portrety owadzie i nie tylko

Linki do stron entomologicznych
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Przyłapuję się nie od dzisiaj na tym, że popadam w dość popularną obecnie modę chowania dorobku (w tym wypadku chodzi o fotograficzny) do szuflady. Chcąc jednak przełamać wewnętrzne opory, a może zaledwie lenistwo, zapraszam do galerii autorskiej, którą kompleksowo, z racji wolnych świątecznych chwil, zaktualizowałem o zdjęcia z roku 2010. Chcę tutaj podziękować pomocnym i oddanym głęboko entomologii i/lub fotografii przyrodniczej ludziom, z którymi miałem przyjemność przebywać w terenie w ubiegłym roku. Na początku szacunek dla Marcina Kleingartnera i Jarka Sochackiego (Magurski PN), chłopaków z Krempnej, za pokazanie naturalnych (nie zrębowych) stanowisk R. alpina. Wielkie dzięki dla Staszka Szafrańca (Babiogórski PN) za poświęcony czas, wspólne wycieczki po zamkniętych dla ruchu turystycznego obszarach Wielkiej Góry oraz obserwacje i fotografowanie wielu unikalnych w skali Polski i Europy gatunków owadów ;=). Dzięki wreszcie dla Witka Zajdy za wypad w Pieniny, nocne świecenie i spotkania w cieniu Babiej Góry. W Pieninach chcieliśmy spotkać między innymi P. apollo i pewnie byśmy tego nie zrealizowali, gdyby nie kolejna dobra dusza, czyli Jurek Zięba, którego przy okazji serdecznie pozdrawiam
Paweł

http://www.pawelniemiec.pl
Awatar użytkownika
Koza361805
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 3 grudnia 2010, 13:01
Lokalizacja: Olsztyn

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Koza361805 »

Ciekawe fotografie gratuluję :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Kamil Mazur »

Zdjęcia powalające. Świetnie zrobione.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Aneta »

O ile można korektę co do oznaczeń (w "Innych owadach"): pierwszy Palomena (85) to raczej prasina niż viridissima, natomiast drugi (87) wygląda na Piezodorus lituratus.
A 96 w Polsce fotografowana? Jeśli tak to gratulacje, bo to ciekawy i rzadki u nas gatunek - Ephippiger ephippiger.
I jeszcze nieoznaczony 98 - to Chrysochraon dispar.

No i podpisuję się pod przedmówcami, zdjęcia super.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Aneta pisze:O ile można korektę co do oznaczeń (w "Innych owadach"): pierwszy Palomena (85) to raczej prasina niż viridissima, natomiast drugi (87) wygląda na Piezodorus lituratus.
A 96 w Polsce fotografowana? Jeśli tak to gratulacje, bo to ciekawy i rzadki u nas gatunek - Ephippiger ephippiger.
I jeszcze nieoznaczony 98 - to Chrysochraon dispar.

No i podpisuję się pod przedmówcami, zdjęcia super.

Dziękuję Aneta za korekty, zawsze są mile widziane, bo w takim samym stopniu zależy mi na jakości zdjęć, jak i na wartości merytorycznej opisów. Ephippiger ephippiger fotografowałem w Chorwacji (Boraja, środkowa Dalmacja). W ciągu godziny widziałem wtedy między innymi samca Lucanus cervus, Cerambyx dux, kilkanaście osobników Żeglarka i wiele, wiele innych specjałów
pozdrawiam i dzięki wielkie.
Pawel
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Aneta »

Delog pisze:Ephippiger ephippiger fotografowałem w Chorwacji (Boraja, środkowa Dalmacja).
W takim razie muszę sama siebie skorygować - to będzie Ephippiger discoidalis.
Salticus
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Salticus »

Piękne zdjęcia, gratulacje! Mam jedną uwagę: nr 101 w dziale "Inne owady" to na moje oko nie łatczyn brodawnik, ale podłatczyn Roesela (Metrioptera roeseli) - widać charakterystyczny dla tego gatunku szeroki jasny pas na brzegu przedplecza.
Aneta pisze:to ciekawy i rzadki u nas gatunek - Ephippiger ephippiger
Gatunek owszem ciekawy, ale czy taki znowu rzadki? W świętokrzyskiem we wrześniu pełno tego na prawie każdym nasłonecznionym suchym zboczu ;-)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Salticus pisze:Piękne zdjęcia, gratulacje! Mam jedną uwagę: nr 101 w dziale "Inne owady" to na moje oko nie łatczyn brodawnik, ale podłatczyn Roesela (Metrioptera roeseli) - widać charakterystyczny dla tego gatunku szeroki jasny pas na brzegu przedplecza.
Aneta pisze:to ciekawy i rzadki u nas gatunek - Ephippiger ephippiger
Gatunek owszem ciekawy, ale czy taki znowu rzadki? W świętokrzyskiem we wrześniu pełno tego na prawie każdym nasłonecznionym suchym zboczu ;-)

Dziękuję Salticus za cenną uwagę.

Jak pewnie można zauważyć, interesują mnie głównie chrząszcze. W innych grupach systematycznych poruszam się słabo a podczas determinacji korzystam z literatury popularnej , powiedzmy szczerze dość skąpo reprezentowanej na naszym rynku (wyjątek stanowią pozycje dotyczące coleoptera i lepidoptera). Czasem bazuję na pomocy osób trzecich, także z forum. Jak widać różnie bywa z trafnością opisu. Z tego względu mam także opory w fotografowaniu owadów z innych rzędów niż wymienione powyżej, czasem jednak nie mogę się oprzeć... W każdym razie będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące poprawności oznaczeń,
pozdrawiam serdecznie
Pawel
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Brachytron »

No to masz więcej:

64 - Andrena nie Dasypoda
69 - C. splendens samica
71 - literówka w elegans
72, 73 - Sympetrum vulgatum samica
77 - A. cyanea nie affinis

Chętnie obejrzałbym kilka złotolitek w Twoim wykonaniu... Rozważ to przed sezonem :)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Zdjęcia bardzo śliczne, ale mam poprawki do "inne owady"
45- Eristalis tenax
50- Stomoxys calcitrans
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Brachytron pisze:No to masz więcej:

64 - Andrena nie Dasypoda
69 - C. splendens samica
71 - literówka w elegans
72, 73 - Sympetrum vulgatum samica
77 - A. cyanea nie affinis

Chętnie obejrzałbym kilka złotolitek w Twoim wykonaniu... Rozważ to przed sezonem :)

ślicznie dziekuję Brachytronie. 69 z Chorwacji, nie wiem zatem czy podtrzymujesz determinację. Co do 71 to napisy robię w word potem wstawiam do flash, po drodze jest zawsze trochę niespodzianek... elegans>elegant to mój ulubiony microsoft word, który zamienia np. carinaria na... canaria itp, itd i tak do bólu... Wszyscy to lubimy :| .

Złotolitki... chętnie - pozytywnie, wszak to jedne z najpiękniejszych krajowych owadów. Jednak jest kilka problemów...
I. gadzina to mała a ruchliwa
II. nie znam ich biologii a spotykam je sporadycznie (1-2/rok), chyba, że podasz wskazówki dotyczące poszukiwań (najlepiej na priva), chętnie z nich skorzystam
III. fascynacja Coleoptera. Przy innym założeniu mógłbym wyznaczyć, w ogródku/parku/lesie, kwadrat 1mx1m a potem pstrykać, pstrykać i pstrykać wszystko co podlezie. Co bym miał jednak potem robić z tym materiałem? Fotografuję więc z reguły owady, które raczej znam, lub potrafię w przybliżeniu oznaczyć (czytaj chrząszcze), reszta leci na doczepkę. I jedynym powodem tego stanu rzeczy jest oczywiście moja niekompetencja. Etologia, biologia a także względy czysto estetyczne (jakże istotne w fotografii) stoją w sprzeczności z moją wydumaną strategią, tak więc czasem się skuszę na fotografowanie owadów z innych rzędów. Dochodzę jednak do wniosku, że powinienem częściej je fotografować, a rzadziej oznaczać :wink:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Łukasz Mielczarek pisze:Zdjęcia bardzo śliczne, ale mam poprawki do "inne owady"
45- Eristalis tenax
50- Stomoxys calcitrans
Dziękuję Łukaszu. Strasznie mnie rozczarowałeś :wink: , myślałem bowiem, że mam już musca domestica a tutaj taka porażka... A tak trochę bardziej poważnie, muchówki to chyba nie tylko dla mnie bardzo trudny temat. Mnogość gatunków i podobieństwo form przytłaczają przeciętnego zjadacza chleba. Chciałbym zgromadzić podstawową literaturę dotyczącą właśnie Diptera, Hymenoptera, Homo- i Heteroptera i kilku innych rzędów.

Miałem ostatnio okazję przeglądać prawie kieszonkowy atlasik ważek europy (link poniżej), i choć nie mogę ocenić jego wartości merytorycznej (ważki to nie mój konik), zrobił na mnie duże wrażenie (rewelacyjnie wydany, sporo informacji, doskonałe zdjęcia). Ciekaw jestem, czy ukazała się podobna pozycja dotycząca muszego tematu i innych rzędów. Może ktoś coś wie na ten temat, albo posiada takowe pozycje?

http://www.nhbs.com/field_guide_to_the_ ... _tag=album
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Brachytron »

Delog pisze: 69 z Chorwacji, nie wiem zatem czy podtrzymujesz determinację.
W Chorwacji ze świtezianek nie ma nic więcej niż u nas, więc podtrzymuję :wink:
al
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 01:19
Lokalizacja: śląsk

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: al »

Zdjęcia niezwykłe, dzięki, poza tym zaciekawiło mnie twoje wyznanie:

"Fotografia i entomologia są więc moimi hobby. Drugie z nich uprawiam z przerwami od podstawówki, wtedy też otarłem się o kolekcjonerstwo. Później, w szkole średniej, porzuciłem proceder, widząc go barbarzyńskim. Ucichły także czasowo moje entomologiczne dociekania, choć i wtedy widok interesującego robala wzmagał wydzielanie katecholamin na zakończeniach włókien współczulnych... Pasja fotograficzna, a w konsekwencji makrofotograficzna pozwoliła mi podjąć temat na nowo. Tym razem w sposób bezkrwawy i równie, jeśli nie bardziej wymagający."

Ciekawe, bo moje doświadczenia ze światem owadów są identyczne, do dziś pamiętam spotkanie z łapaczem motyli w Bieszczadach w szkole średniej i niesmak jaki to wywołało oraz wyrzuty sumienia z powodu uśmiercania owadów wcześniej. Zająłem się potem ornitologią i botaniką, aby wrócić do entomologii po latach, choć o niej nie zapomniałem. Nie robię jednak tak świetnych zdjęć. :)
Awatar użytkownika
kamil
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 12 listopada 2010, 18:38

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: kamil »

Zdjęcia naprawdę super. Masz niezłe oko :)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Dzięki al, Kamilu i Andrzeju
al pisze:...Zająłem się potem ornitologią i botaniką, aby wrócić do entomologii po latach, choć o niej nie zapomniałem...
Takie powroty po latach dają sporo frajdy. Szczególnie obecnie, w dobie internetu. Zdecydowanie większa swoboda wymiany poglądów i obserwacji. Możliwość poznania ludzi o wspólnych zainteresowaniach, no i przede wszystkim dostępność literatury. Wtedy, kiedy kolekcjonowałem (lata 80-te XX wieku) nie zdawałem sobie sprawy, ze kiedyś, i to w jednym sezonie, będzie mi dane spotkać tyle ikon naszej entomofauny (kilka zdjęć z 2010 poniżej, jednak na stronie znajdziecie je w lepszej rozdzielczości). Dziś myślę, że to dobrze, że tyle ograniczeń towarzyszyło moim początkom (korzystnie szczególnie dla owadów ;=) a do pewnych spraw trzeba dorosnąć. Przede wszystkim do kolekcjonerstwa, którego nie skreślam, jeśli jest jednak racjonalne i przede wszystkim służy celom poznawczym, nie tylko estetycznym. Mnie po powrocie satysfakcjonuje obserwacja, bardziej etologia niż rozważania systematyczne...
;=)
Załączniki
Carabus irregularis
Carabus irregularis
pawelniemiec.pl (1).jpg (86.93 KiB) Przejrzano 4858 razy
Lucanus cervus
Lucanus cervus
pawelniemiec.pl (5).jpg (125.34 KiB) Przejrzano 4858 razy
Rhysodes sulcatus
Rhysodes sulcatus
pawelniemiec.pl (3).jpg (121.93 KiB) Przejrzano 4858 razy
Lucanus cervus
Lucanus cervus
pawelniemiec.pl (6).jpg (115.84 KiB) Przejrzano 4858 razy
Stenocorus meridianus
Stenocorus meridianus
pawelniemiec.pl (9).jpg (107.9 KiB) Przejrzano 4858 razy
Cerambyx cerdo
Cerambyx cerdo
pawelniemiec.pl (10).jpg (125.76 KiB) Przejrzano 4858 razy
Rosalia alpina
Rosalia alpina
pawelniemiec.pl (11).jpg (123.08 KiB) Przejrzano 4858 razy
Rosalia alpina
Rosalia alpina
pawelniemiec.pl (12).jpg (106.3 KiB) Przejrzano 4858 razy
Pseudogaurotina excellens
Pseudogaurotina excellens
pawelniemiec.pl (13).jpg (110.76 KiB) Przejrzano 4858 razy
Parnassus apollo
Parnassus apollo
pawelniemiec.pl (16).jpg (103.5 KiB) Przejrzano 4858 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak zwykle bardzo pieknie :wink: .
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...jak zwykle bardzo pieknie :wink: .
Pozdrowki Rafał.
Dzięki Rafale, byle do wiosny :wink:
jon

Re: portrety owadzie i nie tylko

Post autor: jon »

Masz wyczucie i to odróżnia Cię od fotografa. Jesteś fotografikiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LINKI”