Polskie Forum Entomologiczne
https://www.entomo.pl/forum/

Mapy w OpenstreetMap
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=50&t=39963
Strona 1 z 1

Autor:  Jacek Kurzawa [ środa, 12 grudnia 2018, 23:36 ]
Tytuł:  Mapy w OpenstreetMap

Podoba mi się mapka z tej pracy viewtopic.php?p=261435#p261435
Co to za narzędzie?

Załączniki:
Karpinski et al 2018.jpg
Karpinski et al 2018.jpg [ 159.59 KiB | Przeglądane 2216 razy ]

Autor:  Konto_usuniete [ czwartek, 13 grudnia 2018, 07:26 ]
Tytuł:  Mapy w Openstreet

Jacek Kurzawa napisał(a):
Podoba mi się mapka, co to jest za narzędzie?

Jacku przecież jest w tekscie....w ciągu 3 minut znalazłem  :hurra  :hurra

Autor:  Jacek Kurzawa [ czwartek, 13 grudnia 2018, 11:13 ]
Tytuł:  Re: Kazachstan 2017

Pytałem o narzędzie jakim została zrobiona ta mapka, nie o podkład. Ściślej o dwie sprawy - nałożenie punktów na mapy - czy to jest wynik generowania punktów GPS w serwisie czy w innym narzędziu (np GIS) i drugie - nałożenie granicy państwa wraz z zaciemnieniem obszaru. W międzyczasie przyjrzałem się serwisowi OpenstreetMap i widzę, że trasy, punkty i granice mapy są do wstawienia na mapę w tym serwisie. W sumie to najważniejsze sprawy, więc serwis wygląda na bardzo ciekawą alternatywę dla GoogleMap czy programów GIS w tym zakresie. Tak czy inaczej czekam na potwierdzenie.

Autor:  Artur Taszakowski [ czwartek, 13 grudnia 2018, 11:37 ]
Tytuł:  Re: Kazachstan 2017

Najlepiej żeby potwierdzili autorzy (przepraszam jeśli stwierdzą, że nie powinienem tego robić za nich), ale narzędziem jest program graficzny. Jakikolwiek. PaintNet, Photoshop, Gimp. Zaznacza się obszar kraju, a następnie zwiększa kontrast lub wysycenie kolorów (jest kilka opcji). A dlatego Openstreet, a nie GoogleMap, ponieważ podkładów z tego drugiego źródła nie wolno używać w Zookeys. Punkty zapewne nakładane ręcznie - dość pracochłonne ale da się zrobić.

A tak nawiasem mówiąc. Temat w którym piszemy jest jednym z ciekawszych na tym upadającym forum. Czy zawsze muszą się znaleźć tacy, którzy swoimi personalnymi (aczkolwiek zakamuflowanymi) wycieczkami będą starać się go zepsuć? Nie możecie się powstrzymać? Zróbcie sobie ustawkę na Polanie Polichno albo coś, ale darujcie sobie takie żenujące zachowania w ciekawych tematach.

Autor:  Jacek Kurzawa [ czwartek, 13 grudnia 2018, 12:24 ]
Tytuł:  Re: Kazachstan 2017

Mam dokładnie takie same odczucia jak Ty. I też mi jest przykro, kiedy widzę zabiegi, które z ciekawego wątku próbują na wszelki dobrze zakamuflowany sposób zrobić szambo.
Dlatego, by nie zaśmiecać tego wątku dywagacjami o budowie map, wydzielę też ten zwarty fragment dyskusji w osobny wątek.

Wracając do meritum. Nie jestem właśnie pewien, czy to już tylko program graficzny, bo w Openstreet jest funkcja zaznaczenia granic, ale nie widzę już nasycenia koloru kraju. Ponadto OpenStreet może importować trasy z GPS a być może jest i możliwość nanoszenia własnych punktów.
I dalej byłoby ciekawe, czy te punkty, jeśli są w Openstreet, można edytować, zmieniać im kształty itd. Dlatego odpowiedź od strony autora mapy jest tu potrzebna. Oczywiscie, że prawa autorskie są decydujące, dlatego GoogleMap odpada.

Ja do budowy map używam QGIS, ale program nie należy do łatwych w obsłudze. O programie QGIS pisałem już wielokrotnie na Forum, ale o mapch OpenStreetMap jako narzędzia do budowy map do celów publikacji jeszcze nikt nie pisał. A widać narzędzie OpenStreetMap ma duży potencjał.

Pytanie mógłbym zadać na priva, ale w ten sposób inni skorzystają z dyskusji.

Autor:  Jacek Kurzawa [ czwartek, 13 grudnia 2018, 12:52 ]
Tytuł:  Re: Mapy w OpenstreetMap

Artur Taszakowski napisał(a):
Jakikolwiek. PaintNet, Photoshop, Gimp. Zaznacza się obszar kraju, a następnie zwiększa kontrast lub wysycenie kolorów

Z tym zaznaczeniem obszaru kraju mogą być problemy, bo jak - różdżką? Przy tak słabo zaznaczonych granicach..... ?.. aaaa chyba już wiem.... Po zaciągnięciu granic w OpenStreetMap granice są wyraźne i zwarte i już nie powinno być problemu z wybraniem obszaru kraju. Dobrze kombinuję?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/