Dobre wieści dla użytkowników mikro43 [Laowa 90mm]

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Dobre wieści dla użytkowników mikro43 [Laowa 90mm]

Post autor: PawełB »

Parę dni temu firma OM-system (czyli nabywca działu foto OLYMPUSA kontynująca sprzedaż i rozwój) ogłosiła prace nad długim obiektywem makro. Był oczekiwany chyba od poczatków systemu m43, a nawet chyba jeszcze zapowiadano taki obiektyw dla 4/3 (tam były tylko 35 i 50 makro, 105 i 150 produkowała Sigma, Olympus miał tylko patent na makro 100 mm dostępny w sieci)

https://www.43rumors.com/om-system-anno ... -macro-is/

Obiektyw dosyć zaskakujący, bo 90 mm f 3,5.
Ja wolałbym coś nieco dłuższego, 100+, ale w sumie zadowolony jestem z niższej jasności, bo oznacza to mniejszy i bardziej kompaktowy obiektyw, co w tym systemie ma podstawowe znaczenie. Najciekawsza informacja to taka że obiektyw ma osiągać powiększenie 2:1! (uwaga bo jest tu zamieszanie, oczywiście producent odaje 4:1, co wynika z przeliczenia, 60 macro też jest opisywana jako 2:1 ...)

Jak widać OM pozazdrościło nieależnym producentom jak Laowa obiektywów makro o większej skali powiększenia, pojawiły się takie ostatnio na rynku, ale tylko z Manualnym fokusem. A korzystając z automatycznej funkcji stackingu czy focus bracketing można będzie możńa łatwo robić "stacki". Tak więc na pewno bardzo dobry ruch. Mam nadzieję że wzorem 60 macro ostrzenie będzie wewnętrzne czyli stała długość obiektywu, no i celność będzie co najmniej taka jak właśnie w tej 60. No i takie samo pokrętło sterujące na obiektywie z ogranicznikami zakresów i natychmiastowym przejściem do 1:1 i 2:1 było by super .

Ponieważ to linia PRO, to należy spodziewać się kompatybilności z telekonwerterami, 1,4x i 2x co pozwoliło by zwiększyć skalę powiększenia do 3x i 4x. No i bawiąc się w przeliczenia i % zajęcia klatki przez taki obraz w porównaniu np z FF, to efekty zdjęć z takiego systemu będą porównywalne z powiększeniem rzędu 8x z FF. No to już robi się całkiem sporo.

z obiektywu 60 macro dawało się wycisnąć przy pomocy DCR-250 i dwóch pierścieni ok 2,5x (=5x w przeliczeniu :-) )
Tu już bez Raynoxa jest prawie tyle samo......A soczewka daje tym większe powiększenie , im dłuższy jest obiektyw na który ją zakładamy.

Obiektyw pokaże się pewnie w połowie przyszłego roku najwcześniej, ale chyba juz zbieram kasę.......Tak jak ciągle wystarczają mi stareńkie technologicznie EM-5 i EM-1 w pierwszej wersji, to taki obiektyw bardzo bym chciał mieć, choćby do fotografowania wczesnych stadiów rozwojowych motyli.
Co prawda używam wspomniane sigmy z przejściówką i konwerterem 1,4, ale jednak to juz sie robią duże zestawy....
Załączniki
Max powiększenie z 60/2,8 Macro OLY. No i ile razy trzeba powiększyć obiekt, żeby na FF otrzymać takie  zdjęcie ? ;-)
Max powiększenie z 60/2,8 Macro OLY. No i ile razy trzeba powiększyć obiekt, żeby na FF otrzymać takie zdjęcie ? ;-)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.37 KiB)
w praktyce przekłąda się to na taką fotkę świeżo wylęgniętej larwy powszelatka. Ma ze 2 mm, do większego powiększenia trzeba użyć juz coś kombinowanego, z mieszkami itp.
w praktyce przekłąda się to na taką fotkę świeżo wylęgniętej larwy powszelatka. Ma ze 2 mm, do większego powiększenia trzeba użyć juz coś kombinowanego, z mieszkami itp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.24 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki za informację, rzeczywiście jest to bardzo ciekawa propozycja. Może zastąpić 60kę. W czym 60mm jest lepszy, pomóż podgarnąć....
Jest jaśniejsza. Ma AF. Ta 90ka też ma mieć AF?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: PawełB »

Na razie znane sa tylko pewne ząłożenia nowego obiektywu, okaże się za jakiś czas co im wyjdzie.

60 jest genialna i na pewno zostanie w moim arsenale, 90 na pewno będzie miała większy dystans roboczy no i ma mieć większe możliwości makro, wspomniane 2:1 z AF oczywiście. Jakościowo 60 trudno przebić jeśli idzie o optyke, tak więc pod tym względem będzie podobnie zapewne. Jasność nie ma dla mnie znaczenia, nie robię "bookehów" a przy EVF obraz w celowniku będzie tak samo jasny......

Ciekawe czy można jakoś programowo ograniczyć dyfrakcję? To by było coś.....Kiedyś czytałem jakieś porównanie EM-1 i starszego EM-5 i tam dopatrzyli się lepszego oddawania szczegółów przy bardziej przymkniętej przysłonie EM-1, czyli lepszej kontroli dyfrakcji, a to musiała byc sprawa oprogramowania (bo chyba miały tę samą matryce ).....
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: Dark »

Limitu dyfrakcyjnego "optycznie" raczej nie da się przeskoczyć, wynika z praw fizyki. Ale faktycznie, można go obejść "statystyką" i fotografią obliczeniową. Na tym polega m.in. mikroskopia superrozdzielcza.
https://en.wikipedia.org/wiki/Super-res ... microscopy

Ja również pracuję głównie na 60 mm (tylko na matrycach APS-C i FF), a mam i 85 i 105 mm. Przewagą krótkiej ogniskowej jest dla mnie większy przyrost skali odwzorowania po dodaniu pierścieni pośrednich.
PawełB pisze:No i ile razy trzeba powiększyć obiekt, żeby na FF otrzymać takie zdjęcie ?
Biorę Laowa 25/2.8 i pozamiatane ;) Do jeszcze większych powiększeń mam już mikroskop :P
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: PawełB »

no i jest, a raczej będzie za moment, zdaje sie za parę dni ma być oficjalna prezentacja, a na razie sa tzw. Przecieki, zapewne kontrolowane :-)
w sumie od września szybko się uporali, moze wykorzystali jakiś projekt OLY.....

https://www.43rumors.com/leaked-om-90mm ... ens-specs/

– Filter diameter:62mm
– Size: φ69.8 x 136mm
– Weight: 453g

Tak więc jednak wysżło monstrum a nie filigranowa miniaturka jak 60/2,8 macro (< 200 g !!!), miałem nadzieję na coś małego i lekkiego, świetnie pasującego do małych aparatów OLY, zwłaszcza gdzy wiadomo było ze nie silą sie na super jasność. Ciekawe ze przy jasności 3,5 (no i małym polu obrazowym) ma "wielki" filtr, aż 62 mm, jaśniejsze 90 macro do FF miewały nawet 49 lub 52 mm......
dla porównania jedyne dostępne "prawie systemowe" makro czyli Sigma 105/2,8 do olympusa 4/3 ma:
- filtr 58
- φ74 x 95 mm (dane z netu, dla 4/3 jest trochę więcej niż dla mocowań FF, ale nie chce mi sie mierzyć ...)
- waga 450 g

trzeba jeszcze dodać jakieś 2,5 cm i 60g adaptera na mikro43

Tak więc nowy OLY jest nieco dłuższy i tylko troszkę lżejszy od dużego szkła FF (z adapterem). Ale chyba będzie "killer" - rzeczywiście ma skalę 2:1 (czyli 4:1 w "przeliczeniu")- o możliwościach stosowania Telekonwertera już nie będę sie powtarzał. Ten czynnik pewnie "wydłużył" konstrukcję, bo jakoś to optyka musi mieć miejsce na tak dużą zmianę skali powiększenia, "szybowanie soczewek" itp, ciekawe czy jak 60 macro będzie miał całkowicie wewnętrzne ostrzenie i stały wymiar?

pozostaje czekać na resztę info, fotki no i oczywiście na cene - tu aż sie boję :-(
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: PawełB »

Koniec Gdybań :-) Nadszedł 8 luty i oficjalana prezentacja, polecam filmiki

https://www.43rumors.com/officially-ann ... acro-lens/

jest też test na Optyczne, ale najwyraźniej zrobion przez osoby które fotografuja tylko tablce testowe, a o makro mało co wiedza :-)
https://www.optyczne.pl/565.1-Test_obie ... 4%99p.html


Dystans nastawiania ostrości dla 1:1 wynosi 33 cm, czyli dystans roboczy (odległosć od krawędzi obiektywu do obiektu)to 33 cm - 13,6 cm (długośc obiektywu) - 1,92 Flange distanca (odległosc od matrycy do bagnetu mocującego) = 17,48 cm - całkiem nieźle - moja ulubiona minolta Mxro miała 16 cm i to by jeden z najlepszych wyników wśród analogowych sprżetów.....
60 macro ma tylko 8 cm dystansu przy 1:1.......
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki za info. Dobrze, że ktoś tego pilnuje. Od wielu lat używam na M.Zuiko 60mm. Ten obiektyw wydaje się kusić skalą 2:1, ale ... no właśnie. Na optyczne.pl wypunktowano jego słabe światło, słabą pracę z telekonwerterami i ogólnie wygląda na to, że jakiegoś przełomu nie ma. Obiektyw też nie jest tani, więc jego kupno musi być w pełni uzasadnione. Odniosłem wrażenie, że jest to dobry obiektyw w teren ze wzgl na tą dużą odległość ostrzenia a także podwójną stabilizację daje mozliwość Focus Stacking z ręki w terenie... no to może być główny powód do użycia tego obiektywu.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: PawełB »

Jacku, ci ludzie nie mają pojęcia o makrofotografii, patrza na wszystko z poziomu tablic testowych i wyliczonej przez siebie rozdzielczości oraz teorii optcznych. Do tego zawsze klasyczny hejt na małą matryce w komentarzach i udowadnianie że się nie nadaje bo dyfrakca, przeliczanie jasności obiektywów, światła padającego an matryce i takie głupoty. A ciekawe czy porównali rozdzielczość jakichś obiektywów w skali 1:1 albo 8:1 :-). wtedy dopiero było by widać czy jest dobrze czy żle. Przecież te przykładowe foty żołnierzyków sa beznadziejne, nic tam nie widać, trzeba by wziąć właśnie jakieś owady z włoskami, piórka, albo tkaniny, zeby zobaczyć oddawanie szczegółów. Ja robie makro od wielu lat i wiem ze z m43 można dużo wycisnąć, mimo jego ograniczeń. Zresztą często potrzebny jest jakiś kompromis, skoro wystarczy zdjecie na max wydruk A4, czy wszystko idzie na 50x70 cm i musi mieć rozdzielczość 70 linii na mm??? Często okazywało się ze ci netowi teoretycy od ostrości i dyfrakcji robią tylko badziewne zdjęcia ślubne albo produktowe do gazetki marketu :-)

Gołe cyferki to za mało, a przecież do powiększeń 4:1 czy 8:1 trzeba już nieźle się namęczyć i walczyć z optyką, oświetleniem, dyfrakcją, stackowaniem. A tu jest "all in one", cena to już inna sprawa, ale jak na dzisiaj nie ma takiego drugiego obiektywu. Za moment sypną sie zdjęcia w sieci i okaże się ze jest super. Pierwsze jest juz na forum OLY w wykonaniu znanego wam zapewne Ireneusza Walędzika IRASSA. Tylko że on umie robić makra, a nie wymądrza się o dyfrakcjach i niemożności zrobienia ostrego zdjęcia systemem m4/3
https://forum.olympusclub.pl/threads/11 ... %29/page22
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, masz rację. Cyferki to nie wszystko. Poza tym rzeczywiscie, nie ma tak, że mamy skalę 2:1 nie mówiąc 8:1 i nie ma strat na optyce. Zdjęcie wymiata.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre wieści dla użytkowników mikro43

Post autor: PawełB »

tu jest bardziej sensowny test, bardziej "użytkowy", więcej fotek

https://www.fotopolis.pl/testy/obiektyw ... rzykladowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”