Kózkowate w Polsce - KRAINY...

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Kózkowate w Polsce - KRAINY...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Apel do kózkarzy, którym bliskie są takie problemy, jak występowanie kózkowatych w ich "ojczystej" krainie.
Wczoraj ukończyliśmy z Jackiem wpisywanie Krain wg Burakowskigo do BAZY Kózkowatych http://www.owady.net/ceramby.html
Zdajemy sobie sprawę, że od 1990r (a właściwie jeszcze wcześniej zakończono wprowadzanie danych do KFP) wykazano wiele nowych stanowisk kózkowatych w Polsce w tym wiele nowych dla Krain wg. Katalogu.

Prosimy o skontrolowanie i nadsyłanie gatunków wraz z krainami, dla których zostały one wykazane już po wydaniu Katalogu FP. Niektóre krainy jak np. Wyżyna Małopolska są już uzupełnione, inne jeszcze nie. Z Waszą pomocą nastąpi to znacznie szybciej.

Uzupełniono już:
Wsch.Część Polski (Gutowski,1995)
Beskid Niski, 1992
Góry świętokrzyskie (M.Bidas, 2002) w Bazie jest obecnie 99 na 111 wykazanych czyli 12 gat. trzeba znaleźć i dopisać
Roztocze, 1992
P.Kozienicka, 1997
P.Pilicka, 2002
Weryfikacja... (Ziarko)
Ziemia Lubuska 1998
Poprawiliśmy występowanie: Trichoferus, Purpurówka, R.gracilipes, G.marmottani, Leioderes.
Z Roztocza jest w tej chwili o 4 gat za dużo (pokazują to statystyki), natomiast z Gór świętokrzyskich jest w Bazie 99 na 111 wykazanych (Bidas,2002) czyli 12 gat. (trzeba znaleźć i dopisać, resztę sprawdzić).

Czekamy na inne sugestie dotyczące BAZY.
z kózkarskimi pozdrowieniami

PS. Korzystajcie z Wyszukiwania Zaawansowanego.
Listy gat. przysyłajcie wprost na Forum lub na jk@entomo.pl. Poza tym baza literatury znajduje się pod poniższym adresem; wpisy dodawane są automatycznie:
https://entomo.pl/cerambycidae/cerliter.php
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

ok. przejrzałem listę i pare gatunków nie ma na liście w krainie Puszczy Białowieskiej, postaram się przesłać informacje za jakiś czas tylko muszę przysiąść, bo i mam pare dodatkowych informacji....

pozdr
rp
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Dylemat!

Post autor: Bujnik Bartek »

Mój rodzinny dom leży w takim dziwnym terenie a mianowicie na granicy pomiędzy Podlasiem a Polesiem i nigdy nie wiem do której z krain mam się odnosić.
Co do domu obecnego jest juz mniejszy problem oczywiście przekazuję informacje na temat co sam złapałem w Olsztynie czyli chyba będzie to Pojezierze Mazurskie, choć niejeden spierałby się nad Warmią.
Plagionotus detritus
Xylotrechus antilope
Pogonocherus hispidulus
Ropalopus macropus
Obrium bruneum
Tych gatunków nie uświadczysz w bazie z Pojezierza a ja je łapałem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Nieublikowane dane - osobno

Post autor: Jacek Kurzawa »

Do tej pory wszystkie wpisane o występowaniu w poszczególnych są to dane już PUBLIKOWANE - pochodzą z KFP (1990) oraz z różnych prac 1990-2005. Ma to za zadanie ułatwić w szybką orientację w tym, co jeszcze nie było znalezione w danej krainie. BAZA

Dla danych niepublikowanych trzeba wymyślić oddzielne miejsce. W niedalekiej przyszłości powinien ruszyć plan Baza aktualnego rozmieszczenia kózek (z mapą Polski UTM), gdzie zespół autorów (internet, logowanie) będzie dopisywać stanowiska z całej Polski dla wszystkich gatunków wraz z datami i UTM co pozwoli na późniejszy podgląd danych wg określonego kryterium z zachowaniem autorstwa danych.
(Przy gatunkach rozsiedlonych w całej Polsce można byłoby od razu powpisywać nawet niepublikowane dane, ale wtedy zburzona by została ta cecha w bazie. A jest to bardzo przydatna cecha!. )

Tak więc aktualne Wasze doniesienia o Nowych Gatunkach dla Krain (jak w przypadku Bartka) można tylko wypisać "kontrolnie" w postach poniżej(lub publikować samemu, wtedy trafią do BAZY). Pozwoli to też na weryfikację czy aby na pewno nikt nie publikował tych danych poza katalogiem Fauny Polski, co ułatwi późniejszą ich publikację przy najbliższej okazji. A publikować można dość łatwo np. w postaci krótkiego doniesienia w WE tzw. short. Jak to jest łatwe i jak to się robi to doskonały temat na oddzielny post, w którym mogą wypowiedzieć się autorzy ostatnio publikowanych materiałów.

W każdym razie bardzo się cieszę, że przysyłacie dane (*) i że będziemy mieć kózki On-Line zrobione do 2004 (:-)))

* - dane to takie dane literaturowe, które jeszcze nie zostały przez nas wprowadzone do BAZY.

WAżNE:
na granicy pomiędzy Podlasiem a Polesiem i nigdy nie wiem do której z krain mam się odnosić.

Odnosić się należy tylko do Krain przyjętych do celów roboczych przez autorów Katalogu Fauny Polski, i przyjetego we wszystkich późniejszych pracach entomologicznych. Wg. tego podziału Olsztyn leży na Pojezierzu Mazurskim (kraina nr 4). Mapka i opis: https://entomo.pl/cerambycidae/kfpbur6.htm
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Wyjaśnienia!

Post autor: Bujnik Bartek »

Jak zwykle szybciej piszę niż konstruktywnie myślę, przecież mogłem sobie sam zerknąć do katalogu.
Mój rodzinny dom leży na Podlasiu tak więc i z tamtąd będę mógł podać jakieś informacje co i kiedy łapałem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Mam pytanko. Czy spis literatury na wymienionej stronce http://www.owady.net/ceramby.html ma w swym założeniu składać się z pozycji traktujących tylko o rozmieszczeniu kózek w Polsce? Czy ma równiez zawierać prace poświęcone biologii itp.? Sam popełniłem 2 pracki o kózkach, m. in. o nowej roślinie żywicielskiej X. rusticus. Nie wnosi ona nic nowego do romieszczenia tego gatunku więc nie chciałbym "zaśmiecać" listy, jeżeli takie dane nie są gromadzone.
Z bogatkowo-cisowym pozdrowieniem
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, oczywiście! Baza ma w swych założeniach zawierać wszystkie opublikowane dane o kózkach występujących w Polsce, zarówno rozmieszczenie jak i rośliny żywicielskie. Rośliny są wpisane "z grubsza" i dane będziemy uzupełniać w oparciu o cała dostępną literaturę. I TYLKO DANE PUBLIKOWANE.
Dwie sprawy są warte podkreślenia - nie chcemy umieszczać danych jeszcze niepublikowanych po to, by nie mieszać ich z danymi już publikowanymi. Da to pogląd na istniejące dane i za pomocą BAZY dałoby się łatwo określić, czy dana roślina jest nową żywicielską rośliną dla danego gatunku (o ile nie ma jej w Bazie, przy osiągnięcie kompletności danych) i/lub czy był już gatunek wykazywany w danej krainie. Dla danych niepublikowanych będzie osobny projekt, o bardzo ciekawych założeniach, ale o tym kiedy indziej. Z tymi roślinami wiąże się pewien szczegół, który chcielibyśmy uwzględnić. Chodzi o to, że niektóre gatunki polifagiczne w Polsce stwierdzone były na jednej bądź kilku roślinach a na płd. Europy potrafią żerować na jeszcze innych gatunkach. Tak więc w różnych europejskich opracowaniach listy roślin są często długie dla określonych gatunków, jednak czy gatunek ma taki "jadłospis" w Polsce? Raczej nie i warto byłoby na to zwrócić uwagę. Dlatego roślin póki co jest niewiele a kolejne będą dopisywane ostrożnie w oparciu o takie źródła, które jasno pokazują, że informacja o roślinie żywicielskiej pochodzi z obszaru Polski. Być może "poprzeczka" postawiona jest zbyt wysoko, ale warto byłoby mieć podgląd i na to, na jakich roślinach gatunki były stwierdzane w Polsce.
Jodła jako roślina żywicielska kilku polifagów (M.curculionoides, X.rusticus czy S.scalaris) będzie w nich wszystkich uwzględniona. Może w przyszłości dałoby się wprowadzić jeszcze taki element, żeby powiązać konkretne prace z "nowymi" roślinami żywicielskim, ale to byłoby na razie zbyt duże obciążenie. Bazy danych można dowolnie rozbudowywać, więc taka opcja na przyszłość jest. Proszę o uwagi, rady i dyskusję.
z kózkarskimi pozdrowieniami

PS. SPIS LITERATURY: https://entomo.pl/coleoptera/cerambycidae/cerliter.php
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”