Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sposobów na przesłanie informacji o lokalizacji obiektu jest tak wiele, jak technik - w dzisiejszych czasach jest już tego na tyle dużo, że każdy może bez problemu korzystac ze swojej wybranej metody, w zależności od posiadanych urządzeń czy oprogramowania. Jest to temat na szerszą dyskusję.

Zapoczątkuję go pokazaniem prostej i bardzo skutecznej metody.

Otwieramy przeglądarkę, klikamy Google, Mapy lub od razu http://maps.google.com/

Proszę teraz wkleić sobie kolejno:

Kod: Zaznacz cały

51.513409,19.965291 
i klikamy Enter "Przeszukuj mapy"

potem

Kod: Zaznacz cały

51.513433,19.965343
i klikamy Enter "Przeszukuj mapy"

Po powiększeniu pojawi się Wam samochód a dokładnie:
- za pierwszym razem jego przód
- za drugim razem jego tył zaznaczone strzałkami !!![/color]

Dokładność z jaką można podać dane to praktycznie centymetry !!!!!!! (*) Podanie w tej formie lokalizacji to chyba najprostsza forma.

Jak uzyskać taką postać współrzędnych?
Klikamy na mapie prawym przyciskiem myszy i wybieramy np. "Wyznacz trasę z tego miejsca". W oknie po lewej stronie pojawi się potrzebny kod współrzędnych (lokalizacja punktu startu trasy).

Prawda, że fajne? :D

Często posługuję się też programem Google Earth, który warto sobie zainstalować (free), bo można dodawać punkty i stworzyć sobie własne archiwum lokalizacji.

Jakie Wy macie sposoby na zapisywanie i przesyłanie lokalizacji?

(*) - porównując współrzędne można zauważyć, że dokładność to 1/50 długości samochodu. [19.965291 i 19.965343]
Przy średniej dł. osobowego samochodu ok 250 - 300 cm dokładność współrzędnej wychodzi około 5-6 cm !
Załączniki
wspolrzedne na Google Maps.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.63 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Tomasz G. »

Jacek Kurzawa pisze: Często posługuję się też programem Google Earth, który warto sobie zainstalować (free), bo można dodawać punkty i stworzyć sobie własne archiwum lokalizacji.
Właśnie sobie zainstalowałem, świetna sprawa :D.
A tutaj http://maps.google.com/ poprawili znacznie jakość, przedtem aż tak nie można było sobie powiększyć a i tak była pikseloza. Teraz jest super.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ja używam od jakiegoś czasu prostego programiku w moim palmtopie, który w ciągu kilku sekund korzystając z GPS'a podaje współrzędne geograficzne i wysokość nad poziom morza. Szkoda, że nie przelicza tego na UTM, ale to byłoby chyba zbyt piękne... :)
Wygląda to mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej. Do tego wbudowany notatnik i dyktafon, masa darmowego softu. Polecam.
Załączniki
relirescue-gps_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (18.47 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Miłosz Mazur »

Podaj proszę namiary na ten "programik" ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Jacek Kurzawa »

programik rzeczywiście fajny, ale intencje mojego postu byly całkiem inne.
Chciałem pokazać metodę, JAK MOŻNA PRZESŁAĆ dane lokalizacyjne. Dotychczas w przypadku Google Maps czy Google Earth było to możliwe za pomocą linka lub pliku kml (GE). Dla zobrazowania podaję lokalizację (tą samą) trzema metodami:

- jako link jest dość długi:

Kod: Zaznacz cały

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=0.000697,-51.077821&sll=35.323809,24.437027&sspn=0.140618,0.308647&ie=UTF8&t=h&z=16
- jako współrzędne

Kod: Zaznacz cały

0.000697,-51.077821
- jako plik .kmz w załączniku (otwierany w Google Earth)

Interesujące jest, jak możemy przesyłać takie pliki używając: internetu, telefonu. W przypadku internetu mamy komunikatory, fora, emaile, ktore pozwalają na przeslanie tekstu lub załacznika. W przypadku telefonow sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i chyba szkoda teraz miejsca na to (mmsy, smsy, telefony z Symbianem czy Windowsem mają całkiem szersze możlliwości; moglibysmy jednak za pomocą telefonu przeslać smsa po czym uruchomić WAP (przeglądarkę) i zrobić to samo co przeglądarką, pod warunkiem ze mamy dostęp do pakietów danych (chyba w sumie każdy ma).

Przesłanie lokalizacji jako współrzędne np. 0.000697,-51.077821 jest teraz tak proste, że aż genialne.
Załączniki
Equator_line.kmz
(702 Bajtów) Pobrany 49 razy
Przemek Zięba

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Przemek Zięba »

Bardzo fajne programiki. ja osobiście zrzucam z GPS dane do Waytrip menager - taki soft załączony do odbiornika i jeżeli chcę komuś wysłać to po prostu kopiuje współrzędne i wklejam w dokument. Co do dokładności to każdy GPS jest obarczony jakimś błędem i nawigowanie co do centymetrów jest raczej niemożliwe, z tego co wiem zakres błędu to najmniej 3 standardowo 5 a normalnie nawet 10 metrów. Oczywiście mówię o odbiornikach amatorskich różnej klasy niekoniecznie najtańszych. Co do sprzętu profesjonalnego używanego przez wojsko etc to pewnie i jest możliwy mniejszy błąd. W zasadzie takie dokładne lokalizacje sa nieraz potrzebne (mówię o takich do 3 metrów) np. celem namierzenia ciekawego pnia z żerowiskami, mrowiska, etc. Ale w codzienne praktyce czy to entomologicznej czy innej amatorskiej chyba rzadko stosowane. Natomiast tworzenie bazy danych o obiektach na podstawie google earth jest bardzo fajnym pomysłem i powiem, że pomysł spodobał mi się do tego stopnia iż pobawię się nim w czasie weekendu.
Większość odbiorników ze średniej półki ma wbudowany altimetr służący do pomiaru wysokości w oparciu o ciśnienie barometryczne, chociaż nigdy nie zastanawiałem się czy są to dokładne i miarodajne dane.
Witas

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Witas »

Jacek Kurzawa pisze:Większość odbiorników ze średniej półki ma wbudowany altimetr służący do pomiaru wysokości w oparciu o ciśnienie barometryczne, chociaż nigdy nie zastanawiałem się czy są to dokładne i miarodajne dane.
Sprawdza się w miarę na płaskim terenie. Idąc w góry, totalna porażka. Potrafi przekłamać do 200m wysokości.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miłosz: program nazywa się ReliRescue (ja mam Windows Mobile Pro 6.5, działa na każdym, WinMobile)

Witek: sprawdzałem poprawność podawania wysokości na mapach i praktycznie wszystko się zgadza (+/- kilka metrów - co jest bez większego znaczenia), z zastrzeżeniem, że były to niziny - w górach nie testowałem.

Jacek: zrozumiałem intencje tego postu a napisałem swój tylko po to, żeby pokazać jak można korzystając z powszechnej techniki zbierać lokalizacje bezpośrednio w terenie zamiast potem w domu przypominać sobie gdzie i co znaleźliśmy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zbieranie punktów z terenu to inne zagadnienie.
Dwa lata temu, zaraz po promocji telefonu NOKIA N70 testowalem takie możliwości. Okazało się, ze można zapisywać trasę, można też zapisywać punkty i potem to eksportować. Następnie importowało się to do zewnętrznych programów (w tym też do Google Earth, jesli wyeksportowaliśmy do .kml lub .kmz). Po otwarciu w takim programie mielismy punkty, trasę, w przypadku trasy też max i min prędkość z podanymi punktami w ktorych to nastąpiło. Po dwóch latach te możliwości zostały na pewno znacznie rozwinięte.

Dokładność o jakiej pisałem odnosi się do dokładności z jaką podajemy punkty (przesyłamy i odczytujemy). Jest to rozdzielczość pomiaru związana z ilością miejsc po przecinku w podanej współrzędnej. Z dokładnością kilku cm można przesyłać punkty za pomocą takiego prostego kodu. Nie ma ona nic wspólnego z dokładnością GPS-ów i innych urządzeń, bo to znów jest zupełnie inna bajka.

Obejrzyjcie sobie te współrzędne:
19.371247,12.898579
19.371249,12.898588

w http://maps.google.com/

Jak widać, różnica w drugiej współrzędnej (poziomo) wynosi 88-79 = 9 jednostek. Różnica ta w rzeczywistości to odleglość równa długości koszuli, tj. około 70 cm. Dzieląc ją na 9 częsci otrzymujemy dokladność mniejszą niż 10 cm. Zatem jest możliwość przesłania informacji o lokalizacji np ptaka czy skarpetki. Wszystko odbywa się jednak wirtualnie, bez pokrycia z rzeczywistością - z mapy do mapy. Czy rzeczywiście w terenie trafilibysmy na to to już jest właśnie to inne (kolejne) zagadnienie. W każdym razie bez trudu można wskazać coś, co widzimy w Google Earth z dokładnością do kilku cm.

Dla zobrazowania całej sprawy:

Podaję namiar na miskę leżącą na pomoście na Madagaskarze.

Kod: Zaznacz cały

-15.425854,49.681642
https://maps.google.com/maps?q=-15.4258 ... 9&t=h&z=23

Sytuację przedstawia załączony obrazek.
Załączniki
Miska na Madagaskarze w Google Earth.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.05 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wcześniej używałem HP Business Navigator, teraz mam HTC HD2 - który bije HP'ka na głowę jakością.

Trzeba uważać robiąc siku w terenie bo satelita może cyknąć fotkę i nieopatrznie trafimy do sieci. Jakby co to parasol entomologiczny na głowę i dopiero :) :) :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na szczęście twarze są nierozpoznawalne :lol: , zresztą w przypadku zdjęć robionych na ulicach (w Google Earth) ludzi i inne prywatne rzeczy usuwa się z fotek przed umieszczeniem ich w sieci (było nawet kilka procesów o to z Googlami).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dodatkowo opiszę procedurę pokazania punktu na mapie za pomocą GoogleEarth.

1. Otwieramy stronę https://maps.google.com
2. Wpisujemy miejscowość, by przyblizyć się do miejsca które chcemy komuś przesłać. Wpisuję np. Tomaszów Maz
2a. Powiększamy mapę do miejsca, które chcemy wskazać (np. kółkiem myszy :-)
3. Kilkamy w mapę prawym przyciskiem myszy, rozwija się tzw prawe menu, wybieramy (klikamy) ostatnią pozycję na dole - "co tu jest?".
Pojawiła się strzałka, w oknie wyszukiwarki pojawiły się współrzędne punktu. 4. Klikamy w symbol linku po lewej stronie ekranu i kopiujemy ten link (używając np. Ctrl+C) 5. Wklejamy link do wysyłanej wiadomości.

https://maps.google.com/maps?q=-15.4258 ... 9&t=h&z=23
brakkonta

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji!

Post autor: brakkonta »

...ze swej strony dziękuję Jacku. Wielce przydatna sprawa. Miast tłumaczyć komuś którędy - owędy iść, teraz pyk - i masz z dokładnością do metra pewnikiem. Internet to potęga, co raz częściej wprawia mnie w zachwyt. Ciekawe ile jeszcze takich wspomagajek kryje się w jego ostępach, a człek o tym nie wie.
Fajna rzecz. Dzięki :birra:
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Jacek Kurzawa »

GoogleMaps od pewnego czasu zafundowało nam nową wersję map, w której nie da się już tak wskazać lokalizacji metodą opisaną przeze mnie w pierwszym poście. Jest jednak możliwość powrotu do starych, klasycznych map i wtedy da się to zrobić. Załaczam screen. Powrót do map google: kliknąć w znak zapytania w prawym dolnym rogu mapy i po rozwinięciu wybrać opcję "Powrót do klasycznych map". Google i to może zmienić w każdej chwili, taki już urok aplikacji webowych.
Załączniki
nowe mapy google.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.55 KiB)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: bartek.g »

Mozna kliknac prawym "directions to here" i zostawic. Potem share i juz. Druga opcja to mesure distance. Wyznaczamy pierwszy punkt i zostawiamy i share. Z linka dlugiego mozna wydlubac koordynaty (to co bedzie za znakiem @)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiście! Można jeszcze prościej: kliknąć w mapę prawym przyciskiem, wybrać "Wskazówka dojazdu z tego miejsca" i skopiować sobie adres z paska adresu na górze.

Ale coś nie potrafię wybrać dowolnego miejsca, bo Google kieruje punkt na najbliższy znany adres.... :mysl: [edit: już wiem dlaczego: link wkopiowany w mapy z klasycznym widokiem nie jest prawidłowo rozczytany przez Google, natomiast wklejony do nowych map pokazuje lokalizację prawidłowo.

Przykład:
https://www.google.pl/maps/dir/51.45302 ... 594416,16z - srodek zbiornika Zalew Sulejowski
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Witam,

Nowa mapa nie posiada Laboratorium google maps czy jakoś tak (głównie mi chodzi o narzędzie pomiaru odległośći i precyzyjne wyrysowanie trasy np: http://i231.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/albums/ee61 ... a594cb.jpg). Więc tylko stara.

Pozdrawiam

Jurek
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Wojtek M »

Jurek, to w nowych mapach siedzi teraz pod prawym klawiszem. Pierwszy punkt stawiasz wybierając 'zmierz odległość' a kolejne dokładasz przez 'odległość do tego miejsca'. Punkty można dowolnie przeciągać ('wyczyść wynik pomiaru' usuwa całą ścieżkę), na ostatnim i pod serczem wyświetla się całkowity dystans.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Czyli nie miałem racji. Dzięki Wojtek :D
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Piotr M. »

Nie wiem czy ja dobrze rozumiem - chodzi o samo pokazanie współrzędnych na nowych mapach? Jeśli tak to sprawa jest banalna - po prostu klikamy w dane miejsce i pod polem wyszukiwania wyświetla nam się okienko z informacją o miejscu i właśnie koordynatami. Kliknięcie w koordynaty powoduje ich przeniesienie do pola wyszukiwania i dodatkowo konwersje do normalnych współrzędnych w okienku poniżej (stopnie, minuty itd).
Załączniki
maps2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.3 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiscie, jest bardzo prosto - kilkamy lewym przyciskiem myszy w mape, pojawiają się współrzędne pod polem wyszukiwania a następnie klikamy w te współrzędne i mamy adres w pasku adresu.

https://www.google.pl/maps/place/51%C2% ... !1s0x0:0x0


Jedyny mankament (może i to jest do rozwiązania) jest taki, że nie "zapamiętuje" powiększenia mapy (nie ma tej informacji w linku), natomiast sam punkt wskazany jest bardzo dokładnie. :okok:

W starych mapach (widok klasyczny) powiększenie jest zapamiętane:
https://maps.google.pl/maps?q=51%C2%B05 ... 9&t=h&z=18
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Coraz więcej przychodzi nam pracować ze współrzędnymi na danych różnego pochodzenia. Chciałbym podzielić się dwoma trickami, spostrzeżeniami, może komuś się to przyda.

Ciekawe jest to, że do Map Google wklejać można współrzędne tylko w określonych dwóch formatach:
52.4, 22.6 lub 52°24'00.0"N 22°36'00.0"E
co nam daje link https://www.google.pl/maps/place/52.4, 22.6

przy czym trzeba podkreślić, że w Google Maps akceptuje tylko format z kropką zamiast przecinka, jako dziesiętne czyli 52.14 (z kropką) a nie 54,12 (z przecinkiem).
Po kropce (w naszym zapisie byłoby po przecinku) może stać "99" np 52.99°, 22.99° co trzeba czytać jako 52 stopnie i 99 części setnych minuty. W tym przykładzie 52.99°, 22.99° to jest 52°59'24.0"N 22°59'24.0"E
https://www.google.pl/maps/place/52%C2% ... 99!4d22.99

Taki format zapisu nie jest zgodny z zasadami opisanymi w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82rz%C4%99dne_geograficzne
Tak jak dla wszystkich zapisów miar kątowych – istnieją trzy formy zapisu:

stopnie – minuty – sekundy (01° 14' 4,2"),
stopnie – minuty (01° 14,07'),
stopnie (01,2345°).
Przy czym jedynie najmniejsze użyte jednostki (sekundy, minuty lub stopnie) mogą posiadać części ułamkowe.
W ostatniej linijce mamy 01,2345° W Google należałoby jednak wpisać 01.2345

Kwestia dokładności. Poniżej podaję rozpiskę.

jedno miejsce po przecinku: od 50.0, 20.0 do 50.1, 20.1 - 13km
dwa miejsca po przecinku: od 50.15, 20.15 do 50.16, 20.16 - 1,3km
trzy miejsca po przecinku: od 50.165, 20.165 do 50.166, 20.166 - 130m
cztery miejsca po przecinku: od 50.1655, 20.1655 do 50.1656, 20.1656 - 13m

jak widać czwarta cyfra po "przecinku (pamiętając, ze w Google Maps to musi być kropka) daje nam dokładność 13m, jeśli byłby 3 cyfry to dokładność będzie 130 m.

Chciałbym tu zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawą rzecz. Na etykietkach czasami brakuje miejsca a zapis dziesiętny Google ma mniej cyfr!

Krócej jest:
50.1656, 20.1656

niż ten sam punkt jako:
50°09'56.2"N 20°09'56.2"E

Można przy tym pominąć znak stopni "°".
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Wiacek »

Jacek Kurzawa pisze:Taki format zapisu nie jest zgodny z zasadami opisanymi w Wikipedii
Jak najbardziej jest to zapis poprawy, tylko Google Maps to nie jest polski standard zapisu i dlatego separatorem jest kropka.

Wkipedia: "Zapisy w innych językach podlegają często innym zwyczajom odnośnie do stosowania liter alfabetu greckiego i separatora dziesiętnego."
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kropka czy przecinek to tzw. ustawienia regionalne w Windows i nie ma to związku z jakimiś standardami. To co się w komputerze ustawi to się ma. Obydwa zapisy są prawidłowe. Takie same zasady obowiązują w arkuszach kalkulacyjnych. Po prostu działa ustawiony separator dziesiętny. Przynajmniej wg obowiązujących zasad systemów operacyjnych tak powinno być.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Wiacek »

Grzegorz Banasiak pisze:Kropka czy przecinek to tzw. ustawienia regionalne w Windows i nie ma to związku z jakimiś standardami. To co się w komputerze ustawi to się ma. Obydwa zapisy są prawidłowe. Takie same zasady obowiązują w arkuszach kalkulacyjnych. Po prostu działa ustawiony separator dziesiętny. Przynajmniej wg obowiązujących zasad systemów operacyjnych tak powinno być.
To, że możesz ustawić dowolny separator, nie oznacza, że jest prawidłowy. W Polsce obowiązuje tylko przecinek.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_dziesi%C4%99tny
W komputerze możesz sobie ustawić język arabski, więc to też zapewne uznasz za obowiązujący język w Polsce.
Zasady systemów operacyjnych używane są w różnych krajach, dlatego można je zmieniać na takie, które obowiązują w danym kraju.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wiacek pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Taki format zapisu nie jest zgodny z zasadami opisanymi w Wikipedii
Jak najbardziej jest to zapis poprawny, tylko Google Maps to nie jest polski standard zapisu i dlatego separatorem jest kropka.
Może źle się wyraziłem, ale wiadomo o co chodzi? Formalnie patrząc jest zgodny (z czym?), ale polski standard zapisu wymaga, aby separatorem był przecinek, więc użycie kropki nie jest zgodne z polskim standardem opisanym w Wikipedii i to miałem na myśli. Dlatego zalinkowałem polską Wikipedię.https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82rz%C4%99dne_geograficzne ponieważ
Wiacek pisze:...W Polsce obowiązuje tylko przecinek.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_dziesi%C4%99tny
Link, który podałeś jest dokładnie na temat użycia przecinka lub kropki.

Podczas prac ze współrzędnymi ciągle trzeba na to uważać i zamieniać kropki na przecinki i vice versa.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Marek Wanat »

Albo przyzwyczaić się do używania kropki we współrzędnych dziesiętnych i wtedy mamy kłopot z głowy i nie trzeba już nic robić przy wklejaniu ich do map Google czy strony Krzyśka Jonki. ;) Stosując konsekwentnie format DD można podarować sobie też te literki N i E określające półkule, bo to jest schemat lat/long, a S i W zaznacza się w nim wartością ujemną. I znów oszczędzamy miejsce na etykiecie, na której zwykle powinien się też znaleźć standardowy kod kraju, co pozwala uniknąć jakichkolwiek wątpliwości związanych z interpretacją koordynat.
A wracając do UTM, właśnie dotarło do mnie, że na lepidoptera.eu/utm podany jest zarówno skrócony jak i pełny zapis, więc teraz już wiem jak powstaje ten pierwszy :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wiacek pisze:To, że możesz ustawić dowolny separator, nie oznacza, że jest prawidłowy. W Polsce obowiązuje tylko przecinek.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_dziesi%C4%99tny
W komputerze możesz sobie ustawić język arabski, więc to też zapewne uznasz za obowiązujący język w Polsce.  
Zasady systemów operacyjnych używane są w różnych krajach, dlatego można je zmieniać na takie, które obowiązują w danym kraju.
Nie załamuj mnie! Wikipedia definiuje standardy ? To jakiś żart ?
A z językiem arabskim zszedłeś poniżej poziomu, którego nie akceptuję.

To, że google zmusza do użycia kropek to tylko efekt pracy ich programistów, nic więcej. Równie dobrze mogli nakazać używania myślnika i co im kto zrobi ?
Chcesz używać google.maps - stosuj się to ich zasad... zasad a nie standardów!
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Prosty sposób na podanie dokładnej lokalizacji! [GoogleMaps] GPS

Post autor: Wiacek »

Jacek Kurzawa pisze: Link, który podałeś jest dokładnie na temat użycia przecinka lub kropki.
Doprawdy? Może tak ze zrozumieniem czytać dyskusję. Temat w Weekipedia dotyczy różnych separatorów (przecinek i kropka) a ja napisałem na temat separatora używanego w Polsce.
Cytuję za Wikipedia: "W języku polskim separatorem dziesiętnym jest przecinek".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”