Mesosa curculionoides

Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Mesosa curculionoides

Post autor: Chiffchaff »

Nowy sezon, nowe spotkania. Taka kózkę spotkałem po raz pierwszy życiu, myslałem, że to pewnie coś rzadkiego, bo takiego ładnego chrząszczyka to już na pewno w Polsce musieli wyłapac kolekcjonerzy w pierwszej kolejności.
Czy to Mesosa curculionoides?
Załączniki
Mesosa.jpg
Mesosa.jpg (128.35 KiB) Przejrzano 6845 razy
Mesosa1.jpg
Mesosa1.jpg (132.67 KiB) Przejrzano 6845 razy
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Mesosa curculionoides

Post autor: Jacek Alderski »

Chiffchaff pisze:Nowy sezon, nowe spotkania. Taka kózkę spotkałem po raz pierwszy życiu, myslałem, że to pewnie coś rzadkiego, bo takiego ładnego chrząszczyka to już na pewno w Polsce musieli wyłapac kolekcjonerzy w pierwszej kolejności.
Czy to Mesosa curculionoides?
Średzinka ryjkowcowata (Mesosa curculionoides L.) to rzadki gatunek, spotykany tylko sporadycznie i znany w naszym kraju z niewielu stanowisk. Z reguły osobniki dorosłe pojawiają się dopiero od maja, po przezimowaniu w kolebkach poczwarkowych, dlatego też kwietniowe spotkanie się z nimi jest raczej wyjątkowe. Osobiście nie miałem szczęścia spotkać tej pięknej kózki w naturze. Niestety jedyną okazją było obejrzenie jej w gablocie, ale na szczęście był to zbiór naukowy, a nie kolekcjonerski... :wink:
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Średzinka ryjkowcowata (Mesosa curculionoides L.) to rzadki gatunek, spotykany tylko sporadycznie i znany w naszym kraju z niewielu stanowisk.
przecież to jeden z pospolitszych gatunków kózkowatych
Z reguły osobniki dorosłe pojawiają się dopiero od maja, po przezimowaniu w kolebkach poczwarkowych, dlatego też kwietniowe spotkanie się z nimi jest raczej wyjątkowe.
Imagines M. curculionoides po przepoczwarczeniu zimują w ściółce. Spotkanie jest jak najbardziej na miejscu, gdyż właśnie poczuła ciepło.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Alderski »

jaho pisze:
przecież to jeden z pospolitszych gatunków kózkowatych
w kolebkach poczwarkowych? Imagines M. curculionoides po przepoczwarczeniu zimują w ściółce. Spotkanie jest jak najbardziej na miejscu, gdyż właśnie poczuła ciepło.
Wydaje mi się jednak, że widocznie posiadamy wiedzę pochodzącą z różnych żródeł... :wink:
Z omawianym gatunkiem zetknąłem się wcześniej podczas zajęć z entomologii leśnej i miałem nadzieję, że dane na jego temat się nie zdeaktualizowały. Ponadto teraz jeszcze sięgnąłem do internetowej strony "Coleoptera Poloniae" oraz książki "Przewodnik kózkowate" J. Zahradnik i potwierdziłem podane wcześniej dane w przedmiotowym zakresie... :wink:
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Marek Hołowiński »

Widywałem w terenie setki żerowisk, wyhodowałem kilkadziesiąt okazów (większość wypuściłem). Zasiedla głównie dęby o grubości pnia kilkanaście cm, rzadko przekraczające 20 cm, widywałem żerowiska w konarach. Imago opuszczają kolebki poczwarkowe na przełomie sierpnia i września. Poszukiwania ich po tym okresie to tylko okrągłe otwory wylotowe na korze, a po odłupaniu kolebka poczwarkowa trochę przypominająca kolebkę rębacza. Chodniki larwalne najczęściej przebiegają wzdłuż włókien, raczej z góry na dół, lekko odznaczone w drewnie, wyraźniej w łyku, wypełnione brunatnymi trocinkami.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Wydaje mi się jednak, że widocznie posiadamy wiedzę pochodzącą z różnych żródeł...
To niewątpliwie. Jednak nie wszystkie źródła są rzetelnym zbiorem informacji, a bezcenną już jest wiedza zdobyta w terenie. Ilustrowane przewodniki, jak np. Kózkowate Zahradnika są ciekawym zbiorem zdjęć ale wielokrotnie posiadają błędy. Pomijając już sprawy opisowe, okazy ze zdjęć bywają oznaczone od czapy.
Z omawianym gatunkiem zetknąłem się wcześniej podczas zajęć z entomologii leśnej i miałem nadzieję, że dane na jego temat się nie zdeaktualizowały.
zdziwiłbyś się jak szybko potrafią się informacje deaktualizować, zwłaszcza w taksonomii. Przejrzyj choćby ten przewodnik i porównaj z aktualnym nazewnictwem.
Ponadto teraz jeszcze sięgnąłem do internetowej strony "Coleoptera Poloniae" oraz książki "Przewodnik kózkowate" J. Zahradnik i potwierdziłem podane wcześniej dane w przedmiotowym zakresie...
Myślę, że nie "teraz", jak piszesz, a od razu bezsensownie zrobiłeś ctr+c, ctrl+v z bazy ColPol. Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jak ma się mgliste pojęcie w temacie.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Alderski »

jaho pisze:
Imagines M. curculionoides po przepoczwarczeniu zimują w ściółce. Spotkanie jest jak najbardziej na miejscu, gdyż właśnie poczuła ciepło.
Proponuję jednak wyjaśnić kwestię, czy osobniki dorosłe zimują w kolebkach poczwarkowych, czy w ściółce. Ponadto wydaje mi się, że jednak początek kwietnia to wyjątkowo wczesna pora na obserwację tego gatunku w naturze.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 kwietnia 2011, 13:07 przez Jacek Alderski, łącznie zmieniany 2 razy.
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Alderski »

jaho pisze:
Myślę, że nie "teraz", jak piszesz, a od razu bezsensownie zrobiłeś ctr+c, ctrl+v z bazy ColPol. Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jak ma się mgliste pojęcie w temacie.
Proponuję porównać mój wcześniejszy post z zapisem w "Coleoptera Poloniae" i dopiero później sugerować ewentualne jego kopiowanie. Moje wcześniejsze informacje pochodziły z zapewne już zdeaktualizowanych podręczników entomologii leśnej. Sądziłem jednak, być może błędnie, że aktualne dane zawarte są w "Przewodniku kózkowate" wydanym w 2001 roku. Określenia: "bezsensownie", "mgliste pojęcie w temacie" uważam w tym kontekście za nieodpowiednie i wręcz zbyteczne...
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Alderski pisze: Proponuję jednak wyjaśnić kwestię, czy osobniki dorosłe zimują w kolebkach poczwarkowych, czy w ściółce. Ponadto wydaje mi się, że jednak początek kwietnia to wyjątkowo wczesna pora na obserwację tego gatunku w naturze.
Tu wszystko jest już wyjaśnione.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ja tak na marginesie proponuję ponownie rozważyć, czy powinny funkcjonować takie wątki zbiorcze. Nie dość, że zapchane zdjęciami, które trochę się wczytują, to jeszcze rozbiegające się na wiele dygresji.

Jacek, rób swoje! Chodź w teren, zbieraj doświadczenia. Skoro nie ma publicznie dostępnych i aktualnych źródeł, to trzeba doświadczyć samemu. Oczywiście korzystając z życzliwej pomocy kolegów z forum :wink:
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: mwkozlowski »

kiedyś znalazłem rzeczoną w ściółce, w październiku...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Ja tak na marginesie proponuję ponownie rozważyć, czy powinny funkcjonować takie wątki zbiorcze. Nie dość, że zapchane zdjęciami, które trochę się wczytują, to jeszcze rozbiegające się na wiele dygresji.
Podzieliłem wątek, ten o CP (KFP) jest tutaj: viewtopic.php?f=98&t=17310
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Alderski »

Jacek Kalisiak pisze: Jacek, rób swoje! Chodź w teren, zbieraj doświadczenia. Skoro nie ma publicznie dostępnych i aktualnych źródeł, to trzeba doświadczyć samemu. Oczywiście korzystając z życzliwej pomocy kolegów z forum :wink:
Rozumiem, że skierowane jest to do mojej skromnej osoby... :wink:
Po dłuższej przerwie wróciłem do przygody z entomologią i zdaję sobie sprawę, że na początku nie będzie łatwo. Dziękuję za merytoryczne wsparcie i życzliwą pomoc ze strony Forumowiczów o większym stażu i doświadczeniu. Trudno się zniechęcam, więc jest nadzieja, że będę działał aktywnie na Forum i nie tylko, w terenie oczywiście też...
A propos, w dalszym ciągu nurtuje mnie kwestia zimowania imago Średzinki ryjkowcowatej (Mesosa curculionoides L.) i z góry dziękuję za wyjaśnienie rozbieżności w przedmiotowym zakresie... :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chrząszcze z Podlasia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Alderski pisze: A propos, w dalszym ciągu nurtuje mnie kwestia zimowania imago Średzinki ryjkowcowatej (Mesosa curculionoides L.) i z góry dziękuję za wyjaśnienie rozbieżności w przedmiotowym zakresie... :wink:
Podejdźmy do zagadnienia opierając się na faktach.

Zebrałem kilkanaście wyrośniętych larw pod korą powalonego dębu 5.3.1996 z ktorych już 22.4.1996 r otrzymalem imagines.
Z larw zebranych 3.5.1997 imagines uzyskalem po 2 miesiącach (2.7.1997). W obydwu przypadkach zimowały wyrosnięte larwy, imagines z tych populacji opusciły kolebki poczwarkowe w lipcu.

W Spale zebrałem 11.9 larwy pod korą grubych gałęzi lipy, były to larwy po ostatniej wylince. Postacie dorosle w warunkach domowych uzyskalem jesienią, co oznacza, że w naturze przezimowalyby dorosle larwy.

W Spale pod korą dębu znalazłem larwę zimą, była ona świeżo po ostatniej wylince (dł.ok 9 mm, duża glowa), jej przeobrażenie wypadłoby w naturze wczesnym latem...

viewtopic.php?p=51484#p51484
Wpis z 27.8.2008
"Niedawno opuściła kolebki Mesosa curculionoides, opuszcza kolebki Pogonocherus hispidus." M.Miłkowski.

viewtopic.php?p=42492#p42492
Wpis z 19.5.2008
"5.05 w Puszczy (Niepołomickiej) z Cerambycidae obserwowano (...) Mesosa curculionoides(1os.)" Ł.Mileczarek

Z tych danych wynika (pisal o tym wyżej Marek H.) że M.curculionoides pojawia się w terenie latem, (zapewne zaraz potem rójkuje) a postacie dorosłe mogą przeżywać do wiosny zimując w ściółce.

Autorzy KFP napisali: Postacie dojrzałe ukazują się w maju i przeżywają do lipca.
http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=par

Chodzi tu zapewne o spotykanie wiosną osobników przezimowanych i brak obserwacji po lipcu (być może okazy szybko "znikają" i nie są spotykane w terenie, co może mieć odbicie w pozornej rzadkości tego gatunku. Swoją drogą pozostaje kwestia - kiedy one rójkują na materiale lęgowym?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: Marek Hołowiński »

W zbiorze pozostawiłem sobie 4 okazy, oto daty wylęgu:
6 VIII 1994, 8 VIII 1994, 10 IX 1997, 31 VIII 2004.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: Chiffchaff »

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Dopowiadając napiszę, że spotkałem tego osobnika na lipie w grądzie w słoneczny, ciepły dzień 3 kwietnia br. w Białowieskim PN.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj zajrzałem na pewne (czyli 100%) stanowisko Mesosa curculionoides, gdzie zbierałem ją na dębach (Quercus), lipach (Tilia) i orzechach włoskich (Juglans) ( i w leżących konarach lip zastałem:
kilkanascie świeżych otworów wylotowych;
1 poczwarkę krótko przed wylęgiem;
1 samiec, świeży po wylęgu w kolebce;
1 dużą larwę (ok. 30mm, smukła), jeszcze żerująca.
Załączniki
Mesosa curculionoides.jpg
Mesosa curculionoides.jpg (177.52 KiB) Przejrzano 6082 razy
brakkonta

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: brakkonta »

Jacek Kurzawa pisze:Dzisiaj zajrzałem na pewne (czyli 100%) stanowisko
"....podawajcie miejsca obserwacji" :ap:
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Może macie jakąś fotkę biotopu?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: Jacek Kurzawa »

W informacji nie chodziło mi o podawanie pełnej informacji, lecz o podanie informacji o fenologii gatunku, tak, by informacja była czytelna. Informacja o tym stanowisku jest podana w mojej pracy z 2002 (Bąkowa Góra). Na pisanie długich elaboratów o 3 w nocy nie miałem juz ani sił ani ochoty, a takie dopominanie się o stanowiska może zniechęcić do podawania kolejnych informacji o fenologii kolejnych gatunków. Jak nie mam czasu na pisanie i kradnę godzinę nocy żeby napisać cokolwiek, to uzupełnianie tego rano, gdzie znów tracę cenne minuty dnia... to staje się obciążeniem. Uciekam i prędko nie wrócę :uciekam: :ses :papa:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mesosa curculionoides

Post autor: Jacek Kurzawa »

J.M. pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Dzisiaj zajrzałem na pewne (czyli 100%) stanowisko
"....podawajcie miejsca obserwacji" :ap:
Mazep
Podróż 200 km daje czas na przemyslenia...
Jacku, wymaganie podania lokalizacji ma zastosowanie tylko wtedy, gdy piszący PROSI O OZNACZENIE i informacja o lokalizacji jest potrzebna, może być pomocna do oznaczenia. W przypadku, gdy ktoś podaje sam jakiekolwiek informacje to do niego należy wybór, co chce zawrzeć w poście. Można go poprosić o podanie dodatkowych informacji ale nie tego wymagać ani upominać :no: . Nie ma wymogu podawania lokalizacji ani żadnych innych informacji, gdy ktoś dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Można co najwyżej dopytywać o dodatkowe informacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”