Błąd w ikonografi L.B.

Linki do stron entomologicznych
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: kiczy »

W ikonografi Lecha Borowca w liście rodzajów podane jest - Panageus , według mojej wiedzy powinno być - Panagaeus , jaka jest prawidłowa nazwa tego rodzaju.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda na to, że rzeczywiście:
https://entomo.pl/coleoptera/carabidae/index.php

Tak też jest w CPC t.1 na str 447.
Takich błędów nie da się uniknąć, najleiej po prostu zgłaszać autorowi strony do poprawki. Spostrzegawczość jest zawsze mile widziana, samemu bardzo trudno jest wyłowić wszystkie literówki przy wiekszych projektach.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: L. Borowiec »

To jest błąd i nie. Nazwa Panagaeus była emendowana do Panageus i pod ta drugą nazwą funkcjonowała przez jakiś czas. Potem uznano tę emendację za niesłuszną i z powrotem przywrócono pierwotny zapis Panagaeus, a ja to przeoczyłem. Już poprawione.
Andrzej J. Woźnica

Re: Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

"Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi"
WIU :D
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: kiczy »

Przypadek - tylko dlatego to wyłapałem bo akurat siedzę nad Carabidae , determinując okaz zastanawiałem się czy to jest P.bipustulatus , czy P.cruxmajor , przy określaniu gatunku korzystam z kilku źródeł zauważyłem że wszystkie z których korzystałem (po za ikonografią L.B.) podają nazwę rodzaju - Panagaeus- chciałem mieć pewność że na etykietce det. podczepionej pod okaz będzie podana prawidłowa nazwa , stąd mój post na który otrzymałem odpowiedzi rozwiewające moje wątpliwości co do nazwy. Okazało się że do wyłapania błędu przyczynił się Panagaeus bipustulatus ( Fabricius, 1775 )



:laugh: :rotfl:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: Jacek Kalisiak »

kiczy pisze:Okazało się że do wyłapania błędu przyczynił się Panagaeus bipustulatus ( Fabricius, 1775 )
Ale przecież już padło wyczerpujące wyjaśnienie, że w tym wypadku nie było żadnego błędu! A ty w kółko swoje :ap:
.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Błąd w ikonografi L.B.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Niepotrzebnie te emocje. Błąd był i nie był, faktem jest, że obowiązująca poprawna nazwa jest inna co wymaga drobnej bo drobnej, ale jednak poprawki.

Czy poprawki na zasadzie emendacji traktuje się jak synonimy czy jak poprawki (roboczo) i dlatego ich nie wymienia się w synonimice?
ODPOWIEDZ

Wróć do „LINKI”