Mikroskop biologiczny JENAMED

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: adam k. »

Witam!
W zeszłym tygodniu zostałem posiadaczem mikroskopu biologicznego - Carl Zeiss Jena JENAMED .
Planowałem taki zakup już dość dawno. Ciągle przekładałem, szukając najlepszego rozwiązania, gdzie i jaki wybrać ? W grę wchodziły oczywiście tzw. "używki", z trzech znanych
ogólnie stron internetowych, zajmujących się sprzedażą w drugim obiegu.
Wreszcie decyzja padła na taki typ i od tego sprzedawcy. http://www.ebay.pl/itm/Carl-Zeiss-Jena- ... 2597269260
Jestem mile zaskoczony fachową obsługą, poradą i technicznymi szczegółami dotyczącymi sfinalizowania sprzedaży. Nadmienię, że sprzedawca jest zarazem serwisującym sprzęt.
Odwiedzając go, na miejscu miałem możliwość przetestowania większej ilości mikroskopów, (stereoskopowych, biologicznych) akcesoriów dodatkowych, .
Wybrany mikroskop został wyczyszczony, przekonserwowany i dostarczony po dwóch dniach.
Szczerze polecam serwis z Łodzi. Jest w czym wybrać. :tak: Dla poszukujących stereoskopów z dobrą podstawą i obiektywem Planapochromatycznym, dobra oferta .
Wyposażenie mojego mikroskopu to:
- głowica z trzecim torem wizyjnym
- zmieniacz powiększeń- 0,8x;1x;1,25x
- okulary GF-P 10x z (odrzuconą źrenicą)
- obiektywy- Apochromatyczny 12,5x/0,35; Planachromatyczny 20x/0,40; GF Planochromat 40x/0,65
- kondensor do większych i mniejszych powiększeń
- dodatkowa soczewka kondensora
- przysłona irysowa
- filtry x 4, w obrotowym zasobniku
- oświetlenie (halogen 35W, 6V)
- kieszenie na filtry 3 szt.
- stolik przedmiotowy X Y
A teraz pierwsze spostrzeżenia dotyczące sprzętu.
Współdziałanie zmieniacza powiększeń i obiektywu Apochromatycznego 12,5x ,daje duże możliwości podczas pracy nad
preparatami genitalnymi motyli mniejszych. Zainstalowany aparat foto dobrze zgrywa się z powierzchnią obrazu (nie występuje winieta), długość tubusu 52,15mm .
W przyszłości planuję rozbudowę o obiektyw Apochromatyczny 6,3x i filtry.
Mam pytanie do Forumowiczów znających Jenamed-a ...związane z tzw. kieszeniami na filtry (tak je nazwałem).
Do jakich filtrów służą i jakie ewentualnie byłyby przydatne dla mnie ? Może są zbyteczne, o czym nie mam pojęcia ?



Dołączam zdjęcia mikroskopu.
Załączniki
IMG_0149.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (393.9 KiB)
IMG_0150.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.13 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop biologiczny

Post autor: Jacek Kurzawa »

Gratuluję dobrego zakupu doskonałego mikroskopu! Też rozważałem kupno tego modelu.
Niedawno zakupił go Grzegorz Banasiak https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=233201#p233201
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: adam k. »

Wiem, czytałem!
Zachwycony optyką zdecydowałem.
adam k. pisze: Dla poszukujących stereoskopów z dobrą podstawą i obiektywem Planapochromatycznym, dobra oferta .
Widziałem wspaniały binokular.
Może coś dla Ciebie ?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: M. Stachowiak »

Gratuluję zakupu :-).
„Kieszenie na filtry” służą do stosowania wkładek kontrastujących — kontrastu fazowego, ciemnego pola i DIC. Szczególnie polecam ten ostatni. Zalecam też zastąpienie światła halogenowego oświetleniem LED. W przypadku innych pytań służę poradą — napisz lub zadzwoń ;-).
Na marginesie — zrobiłem nieco porządków w sprzęcie i nadwyżki wystawiłem na aukcjach na eBay, wśród nich między innymi znakomity, w doskonałym stanie technicznym mikroskop stereoskopowy Leica MZ12.5 z optyką planarną, w pełni apochromatyczną. Jest też wyposażenie do stereomikroskopów CITOVAL i TECHNIVAL (w wersjach 1 i 2). Zainteresowanych kupnem proszę o kontakt na priva lub mailowy.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rzeczywiście mikroskop jest rewelacyjny. Ja dokupiłem dodatkowy obiektyw 3,2x plan i szkiełko ze skalą do okularu. Szerokopolowa optyka daje obraz naprawdę porównywalny z mikroskopami o pięciocyfrowych cenach. Duże "koło" do regulacji ostrości bardzo ułatwia robienie zdjęć warstwowych.
Chętnie zmieniłbym oświetlenie na LED w jakiejś rozsądnej przyszłości gdybym znał cenę i czas jaki jest na to potrzebny, no i dobrze wyregulował oświetlenie, teraz przy małych powiększeniach jest troszkę przesunięte i nieco przeszkadza.

Generalnie z zakupu jestem mega zadowolony.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: Jacek Kurzawa »

adam k. pisze:Wiem, czytałem!
Zachwycony optyką zdecydowałem.
adam k. pisze: Dla poszukujących stereoskopów z dobrą podstawą i obiektywem Planapochromatycznym, dobra oferta .
Widziałem wspaniały binokular.
Może coś dla Ciebie ?
Obecnie jest mi dobrze z tym co mam i obawiam się, że trudno będzie znaleźć coś w przyzwoitej cenie nie przekraczającej 10k coś lepszego, ale z ciekawości spytam o jaki to mikroskop steroskopy chodzi?
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: adam k. »

Dzięki za odpowiedzi na moje pytania. Następne będę kierował bezpośrednio.
Oświetlenie LED-owe, oczywiście należy brać pod uwagę.
Jacek Kurzawa pisze:10k coś lepszego, ale z ciekawości spytam o jaki to mikroskop steroskopy chodzi?
Zapewniam Cię, że jest wyśmienity sprzęt za 12k . Szczegóły na priv.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: adam k. »

Minął miesiąc i doczekałem się nowego oświetlenia LED. Na razie intensywnie testowane na wszystkie sposoby.
Jutro podeślę foto.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: Grzegorz Banasiak »

adam k. pisze:Minął miesiąc i doczekałem się nowego oświetlenia LED. Na razie intensywnie testowane na wszystkie sposoby.
Jutro podeślę foto.
Napisz co, jak, gdzie i za ile. Może być PW.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie, nie, ja też jestem ciekaw :-)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop biologiczny JENAMED

Post autor: adam k. »

Na obecną chwilę, można nazwać oświetlacz prototypem w fazie testów. Przy współpracy kolegi elektronika zmontowałem to oświetlenie na bazie diody świecącej: CREE, XML, 10W.
Docelowo ma być regulowana płynnie. Teraz zmniejszanie natężenia jasności wykonuję przez zmianę filtrów szarych. W mikroskopie mamy jeszcze inne możliwości regulowania, które uzupełniają fader-y ,ND 4.
Trudności z zakupem oryginalnych 32mm ZEISS JENA, zmusiła mnie do ''przeróbki'' fotograficznych 58mm, 49mm ,(szlifowanie walca).
Praktycznie wykorzystując te elementy osiągam pełne ściemnienie, lub nie stosując ich, maksymalną moc przydatną tylko do pracy z obiektywami powyżej 40x.
Inaczej pełna moc diody, tj. 10W, przy ok. 2,8 do 3A , skutkowała by wypaleniem gałek ocznych :shock: .
Na zdjęciach widać jak zamontowana została dioda na radiatorze, zapewniającym odprowadzanie ciepła. Podczas godzinnej pracy oświetlacza, przyrost temperatury jest niewielki i stabilizuje się w granicy górnej ok. 40°C .
Aby osiągnąć taki poziom, zmieniałem kilkakrotnie kształt i powierzchnię radiatora dla takiego efektu.
Źródło prądowe, stabilizator i inne elementy elektroniki zostały zamontowane w miejsce oryginalnego układu halogenu.
Myślę optymistycznie, że dokończenie pracy nad regulacją zająć może więcej czasu. Wymagane będą następne testy.
Gdyby jednak okazało się to niemożliwe, pozostanę przy tym co już jest, a jest... :ok:.
Załączniki
radiator zewnętrzny
radiator zewnętrzny
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (326.51 KiB)
radiator z belką
radiator z belką
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (236.79 KiB)
radiator z belką
radiator z belką
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (286.49 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”