Strona 1 z 1

Phytoecia icterica

: środa, 6 maja 2020, 20:28
autor: Marek Hołowiński
Na początku lutego przyniosłem żerowiska w suchych pędach jakiejś rośliny z baldaszkowatych oraz wierzby łozy. Trzymałem to w jednym pojemniku. Dziś rozciąłem gałązkę wierzby, a w żerowisku był ten chrząszczyk. Sądzę że to Phytoecia icterica, a larwa przeszła z baldaszka do żerowiska w wierzbie.

Re: Phytoecia icterica

: środa, 6 maja 2020, 22:02
autor: Wujek Adam [†]
To jest faktycznie Ph. icterica, a Twoje rozumowanie jest słuszne! :okok:
Dziwaczna obserwacja.
Ale tak bywa.
Kiedyś "z braku laku" powtykałem dojrzewające, wydobyte spod kory dębu larwy Plagionotus detritus w otwory wylotowe Necydalis major w starym, spróchniałym pniu brzozy. Chrząszcze ukończyły rozwój, bo jakie inne wyjście miały? :D

Re: Phytoecia icterica

: środa, 6 maja 2020, 22:08
autor: Marek Hołowiński
Dzięki za potwierdzenie. To dla mnie kolejna nowa kózka..., aż chyba zbiorę się i policzę który to już gatunek z tych stron. Ważne że wiem jak żeruje i gdzie szukać.

Re: Phytoecia icterica

: środa, 6 maja 2020, 22:19
autor: Wujek Adam [†]
Służę uprzejmie. :birra:
Pod względem kózek Twoja okolica jest na pewno ciekawsza niż moja. ;-)
Między innymi brak u mnie właśnie Ph. icterica. :-(

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 10:16
autor: Marek Wełnicki
Jako roślina żywicielska dla Phytoecia icterica podawany jest pasternak, może w tym była larwa? Teraz co prawda trzeba dopisać nową roślinę - wierzba :D

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 10:29
autor: Marek Hołowiński
Nie trzeba dopisywać wierzby, ponieważ zebrałem suche badyle baldaszkowatych z żerowiskami. Gatunek tych baldaszków oznaczę w tym sezonie. Natomiast w wierzbie były żerowiska krytoryjka z prawdopodobieństwem przeziernika mróweczki, ale jak się później okazało był tylko ryjek i w jego chodnik wlazła larwa i się przepoczwarczyła.

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 10:51
autor: Jacek Kurzawa
O Ph.icterica pisałem viewtopic.php?p=179178#p179178

Ph.icterica żyje w pasternaku i na 100% to była ta roślina. Pasternak w terenie może być przeoczony z racji opóźnienia wegetacyjnego wzgl. innych gatunków baldaszkowatych. Teraz wiosną, w połowie maja, pasternak dopiero rozwija liście, charakterystyczne, więc po nich się go daje łatwo poznać. I mniej więcej w tym czasie dopiero puszcza długie łodyżki z kwiatostanami, które rozwiną się dopiero w połowie czerwca. To zapóźnienie pasternaka wzgl. innych roslina odbija sobie w lipcu i już w sierpniu na swoich stanowiskach jest najwyższą rośliną zielną.
W trakcie monitorowania stanowisk pod kątem Ph.icterica na początku miałem z tym mały problem, bo wiosną pasternak jest słabo widoczny, a potem to juz jest po rójce i można jedynie szukać larw w korzeniach. I o larwach: nie maja nóg, poruszają się w korytarzach w łodygach, więc w tym przypadku te gałązki wierzby z gałązkami pasternaka musiały byc wkopane nieco w ziemię, aby larwa mogła przejść i wcisnąć się w jakiś istniejący już w wierzbie otworek. Czy tak było?

Załączam zdjęcia pasternaka sprzed 7 lat, równo w rocznicę 7-05-2020, potem z 2 sierpnia - już suche badyle.

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 12:13
autor: Wujek Adam [†]
Jacek Kurzawa pisze:(...) więc w tym przypadku te gałązki wierzby z gałązkami pasternaka musiały byc wkopane nieco w ziemię, aby larwa mogła przejść i wcisnąć się w jakiś istniejący już w wierzbie otworek. Czy tak było?

(...)
Niekoniecznie.
Pewnie wystarczyło, gdy łodyżka pasternaku i gałąź wierzbowa dość ściśle przylegały do siebie nieco większymi powierzchniami na pewnym odcinku. Widywałem już takie przypadki, że larwy kózek przegryzały "swój" materiał, przedostawały się do materiału "sąsiedniego" i tam niezrażone kontynuowały rozwój.

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 13:06
autor: Jacek Kurzawa
Taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy. jeszcze inny jest taki, że larwa spada na dno hodowlarki i tam sobie wędruje po dnie, napotyka na gałązkę wierzby i wgryza się w nią. W hodowli Aegomorphus clavieps obserwuję często takie przypadki, kiedy larwa wypada z chodnika i potem wgryza się w leżącą na dnie gałąź od spodu.

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 14:29
autor: Wujek Adam [†]
Dokładnie! :tak:
Larwy Isotomus spp. też potrafią wyczyniać takie harce: wypadają z żerowisk, po czym czołgają się i wiją na dnie terrarium, niekiedy dokonując sztuki polegającej na ponownym wwierceniu się w drewno, leśli napotkają taka konfiguracje przestrzenną materiału, która im to umożliwia.
Niektóre Rhagiini za to, po wypadnięciu z materiału, potrafią podkopać się pod niego w taki sposób, że budują kolebkę pod nim, leżąc na spodniej szybie terrarium.

Jak więc widać larwy Cerambycidae nie są takie bezradne czy skazane na pewną śmierć, kiedy zamierzenie bądź niezamierzenie opuszczą drewno. :P

Re: Phytoecia icterica

: czwartek, 7 maja 2020, 19:54
autor: Marek Hołowiński
wszystkie żerowiska (4 pędy baldaszków i 3 gałązki łozy) leżały w pojemniku.