CŁO - na paczkę z zagranicy

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy spotkał się ktoś z wymogiem oclenia przesyłki z owadami (martwe, niechronione, nie CITES) przez Oddział Celny Poczty Polskiej?

Właśnie się z tym spotkałem i po rozmowie telefonicznej w Oddziale Celnym Poczty Polskiej wygląda tak, że to ja mam przesłać opis zawartości paczki a Urząd Celny zastosuje tu interpretację towaru i na tej podstawie zastosuje stawkę celną lub też prześle mi dalej paczkę. Sprawa jest o tyle ciekawa, myślę dla wszystkich, którzy coś z zagranicy sprowadzają, że odpowiednie tłumaczenie w komkretnym przypadku może mieć zastosowanie dla kolejnych przypadków. W najgorszym razie Urząd Celny Poczty Polskiej może zacząć stosować taryfę 8% podatku
Kod towaru
9705000030 - przedmioty zoologiczne, anatomiczne, historyczne, archeologiczne, paleontologiczne lub etnograficzne

http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_c ... mpexp=#POS

rozwinięcie (NOTA):
http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_c ... &Year=2014
9705 - Kolekcje i przedmioty kolekcjonerskie, zoologiczne, botaniczne, mineralogiczne, anatomiczne, historyczne, archeologiczne, paleontologiczne, etnograficzne lub numizmatyczne.

Artykuły te bardzo często mają niewielką wartość samoistną, są jednak cenne ze względu na ich rzadkość, ułożenie lub formę prezentacji. Pozycja ta obejmuje następujące grupy wyrobów.

(A) Zbiory i okazy zoologiczne, botaniczne, mineralogiczne i anatomiczne, takie jak:

(1) Martwe zwierzęta wszelkich gatunków, zakonserwowane na sucho lub w płynie; wypchane zwierzęta do kolekcji.

(2) Wydmuszki z jajek; owady w pudełkach, ramkach itd. (inne niż oprawione artykuły będące imitacją biżuterii lub ozdób); puste muszle, inne niż nadające się do użytku przemysłowego.

(3) Nasiona i rośliny, zakonserwowane na sucho lub w płynie; zielniki.

(4) Okazy minerałów (niebędące kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi objętymi działem 71.); skamieniałości.

(5) Okazy osteologiczne (szkielety, czaszki, kości).

(6) Okazy anatomiczne i patologiczne.
lub zaprzestać jej stosowania w odniesieniu od próbek entomologicznych.

"Owady w pudełkach" - wygląda tak, jakby owady w pudełkach były przedmiotem podlegającym cleniu, ale jeśli są kopertowane, martwe, to czy również?

Stąd moje pytanie i prośba o pomoc w temacie do osób, które spotkały się z próbą oclenia owadów nadsyłanych z zagranicy. Czy zastosowanie stawki 8% na "- przedmioty zoologiczne, anatomiczne, historyczne, archeologiczne, paleontologiczne lub etnograficzne" jest tutaj zasadne? Jak opisać zawartość żeby urząednik oddziału celnego Poczty Polskiej odstąpił od nakładania stawki celnej na przesłane owady? Ja tu widzę dwie rzeczy
1. czy ten przedmiot podlega cleniu
2. czy ten przedmiot ZAKUPIONY poprzez transakcję internetową staje się obiektem do oclenia z racji swojej majątkowej deklaracji wartości.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przy okazji znalazłem, że nie wolno sprowadzać towarów z Krymu:
http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_c ... &Year=2014

Wygląda mi to tak, że tylko owady w ramkach są objęte cłem; jesli rozporządzenie nie mówi nic o owadach niepreparownych, próbkach badawczych, to one nie są objęte. Ale może macie jakieś doświadczenia albo uwagi w tej kwestii.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: PawełB »

ale czy masz zadeklarowaną wartość przesyłki, od której mogą naliczać cło?
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: TomekK »

Jacek co jakis czas sciagam bezkregowce z Malezji. Sa to duze przesylki, osiagajace wage kilku kilogramow. Wszystko idzie kopertowane. Nigdy nie spotkalem sie z nalozeniem cla. Jedynie okres clenia doprowadza czasem do pasji...
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: tumek2000 »

Ja sie spotkalem z takim czym. Jakies 3 lata temu zamawialem kopertowane motyle z Tajwanu, gdy paczka dotarla do kraju przyslali meila zeby wyslac im liste gatunkow jakie sa w paczce . Jaja byly bo to bylo 500 szt. i na dodatek mix, ale jakosc przeszlo i po kilku dniach dostarczono paczke z oplata celna .Juz nie pamietam ile to bylo dokladnie w granicach 20 zl. Ostatnio tez zamawialem mixy ,ale paczke przyszla normalnie bez zadnych oplac i przestojow na granicy. Nie wiem od czego to zalezy , moze wybieraja sobie paczki lasowo jak im sie podoba i nakladaja oplate, dodam jeszcze ze pierwsza paczka nie byla otwierana nic nie bylo sprawdzane.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: TomekK »

W kolejnej przesylce dostane kilkadziesiat tysiecy mikrusow... Jak mi kaza podac liste gatunkow to... :zg: :rotfl:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Kilkukrotnie celnicy otwierali mi paczki, ale cła nie nakładali. Może dlatego że w środku były głównie drobne, niepozorne owady? Gorsze jest to, że potem pakują bardzo niechlujnie, co może powodować uszkodzenia. Z reguły takie paczki są opatrzone notką "do celów naukowych" i wartością rzędu 5-10$.
Ale mamy nowy rząd, może i nowe wytyczne :ap:
PS. Gdyby ktoś miał namiary na koprofagi z Azji, Afryki lub inne tropiki, to chętnie bym się podłączył :no: :hurra
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Salticus »

Jacek Kurzawa pisze:Wygląda mi to tak, że tylko owady w ramkach są objęte cłem; jesli rozporządzenie nie mówi nic o owadach niepreparownych, próbkach badawczych, to one nie są objęte. Ale może macie jakieś doświadczenia albo uwagi w tej kwestii.
Na zdrowy rozum owady kopertowane podpadają pod ten zapis:
(1) Martwe zwierzęta wszelkich gatunków
...ale, jak pokazuje nasza rzeczywistość społeczno-polityczno-gospodarcza, przy interpretacji przepisów prawa zdrowy rozsądek często wiedzie na manowce ;) W pierwszym punkcie ustawodawca pisze o zwierzętach, a w następnym jak gdyby nigdy nic wymienia owady. Należy więc uznać, że w świetle tych przepisów owady to nie zwierzęta, i jeśli nie są umieszczone w pudełkach lub ramkach, to ocleniu nie podlegają... :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Podzielię się dobrą informacją - nadawca postąpił zgodnie z moją wcześniejszą instrukcją i na paczce umieścił jedynie zapis:
"Dried insect for scientific study. No commercial value. 0 $."

W takim razie sprawa wydaje się prosta do załatwienia. Rachunku brak (to nie była aukcja), zadeklaruję jakaś niską wartość (ale nie zero zł), brak rachunku (przy wymianach nie ma rachunków :-)))) i że to jest materiał do badań naukowych. Nie sądzę, żeby to dało się oclić.. Poza tym chodzi o to, żeby doumenty się zgadzały w procedurze, urzędnikowi. Dziękuję Pawłowi Jałoszyńskiemu za instrukcję na PW.

Ciekawostką jest to o czym piszecie, że Urzędnicy domagają się listy gatunków. Na zdrowy rozum w próbce badawczej nie wiemy co jest, dopóki tego nie otrzymamy. Trudno jest określić co idzie do nas w paczce której nie otrzymalismy. No chyba, że jest się jasnowidzem. Nawet jesli są tam jakieś oznaczenia (locus, jakaś łacina) to przecież jest dzieło nadawcy, a co nadawca może mieć na myśli to już nie nasz problem. Ale wygląda na to, że przybliżony opis i ilości są wystarczające dla urzędnika.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Kurzawa pisze:Podzielię się dobrą informacją - nadawca postąpił zgodnie z moją wcześniejszą instrukcją  i na paczce umieścił jedynie zapis:
"Dried insect for scientific study. No commercial value. 0 $."

W takim razie sprawa wydaje się prosta do załatwienia. Rachunku brak (to nie była aukcja), zadeklaruję jakaś niską wartość (ale nie zero  zł), brak rachunku (przy wymianach nie ma rachunków :-)))) i że to jest materiał do badań naukowych. Nie sądzę, żeby to dało się oclić.. Poza tym chodzi o to, żeby doumenty się zgadzały w procedurze, urzędnikowi. Dziękuję Pawłowi Jałoszyńskiemu za instrukcję na PW.

Ciekawostką jest to o czym piszecie, że Urzędnicy domagają się listy gatunków. Na zdrowy rozum w próbce badawczej nie wiemy co jest, dopóki tego nie otrzymamy. Trudno jest określić co idzie do nas w paczce której nie otrzymalismy. No chyba, że jest się jasnowidzem. Nawet jesli są tam jakieś oznaczenia (locus, jakaś łacina) to przecież jest dzieło nadawcy, a co nadawca może mieć na myśli to już nie nasz problem. Ale  wygląda na to, że przybliżony opis i ilości są wystarczające dla urzędnika.
Witam
Zajmuje się tym codziennie, gdyż pracuje w agencji celnej.
Jacku piszesz No commercial value bez wartości handlowej, lecz to do końca tak nie jest.
Jeśli będzie dużo towaru i duża waga paczki będzie odprawa celno podatkowa. :?
Najlepszym wyjściem jest pokrycie wszystkich opłat przez nadawce :D ,wtedy się nie martwimy o koszty.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj odebrałem paczkę z poczty. Sprawę załatwiłem (z sugestiami m.in. Pawła J.) w ten sposób, że drogą mailową przesłałem oświadczenie, że:
- paczka zawiera suche owady do celów naukowych,
- nie zawiera żadnych gatunków chronionych ani Cites.
- podałem wartość przesyłki 50 zł.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Kurzawa pisze:Dzisiaj odebrałem paczkę z poczty. Sprawę załatwiłem (z sugestiami m.in. Pawła J.) w ten sposób, że drogą mailową przesłałem oświadczenie, że:
- paczka zawiera suche owady do celów naukowych,
- nie zawiera żadnych gatunków chronionych ani Cites.
- podałem wartość przesyłki 50 zł.
To dobrze, że tak wyszło. :ok:
Jednak trafiając na firmę kurierską i urząd celny graniczny sprawa mogłaby wyglądać inaczej.
Pzdr.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak z ciekawości Grzegorzu. Jak w takim razie traktujecie przesyłki z materiałem naukowym, przesłane np. na adres instytucji naukowej? Albo, idąc dalej, materiał naukowy wypożyczony? Bo o ile dobrze rozumiem, zakładasz, że w tym przypadku mamy do czynienia z materiałem ??? handlowym ??? kupionym ??? mającym inną wartość niż np. podane 10$ ???
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Kalisiak pisze:Tak z ciekawości Grzegorzu. Jak w takim razie traktujecie przesyłki z materiałem naukowym, przesłane np. na adres instytucji naukowej? Albo, idąc dalej, materiał naukowy wypożyczony? Bo o ile dobrze rozumiem, zakładasz, że w tym przypadku mamy do czynienia z materiałem ??? handlowym ??? kupionym ??? mającym inną wartość niż np. podane 10$ ???
Zawsze staram się pomagać i odprawiać przesyłkę w pierwszej kolejności. (było kilka przesyłek dla-
Instytut Badawczy Leśnictwa).
Nie zawsze takie zdanie ma urząd celny i wymaga dodatkowych dokumentów potwierdzeń itd. :szok:
I taka walka trwa na papierologię.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, to nie było pytanie osobiste. Po prostu coraz więcej amatorów robi naukę. Co oni mają począć z tą biurokracją? Udowadniać, że nie są wielbłądem?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO - na paczkę z zagranicy

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Kalisiak pisze:Grzegorz, to nie było pytanie osobiste. Po prostu coraz więcej amatorów robi naukę. Co oni mają począć z tą biurokracją? Udowadniać, że nie są wielbłądem?
Dobrze Jacku napisałeś, lecz mamy takie a nie inne prawo celno podatkowe i czasami ręce opadają. :dobani:
To tylko moja opinia, ale potwierdzona z pracy.
Nie będę się rozpisywał o takich przypadkach bo mi nie wolno, ale jest w tym coś dziwnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”