Badania nad rozmieszczeniem motyli dziennych w Polsce.

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Badania nad rozmieszczeniem motyli dziennych w Polsce.

Post autor: Bartek Gałązka »

Może ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można dołączyć do programu badań nad rozmieszczeniem motyli w Polsce? Wiem, że waloryzacja stanu lepidopterofauny ma nastąpić w przyszłym roku, a posiadam kilka (wydaje mi się) interesujących danych z ostatniego dziesięciolecia.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

normalnie , piszesz maila do prof.Buszko i po krzyku :)
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Jak włączyć się do programu badań nad rozmieszczeniem?

Post autor: Paweł Bojar »

Napisałem w tej sprawie parę miesięcy temu maila do Prof.Buszki,mam naprawdę dużo materiału,rekordy 2000-2004 dla wielu bardzo ciekawych monitoringowych gatunków Rhopalocera,z nowych dla Atlasu..."kwadratów UTM,ile się trzeba było nad tym nabiegać(najeździć),wiem ja,Arek i Wojtek,ale to naprawdę sama przyjemność z dużą dawką adrenaliny,odzewu nie było...pozdrawiam.
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: Bartek Gałązka »

Ja również napisałem maila w tej sprawie do prof. Buszki - jakiś czas temu - i również nie otrzymałem odpowiedzi. Stąd moje pytanie tutaj, na forum. Miałem nadzieję, że ktoś z Państwa bierze udział w tym programie i mógłby podpowiedzieć, jaką drogą swoje dane można przekazać.

[ Dodano: 26-09-2004, 00:17 ]
A gatunki, których stanowiska chciałbym zgłosić, to m.in. (dla informacji): Brenthis daphne, Colias erate, Cupido alcetas i decoloratus, Maculinea rebeli, Carcharodus flocciferus, Iphiclides podalirius...
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

Ja osobiście w programie nie jestem ale mam formularz, wypełniam i wysyłam poprostu
oczywiście tylko te gatunki które jestem pewien na 200 %
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Jako uczestnik tego programu - prof. Buszko jest strasznie zabiegany i rzeczywiscie najlepiej zapakować w kopertę dyskietkę z danymi najlepiej w "exelu "lub "akcesie" i wysłaś na adres UMK w Toruniu na prof. Buszkę
TomekJ

Post autor: TomekJ »

a czy jest jakiś konkretny wymagany wzór formularza dostarczania tych danych?
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Co do formularza - wzór jest, kiedyś funkcjonował na stronach PTE. Należy podać w kolejnych kolumnach (tylko błagam jak najmniej ozdobników i pokazywania że umie się obsługiwać program - najlepiej surowe dane bez formatowania, ramkowania itp.
Podajemy - nazwa łacińska (z nazwskiem autora), nazwa polska zwłaszcza przy dziennych niepotrzebna - baza zaimplementuje sama, data złapania, obserwacji miejsce połowu - jeśli była to gąsienica to pisać gdzie znaleziona a nie gdzie i kiedy wyszedł motyl, kwadrat UTM. i tyle
Sławek Kuczkowski
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 28 września 2004, 19:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Sławek Kuczkowski »

Korzystając z tego wątku chciałbym zadać pytanie dotyczące wyników tego programu badawczego :

Czy działa Wam wyszukiwanie danych na na stronie programu , bo mi wciąż wyrzuca "NIE WYBRANO żADNEGO GATUNKU!".

Pozdrawiam - Sławek
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

Nistety już od dawna baza niedziała (kiedyś jak jeszcze działała udało mi sie wydrukować parę map)
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

ano , nie działa , ja tam nie pamiętam żeby działała ... Nawiasem mówiąc to OKROPNY WSTYD bo link do tej strony jest na wszystkich liczących się stronach entomologicznych , a przynajmniej tych europejskich ...
Może tak Krzysztof by cos z tym zrobił ;-)))))))
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Dokładnie, bo na tej stronie są jedynie gatunki opisane w liczbie 20 i te same poskanowane zdjęcia z 1 atlasu motyli polski rhopalocera---można by było przeciez poprawić tą stronkę....

[ Dodano: 10-10-2004, 22:04 ]
Co do wysyłania danych do prof. Buszko do UMK w Toruniu, to są takie formularze (choć już nie aktualne bo tam nie dopisane sa nowe gat.) wypunktowana nazwa łacińska gatunków wszystkich motyli dziennych w Polsce. wystarczy tylko zaznaczyć krzyżyk w momencie namierzenia owada, powyżej kod UTM, miejscowość, nazwisko obserwatora, data obserwacji.
Sławek Kuczkowski
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 28 września 2004, 19:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Rozmieszczenie Motyli - działa nowa baza danych

Post autor: Sławek Kuczkowski »

Wiatajcie,
z racji tego, że baza danych Profesora Jarosława Buszki nie działa już dość długo, postanowiłem zrobić własną i tym samym umożliwić wszystkim lepidofanom dalsze korzystanie z internetowej wersji "Atlasu rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce".

Nie ma to być konkurencja dla orginalnej bazy, a jedynie jej tymczasowe zastąpienie - wersja Profesora Buszko zostanie zreaktywowana po wydaniu drugiej części "Atlasu...", czyli pod koniec przyszłego roku.

Obecnie pracuję nad uruchomieniem takiej bazy dotyczącej motyli migrujących - część krajów europejskich już takie bazy posiada, więc my nie będziemy gorsi :wink:

W tej chwili baza posiada wyłącznie dane literaturowe z okresu 1987 -1995, czyli takie jak w pierwszym tomie "Atlasu..." i nie ma możliwości dodawania własnych rekordów przez internautów.

Narazie system jest w fazie testów, więc proszę o wszelkie propozycje i uwagi, a także wszelkie informacje o błędach.


Oto link do wersji testowej.


Pozdrawiam - Sławek Kuczkowski
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Słąwku, skąd wziąłeś dane do generowania mapek?
Słyszałem, że to poufne informacje....
Sławek Kuczkowski
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 28 września 2004, 19:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Rozmieszczenie Motyli Dziennych

Post autor: Sławek Kuczkowski »

Nowy adres strony :

Rozmieszczenie Motyli Dziennych w Polsce
-Zakończył się okres testowania systemu, więc strona jest już w swojej docelowej lokalizacji.
---------------------

Witaj Krzyśku,

Nie bardzo wiem dlaczego miałyby one być poufne, skoro były publikowane w internecie - chodzi mi o ten "orginalny" system umieszczony na stronie programu (ten już niedziałający).

Napisz jak Ty to widzisz.

P.S. Od kogo słyszałeś, że to poufne dane?

-Sławek
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Mógłbyś podesłać te dane jeśli nie są "tajne"? ;-)
Dołączyłbym do strony Motyle Europy ...
Sławek Kuczkowski
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 28 września 2004, 19:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Sławek Kuczkowski »

wszystko jest w e-mailu,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Tak wygląda karta obserwacyjna, więc wystarczy wpisać swoje dane (zaznaczyć krzyżyk na kwadraciku obserwowanego motyla, bądż w wordzie zmienić w opcji wypunktowanie i numerowanie ten kwadracik jako czarny wtedy jest infó o bserwacji, czy też łowieniu danego gat. motyla) i wysłać na adres e-mail buszko@biol.uni.torun.pl z dopiskiem w temacie dane do nowego atlasu rozmieszczenia motyli dziennych Polski - ważne. Przynajmniej ja tak zrobiłem i pomogło. Oczywiście należy być cierpliwym, bo jak sam profesor Buszko mówi czasem otrzymuje setki emaili i nie jest w stanie tak szybko odpowiedzieć....

tu ponizej pobierz! - spakowany jest plik zipem w wordzie...
Załączniki
KARTA OBSERWACYJNA-wzór.zip
(11.82 KiB) Pobrany 235 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”