Biomap Mapa Interaktywna

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Temat: Mapa interaktywna - problem z odczytem danych z Mapy Interaktywnej. Brak rekordów widocznych na mapie w zestawieniu rekordów.

Posłużę się przykładem: https://baza.biomap.pl/pl/taxon/species ... talis/mapb
Idziemy: Opcje
klikamy: Pokaż na mapie interaktywnej
po pojawieniu się okna Edycja Warstwy klikamy Zatwierdź
tu pojawi się okno wyboru jednej z dwóch możliwości:
- wszystkie rekordy
- rekordy z bieżącego widoku

I w obydwu przypadkach następuje przekierowanie do strony z filtrem roku. Rekordy nie są wyświetlane. Wygląda to na jakąś awarię, ktorą już zgłosiłem wczoraj do Piotra T.

Interesuje mnie jeden rekord z tej mapy - ten najbardziej wysunięty na zachód.
Nie mogę tego rekordu odszukać w rekordach!:
https://baza.biomap.pl/pl/list/record/r ... pval//cf/y

482550 × Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, coll. ISEZ PAN
1115633 × Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, 2017 (Akbulut S. et al. 2017)
1141248 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Puszcza Augustowska, Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Litewskie, Równina Augustowska, nadl. Pomorze, podlaskie, Sejny, Giby, ad Dworczysko, UTM FE57, 2014, leg. R. Plewa
1141467 × Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Puszcza Białowieska, Białowieża, UTM FD94, 2004, leg. R. Plewa
184496 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Bieszczady, Łubne ad Lesko, UTM EV95 (Śliwiński Z.E. et Lessaer M. 1970, Burakowski B. et al. 1990a)
533810 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Dolny Śląsk, Bory Dolnośląskie, UTM WT50, 2004, leg. K. Sztaba (Plewa R. et al. 2011b)
533811 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Dolny Śląsk, Bory Dolnośląskie, UTM WT50, 2004, leg. K. Sztaba (Plewa R. et al. 2011b)
533812 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Dolny Śląsk, ad Chocianów, rezerwat rez. Czarne Stawy, UTM WS59, 2004, leg. K. Sztaba (Plewa R. et al. 2011b)
533813 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Dolny Śląsk, ad Chocianów, rezerwat rez. Czarne Stawy, UTM WS69, 2004, leg. K. Sztaba (Plewa R. et al. 2011b)
184494 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Górny Śląsk, Rudziniec ad Gliwice, UTM CA18 (Śliwiński Z.E. et Lessaer M. 1970, Burakowski B. et al. 1990a)
184493 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Górny Śląsk, Sławięcice ad Koźle, UTM CA08 (Śliwiński Z.E. et Lessaer M. 1970, Burakowski B. et al. 1990a)
184492 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Górny Śląsk, Rudy ad Kuźnia Raciborska, UTM CA16 (Schilsky J. 1889a, Burakowski B. et al. 1990a)
528842 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Góry Świętokrzyskie, Kielce, Piaski, UTM DB74, 1997, leg. P. Król (Bidas M. 2002)
529303 × Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Góry Świętokrzyskie, Kielce, Piaski, 1997, leg. M. Bidas (Bidas M. 1998(1997)a)
528846 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Góry Świętokrzyskie, Tumlin III, UTM DB74, 1997, leg. P. Król (Bidas M. 2002)
528844 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Góry Świętokrzyskie, Tumlin II, UTM DB74, 1997, leg. P. Król (Bidas M. 2002)
528848 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Góry Świętokrzyskie, Zagnańsk, UTM DB74, 1999, leg. M. Bidas (Bidas M. 2002)
529305 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Góry Świętokrzyskie, Tumlin ad Kielce, UTM DB74, 1997, leg. M. Bidas (Bidas M. 1998(1997)a)
184491 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Nizina Mazowiecka, Urle ad Warszawa, UTM ED41 (Anonim 1924, Burakowski B. et al. 1990a)
533807 ⊡ Cerambycidae: Monochamus saltuarius occidentalis, PL, Nizina Wielkopolsko-Kujawska, Puszcza Notecka, Mierzynek ad Międzychód, UTM WU63, 2010, leg. L. Sukovata, T. Jaworski (Plewa R. et al. 2011b)


Rekordów tutaj jest 20 a na mapie naliczyłem 35.
Druga sprawa: Rekordy wyświetlane są na dwa różne sposoby i w róznej ilości:
Ostatnie rekordy (50) (policzyłem, jest tu rzeczywiscie 50 rekordów):
https://baza.biomap.pl/pl/taxon/species ... cords/tr/y
ale.... klikamy w pokaż wszystkie https://baza.biomap.pl/pl/list/record/r ... pval//cf/y
i tu jest ich ... tylko 20. O co chodzi ???

Wygląda na to, że Mapa w Biomap przedstawia jakieś rekordy bez pokrycia i tu zaczyna się pewien problem o szerszym kontekście. Na Biomap wchodzą entomolodzy zagraniczni i pytają się o to co tam jest nie rozumiejąc tego co widzą. Ja zresztą tak samo tego nie rozumiem. Trudno jest w tej sytuacji odnieść się do rekordów widocznych na mapie, co do których nie ma publikacji, nie ma informacji o jakie rekordy może chodzić. Ale mapa w sieci jest i stwarza pozór, że gatunek został wykazany w tym przypadku blisko granicy z Niemcami. A czy rzeczywiscie został wykazany (wątpię, ale może wyszła jakaś praca ostatnio i coś przegapiłem - proszę o pomoc, może ktoś zna ten rekord), czy nie został a mapa przedstawia jakieś dane agregowane jeszcze niepublikowane w postaci kropek - tego chciałbym się dowiedzieć.

Reasumując mam dwa pytania - o działanie mapy i o ten rekord M.saltuarius blisko niemieckiej granicy.

W tej sytuacji, gdy pokazywanych jest raz 50 raz 20, mapa pokazuje jeszcze inne rekordy nie wymienione w rekordach, próba pracy z tymi danymi jest mocno stresująca i męcząca. Gorsza sprawa jest w tym, że te kropki jednak są, więc entomolodzy o nie pytają. Nie znam odpowiedzi na wiele pytań dlatego kieruję je do Piotra i do Was, z prośbą o pomoc.

W razie, gdyby komuś łatwiej było to opowiedzieć niż pisać podaję moj tel 501 389138
Załączniki
saltuarius.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.22 KiB)
saltuarius mapa.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.76 MiB)
saltuarius mapa1.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.08 MiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: rysiaty »

Jacek Kurzawa pisze:ale.... klikamy w pokaż wszystkie https://baza.biomap.pl/pl/list/record/r ... pval//cf/y
i tu jest ich ... tylko 20.  O co chodzi  ???
tam u góry na środku, na niebieskim pasku, masz info o ilości rekordów w bazie i że jest to 1 z 6 stron (na stronie po 20 rekordów jest wyświetlanych)
rzeczywiście nie widzę tego rekordu z pola VU74
Alex_63

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Alex_63 »

Baza biomap.pl nie jest bazą uaktualniającą rekordy, których dziennie dane z Polski, mamy co najmniej kilkanaście (tak szacuję na podstawie prześledzenia różnych baz/stron w przeciągu kilku tygodni)/ Jeśli ktoś z niej korzysta, to niech zweryfikuje wpierw dane literaturowe dotyczące grupy owadów/stawonogów, która go interesuje a później porówna te dane z tymi z tej bazy. Zdaję sobie sprawę, że w chrząszczach baza jest bardziej kompletna aniżeli w "innych grupach" ale zdroworozsądkowo patrząc jest taka jaka jest "bo lepszej w RP nie znajdziesz :-( .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Problemem są kropki, ktorych nie da się zidentyfikować za pomocą Biomap, ktora to baza te kropki przedstawia, bez względu na to, czy są to rekordy wczorajsze czy sprzed 10 lat.
Sprawa wydaje się oczywista. Jeśli te rekordy są utajnione lub są wynikiem błedu to lepiej byłoby, gdyby mapa ich nie pokazywała, bo wprowadza to pozór że istnieją "jakieś" rekordy - tym przypadku blisko zachodniej granicy z Polską. Z braku możliwości weryfkacji taki rekord od razu kwalifikuje się do pominiecia, chciałbym się jednak dowiedzieć, o co tu chodzi, bo sytuacja wydaje mi się niezrozumiała i chciałbym to wyjaśnić.
Alex_63 pisze:Baza biomap.pl nie jest bazą uaktualniającą rekordy, których dziennie dane z Polski, mamy co najmniej kilkanaście (tak szacuję na podstawie prześledzenia różnych baz/stron w przeciągu kilku tygodni)
Domyślam się, że chodziło o to, że biomap nie aktualizuje na bieżąco danych, które ukazują się w publikacjach? To oczywiste. Braki w Biomap, jesli są, a są, to sprawa normalna. Problem, jak pisałem, pojawia się, gdy na mapie przedstawione są jakieś rekordy, których nie ma w literaturze a nie da się z Biomap o nich dowiedzieć nic.
rysiaty pisze:tam u góry na środku, na niebieskim pasku, masz info o ilości rekordów w bazie i że jest to 1 z 6 stron (na stronie po 20 rekordów jest wyświetlanych)
Dziękuje. Rzeczywiscie, nie zauważyłem. Spodziewłam się dodatkowych stron na dole strony, na zasadzie "Więcej ..." lub <<1 2>> W tej belce jest to trochę jakby ukryte w gąszczu małych literek. Rzadko korzystam i dlatego pytam, jak to działa, bo nie wiem, czy brak informacji o punktach na mapie jest faktem czy nie wiem jak do nich dotrzeć. Może ktoś wie i pomoże. :-) W sumie Biomap to portal entomologiczny tak popularny w Polsce, że wszyscy powinni wiedzieć, jak się tym posługiwać, uzytkowników jest przecież wielu.
Alex_63

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Alex_63 »

Z tego co pamiętam, to część rekordów była zastrzeżona...
Zaś podczas testowania wprowadzania do bazy "rekordów" trzeba było strasznie dużo danych "nastukać" i to strasznie zajmowało czasu. Do tego sypał się system.
Zdecydowanie lepszy i prostszy tym zakresie jest iNaturalist. Podajemy dane lokalizacyjne, fotkę i oznaczamy albo czekamy na oznaczenie... Pomysł bazy biomap.pl z uwzględnieniem dostępnych danych ekologicznych, metodyką łowienia czy sposobem konserwacji i przechowywania okazu może jest i godny uwagi ale zdecydowanie "nie na czasie". Trzeba "mieć na to czas" a wolny czas można spożytkować na różne sposoby...
Bardziej pragmatyczni koledzy entomolodzy mówią krótko: czas to pieniądz.

Osobiście, dla mnie jako entomologa np. tematyka Diptera PL w Biomap.pl jest od kilku lat sprawą zamkniętą...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Moje podejście do tego jest bardziej ukierunkowane w stronę rozwiązania problemu czyli jak to działa, jakie dane są tam przedstawione, jak z tego korzystać itp. Z punktu widzenia użytkowanika z zewnątrz widzę cztery rodzaje informacji:
[1] - dane z KFP
[2] - dane ze zbiorów
[3] - dane z publikacji po KFP, na bieżąco
[4] - kropki na mapie bez możliwości wglądu w metrykę

Każda z tych zbiorow danych ma odrębną specyfikę i obarczona jest swoimi błędami:
[1] - dane z KFP były weryfikowane i przedstawianie ich w formie niezweryfikowanej niesie informację zdezaktualizowaną
[2] - są to dane nowe, niepublikowane czyli oryginalne. Nie mam wiedzy, czy dane są na tyle kompletne, że można się na nie powoływać, wydaje mi się, że widywalem dane niepełne, pozostawiające niepewność czy są dobre, ale tu może się mylę....
[3] - dane są aktualizowane na bieżąco, co oznacza, że w miarę mozliwości są aktualizowane. Trzeba brać poprawkę, że nie ma wszystkich rekordów z literatury z braku mocy przerobowych, co jest zrozumiałe
[4] - kropki bez metryki, jesli takie istnieją, a takie kropki widzę, powodują, że przedstawiane "aktualne" rozmieszczenie gatunku jest nieweryfikowalne. Jest kropka i ... jest problem.

Suma tych danych daje jakiś dziwny obraz, który trzeba samodzielnie i tak zweryfikować od początku, rekord po rekordzie, co w wypadku danych [4] jest niewykonalne.
Może użytkownicy Biomap, ci zarejestrowani, tamtejsci Forumowicze, lepiej orientują się w tej specyfice i potrafiliby wytłumaczyć, jak to jest w rzeczywistości z prezentpwanymi danymi, ze sposobem korzystania z nich. Myślę, że wiele osób skorzystałoby na tym, gdyby te sprawy omówić i wyjaśnić, jak korzystać z Biomap we właściwy sposób.
Alex_63

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Alex_63 »

Drogi Kolego,

chciałem zauważyć, że ta baza to nie tylko Coleoptera :smiech: .

Z Twego punktu widzenia, może i reszta jest mniej nieistotna ale co do tych czterech punktów, w przypadku innych grup. stawonogów
są jeszcze większe problemy tym bardziej, że nie ma do czego się odnieść, bo np. nie ma KFP i jest na przykład nieaktualna lista gatunków
(na zasadzie był projekt, były pieniądze, poszła informacja i vice versa). Tak też stało się np. z Fauna Europaea - projektem dotyczącym Europy.
Nie chcę odstręczać ludzi od poznawania piękna przyrody ale pomimo, że "pomysłów masa to potrzebna na ich realizację kasa".
Na ideę biomap.pl poświęciłem naprawdę dużo czasu i zdrowia (w ogóle to tzw. bioróżnorodność mnie "kręci").
Powstają wokół tej bazy potem projekty, gdzie "nomen omen" fachowcy są pomijani w udziale (jako zbędne indywidua).
Nie chcę dalej się rozpisywać na ten temat ale dobrze wiesz z kim na temat tej bazy, Drogi Kolego, należałoby wymieniać spostrzeżenia i uwagi.

W mojej ocenie forum entomo.pl zasługuje na lepsze informacje, PRZEDE WSZYSTKIM DZIĘKI JEGO TWÓRCY, czyli Tobie Jacku!
:brawo: :tiaa: :okok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Piszę o Coleoptera a szczególnie Cerambycidae, gdyż tam zaglądam i na tym gruncie spotykam się z róznymi problemami, ktore potrafię zdiagnozować, bo znam tą grupę. Na temat innych grup jak Odonata, Diptera, Orthoptera etc. nie zbieram głosu, bo każda grupa ma swoją sepcyfikę (np. ilośc gatunkow w Hymenoptera) czy słaby stan poznania grupy. To są sprawy, ktore widać z perspektywy kreowania samego projektu. Ja zgłaszam tutaj uwagi jak to widać z perspektywy UŻYTKOWNIKA i wiem, że takie uwagi dla Twórców, administratorów są bardzo cenne. Poza tym mam nadzieję, że są inni użytkownicy Biomap którzy rzadziej lub częsciej z tego narzędzia korzystają i mogą w tym pomóc lub wymienić się uwagami.

PS. Biomap powstał na bazie KFP więc cała ta konstrukcja najlepiej sprawdza się w Coleoptera. Tu były checklisty, jest duża grupa Koleopterologów itd.
Alex_63

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Alex_63 »

No cóż ...
Powinienem napisać, że rozumiem lub ale baza obejmuje nie tylko chrząszcze...
Z punktu widzenia bioinformatycznego sięga zdecydowanie wyżej...
Pisz pls na znany ci adres: ptyk@biol.uw.edu.pl i daj nam znać na forum, co z tego wynika...
Czas prawdy i wolności akademickiej chyba nadszedł :mysl: .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

O tej awarii poinformowałem Piotra zanim jeszcze napisałem pierwszy post na Forum.
Jacek Kurzawa pisze: I w obydwu przypadkach następuje przekierowanie do strony z filtrem roku. Rekordy nie są wyświetlane. Wygląda to na jakąś awarię, ktorą już zgłosiłem wczoraj do Piotra T.
Jest to rzeczywiście niedziałająca prawidłowo funkcja, ktorą Piotr Tykarski zadeklarował się poprawić w najbliższym czasie. A jednak to awaria a nie moja niewiedza bądź kaprys komputera.

Drugi problem pozostaje jeszcze otwarty. Poszukiwany jest rekord do punktu wyświetlanego na mapie. Punkt jest, rekordu nie ma.
Załączniki
saltuarius.jpg
saltuarius.jpg (46.48 KiB) Przejrzano 3190 razy
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Justyna »

Alex_63 pisze:chciałem zauważyć, że ta baza to nie tylko Coleoptera
Z ciekawości zerknęłam, jak to wygląda w pszczołach. Rodzaj Dasypoda- najpospolitsza z obrostek, Dasypoda hirtipes, występuje pod dwiema nazwami (D.hirtipes i D.altercator), z czego do tej pierwszej jest przypisany jeden punkt na mapie. Andrena flavipes, też pospolity gatunek - dwa punkty. Wybaczcie być może trywialne pytanie, ale - skąd właściwie są brane dane do tych map?
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Marek Wanat »

Różnica między Coleoptera a Hymenoptera w BioMap to przepaść. Polega m.in. na tym, że opublikowanych rekordów chrząszczy są setki tysięcy, a rekordów błonkówek o 1-2 rzędy wielkości mniej. Jeszcze bardziej znacząca różnica to wydanie już dawno temu 20-tomowego Katalogu Fauny Polski do chrząszczy, na bazie którego można generować mapy stanowisk w BioMap, podczas gdy do Hymenoptera wciąż nic takiego nie ma. Przy takiej dysproporcji w dostępności danych ja bym całkiem odpuścił sobie na dzisiaj prezentowanie danych o błonkówkach w BioMap, ale najwyraźniej P. Tykarski ma inne zdanie. Pewnie to jakaś polityka ekspansji, może ważniejsza jest ilość niż jakość, może liczy na jakiś efekt stymulujący, choć przez to naraża się na komentarze takie jak twoje Justyno. Jak sądzę najważniejsze jest w tym wszystkim stworzenie sprawnego narzędzia do prezentowania danych faunistycznych, których pokrycie jest zazwyczaj bardzo różne w różnych grupach owadów. Najlepiej gdy Piotr sam to skomentuje.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:Reasumując mam dwa pytania - o działanie mapy i o ten rekord M.saltuarius blisko niemieckiej granicy.
Piotr Tykarski udzielił odpowiedzi na pierwsze pytanie związane z dzialaniem mapy interaktywnej:
Faktycznie, ta funkcja nie działa, i to chyba od lat, bo nie pamiętam, kiedy ostatnio z niej korzystałem. Za dwa tygodnie wrócę do tego i sprawdzę, o co chodzi..
Błąd został zauważony, zgloszony i mozna mieć nadzieję, że ta funkcja zadzaiała albo zostanie usunięta ikonka.

W kwestii rekordu przy zachodniej granicy równiez udalo się po kilku dniach dotrzeć do rekordu i poznac mechniazm błedu polegającego na istnieniu kropki na mapie bez rekordu i mozliwości jej weryfikacji przz użytkownika. Sprawę wyjaśni Radek Plewa. Wyświetlanie się kropki jest wynikiem wpisania błednego kodu UTM do rekordu.

https://baza.biomap.pl/pl/data/record/693229/default
oryg. oznaczenie: Monochamus saltuarius
państwo: PL
kraina KFP: Puszcza Białowieska
lokalizacja: Hajnówka
kwadrat UTM: VU74
precyzja lokalizacji: — do poziomu kwadratu UTM
biotop: skład drewna
mikrosiedlisko: na sągach świerkowych
data: 27 VI 2004
zb./obs. przez: P.K. Górski
w kolekcji: Górski P.
Rekord jest z Białowiezy, a wpisane jest VU74. Powinno być FD74.

I tu od razu nasuwa się refleksja - ile jest takich błędnych rekordow w Biomap?

Skoro tego puntu na mapie nie ma, mamy drugi na zachdniej granicy na dole. I znów to samo! Nie ma takiego rekordu w wykazie rekordów.....

Karrramba....

A Kolega z Niemiec pyta, czeka, pyta, dziwi się, nie rozumie, stara się pojąć i zadaje kolejne pytania, nie rozumiejąc co tu się dzieje.... a ja robię dobrą minę do złej gry, że te mapki na Biomap są jakimś źrodłem informacji, ktora jest informacją nieistniejącą - bo takich rekordow z zachodniej granicy nie ma i nigdy nie było. Tylko weź to wytlumacz teraz komuś, kto widzi mapę i uważa, że te rekordy można zacytować...
Żarty na bok, problem jest moim zdaniem niezwykle poważny bowiem prezentowane są w sposób naukowy dane typu "fake" - taki nowy rodzaj danych naukowych - są wyprodukowane przez portal, ale nie mają pokrycia w rzeczywistości. Można się na nie powoływać i tworzyć kolejne publikacje. Kiedyś było to nie do pomyślenia.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: rysiaty »

Jacek Kurzawa pisze:Kiedyś było to nie do pomyślenia.
Jak nie było ... mnóstwo jest danych "przesuniętych" geograficznie np. z dawnych kresów wschodnich czyli z poza obecnych granic Polski, gdzie kluczem pomyłki jest ta sama lub podobna nazwa miejscowości.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mam na mysli sytuacje, gdzie rozpowszechnia się w formie publikacji dane niezweryfikowane, nieweryfikowalne lub błędne.
Alex_63

Re: Biomap Mapa Interaktywna

Post autor: Alex_63 »

Hmm,

a propos "rzetelności" o której wspomina kolega.
Załączam przykładowy zrzut ekranu z jednej z rodzin Diptera.
U góry, po polsku widnieje info co prawda info o tym, że dane mogą być nieaktualne ale np. Chińczyka chyba to nie zainteresuje...
Co prawda lista była sprawdzona przez pana Woźnicę ale chyba dobrych kilka lat temu a ostatnio bibliografię polskich Diptera wydano ale brak niestety informacji, kiedy ta lista była utworzona i została zaktualizowana i kto za nią odpowiada.
Podpowiem tylko tyle: że tą osobą nie jest dr A. Woźnica :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-10-10 221026.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (161 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”