Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 9 grudnia 2019, 17:20

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Makro małych obiektów w terenie.
PostNapisane: wtorek, 26 lutego 2013, 23:50 

Specjalność: Acu, Odo
inne zainteresowania: Jacek Wendzonka
Podczas robienia zdjęć mrówki Dolichoderus quadripunctatus (pierwszy raz coś tak małego, 3 mm) natrafiłem na kilka spodziewanych problemów, wszystkie widoczne. Fotki z ręki, robione odwróconą 28 MACRO + pierścień 36 mm. Lampa wbudowana z dyfuzorem z danonka. Trójka kadrowana. Czy ktoś ma patent na dobre światło do takiego zestawu? Pierścieniówka odpada, mała odległość robocza, nie pozwoli dojść do obiektu.

Załączniki:
Komentarz: Dolichoderus quadripunctatus
1.jpg
1.jpg [ 129.98 KiB | Przeglądane 3380 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 104.89 KiB | Przeglądane 3380 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 47.91 KiB | Przeglądane 3380 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Dolichoderus quadripunctatus
PostNapisane: środa, 27 lutego 2013, 00:35 

Zajrzyj na Allegro do działu Fotografia/Lampy błyskowe. W wyszukiwarce wpisz „lampa makro” lub „lampa led”. Jest sporo ciekawych i niedrogich rozwiązań.

PostNapisane: środa, 27 lutego 2013, 00:40 

Rozeznam się, dzięki!

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 27 lutego 2013, 07:28 

Jacek w jakim systemie poszukujesz lampy?

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 27 lutego 2013, 17:37 

UTM: CA-95
...nie wiem jaki masz sprzęt i z jakiej odległości fotografujesz ,ale jedno jest pewne- jesteś za blisko, a moc lampy jest za duża...Spróbuj zjechać z licznikiem lampy do -2 EV i naklej jeszcze jeden papier śniadaniowy na danona  .Tyle doraźnie ,a jak chcesz kombinować z lampami to są tu od tego fachowcy  :wink:   .
:hi:
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 05:58 

Kupiłęm w zeszłym roku na Allegro lampę LED. Taką, jaka jest oferowana tutaj. Zamocowałem do Olympusa e-520 i przetestowałem w pochmurny, ciemny dzień. Nie zastąpi flesha, nie ta moc błysku, ale w warunkach domowych może się sprawdzić.
Ponieważ w teren nie zabieram lustrzanki, bo za wielka, a i lampa nie jest mała więc innych prób nie przeprowadziłem. Zamieszczam fotkę. Nie rozjaśniana, nie kadrowana. Jedynie lekko skorygowany kontrast i odszumiona. Efekty nienajlepsze, ale świadomy fotograf osiągnąłby pewnie bardziej satysfakcjonujące.

Załączniki:
Cerocoma.jpg
Cerocoma.jpg [ 93.67 KiB | Przeglądane 3175 razy ]
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Makro małych obiektów w terenie.
PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 09:05 

Dziękuję wszystkim za pomoc. Rafał - centralą jest Pentax K10D. Może doprecyzuję swoje odczucia. Jest mała głębia, w celu jej wykorzystania trzeba zamknąć maksymalnie przesłonę. Z takim zestawem w wizjerze niewiele widać nawet przy dobrym oświetleniu. Potrzebowałbym jakieś małe, stałe światło, choćby punktowe. No i światełko błysku, możliwie jak najbliżej obiektu, żeby uniknąć cieniowania zestawem, ale nie za mocne, by zredykować bliki. Nie widziałem w handlu czegoś gotowego do wykorzystania. Moja koncepcja przewiduje zmontowanie czegoś na podstawie wiązek światłowodowych (jak w oświetleniu do binokularów Zeissa) tylko że część wiązek byłaby podłączona pod lampę (już za jakąś konstrukcją dyfuzora, gdzie mógłbym redukować światło błysku) a część pod np lampkę LED (z niezależnym zasilaniem). W czasach przedcyfrowych, także na Pentaxach (SF7, Z1P) stosowałem systemik z małymi lampami (14 Kyocery) na fotocelkach, na szynach. Miałem system 3 punktowy, 2 lampy na szynach mogłem do i odsuwać względem obiektu. No ale wtedy ganiałem za motylasami, tu na to nie ma miejsca, bo za mała odległość robocza.

Może ktoś już przez to przechodził i ma jakieś praktyczne przemyślenia, jeśli nie to teoretyzujmy  :mysl:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 14:13 

Brachytron napisał(a):
Pentax K10D

Nie znam się na lusztrzankach  :wink: ,ale wiem że dzięki  matrycy masz możliwość fotografowania na wysokich ISO ,więc skracaj czas podwyższając je ,a moc światła zredukuj i mocniej rozpraszaj (większe pudełko niż danon-tylko nie z butów !  :mrgreen: ) i powinno to funkcjonować...Co do Twoich przemyśleń, to prościej by było w teren mieć jakiś kompakcik z Raynoxem ,a do fotografowania takich szkutów w domu, chiński namiot bezcieniowy  :mrgreen: i jakieś dwie lampki ze statywami ...takie moje odczucie, że komplikujesz sobie niepotrzebnie proste rzeczy  :wink:
Pozdrawiam
Rafał
edit:
Cytuj:
coś tak małego, 3 mm)

jeszcze jedno...przy lustrze GO będzie zawsze mniejsze niż przy kompakcie...nawet jak uzbroisz go(kompakt) w micro szkło...
Rozwiązaniem jest ,przy większej niż w kompaktach rozdzielczości, "oddalenie sie" od obiektu(mniejsze odwzorowanie) i wtedy i tak po przycięciu będziesz miał zadowalajacą jakość...to do przemyślenia(spróbuj )i pamiętaj ,że "to światlo robi zdjęcie ze zdjęcia"  :wink:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 16:48 

Wszystko to prawda. Moje komplikowanie polega na tym, że chcę wykorzystać to co mam. W pewnym sensie muszę, bo nowy aparacik w stylu hybrydy + pare klamotów w stylu Rynoxa to wydateczek, a tu sezon idzie, szpilki trzeba kupić itd., itp.
Łażenie w terenie z lustrem samo w sobie mnie zniechęca, no ale powyższe...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 17:29 

Brachytron napisał(a):
Moje komplikowanie polega na tym, że chcę wykorzystać to co mam. W pewnym sensie muszę, bo nowy aparacik w stylu hybrydy + pare klamotów w stylu Rynoxa to wydateczek, a tu sezon idzie, szpilki trzeba kupić itd., itp.

:arrow:
Rafał Celadyn napisał(a):
dzięki  matrycy masz możliwość fotografowania na wysokich ISO ,więc skracaj czas podwyższając je ,a moc światła zredukuj i mocniej rozpraszaj (większe pudełko niż danon-tylko nie z butów !   ) i powinno to funkcjonować...

Rafał Celadyn napisał(a):
Rozwiązaniem jest ,przy większej niż w kompaktach rozdzielczości, "oddalenie sie" od obiektu(mniejsze odwzorowanie) i wtedy i tak po przycięciu będziesz miał zadowalajacą jakość...to do przemyślenia(spróbuj )

:hi:
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 19:34 

W "kadyszce" z wysokim ISO nie poszalejesz... matryca nie jest demonem jak w nowej serii K-x, K-r czy K-5... szumy mogą zabić mrówkę  ;) ... ponad ISO 500 bym nie wychodził (ja nie wychodzę ponad 200 hehehehe...a robiłem Kiksem i K-5). Mimo to zachęcam do powrotu z 2 błyskami na szynie + dyfuzory samodziały z dobrej tkaniny wybrenej tradycyjnie... czyli metodą żmudnych, długotrwałych, w... jących poszukiwań (pewnie minie ze 2-3 miechy, jak coś wybierzesz  ;) ). Namiotu w terenie sobie jakoś nie wyobrażam. Zajrzyj na makropasję lub fotoprzyroda... tam klienci potrafią padaczkowym kompaktem z 1 lampą (leżącą na obiektywie) cuda ze światłem zrobić... warto ich popytać.
pzdr

PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 21:26 

Dzięki! W zasadzie nie wykraczam poza 400, a najchętniej na 100. No ale to takie stare nawyki. Z nostalgią wspominam czasy, gdy latało się po Poznaniu w poszukiwaniu 50-tek, nie pamiętam już jakiej firmy, w każdym razie fantastycznie-pastelowo przekłamywały kolory i taki riparti z Ponidzia wyglądał jak niekrajowy ;)
Wracając do tematu i sugestii Rafała, na razie pomęczę się jeszcze bo wiem, że jak kupię coś innego to kolejny Pentax zasili szafę, a nie sprzedam, bo za bardzo go lubię  :hi:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 30 listopada 2013, 04:47 

no dobra zdradze swoja tajemnice. mam 2 lampy. Jedna na gorze sb-900 i z przodu ale troche z dolu mała SB-R200 do niwelowania cieni. Sprawdza sie kiedy tylko chce a zawsze mozna moc blysku kompensować czy jakos tak

Strefa czasowa: UTC + 1