Obiektyw Macro do Canon D600

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chciałbym trochę popróbować zdjęć rozpiętych mikrów (8-20mm rozpiętości), potrzebuję rady jaki obiektyw kupić na początek do Canona D600, żeby to się kupy trzymało. A może wystarczy jakaś soczewka nakręcana na standardowy obiektyw ?
Robiłem próby z pierścieniami, nawet coś tam wychodziło ale chyba obiektyw byłby lepszy.

Nadchodzi czas pisania listów do Mikołaja więc trochę mi się śpieszy... ;-)
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: FilipP »

Będę testował z tym canonem obiektyw laowa 25mm f/2.8 2.5-5x ultra macro. W tym tygodniu powinien go dostać i mogę się podzielić efektami.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: adam k. »

Laowa ma takie obiektywy Ultra makro APO, o mniejszym odwzorowaniu. https://tiny.pl/9d146 . Do "zewnętrznego" i studyjnego zastosowania. W drugim przypadku z mieszkiem, przypuszczam dałby 4-5x.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

adam k. pisze:Laowa ma  takie obiektywy Ultra makro APO, o mniejszym odwzorowaniu. https://tiny.pl/9d146 . Do "zewnętrznego" i studyjnego zastosowania. W drugim przypadku z mieszkiem, przypuszczam dałby 4-5x.
Fajny ale nie będzie miał mocowania EF-S, na razie w moim wewnętrznym rankigu na podstawie opinii entomologów - użytkowników - wygrywa Canon E fS 60mm f/2.8 Macro USM
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: adam k. »

Podobnego szkła używam do Nikon-a, AF Micro 60mm 1:2,8D. Sprawdza się dobrze, ale do odwzorowania 2:1 i większego wymagają mieszka lub rurek.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Dark »

Grzegorz Banasiak pisze: Chciałbym trochę popróbować zdjęć rozpiętych mikrów (8-20mm rozpiętości)
Przy tym rozmiarze obiektów Laowa Ultra Macro raczej się nie sprawdzi. To świetny obiektyw (mam i używam do ekstremalnych powiększeń) ale to na drobnicę rzędu do góra 10-15 mm.

Tak jak pisał kolega Adam, ja też na Nikonie używam w 90% kadrów ogniskowej 60 mm (Nikkor Micro 60/2.8D). Często na pierścieniach. Obskakuję tym większość "maluchów" i do tego mogę ostrzyć od nieskończoności do skali 1:1 na dystansie kilkunastu centymetrów (na pełnej klatce).

Laowa ma fajne szkło: https://laowa.com.pl/project/60mm-f-2-8-2x-ultra-macro/ przeznaczone pod matryce APS-C. Do tego zawsze możesz doczepić Raynoxa DCR-250. Praktycznie nie stracisz nic na jakości, a na pewno będziesz miał więcej światła niż z pierścieniami.

Jeśli potrzebujesz autofocusa, to faktycznie wybierz systemową 60tkę makro.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki Dark.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Niestety obiektyw Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM jest już niedostępny.

Co myślicie o tym (dla początkującego) - Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
ma lampę pierścieniową wbudowaną w obiektyw i technologia Hybrid IS do stabilizacji optycznej obrazu. Mam nadzieję, że ewentualnie pasuje do mocowania i matrycy 600D ?!
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: FilipP »

Pierwsze próby nowym obiektywem za mną. Zdjęcia tylko złożone w Heliconie, trzyszcz ze 140 zdjęć, a motyl na szybko z trochę większym przeskokiem z 50. Po zmniejszeniu zdjęć jakość trochę siadła, ale co nieco widać. Jednak faktycznie już do większych motyli rzędu 20mm raczej się nie sprawdzi ten obiektyw, na moje potrzeby do mikro błonkówek jest ok.
Załączniki
2021-12-04 13-39-23 (B,Radius8,Smoothing2)_copy_1020x692_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.7 KiB)
2021-12-03 21-22-40 (B,Radius8,Smoothing2)_copy_957x633.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.35 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nieźle jak na początek. A mógłbyś zrobić zdjęcie linijki na najmniejszym powiększeniu ? To by dało ogląd skali.
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: FilipP »

Po jednym zdjęciu na minimalnym i maksymalnym powiększeniu, linijka i szkiełko kalibracyjne. Niestety tak jak widać największy zakres jaki łapie to ok. 8mm.
Załączniki
img_052_copy_1089x726.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (398.33 KiB)
img_085_copy_1289x859.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.68 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Jacek Kurzawa »

Interesujące. A najmniejszy kadr przy maksymalnym powiekszeniu ile wynosi [mm]?

W pierwszym momencie myslałem, że górne zdjęcie to powiększenie teg odolnego "jednego milimetra". Takie szkiełko właśnie fotografowałem 4 lata temu w celu oceny toru mojego mikroskopu i oczywiscie dla testów.

viewtopic.php?p=241722#p241722

Na poniższym zdjęciu jest ujecie 1mm przy 50x powiekszeniu
download/file.php?id=122181&mode=view

Ciekaw jestem maksymalnego podejścia tym obiektywem do tego "jednego milimetra" na szkiełku.

Zwróciło moją uwagę, że okrąg na tym zdjęciu ma ostre brzegi w dwóch miejscach naprzeciwległych. Prawdopodobnie chodzi tu o ostrzenie w płacszczyźnie nierównoległej do płaszczyzny szkiełka; płaszczyzny te przecięły się w tych miejscach, gdzie są ostre krawędzie.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: adam k. »

Testy obiektywu były już przeprowadzane wielokrotnie na innych forach. Znalazłem taki: https://tiny.pl/9fh28

Trzeba otwierać linki na stronie i jest tam wiele więcej informacji. Zachęca profesjonalne podejście do tematu.
Jak znajdę jeszcze coś, to podeślę.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: adam k. »

adam k. pisze:Testy obiektywu były już przeprowadzane wielokrotnie na innych forach. Znalazłem taki: https://tiny.pl/9fh28

Trzeba otwierać linki na stronie i jest tam wiele więcej informacji. Zachęca profesjonalne podejście do tematu.
Jak znajdę jeszcze coś, to podeślę.
Znalazłem po chwili taki test https://tiny.pl/9fh3d ,a widoczne aberacje chromatyczne przy przycinaniu klatki nie zachęcają. Skrzydło motyla na zdjęciu (Laowa 5x powiększenie, f2.8, wielkość kroku 10 µm), jest obiecujące.
Kolega z Niemiec - Lothman, napisał: "Nadal uważam, że to bardzo dobry obiektyw, który warto kupić".
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Dark »

Jeśli chodzi o Laowa 25 Ultra Macro, to jest odrębny wątek na tym forum z linkami do testów:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=46&t=37871

Zamieściłem tam też link do mojego "subiektywnego" podsumowania co do tego sprzętu.
Aberracje widoczne w jednym z linków kolegi Adama są spore, ale nie kojarzę abym widział coś podobnego w swoim egzemplarzu. Fakt, fotografuję naturalne obiekty, gdzie CA nie powinna się tak mocno uwidaczniać.
Trzeba pamiętać o jednej dość ważnej rzeczy. Przy tych powiększeniach dyfrakcja będzie odgrywała kluczową rolę. Przy powiększeniu 5x nie należy przymykać przysłony bardziej niż f5.6. Przy stackowaniu to już jednak nie problem.

Wracając do pytania
Grzegorz Banasiak pisze:Co myślicie o tym (dla początkującego) - Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
ma lampę pierścieniową wbudowaną w obiektyw i technologia Hybrid IS do stabilizacji optycznej obrazu. Mam nadzieję, że ewentualnie pasuje do mocowania i matrycy 600D ?!
Ja bym jednak dalej polował na 60tkę. Wydaje się, że będzie bardziej uniwersalna gdybyś chciał popracować w terenie. Tu już dystans roboczy robi się na prawdę mały. Stabilizacja obrazu, oświetlacz od czoła obiektywu to może i fajne, ale jednak "wodotryski". Ewentualnie coś bardziej klasycznego: Tamron 90, Tokina 100 lub Sigma 105. Nada się i do zabrania w teren.
Jeśli masz już coś stałoogniskowego do Canona lub jakieś starocie M42, to może jednak pobawić się w podczepianie pierścieni pośrednich i ew. Raynoxa? Mnie odpowiedniki w Nikonie w stylu obiektywów makro dedykowanych pod matryce APS-C (m.in. Nikkor 40 i 85) jakoś nigdy nie przekonały do rozważania zakupu.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: adam k. »

Dark, napisałeś o pierścieniach i Raynox-ie. Jest, są jeszcze jednym cennym rozwiązaniem. Grzegorz poszukuje idealnego i uniwersalnego rozwiązania (myślę) i na tym etapie jest już niezłe zamieszanie.
Wszyscy chcą dobrze wytłumaczyć i udzielić szczerej pomocy. Może jeszcze dodam jeden, bardzo nisko budżetowy obiektyw z serii powiększalnikowych. Prosty w użyciu wraz z pierścieniami lub mocowany odwrotnie.
Używam takiego, jako uzupełnienie do 60-tki systemowej Nikona, jest to: EL-Nikkor 50 1:2,8. Wystarczy zamontować z redukcyjnym pierścieniem gwintowanym 40,5mm-52mm (odwrotne mocowanie i dodatkowe powiększenie), lub 39mm-52mm z rurkami, też ciekawe powiększenia.
Konfiguracja całkowicie manualna, ze statywem lub aparatem stabilizowanym. Warto mieć taki w stajni, za niewielkie pieniądze. Pomyślałem o tym sprzęcie z racji nawiązania do tematu pierścieni (rurek).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z pierwszego postu:
Grzegorz Banasiak pisze:Chciałbym trochę popróbować zdjęć rozpiętych mikrów (8-20mm rozpiętości), potrzebuję rady jaki obiektyw kupić na początek do Canona D600, żeby to się kupy trzymało.
D600 ma matrycę 22.3 x 14.9 mm. W skali odwzorowania 1:1 (obiektyw) matryca daje kadr 22.3mm x 14.9
Odpowiedź na pytanie wydaje się prosta - jak najlepiej rysujący obiektyw do tego modelu, nie musi to być drogi - do pełnej klatki. I dlatego ta 60-ka wydaje się być najlepsza.

Problem zaczyna się, gdy chcemy podejść do dolnej granicy, jaką nakreśliłeś, Grzegorzu - 8mm. 22/8 - 3:1
Musisz poszukać rozwiązania które daje Ci taka skalę. nawet 2:1 dałoby Ci możliwość odbicia 11mm obiektu na szerokość matrycy. To wydaje się wystarczające.

Jakie są możliwości:
- obiektyw 1:1 z soczewką x2
- obiektyw 2:1

Kolejne pytania. Czy chcesz robić zdjęcie jednowarstwowe czy warstwowe, składaki? Mikra są dość płaskie, ale składaki zawsze będą lepsze. A zatem powstaje druga kwestia - jaką technologię składania wybrać i pod tą technologię dobrać obiektyw. Dlaczego? Bo można robić składaki sterując Helicon Remote https://www.heliconsoft.com/supported-cameras/ - D600 jest obsługiwany, więc obiektyw z AF spełni swoją rolę.
Jeśli sanki, a wiem, że nie używasz, to i dobry manualny obiektyw będzie dobry, a najlepszy oczywiście MP-E 65, ale skoro masz 600D to szkoda marnować jego możliwości ....

Reasumując - 60-ka uzbrojona w Raynox DCR-250 da mniej więcej takie wyniki jak mój M.Zuiko 60mm uzbrojony w DCR-250 https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=250796#p250796
Tutaj są przykładowe zdjęcia Tetropsów - długość ciała około 5 mm
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=290534#p290534
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze: D600 ma matrycę 22.3 x 14.9 mm.
Tak trochę żartem, bo już w temacie wkradł się błąd w nazewnictwie. D600 ma matrycę wielkości 25,9 x 24,0 mm... bo to pełnoklatkowy model Nikona. Matrycę APS-C ma model 600D Canona ;-)

Dziś prawdopodobnie będę konstruował docelowy "makroskop" w oparciu o 60tkę Nikona, adapter c-mount i kamerę mikroskopową. Po testach spróbuję pokazać jej możliwości na forum.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, chodzi oczywiscie o 600D, późno już było, z przywyczajenia tak napisałem, bo sam miałem D7200... :-)
Chodzi oczywiscie o CANON EOS 600D
https://www.ceneo.pl/14523866#tab=click_scroll
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Uściślę i podsumuję całość:
- body Canon 600D
- chcę fotografować motylki ze zbioru rozp. minimalna 8-10mm, maksymalna 20-25mm
- ponieważ spreparowane mają lekko uniesione skrzydła więc czasem potrzebne będzie warstwowo, tu w przyszłości dokupię jakieś sanki
- zakładam, że obiektyw będzie również używany w terenie do fotografowania koszyczków, żerowisk itp.
- stabilizacja obrazu - fajna rzecz dobrze by było, żeby była przy zdjęciach z ręki
- generalnie jestem początkujący w temacie więc chcę uniknąć błędów przy zakupie

60-tka macro Canona jest optymalna ale czy uda się ją kupić - zobaczymy, wymienionym alternatywom się przyjrzę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Może ktoś polecić jakąś przyzwoitą soczewkę do standardowego obiektywu 18-55mm sprzedawanego razem z Canonem 600D ?
Na razie muszę poczekać na obiektyw Macro, Canon powoli wycofuje się z lustrzanek i przestaje produkować do nich obiektywy.
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Hubert »

Raynox DCR-250.
Nie korzystałem z Canonem i wykorzystuje głównie w terenie do fotografowania jaj motyli, ale w warunkach domowych też powinien się sprawdzić. Cena jest całkiem przystępna i ma uniwersalną złączkę (co jest zarówno zaletą, jak i wadą, bo nie ma mocowania na szywno).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obiektyw Macro do Canon D600

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki Hubert. Zamówiłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”