otwory wylotowe

Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

otwory wylotowe

Post autor: Bartek Pacuk »

Były tematy o larwach i żerowiskach (np. kózek), ale zastanawiam się jak to jest z rozpoznawalnością otworów wylotowych. Na ile po wyglądzie takiej dziury można określić co za stwór z niej wylazł? Wiem że z żerowiskami bywa trudno, więc podejrzewam że z otworami będzie jeszcze trudniej...Ale spróbuję - czy na podstawie zdjęć które załączam pod spodem da się określić co wylazło z dziury? Przypuszczam że część z nich to sprawka Stictolepura rubra, ale chciałbym się upewnić, jeśli to możliwe. Dane:
1. Czymanowo (CF16), 19.08.20, pniak świerkowy
2. Kartoszyno (CF17), 20.08.20, pniak sosnowy
3. Krokowa (CF17), 29.08.20, pniak świerkowy
4. Nadole (CF07), 30.08.20, pniak świerkowy
5. rez. Widowo (CF17), 31.08.20, pniak sosnowy
Załączniki
1a.JPG
1a.JPG (373.16 KiB) Przejrzano 1074 razy
1b.JPG
1b.JPG (365.2 KiB) Przejrzano 1074 razy
1c.JPG
1c.JPG (342.32 KiB) Przejrzano 1074 razy
2a.JPG
2a.JPG (387.82 KiB) Przejrzano 1074 razy
2b.JPG
2b.JPG (383.99 KiB) Przejrzano 1074 razy
2c.JPG
2c.JPG (378.5 KiB) Przejrzano 1074 razy
3a.JPG
3a.JPG (371.51 KiB) Przejrzano 1074 razy
3b.JPG
3b.JPG (396.61 KiB) Przejrzano 1074 razy
3c.JPG
3c.JPG (391.35 KiB) Przejrzano 1074 razy
3d.JPG
3d.JPG (391.48 KiB) Przejrzano 1074 razy
4a.JPG
4a.JPG (388.34 KiB) Przejrzano 1074 razy
4b.JPG
4b.JPG (374.29 KiB) Przejrzano 1074 razy
4c.JPG
4c.JPG (376.86 KiB) Przejrzano 1074 razy
5a.JPG
5a.JPG (375.55 KiB) Przejrzano 1074 razy
5b.JPG
5b.JPG (358.37 KiB) Przejrzano 1074 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: otwory wylotowe

Post autor: Rafał SZCZECIN »

nie będąc znawcą kózek - tez mi się wydaje że to zmorsznik czerwony
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: otwory wylotowe

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał SZCZECIN pisze:nie będąc znawcą kózek - tez mi się wydaje że to zmorsznik czerwony
No właśnie. Ale chcę się w końcu upewnić i nauczyć rozpoznawania takich otworów, bo co rusz się je widzi w byle lasku sosnowym. Z kolei na ostatnim załączonym zdjęciu otwory mają wyraźnie inny kształt niż te ze zdjęć wcześniejszych, więc wydaje mi się że to jakiś inny amator sosnowych pniaków. Na kłopotka zbyt wydłużone, wykarczak jest większy, więc te są chyba za małe na niego... :mysl: Może tycz albo Tetropium?
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: otwory wylotowe

Post autor: wojtas »

Co do ostatniego to powiedziałbym że pod uwagę można wziąć Asemum. Tycz wygląda całkiem inaczej.
Na pierwszym obstawiałbym coś z Siricidae. Jak dla mnie za dobrze wygląda na zmorsznika.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: otwory wylotowe

Post autor: Jacek Kurzawa »

Po otworze mozna ocenić czy owad był w przekroju okrągly czy soczewkowaty itp. ale w żaden sposób nie da się określić PO OTWORZE, jaki to gatunek. Gatuneku można się domyslac na podstawie środowiska i danych towarzyszących, jako pomocniczych. Co mozna wnioskować z kształu otworu? Wielkość i przynależność do danej grupy w obrębie tej rodziny. Nie można wykluczyc innych rzędów owadów, chyba że zajrzymy do środka żerowiska i ocenimy jego wygląd. Okrągłe otwory robią np trzpienniki.

Idealnie okrągle otwory wśród kózek robią Clytini (Cerambycinae), także Menesia, Monochamus czy Mesosa (Lamiinae). Lepturinae zdaje się pokrój ciała miewają nieco nieokrągły (ciekawy kształt, hihi), zbliżony do okręgu, ale nie okrąg, ale to też będzie dotyczyło jakiejś części. W sumie o tyle ciekawy temat, że... nie slyszalem o żadnym tego typu zestawieniu. Wydaje mi się to dobry temat na magisterkę ;-) Jak by to skorelować z rozmiarami to byłoby to pomocne dla wielu osób mających związek z lasem.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: otwory wylotowe

Post autor: Bartek Pacuk »

wojtas pisze:Co do ostatniego to powiedziałbym że pod uwagę można wziąć Asemum.
Asemum raczej wykluczyłem, bo z kształtu ciała za bardzo mi się wydawał w typie kłopotka, którego wykluczyłem zdecydowanie. No ale mogę się oczywiście mylić, nie jestem specjalistą od kózek. Zatem dzięki za sugestię.
wojtas pisze:Na pierwszym obstawiałbym coś z Siricidae. Jak dla mnie za dobrze wygląda na zmorsznika.
Dzięki, o trzpiennikach jakoś nie pomyślałem...
Jacek Kurzawa pisze:Po otworze mozna ocenić czy owad był w przekroju okrągly czy soczewkowaty itp. ale w żaden sposób nie da się określić PO OTWORZE, jaki to gatunek. Gatuneku można się domyslac na podstawie środowiska i danych towarzyszących, jako pomocniczych. Co mozna wnioskować z kształu otworu? Wielkość i przynależność do danej grupy w obrębie tej rodziny. Nie można wykluczyc innych rzędów owadów, chyba że zajrzymy do środka żerowiska i ocenimy jego wygląd. Okrągłe otwory robią np trzpienniki.
Wielkie dzięki Jacku. To jest właśnie to, o co mi przede wszystkim chodziło - czy po otworze można określić, czy tylko się domyślać, nawet z dużym prawdopodobieństwem, co z otworu wyszło :tak: W takim razie kolejnych zdjęć w tym temacie nie będę już dodawał, skoro osiągnięcie celu jakim jest oznaczenie gatunku nie jest w ten sposób możliwe.
Jacek Kurzawa pisze:Idealnie okrągle otwory wśród kózek robią Clytini (Cerambycinae), także Menesia, Monochamus czy Mesosa (Lamiinae). Lepturinae zdaje się pokrój ciała miewają nieco nieokrągły (ciekawy kształt, hihi), zbliżony do okręgu, ale nie okrąg, ale to też będzie dotyczyło jakiejś części. W sumie o tyle ciekawy temat, że... nie slyszalem o żadnym tego typu zestawieniu. Wydaje mi się to dobry temat na magisterkę ;-) Jak by to skorelować z rozmiarami to byłoby to pomocne dla wielu osób mających związek z lasem.
No tak, ciekawe co by wyszło, gdyby ktoś to zbadał. Ja magisterkę już zrobiłem, dosyć dawno temu, więc zostawię to zadanie komuś innemu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”