Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 3 kwietnia 2020, 02:46


Strefa czasowa: UTC + 1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: czwartek, 28 marca 2013, 08:58 
Online

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
Posty: 1606
Lokalizacja: Zielona Góra
UTM: WT 35
Chciałbym ocenić wartość przyrodniczą terenu rzędu 120 km2 (ewentualnie zastosować to później na większych obszarach max 550km2) przy pomocy rozmieszczenia w przestrzeni wybranych gatunków "specjalnej troski" z różnych grup sytematycznych (wchodziłyby w to pewnie gat. chronione, z czerwonych list i ksiąg, "rzadkie" gat. ciekawszych siedlisk czy grup ekologicznych np. kserotemicznych, napiaskowych, torfowiskowych, saproksylicznych).

I drugie zastosowanie, to zbieranie danych o rozmieszczeniu gat. pospolitych z wybranych grup np. motyli dziennych, ważek, prostoskrzydłych. Ciężko dla rozpowszechnionych gatunkow np. Pararge aegeria czy Maniola jurtina określać i opisywać stanowiska bo są raczej równomiernie rozmieszczone, więc metoda atlasowa 0-1 (jest gatunek, albo go nie ma w polu) wydaje mi się odpowiednia. Później można przeanalizować cały obszar pod kątem bioróżnorodności.

Nie chcę posługiwać się stanowiskami punktowymi ale generalizacją przestrzeni przy pomocy siatki atlasowej.

I pytanie - do tego rzędu wielkości czyli 120 km2, jakie powinno być optymalne "oczko" siatki, tak żeby rzeczywiście zróżnicowało mi przestrzeń, ale też żeby zbieranie danych było wykonalne?

na razie myślę nad polem o boku 1km lub 500m

może znacie jakieś prace (znam prace ornitologiczne) które używały siatki do waloryzacji/oceny biorożnorodności/analizy rozmieszczenia, to poproszę ...

I druga rzecz to jaką siatke wybrać, chciałbym waloryzację podobną zrobić dla owadów, grzybów, roślin i porównać wyniki - potrzebuję jednej siatki, podczas gdy dane o owadach zbiera się w siatce UTM, a o roślinach i grzybach w ATPOL, przy okazji pachnicy kolega Oleksa podal siatkę EEA, zdaje się Atlas Ornitologiczny ma swoją siatkę, a w czerwonej księdze jest jeszcze inna pewnie  :gl:  jakaś propozycja?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: czwartek, 28 marca 2013, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Posty: 3979
Lokalizacja: Poznań
Specjalność: Acu, Odo
inne zainteresowania: Jacek Wendzonka
W skrócie to typ siatki musisz sobie sam wybrać, dla owadów jednak UTM jest najpowszechniej używana, ale w kontekście GISu preferowane mogą być inne. Oczko siatki - ile wydolisz - im więcej oczek tym więcej się nałazisz - wpływa to na dokładność danych. Jeśli jest to Twój prywatny projekt to sobie rób jak chcesz, jeśli planujesz to włączyć potem do innego projektu to pomyśl nad dostosowaniem się.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: czwartek, 28 marca 2013, 12:48 
Online

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
Posty: 1606
Lokalizacja: Zielona Góra
UTM: WT 35
Brachytron napisał(a):
Jeśli jest to Twój prywatny projekt to sobie rób jak chcesz
I tak i nie tzn. projekt ma za zadanie ogarnąć dane i coś więcej z nich wyciągnąć w ramach pracy w dwóch parkach krajobrazowych, natomiast nikt mi tego nie każe robić więc mam dowolność (ograniczoną fantazją i coraz wiekszym brakiem czasu)

Brachytron napisał(a):
jeśli planujesz to włączyć potem do innego projektu to pomyśl nad dostosowaniem się
a są tego typu projekty? Z chęcią bym się dostosował, ale znane są mi projekty ogólnopolskie a więc rozdzielczość 10x10 km (motyle dzienne, ważki). Ostatnio opracowywane monitoringi gat. naturowych są zbyt szczegółowe i wyspecjalizowane, poza tym to tylko kilka(naście) gat, i robione na wybranych powierzchniach próbnych i do tego raczej nie korzystają z metod atlasowych - zdaje sie przy zgniotku wykorzystywana jest siatka UTM 2x2km, innych jeszcze nie analizowałem. Miejscowy RDOŚ nie jest zainteresowany zbieraniem danych chociażby o gat. chronionych, którymi się zajmuje ... innych podobnych projektów nie znam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: czwartek, 28 marca 2013, 15:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Posty: 3979
Lokalizacja: Poznań
Specjalność: Acu, Odo
inne zainteresowania: Jacek Wendzonka
rysiaty napisał(a):
a są tego typu projekty?


Piszesz, że terenem mają być PK. Nie wiem jak w lubuskim, ale w Wielkopolsce Parki wchodzą w archiwizację danych w GISie i jeśli dobrze kojarzę to ma być na siatce atpolowskiej (nie mam pewności). Obiektem zainteresowania są min. gatunki chronione i inne chronione formy. Jeśli masz coś wspólnego z Parkami w swoim województwie to możesz sobie oszczędzić później czasu.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: czwartek, 28 marca 2013, 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 14 kwietnia 2005, 22:45
Posty: 1703
Lokalizacja: Bydgoszcz
Przede wszystkim sprecyzuj pojęcie „waloryzacja” — zastanów się nad kryteriami i zakresem. „Metoda atlasowa” jest tylko formą ewentualnej prezentacji wyników, a nie metodą waloryzacji. Zwróć też uwagę na to, że waloryzować chcesz teren o powierzchni zaledwie 120 km2, czyli nieco więcej niż jeden „mały” kwadrat UTM. Jakich grup systematycznych ma dotyczyć ta waloryzacja? Jak duży błąd dopuszczasz?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: piątek, 29 marca 2013, 09:22 
Online

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
Posty: 1606
Lokalizacja: Zielona Góra
UTM: WT 35
M. Stachowiak napisał(a):
Przede wszystkim sprecyzuj pojęcie „waloryzacja”
nie patrzyłem w definicje, ale chodzi mi o zróżnicowanie przestrzeni parku - nadanie jej wartości przyrodniczej przy pomocy gatunków tam występujących. Zakładam (choć jest to uproszczenie), że pola/skupienie pól o dużej bioróżnorodności (mam tu na myśli podstawowy poziom bioróżnorodności mierzony liczbą gat.) mają większą wartość przyrodniczą niż te o małej bioróżnorodności, np. w jednym polu zanotuję 30 gat motyli dziennych a w drugim 10 - wniosek pole pierwsze ma większą "wartość przyrodniczą". Później można sprawdzić czemu - będą tam pewnie siedliska "cenne" z punktu ochrony przyrody. Zastosowanie praktyczne - jak już się wyznaczy te lokalne centra bioróżnorodności to będzie można zweryfikować, czy są odpowiednio chronione (czy lokalna sieć obszarów chronionych obejmuje te miejsca), ponieważ obszar obejmnie też otulinę więc może okazać się że pewne fragmenty otuliny są cenniejsze niż park. Oczywiście rozumiem, że często tereny zaburzone przez działalność człowieka mają większą liczbę gat. niż siedliska naturalne. Np. jezioro zeutrofizowane może mieć np 30 gat makrofitów a oligotroficzne tylko 10 ale w tym 5 które tylko w takich mogą występować - z samej liczby gat. wynikałoby że to pierwsze jest cenniejsze. Więc chciałbym wybrać pulę gatunków "specjalnej troski" (chronione, czerwonolistne, rzadkie - np do kilkunastu stanowisk w Polsce), którym nadano by zróżnicowaną wartość punktową np gat. pospolity 1 punkt, gat. chroniony - 3 punkty, gat. z kategorią CR - 10 punktow, z kategorią EN 5 punktow itp. Wtedy mam nadzieję wyjdzie iż takie jeziorko oligotroficzne będzie jednak miało wyższą wartość niż jakieś inne pełniące rolę odbiornika ścieków. Inne praktyczne zastosowanie - to zróżnicowanie podejścia do obszarów o różnej cenności. Nie mozna walczyć na wszystkich frontach, tereny mniej cenne można sobie odpuścić, podczas gdy wysiłek "ochroniarski" skupić na tych centrach bioróżnorodności - a taka mapka na pewno będzie argumentem.
Oczywiście można analizować odzielnie grup ekologicznych.
M. Stachowiak napisał(a):
Jakich grup systematycznych ma dotyczyć ta waloryzacja?
To mają być rzędy, rodziny "łatwe", które po pierwsze są łatwo zauważalne "z marszu" bez specjalnej metodyki typu nocne odlowy na światło, czy hodowle. Po drugie przynajmniej 50% gat. można oznaczyć w terenie, lub zaraz po powrocie na podstawie dokumentacji fotograficznej (w niewielkim procencie wspartym weryfikacją np. tu na forum). Jeśliby podzielić obszar o którym mówię na pola 1x1km to bedzie ich min 120, a jesli podzielić na 500x500m to będzie ich 480! Nie dało by rady zbierać równomiernego materiału, który trzeba by potem preparować no i mieć armię specjalistów do oznaczania. Oczywiście zakładam zawężenie tych wybranych grup o gat. nieoznaczalne "z marszu" np. bez preparacji jak wietki czy Leiopus (chociaż tu rozważam możliwość pozostania przy rodzaju - to w końcu tylko narzędzie do zróżnicowania wartości), no i zawężenie "samoistne" czyli gatunki o skrytym trybie życia same się wykluczą bo nie będą się pokazywać  :mrgreen: (np. kózki które jako imago prawie są niewykrywalne).
Na razie z moich 6 letnich doświadczeń wydaje mi się że te kryteria spełniają:
- motyle dzienne - bylem w stanie wykryć 63 gat.
- ważki -  50 gat.
- prostoskrzydle - 37 gat.
- kózkowate - 30 gat.
Czyli póki co mam pulę 180 gat.
Chętnie wysłucham propozycji jakie jeszcze grupy by się nadały na coś takiego. Ja staram się "rozpracowywać" inne grupy ale myślę że jedynie po kilka/kilkanaście gat. spełniajacych kryteria można dorzucić (np. Heteroptera, Sirphidae, Scarabaeidae, Arctiidae). Pula gat. zwiększyła by się do 200-250.
Jeszcze się zastanawiam, czy rzeczywiście połowa gat. z wybranej grupy miała by być oznaczalna, bo np. jeśli z Hymenoptera jestem w stanie oznaczyć bezbłędnie tylko jeden gat. chociażby Scolia hirta, to czemu niby nie miałbym jej użyć do waloryzacji?! Zwiększyło by to pulę gat. i siłę wnioskowania (chociażby statystyczną).
Jesli chodzi o gat. "specjalnej troski" to na razie mam wytypowanych 50 gat. spotykanych w terenie i "oznaczalnych".

M. Stachowiak napisał(a):
Jak duży błąd dopuszczasz?
nie rozumiem w jakim kontekście pytasz  :ap:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: piątek, 29 marca 2013, 09:37 
Online

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
Posty: 1606
Lokalizacja: Zielona Góra
UTM: WT 35
Brachytron napisał(a):
Nie wiem jak w lubuskim, ale w Wielkopolsce Parki wchodzą w archiwizację danych w GISie
może i coś tam robią w GISie - mają zatrudnionego gisowca co się chwali  :brawo: , ale informacji o tym nie ma na ich stronie, ani jakiś wyników z tego w ich Biuletynie. Więc nie ma skąd zaczerpnąć metody. Generalnie każdy zespół parków sam sobie organizuje system gromadzenia danych, albo ich brak  :lol:  - nie ma wymiany doswiadczeń w tym zakresie. Dolnośląskie parki miały nawet jakiś projekt i posiadają geoserwer gdzie są m. in. formy ochrony przyrody ale i dla niektórych parków stanowiska i siedliska gat. chronionych. Przy czym raczej są to dane zebrane jednorazowo podczas opracowywania planów ochrony, a nie ciągłe zbieranie danych, no i na pewno nie ma nic wspólnego z metodą atlasową ... Generalnie ja też uważam, że lepiej stosować sprawdzone już gdzie indziej metody a nie wymyślać nowe.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Waloryzacja przyrodnicza metodą atlasową
PostNapisane: piątek, 29 marca 2013, 10:13 
Offline

Dołączył(a): sobota, 26 lipca 2008, 20:17
Posty: 857
Lokalizacja: Gdynia
Pytasz jaką siatkę zastosować. Od 4-ch sezonów opracowuję atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Gdyni, na zasadzie 0-1. Teren miasta podzieliłem na 45 kwadratów na podstawie siatki geograficznej (nie UTM) - każdy kwadrat mierzy dwie minuty równoleżnikowo i jedna minuta południkowo. Czyli każdy pełny kwadrat ma boki ok. 2 km i powierzchnię ok. 4 km2. Można by ewentualnie pewien obszar z całości wyodrębnić i zbadać go bardziej detalicznie, czyli w kwadratach 1 x 1 km. Ponieważ pracuję nad moim projetktem w pojedynkę, kwadraty tej wielkości i skupienie się na jednej grupie zwierząt zupełnie wystarczy!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Miejsce na reklamę [7]Protected by Anti-Spam ACPPowered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Na skróty: Motyle i Chrząszcze - Strona Główna | Checklist Coleoptera of Poland 2014 On-Line | Mapa | Linki | Cerambycidae | Buprestidae | Carabidae | Chrząszcze wodne | Chemia owadów | efotogaleria | SKLEP |

 

Platformę hostingową zapewnia TITTLE.pl