Makro małych obiektów w terenie.

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Brachytron »

Podczas robienia zdjęć mrówki Dolichoderus quadripunctatus (pierwszy raz coś tak małego, 3 mm) natrafiłem na kilka spodziewanych problemów, wszystkie widoczne. Fotki z ręki, robione odwróconą 28 MACRO + pierścień 36 mm. Lampa wbudowana z dyfuzorem z danonka. Trójka kadrowana. Czy ktoś ma patent na dobre światło do takiego zestawu? Pierścieniówka odpada, mała odległość robocza, nie pozwoli dojść do obiektu.
Załączniki
Dolichoderus quadripunctatus
Dolichoderus quadripunctatus
1.jpg (129.98 KiB) Przejrzano 6247 razy
2.jpg
2.jpg (104.89 KiB) Przejrzano 6247 razy
3.jpg
3.jpg (47.91 KiB) Przejrzano 6247 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dolichoderus quadripunctatus

Post autor: M. Stachowiak »

Zajrzyj na Allegro do działu Fotografia/Lampy błyskowe. W wyszukiwarce wpisz „lampa makro” lub „lampa led”. Jest sporo ciekawych i niedrogich rozwiązań.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dolichoderus quadripunctatus

Post autor: Brachytron »

Rozeznam się, dzięki!
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Dolichoderus quadripunctatus

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek w jakim systemie poszukujesz lampy?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dolichoderus quadripunctatus

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie wiem jaki masz sprzęt i z jakiej odległości fotografujesz ,ale jedno jest pewne- jesteś za blisko, a moc lampy jest za duża...Spróbuj zjechać z licznikiem lampy do -2 EV i naklej jeszcze jeden papier śniadaniowy na danona .Tyle doraźnie ,a jak chcesz kombinować z lampami to są tu od tego fachowcy :wink: .
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dolichoderus quadripunctatus

Post autor: avidal »

Kupiłęm w zeszłym roku na Allegro lampę LED. Taką, jaka jest oferowana tutaj. Zamocowałem do Olympusa e-520 i przetestowałem w pochmurny, ciemny dzień. Nie zastąpi flesha, nie ta moc błysku, ale w warunkach domowych może się sprawdzić.
Ponieważ w teren nie zabieram lustrzanki, bo za wielka, a i lampa nie jest mała więc innych prób nie przeprowadziłem. Zamieszczam fotkę. Nie rozjaśniana, nie kadrowana. Jedynie lekko skorygowany kontrast i odszumiona. Efekty nienajlepsze, ale świadomy fotograf osiągnąłby pewnie bardziej satysfakcjonujące.
Załączniki
Cerocoma.jpg
Cerocoma.jpg (93.67 KiB) Przejrzano 6042 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Brachytron »

Dziękuję wszystkim za pomoc. Rafał - centralą jest Pentax K10D. Może doprecyzuję swoje odczucia. Jest mała głębia, w celu jej wykorzystania trzeba zamknąć maksymalnie przesłonę. Z takim zestawem w wizjerze niewiele widać nawet przy dobrym oświetleniu. Potrzebowałbym jakieś małe, stałe światło, choćby punktowe. No i światełko błysku, możliwie jak najbliżej obiektu, żeby uniknąć cieniowania zestawem, ale nie za mocne, by zredykować bliki. Nie widziałem w handlu czegoś gotowego do wykorzystania. Moja koncepcja przewiduje zmontowanie czegoś na podstawie wiązek światłowodowych (jak w oświetleniu do binokularów Zeissa) tylko że część wiązek byłaby podłączona pod lampę (już za jakąś konstrukcją dyfuzora, gdzie mógłbym redukować światło błysku) a część pod np lampkę LED (z niezależnym zasilaniem). W czasach przedcyfrowych, także na Pentaxach (SF7, Z1P) stosowałem systemik z małymi lampami (14 Kyocery) na fotocelkach, na szynach. Miałem system 3 punktowy, 2 lampy na szynach mogłem do i odsuwać względem obiektu. No ale wtedy ganiałem za motylasami, tu na to nie ma miejsca, bo za mała odległość robocza.

Może ktoś już przez to przechodził i ma jakieś praktyczne przemyślenia, jeśli nie to teoretyzujmy :mysl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze: Pentax K10D
Nie znam się na lusztrzankach :wink: ,ale wiem że dzięki matrycy masz możliwość fotografowania na wysokich ISO ,więc skracaj czas podwyższając je ,a moc światła zredukuj i mocniej rozpraszaj (większe pudełko niż danon-tylko nie z butów ! :mrgreen: ) i powinno to funkcjonować...Co do Twoich przemyśleń, to prościej by było w teren mieć jakiś kompakcik z Raynoxem ,a do fotografowania takich szkutów w domu, chiński namiot bezcieniowy :mrgreen: i jakieś dwie lampki ze statywami ...takie moje odczucie, że komplikujesz sobie niepotrzebnie proste rzeczy :wink:
Pozdrawiam
Rafał
edit:
coś tak małego, 3 mm)
jeszcze jedno...przy lustrze GO będzie zawsze mniejsze niż przy kompakcie...nawet jak uzbroisz go(kompakt) w micro szkło...
Rozwiązaniem jest ,przy większej niż w kompaktach rozdzielczości, "oddalenie sie" od obiektu(mniejsze odwzorowanie) i wtedy i tak po przycięciu będziesz miał zadowalajacą jakość...to do przemyślenia(spróbuj )i pamiętaj ,że "to światlo robi zdjęcie ze zdjęcia" :wink:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Brachytron »

Wszystko to prawda. Moje komplikowanie polega na tym, że chcę wykorzystać to co mam. W pewnym sensie muszę, bo nowy aparacik w stylu hybrydy + pare klamotów w stylu Rynoxa to wydateczek, a tu sezon idzie, szpilki trzeba kupić itd., itp.
Łażenie w terenie z lustrem samo w sobie mnie zniechęca, no ale powyższe...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Moje komplikowanie polega na tym, że chcę wykorzystać to co mam. W pewnym sensie muszę, bo nowy aparacik w stylu hybrydy + pare klamotów w stylu Rynoxa to wydateczek, a tu sezon idzie, szpilki trzeba kupić itd., itp.
:arrow:
Rafał Celadyn pisze:dzięki  matrycy masz możliwość fotografowania na wysokich ISO ,więc skracaj czas podwyższając je ,a moc światła zredukuj i mocniej rozpraszaj (większe pudełko niż danon-tylko nie z butów !   ) i powinno to funkcjonować...
Rafał Celadyn pisze:Rozwiązaniem jest ,przy większej niż w kompaktach rozdzielczości, "oddalenie sie" od obiektu(mniejsze odwzorowanie) i wtedy i tak po przycięciu będziesz miał zadowalajacą jakość...to do przemyślenia(spróbuj )
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Robert Rosa »

W "kadyszce" z wysokim ISO nie poszalejesz... matryca nie jest demonem jak w nowej serii K-x, K-r czy K-5... szumy mogą zabić mrówkę ;) ... ponad ISO 500 bym nie wychodził (ja nie wychodzę ponad 200 hehehehe...a robiłem Kiksem i K-5). Mimo to zachęcam do powrotu z 2 błyskami na szynie + dyfuzory samodziały z dobrej tkaniny wybrenej tradycyjnie... czyli metodą żmudnych, długotrwałych, w... jących poszukiwań (pewnie minie ze 2-3 miechy, jak coś wybierzesz ;) ). Namiotu w terenie sobie jakoś nie wyobrażam. Zajrzyj na makropasję lub fotoprzyroda... tam klienci potrafią padaczkowym kompaktem z 1 lampą (leżącą na obiektywie) cuda ze światłem zrobić... warto ich popytać.
pzdr
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: Brachytron »

Dzięki! W zasadzie nie wykraczam poza 400, a najchętniej na 100. No ale to takie stare nawyki. Z nostalgią wspominam czasy, gdy latało się po Poznaniu w poszukiwaniu 50-tek, nie pamiętam już jakiej firmy, w każdym razie fantastycznie-pastelowo przekłamywały kolory i taki riparti z Ponidzia wyglądał jak niekrajowy ;)
Wracając do tematu i sugestii Rafała, na razie pomęczę się jeszcze bo wiem, że jak kupię coś innego to kolejny Pentax zasili szafę, a nie sprzedam, bo za bardzo go lubię :hi:
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Makro małych obiektów w terenie.

Post autor: panczo »

no dobra zdradze swoja tajemnice. mam 2 lampy. Jedna na gorze sb-900 i z przodu ale troche z dolu mała SB-R200 do niwelowania cieni. Sprawdza sie kiedy tylko chce a zawsze mozna moc blysku kompensować czy jakos tak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”