Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 18 lip 2018, 18:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)
PostNapisane: wtorek, 13 mar 2012, 15:15 
Grzegorz Banasiak napisał(a):
Ja myślę, że czas na mikra - które nie doczekały się jeszcze takiego opracowania a są bardzo zaniedbane jeśli chodzi o zainteresowanie nimi. Każde takie wydawnictwo zwiększa potencjalne grono zainteresowanych daną grupą. Makra są duże, ładne, atrakcyjne i większość (jeśli nie prawie wszyscy) się nimi zajmuje.
Oczywiście kompleksowe opracowanie mikr nie wchodzi w rachubę bo jest za dużo gatunków i wiele z nich nie ma nawet poznanej biologii. Natomiast pojedyńcze rodziny są stosunkowo nieźle poznane i je można "zrobić".

Niejako Grzesiek wywołał nas do tablicy, pewnie celowo. :mrgreen:

Szanowni Koledzy,

Od pewnego czasu trwają prace nad kolejna częścią Atlasu motyli Polski – zwójkowate (Tortricidae). Zamysłem autorów – Wojciecha Kubasika i mnie, Witolda Zajdy jest wydanie atlasu polskojęzycznego w/w rodziny, książki która wkomponowałby się na półce odbiorcy w wydane już części, atlasu który swoją kompozycją do maksimum ułatwiłby prawidłowe oznaczenie motyli.
Ambicją autorów jest sprostowanie nieścisłości pojawiających się w literaturze i tu jest niestety pies pogrzebany. Wbrew obiegowym opiniom, że zwójki są stosunkowo dobrze poznane, białych plam i nieścisłości jest mnóstwo :shock:  
Cały czas trwa weryfikacja motyli użytych do zdjęć i pojawiają się coraz to nowe znaki zapytania. Czy to, co ryciny „kopulatorów” w dostępnej literaturze oddają to co mamy na szkle, czy są jakieś zaszłości i powielane pomyłki.
I tu apel do Szanownej Braci entomologicznej. Interesują nas każde, nawet najbardziej banalne obserwacje dotyczące biologii zwójek, ponieważ poza gatunkami pospolitymi wiadomości jest niewiele.
Poniżej przedstawiam „pilota” tablicy nr 1. Zaznaczam, jest to wersja robocza, ostateczny układ nie jest znany nawet autorom :?: . Motyle czarno-białe są „na warsztacie” i będą wymienione.
Bardziej szczegółowe informacje pragniemy przedstawić na sympozjum sekcji Lepideptorologicznej.
Na wszelkie pytania chętnie odpowiemy i czekamy także na Wasze uwagi.

Załączniki:
Tablica 01.jpg
Tablica 01.jpg [ 144.08 KiB | Przeglądane 3199 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)
PostNapisane: wtorek, 13 mar 2012, 17:28 

UTM: DC45
Witas napisał(a):
Niejako Grzesiek wywołał nas do tablicy, pewnie celowo. :mrgreen:

Jaaaaaaa ???? Ceeeloooowwooo ????
No oczywiście że tak ! W końcu ktoś Was musi z ukrycia za włosy wyciągnąć :)
Zwójki to duża rodzina więc nie zazdroszczę Wam pracy, prostowania błędów z innych wydawnictw. Jednakże będzie to wydawnictwo potrzebne, oczekiwane i mam nadzieję niezbyt drogie (w co wątpię ;))
Trzymam kciuki i rozważam (na razie) oddanie zwójek z mojego zbioru w dobre ręce. Do Sympozjum w Kampinoskiej się zastanowię :)

PostNapisane: wtorek, 13 mar 2012, 18:39 

Fajna inicjatywa, nie ukrywam, że czekałem na coś takiego :) Oby układ był przejrzysty, z pomysłem i pozwalał na łatwą identyfikację tych prostszych gatunków.
Kiedy orientacyjnie można się spodziewać wydania? Za rok, dwa, 10 lat?

PostNapisane: wtorek, 13 mar 2012, 18:58 
Trzymam kciuki i rozważam (na razie) oddanie zwójek z mojego zbioru w dobre ręce. Do Sympozjum w Kampinoskiej się zastanowię :)
Jeżeli się zdecydujesz, to proponuję kierunek poznański :arrow:
Łukasz napisał(a):
Kiedy orientacyjnie można się spodziewać wydania? Za rok, dwa, 10 lat?
Ambitne plany były na grudzień 2012 :P , lecz to są bardzo ambitne plany :mrgreen:
Myślę, ze jest szansa, aby przed sezonem 2013 książka się ukazała.

PostNapisane: wtorek, 13 mar 2012, 19:15 

Siedzę i piszę - 460 gatunków, jest co robić, czas ucieka a im dalej w las tym pytań więcej niż odpowiedzi... :lol:

PostNapisane: wtorek, 13 mar 2012, 20:35 

UTM: DC45
Witas napisał(a):
Jeżeli się zdecydujesz, to proponuję kierunek poznański :arrow:

Ok, spoko, komu mam dać jak nie Wam ? Cudów pewnie tam nie ma, sporo do oznaczenia ale dacie radę w razie czego :)

PostNapisane: niedziela, 18 mar 2012, 12:57 

No i takich właśnie informacji jak najbardziej nam potrzeba.Wreszcie koledzy entomolodzy z naszego jakże pięknego kraju wychodzą z podziemi i pokazują, że Polak też potrafi.Oby tak dalej, bo i jest jeszcze tego i owego trochę co warto by złożyć w całość np.Przezierniki.Pozdrawiam

PostNapisane: niedziela, 18 mar 2012, 21:43 

UTM: Umieszcz EA30
Witek. Bardzo sie cieszę , że nastepna POLSKA pozycja, odnośnie lepidoptery, jest w fazie produktywnej.Termin nie ważny, cieszę się, że to już się "produkuje". Witas, tak trzymaj.,

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]