Strona 1 z 1

UTM od ręki :) lepidoptera.eu

: czwartek, 8 listopada 2007, 08:37
autor: Jacek Kalisiak
Krzysiek Jonko rozwijając swoją stroną stworzył szybkie i proste narzędzie do określania kwadratu UTM dla wybranej lokalizacji. Jest w Funkcjach na jego stronie http://www.lepidoptera.eu . Gorąco polecam, a Krzyśkowi gratuluję wykonania :)


http://www.lepidoptera.eu/records2/Map.php

: czwartek, 8 listopada 2007, 11:33
autor: Bartek Pacuk
Rzeczywiście, super przydatne narzędzie:) Pierwsze co mi się udało stwierdzić, to że podając w magisterce kwadrat UTM, pomyliłem się o jeden :? Niby to było prawie na granicy, ale jednak...Być może podobne problemy będą i tutaj (chodzi mi o zagranicę, tam gdzie nie ma naniesionej siatki). Na szczęście kalkulator działa i określiwszy wspólrzędne geograficzne da się ten drobny problem obejść :)

: czwartek, 8 listopada 2007, 13:32
autor: wojtas
No naprawdę super sprawa . Widze ze niektóre kwadraty miałem jednak źle opisane . dobra robota i podziękowania za swój czas poświęcony na to przedsięwzięcie dla pana Krzyśka .

: czwartek, 8 listopada 2007, 16:20
autor: Robert M.
Umnie granica przechodzi przez srodek Branic. Teraz gdybym chciał byc dokładny to połowa etykiet do poprawy :D

: czwartek, 8 listopada 2007, 17:32
autor: M. Stachowiak
robertryba_2005 pisze:Umnie granica przechodzi przez srodek Branic. Teraz gdybym chciał byc dokładny to połowa etykiet do poprawy :D
To i tak masz dobrze! Spójrz, jak to jest z kwadratami UTM w przypadku Bydgoszczy...

: czwartek, 8 listopada 2007, 17:33
autor: Mattitjah
Dziękuję Ci Krzysztofie bardzo serdecznie! Takie narzędzie było nam wszystkim bardzo potrzebne!

: czwartek, 8 listopada 2007, 22:56
autor: Antek Kwiczala †
Używanie tej funkcji jest dosyć proste, więc na pewno bedzie się cieszyć popularnością. Krzysiowi należą się słowa podzięki. Ja od dłuższego czasu używam prostego programu "ento utm", podanego kiedyś przez Sławka Kuczkowskiego. Do wyznaczenia kwadratu UTM wystarczy w nim podać współrzędne geograficzne (dł. i szer. geograficzną). Do określenia tych współrzędnych niekoniecznie potrzebny jest GPS (choć mając go, mamy sprawę rozwiązaną), wystarczy program Google Earth, bądź podobny. Na mapie tego programu wyszukujemy miejsce połowu, i program automatycznie podaje nam współrzędne geograficzne.
Ostatnio coraz częściej spotykam się na metryczkach z podawaniem bezpośrednio tych współrzędnych. Zaletą jest to, że miejsce połowu podane jest z dokładnością do kilku metrów (kwadraty UTM podają dokładność do 10 km). Wadą, że nie każdy kolekcjoner jest skłonny podać taką dokładność, by ewentualnie oszczędzić znane tylko sobie stanowisko rzadkiego gatunku przed "nadmiernym zainteresowaniem".

: czwartek, 8 listopada 2007, 23:06
autor: Jacek Kalisiak
Nie potrzebny google, wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/ z wyszukiwarką miejscowości!
Ale u Krzyśka jest szybciej i przyjemniej :lol:


Sam piszę UTM na etykietkach od kilkunastu lat, a zagrożenie może występować chyba tylko w wypadku motyli dziennych ;)

: piątek, 9 listopada 2007, 06:46
autor: Shadow(PL)
Huh no wielkie brawa dla Krzyska!!! :D Jestem pełen podziwu!Super sprawa!Pozdrawiam

: piątek, 9 listopada 2007, 11:51
autor: Przemek Zięba
Niezłe, niezłe....

: piątek, 9 listopada 2007, 19:15
autor: Antek Kwiczala †
wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/
Może się Jacku nie zrozumieliśmy. Nie nie szukam w Google Earth miejsca połowu jako takiego, ale jego współrzędne geograficzne, potrzebne do określenia kodu UTM. Nie znalazłem takiej opcji na podanej przez Ciebie stronie.
Ja też na każdej metryczce z polskim okazem podaję kod UTM. W Polsce jest wiele miejscowości o identycznej nazwie, i brak kodu, bądź dokładniejszej lokalizacji może prowadzić do pomyłek. Zresztą podanie kodu, nawet dla motyla dziennego nie jest nadmiernym ułatwieniem. Dobrze trzeba by się nachodzić, by przeszukać kwadrat 10x10 km.
Myśląc o podawaniu współrzędnych geograficznych nie miałem na myśli Polski. Kiedyś wszedłem w posiadanie okazu motyla, którego złowiono w Brzuchowicach. Kilka miesięcy szukałem tej miejscowości na najdokładniejszych mapach - bez skutku. Dopiero gdy pojawił się internet, i Google sprawa się wyjaśniła. To niewielka miejscowość na Ukrainie, w bliskim sąsiedztwie Lwowa. Ma obecnie na mapach inną nazwę i stąd kłopot.
Są zresztą na świecie olbrzymie obszary (Tybet, Amazonia) gdzie jedynym poprawnym określeniem miejsca jest podanie współrzędnych geograficznych. I to jest przyszłość w podawaniu lokalizacji. Nam w Polsce pewnie jeszcze długo wystarczał będzie kod UTM.

: piątek, 9 listopada 2007, 21:03
autor: Jacek Kalisiak
Antku, w zasadzie się z tobą zgadzam :D

Jak widać w załączniku, współrzędne są podawane po prawej stronie. Są osiągalne na wiele sposobów, ale zawsze są osiągalne.
Przyznaję, że na okazach spoza kraju nie podaję UTM, staram się w miarę dokładnie podać miejsce.
Sam zaczynałem szukanie miejscowości od kupienia kilku starych niemieckich atlasów, przydają się do dzisiaj w wyszukiwaniu nazw, których na dzisiejszych mapach już nie ma. Potem był drastyczny postęp! Zacząłem używać komputerowego atlasu świata Microsoftu, który miał wyszukiwarkę miejscowości o ogólnoświatowym zasięgu! No a potem przyszedł Internet i google i inne zabawki :wink:
No a teraz mamy nową zabawkę od Krzyśka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

W każdym razie uważam, że UTM na polskiej etykiecie to obowiązujący standard i to co najmniej od kilkunastu lat!

: piątek, 9 listopada 2007, 22:58
autor: Antek Kwiczala †
Masz Jacku rację z tymi współrzędnymi :D . Gdybym od razu zaczął szukanie tej funkcji od opcji "pomóż", nie miałbym problemu. Na błędach się człowiek uczy.

: poniedziałek, 12 listopada 2007, 09:09
autor: Konto_usuniete
miodzio - piwsko wielkie dla Krzycha

: poniedziałek, 12 listopada 2007, 17:25
autor: Przemek Zięba
Mozna to jakos sciagnac do off lina???
I uzytkowac poza siecia??/ Np na niezsieciowanym kompie??
pozdr

: wtorek, 13 listopada 2007, 12:42
autor: Konto nieaktywne
Rewelka :-).
Ja tylko dodam, że to właściwie jest MGRS (Military Grid Reference System), a nie UTM. To znaczy MGRS jest mutacją UTM, różni się tylko zapisem pozycji stosując dla wygody oznaczenia literowe (CA, DA itp) w odniesieniu do kwadratów 100x100km, podczas, gdy "czysty" UTM pokazuje w tym miejscu cyfry, jak na załączonym obrazku. Szczęśliwiec posiadający odpowiedni odbiornik GPS może sobie ustawić format pozycji MGRS i zobaczy to co poniżej.
W każdym razie wyrazy uznania dla Krzyśka :-)

Mapy UTM

: wtorek, 4 grudnia 2007, 22:00
autor: Krzysiek Jonko
Właśnie zrobiłem aktualizację strony - przy okazji poprawiając nieco system map UTM.
Zmieniłem algorytm - poprzedni opierał się na arkuszu Excell, który był/jest do pobrania na forum u Sławka Kuczkowskiego. Niestety muszę stwierdzić, że nie jest on doskonały.
Poprawiony algorytm jest dokładniejszy od poprzedniego, przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Strzałki do poruszania się po mapie zastąpiłem dwuklikiem myszki - mam nadzieję, że teraz narządko to jest jeszcze lepsze.
Ktoś pytał o dostęp do map offline - to niestety nie jest możliwe. Mapy są pobierane wyłącznie online z serwera google - można jednak zrobić sobie zrzutki z ekranu ;-)

: wtorek, 4 grudnia 2007, 22:37
autor: Jarosław Bury
Faktycznie, teraz działa szybciej i sprawniej - poprzednio miałem wielokrotnie problem z uzyskaniem właściwych danych - generalnie 8) 8) 8) - gratulacje!

: środa, 5 grudnia 2007, 14:21
autor: Bartek Pacuk
Jarosław Bury pisze:Faktycznie, teraz działa szybciej i sprawniej
Nie wiem dlaczego, ale u mnie nie działa - pokazuje, że jest błąd na stronie i nie chce się załadować mapa UTM dla żadnego kraju :(

: czwartek, 6 grudnia 2007, 00:08
autor: Bartek Pacuk
Na komputerze w domu działa, na służbowym na uczelni nie działało. To chyba była kwestia jakichś ustawień przeglądarki albo czego innego - sprawdzę jutro jeszcze raz :)
Krzysiek Jonko pisze: przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Super, tego właśnie mi brakowało w poprzedniej wersji :) Teraz będzie łatwiej określić, czy stanowisko jest w danym kwadracie, czy może już w sąsiednim :)

: czwartek, 6 grudnia 2007, 09:48
autor: brakkonta
cud, miód i orzeszki. Piękna rzecz.

: środa, 18 marca 2009, 10:42
autor: scolytus
Witam,
Czy ma ktoś siatkę UTM w układzie 1992 zapisaną w pliku shp?

Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu

: czwartek, 8 stycznia 2015, 03:32
autor: Jacek Kurzawa
Siatkę właśnie przygotowałem, jest gotowa: viewtopic.php?p=205832#p205832

Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu

: wtorek, 11 sierpnia 2020, 12:21
autor: Jurek Szypuła
Coś dziwnego zauważyłem :-? wysokość wybranego punktu nie zgadza się z faktyczną :mysl: Zauważłem to jak robiłem etykietki materiałów z okolic domu bo tam dokładnie wiem jakie są wysokości po powodzi w 1997 :!: :!: :!:
Przykładowo dla Szrenicy wychodzi 1345 :mysl: :mysl: :mysl: to prawie 20 metrów różnicy...

Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu

: sobota, 14 listopada 2020, 16:19
autor: Jacek Kurzawa
Przypominam wątek o dokładności mapy UTM
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=189108#p189108

Sprawdziłem dzisiaj mapę UTM na lepidoptera.eu, po tych aktualizacjach https://lepidoptera.eu/utm

Jest przesunięcie 150m w kier.północnym. Daje to 150m/10 000m niedokłaadności czyli ok. 1,5% powierzchni ;-)

Napisałem już o tym do Krzyśka, pozostaje więc tylko czeac na odpowiedź Twórcy lepdioptera.eu.