam interesujących mnie informacji.
Załączniki
gv.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.2 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Delog »

Ścinek pisze:Taka niespodzianka wyszła z zebranych przeze mnie larw 26-III-2016r:
Lokalizacja: Katowice, Murcki (niedaleko rezerwatu "Las Murckowski")
UTM: CA56
Imago opuściły kolebki 30-IV-2016r

Mam w związku z tym gatunkiem pytanie- czy istnieją jakieś publikacje uwzględniające występowanie tego gatunku na górnym śląsku?
Szukałem po publikacjach na baza.biomap.pl ale niestety brak tam interesujących mnie informacji.

Hej Marcin, wiem, że w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Las Murckowski obserwował go kilka lat temu (liczna populacja) nasz kolega z forum, ważkowiec z zamiłowania i przekonania, Jakub Liberski (informacja ustna).
Czy dane te zostały opublikowane?
Chyba nie, bo w sieci ich brak.

Las Murckowski to miejsce wyjątkowe dla entomologa.
To jedna z nielicznych pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej.
Może ostatnia?

Bywam tu od lat, jednak G. octopunctatus jeszcze nie spotkałem.
Zapraszam na wycieczkę fotograficzną, szczególnie osoby spoza Górnego Śląska, które utożsamiają nasz rejon z wunglem, smogiem, kopalniami, fabrykami i inkszym industrialnym bezdechem
:-)

http://www.niemiecfotografia.pl/las-murckowski/
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Ścinek »

Hej Marcin, wiem, że w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Las Murckowski obserwował go kilka lat temu (liczna populacja) nasz kolega z forum, ważkowiec z zamiłowania i przekonania, Jakub Liberski (informacja ustna).
Czy dane te zostały opublikowane?
Chyba nie, bo w sieci ich brak.

Las Murckowski to miejsce wyjątkowe dla entomologa.
To jedna z nielicznych pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej.
Może ostatnia?
Z tym się w pełni zgadzam, miejsce jest wyjątkowe i zaskakujące. Podobnie jest z Uroczyskiem Buczyna przy Panewnikach- były poligon, wszechobecna buczyna i przepiękne widoki.

Co do gnorimusa- dziękuje za informacje ;) Pytanie było z czystej ciekawości, ale odpowiedź chyba skłoni mnie do napisania choćby short'a na ten temat jak i kilku innych gatunków, które z Lasu Murckowskiego pozyskałem. :)

Ps. Czytając wiadomość właśnie byłem w trakcie przeglądania albumu na twojej stronie :P
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Delog »

Ciekaw jestem jakie to inne ciekawe gatunki jeszcze spotkałeś :?:
Nie odpowiadaj przed publikacją ;-)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A skąd Pawle znalazła się tam śliczna fotka pokątnika Blaps lethifera? Spotkałeś go w Puszczy poza siedzibami ludzkimi? Proszę przybliż ten temat koniecznie :tak:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Delog »

Rafał SZCZECIN pisze:A skąd Pawle znalazła się tam śliczna fotka pokątnika Blaps lethifera?  Spotkałeś go w Puszczy poza siedzibami ludzkimi?  Proszę przybliż ten temat koniecznie :tak:
Rafale, Blaps został wykopany (dosłownie butem) z próchna bukowego w starej części rezerwatu. Dokładnych informacji może udzielić bezpośredni znalazca, czyli Czesław Greń. Tak więc owad jest z "natury". Stara część rezerwatu sąsiaduje jednak z zabudowaniami (stare hale, magazyny). Odległość wynosi przynajmniej 100 m. Może to uciekinier, pragnący wolności i swobody? Dziki Blaps, jak dziki śledź. Co to uciekł na otwarte morze ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”