Kolekcja Śliwińskiego

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kurzawa pisze:Częsc kolekcji jest w muzeum w Łodzi, część okazów jest w prywatnych kolekcjach. Które okazy są które i gdzie to już jest bardzo trudne, ale daje się przy dużym zaparciu dotrzeć do części okazów i częsci danych (np udało się ustalić, że C.rhamni podawany z Bieszczad to był C.lama (Kurzawa, Szczepański, Szczepański, 2012).

Zatem ten rekord C.rhamni http://baza.biomap.pl/pl/data/record/184258/default
został zweryfikowany (zgłoszenie :-) )
Jacku :okok:
Jaki był rozmiar a raczej wielkość kolekcji Śliwińskiego? Może sie orientujesz w przybliżeniu? Czy można średnio to oszacować co do ilości taksonów i ewentualnie okazów? Czy koncentrował się na zbieraniu fauny krajowej ? Zaciekawiło to mnie z jednego powodu...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Temat podzieliłem, gdyż nie ma sensu prowadzić dyskusji o tym w wątku o biomap :no:

Najlepiej temat będzie znał Szczepan. Wielokrotnie bywałem u p.Zygmunta w domu w celu przeglądania tej kolekcji i prowadzenia rozmów na tematy terenowe (wtedy interesowało mnie tylko gdzie jest co i jak wyglądają różne gatunki). Kolekcja Z.S. to były głównie motyle i kózki. Niektórych gatunków było nawet około po 100 exx., ale to była tylko Polska plus trochę Europy, która jakoś przypadkiem wkradła się do kolekcji. Pan Zygmunt nie wychodził poza Polskę. Pamiętam, że brakowało mu 4 gatunków Cerambycidae z fauny Polski. Co chyba najważniejsze w tej kolekcji, zawierała owady zbierane głównie przez siebie, z wymian było tam niewiele. Cerambycidae było około, szacuję, 20 gablot, 3000 ex, 250 gat. Wśród nich gatunki osobiście zebrane przez Z.S takie jak: Isotomus speciosus, Akimerus schaefferi, Stenopterus rufus, Mesosa myops, Nathrius brevipennis (te dwa ostatnie były nowymi dla Polski), Xylotrechus ibex no i kilka źle oznaczonych np. R.varini czy Ex.stierlini (czy ten C.rhamni z Bieszczad). Na tamte lata to był duży zbiór kózkowatych, zaś motyli należał do jednych z największych w Polsce. Było to chyba 35 000 okazów.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Przemek Zięba »

Imponująca kolekcja!
Dzięki Jacku, tak sądziłem, że będziesz miał najlepszą orientację, kózki zapewne wylądowały w muzeum w Łodzi tylko częściowo a reszta uległa rozproszeniu po prywatnych kolekcjach z tego co wiem nawet kilkunastu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Hmmmm obecnie zbiorów Cerambycidae większych od tej jest pewnie ponad 20. W tamtym czasie największym zbiorem Cerambycidae w Polsce była kolekcja J.Plucińskiego, zawierająca 1400 gat, w tym 95% palearktycznych, 7000 okazów (i księgozbiór). To jest do dzisiaj jedna z największych kolekcji w Polsce, nie wiem i raczej nie sądzę, że jest jakaś większa, ale to się pewnie za kilka lat może zmienić :-)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Wujek Adam [†] »

Trochę nietematycznie, ale się wtrącę:

Jacku, czy mógłbyś powiedzieć na jakiej podstawie to szacujesz?:
Jacek Kurzawa pisze:Hmmmm obecnie zbiorów Cerambycidae większych od tej jest pewnie ponad 20. (...)
Co stanowi o sile i wartości kolekcji?
Liczba zgromadzonych okazów? Można mieć i 10000 korników z jednego dnia z pułapek feromonowych. ;-)
Obecnie można też bez problemowo kupować okazy. Zaraz będzie okazja: praska giełda, na której wydając 1000 Euro można nabyć 1000 okazów reprezentujących 1000 gatunków.
Można też mieć w zbiorze paratypy, wartościowe single, okazy problematyczne, gatunki nowe dla nauki i inne prawdziwe ciekawostki, niekoniecznie w ogromnej liczbie, ale w jakości kompensującej ilość.

I ściślej w temacie: kilka okazów Z. Śliwińskiego trafiło też i do mojego zbioru. Musiałbym jednak go porządnie przegrzebać aby je odnaleźć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie chce mi się (*) tego tematu rozwijać. To luźna uwaga.

* - nie mam na to czasu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcja Śliwińskiego

Post autor: Wujek Adam [†] »

Okej, nie było to obligatoryjne. ;-)

Niemniej ja jestem zaskoczony rozmiarami i jakością wielu współczesnych krajowych kolekcji. W tym i kolekcji niekoniecznie szerzej ujawnianych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”