Zestaw do makro + program do obróbki

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: boguo »

Czołem,

Znudził mi się mój kompaktowy Olympus TG-6, inflacja rośnie, pieniądz mi maleje więc szukam większego sprzętu w budżecie do 5000, a jak się nie da to niechętnie do 6000.
Zastosowania:

Głównie teren i owady, grzyby i śluzowce w terenie, czasem z opcją przyfocenia statycznego obiektu w domu. Z ręki oraz ze statywu. Zastosowanie prywatne, amatorskie.
Przydatna byłaby funkcja niewielkiego focus stackingu, jak w moim TG6.

Do tego przydałby mi się program do stackowania, tylko co? Helicon, Photoshop, Affinity Photo?

Jakie body do tego? I jakie szkło / szkła?
Czym doświetlać, jaki dyfuzer?

Przeglądam trochę ten dział ale właściwie to tylko pogarsza moją decyzyjność. Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Panasonic Lumix GH4 + M.Zuiko 60mm + DCR-250. To mój zestaw. Na tą chwilę nie potrafiłbym nic lepszego doradzić. Jeśli jednak znalazłaby się jakaś lepsza opcja pomyślałbym o zmianie, czemu nie.
Używam go na kolumnie reprodukcyjnej do stackingu, do filmowania (nawet w 4k), do mikroskopu. GH5 - nie warto. Inne obiektywy - owszem, można pomyśleć o innym, jest jakaś 60-ka, w tym momencie można się zastanowić, czy będzie to lepsza zmiana.
Do stackingu używam Helicon Focus, niestety program jest płatny, mam pełną wersję. Są zamienniki - np. Zerene Stacker.

Jeśli coś jeszcze bardziej kompaktowego to zwróciłbym uwagę może w stronę segmentu dobrych telefonów z jakąś nasadką powiększającą. Nie zrobi się telefonem zdjęcia profesjonalnego ale zrobi się zdjęcie pokazujące wszystko co potrzeba, w dobrej jakości, z GPS, wieloma opcjami zarządzania zdjęciami, łatwego przesyłania itd. Ponadto to zawsze telefon. Od kiedy używam takiego telefonu jako aparatu, przestałem w teren zabierać ww aparat, bo po co... Waga, mobilność i ergonomia takiego telefonu powoduje, że zabieram go ze sobą niemal wszędzie i zawsze a taki aparat trzeba nosić, dźwigać itd. Dobre dla fotografików. Ja w terenie pracuję jako dokumentalista i telefon mi wystarcza do 99% zastosowań. Mój wybór padł na OPPO Reno 3 ale są też inne dobre telefony. Ale z tym telefonem to piszę tak trochę z przymrużeniem oka, jako alternatywa dla zestawu makro dla mniej wymagających. Ciekaw jestem ile osób zaczęło wykorzystywać telefon jako główny aparat terenowy?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Dark »

Każdy lubi to co ma ;) Ja się do telefonu nie mogę przekonać. Ale zawsze korzystam z dość słabego sprzętu. Wydanie na telefon więcej niż 500 zł to dla mnie ekstrawagancja :laugh:

Mój podstawowy zestaw makro to Nikon D500 (można zastąpić np. tańszym D7100/7200) + Nikkor Micro 60/2.8D. Za używane można się zmieścić w zakładanym budżecie (ale trzeba polować). Świetnie się sprawdza w terenie. W zasadzie dzięki jego matrycy znów pstrykam praktycznie tylko ze światłem zastanym.

W warunkach studyjnych sprawdzają mi się starsze, reporterskie lampy SB-800/900 których światło odbijam od sufitu lub w namiocie bezcieniowym.

Jako program - nie będę oryginalny, Helicon Focus.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dark pisze:Ja się do telefonu nie mogę przekonać. Ale zawsze korzystam z dość słabego sprzętu. Wydanie na telefon więcej niż 500 zł to dla mnie ekstrawagancja  :laugh:

Mój podstawowy zestaw makro to Nikon D500 (można zastąpić np. tańszym D7100/7200) + Nikkor Micro 60/2.8D.
Mój telefon dokładnie tyle właśnie kosztował - 500zł z fakturą, ale można kupić taniej. I cel osiągnięty.

Mój poprzedni aparat to był wspomniany Nikon D7200. Bardzo dobry, ale to nie jest pełna klatka, a jak pełna klatka to zaczynająą się różne problemy... nie ma idealnego zestawu. Jednak o filmowaniu z D7200 można zapomnieć. Makro+stacking wyjdzie jednak lepsze zestawem GH4.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze:Mój poprzedni aparat to był wspomniany Nikon D7200. Bardzo dobry, ale to nie jest pełna klatka, a jak pełna klatka to zaczynająą się różne problemy... nie ma idealnego zestawu.
W sumie jest gdzieś na forum temat dotyczący rozmiaru matryc w kontekście makro, więc chyba nie ma co rozwijać.
Pomijając niuanse różnic w głębi ostrości. W tej chwili makro robię głównie na APS-C, bo czułość, dynamika i poziom szumu na sensorze z D500 jest lepsze niż w moim pełnoklatkowym D800 (a swojego poprzednika D300 wciąga nosem ;) ). Jeśli dodać szybkość fotografowania i skuteczność AF, to jest to dla mnie bezkonkurencyjny aparat do fotografii dzikiej (dużej i małej) przyrody.

Boguo nic nie wspomina o filmowaniu, więc raczej koncentrowałem się na aspektach czysto fotograficznych ;)
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: boguo »

Dziękuję za porady, opcje brzmią zachęcająco.

Bardziej kompaktowego aparatu nie potrzebuję, do tego TG-6 jeszcze mi posłuży i pewnie wyciągnę z niego jeszcze więcej jak posiedzę nad obróbką zdjęć. Będzie zapasowo leżał w plecaku, bo i tak jest całkiem niezniszczalny (kiedyś wypadł mi z kieszeni na jezdnię gdy jechałem na rowerze na zakręcie, wszystko działa dobrze oprócz tego że wyświetlacz zyskał dwie punktowe flary różnego koloru).

Dark, Jacku, czy macie gdzieś może jakąś galerię zdjęć robioną wyżej wymienionymi sprzętami do zobaczenia?

PS. jakby ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenia w tej kategorii cenowej np z canonem albo body olympusa to też z chęcią zerknę.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Dark »

boguo pisze:Dark, Jacku, czy macie gdzieś może jakąś galerię zdjęć robioną wyżej wymienionymi sprzętami do zobaczenia?
Tutaj wrzucam zdjęcia z różną regularnością. Większość ostatnich makro jest właśnie z tej konfiguracji. W razie czego, jak klikniesz zdjęcie, pod opisem znajduje się krótka informacja o użytym korpusie, obiektywie i ewentualnych akcesoriach.
https://www.deviantart.com/dark-raptor/gallery
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Jacek Kurzawa »

boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: boguo »

Dziękuję wam za rady. Finalnie zdecydowałem się na Nikona D500, ale akurat został wycofany ze sprzedaży. Kupiłem używkę gdzie okazało się że płyta główna była rozwalona, dostałem zwrot pieniędzy. W międzyczasie zobaczyłem że dużo ludzi robi teraz zdjęcia bezlusterkowcem Olympus EM-1 + szkła Zuiko 60mm, więc na taki się zdecydowałem, bo szczerze nie chciało mi się bawić w kolejne perypetie z używanym Nikonem.

Niestety nie mam dobrego hostingu do zdjęć, ale jestem bardzo zadowolony z aparatu, poniżej kilka zdjęć. Niestety nie mam dobrej strony do hostowania fotek na ten moment. Dyfuzor mam podstawowy na ten moment, ale planuję kilka przeróbek albo kupno gotowego. Co do obróbki, zdecydowałem się na Affinity Photo, które nie dość, że jest tańsze, to zakup jest jednorazowy, nie trzeba subskrypcji. Ten soft dobrze sobie radzi ze stackowaniem 15 zdjęć i obróbką. Nie testowałem na większych stackach. Funkcja stackingu jest w aparacie wbudowana, ale ma swoje limity.

https://www.inaturalist.org/observations/114797501
https://www.inaturalist.org/observations/116091306
https://www.inaturalist.org/observations/116056615
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Jacek Kurzawa »

boguo pisze:Niestety nie mam dobrego hostingu do zdjęć, ale jestem bardzo zadowolony z aparatu, poniżej kilka zdjęć. Niestety nie mam dobrej strony do hostowania fotek na ten moment.
Uwaga - REKLAMA - Zapraszam do TITTLE.pl
To m.in. serwer entomologiczny, na którym stoją takie serwisy jak: entomo.pl z tym forum, lepidoptera.eu, orthoptera.entomo.pl wazki.pl z odonata.pl, kilka interesujących blogów entomologicznych i fotograficznych (krzysztofsztaba.pl, Kamil Stajniak - ant-photo.eu )
Najlepiej kontaktuj się na e-mail lub bezpośrednio na telefon. Zapraszam również wszystkich posiadaczy blogów, szczególnie tych blogów na "dziwnych" adresach bez własnej domeny. Rejestracja domeny .pl to koszt 10 zł. Wszystko w Tittle.pl wraz z SSL i wsparciem technicznym. Serwer wydajny, profi, wszystko "śmiga" aż miło.

boguo pisze:. Co do obróbki, zdecydowałem się na Affinity Photo, które nie dość, że jest tańsze, to zakup jest jednorazowy, nie trzeba subskrypcji. Ten soft dobrze sobie radzi ze stackowaniem 15 zdjęć i obróbką.
Fajny soft. Sam używam ACDSee, glównie z powodu Kalendarza i Mapy, w dalszej kolejności edycja zdjęć i inne funkcje, ale ten program wygląda interesująco no i jest przede wszystkim w dobrej cenie. https://affinity.serif.com/en-gb/photo/

Obejrzałem Twoje zdjęcia. Odniosłem wrażenie, jakby było mało światła a pierwszy i drugi link - zdjęcia lekko nieostre, może poruszone?
boguo pisze:Olympus EM-1
A dokładniej, który model?
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: boguo »

Dzięki Jacku za uwagi. OMD EM-1 Mark III mam, to dlatego że między przygodami z nikonem udało mi się zaoszczędzić.
Ta nieostrość / brak światła to kwestia kilku rzeczy.
Pierwsza jest taka, że faktycznie zdjęcia są głównie robione "z łapy" bez statywu. Niestety statyw jest trochę nieporęczny żebym go regularnie zabierał. Rekompensuję to fleszem Godox TT350, ale mój dyfuzor jest amatorskim dziełem z pudełka po pringlesach. Zamawiam teraz dyfuzor z Australii od Cygnustech i to trochę potrwa niestety.
Drugą sprawą jest, że znaczna część zdjęcia została w tych wypadkach ucięta.
Kolejna rzecz, to to, że stackowanie z fleszem trwa znacznie dłużej i jest ogromnie niepraktyczne w wypadku zdjęć w terenie, więc zwykle go wyłączam. W zależności od warunków, zdjęcia mogą wtedy wyjść trochę ciemne, zwłaszcza jak chodzę w teren po pracy.
No i ostatnia rzecz, chyba kiepsko sobie radzę z doborem odpowiedniego poziomu światła w edycji ;) Z czasem będzie coraz lepiej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wszystko staje się jasne.
To zdjęćie szeliniaka to jest stacking?
https://www.inaturalist.org/photos/1958 ... e=original

czy robisz wszystko w RAW?

Jestem tym mocno zainteresowany, ponieważ mój aparat dobrze filmuje, ale zdjęcia robi gorsze niż filmy. Obiektyw pozostałby ten sam. A jakośc podniosłaby się. Ciekaw jestem jak sobie radzi ze słabym światłem.
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Zestaw do makro + program do obróbki

Post autor: boguo »

Szeliniak to stacking, robie większość w RAW, przynajmniej to co będę na jakąś stronkę docelowo wrzucać. Jak mam 100 zdjęć z wycieczki to zwykle zostawiam najlepsze do obróbki w RAW, a z reszty przycinam jpgi i wrzucam na inaturalist.
Nie wiem jak ten aparat radzi sobie z filmami, ale mogę przetestować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”