Zmiana rozporządzeń o ochronie gatunkowej

Prawo, ochrona owadów.
Rafał Cieślak
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 08:37
Lokalizacja: Lublin

Zmiana rozporządzeń o ochronie gatunkowej

Post autor: Rafał Cieślak »

Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą rozporządzeń o ochronie gatunkowej zwierząt, roślin, grzybów. Projekty do konsultacji społecznych dostępne na stronie http://www.mos.gov.pl/artykul/5674_kons ... wiska.html
Zainteresowanym życzę miłej lektury :read: :read: :read:
Pozdrawiam
Rafał Cieślak
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: M. Stachowiak »

Nareszcie zmiany w dobrym kierunku :-).
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

M. Stachowiak pisze:Nareszcie zmiany w dobrym kierunku :-).
Nie łapię jednak Mietku z jakiego powodu ochroną ścisłą ma być objęty pospoliciak C. variolosus (czyżby Natura2000?) a częściową o wiele rzadsze C. nitens, C. irregularis i wiele innych przedstawicieli Carabus sp.. Obecność Lucanus cervus, Macroleptura thoracica czy Akimerus schaefferi na liście gatunków częściowo chronionych jest również kuriozalna, bo to gatunki z pewnością mniej liczne w Polsce niż np. kozioróg dębosz (proponowany do ochrony ścisłej).
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: M. Stachowiak »

Chwała Ci za to, że wyłapałeś tyle niekonsekwencji. Aż tak głęboko w treść list nie wnikałem :-). Podejrzewam, że Carabus variolosus znalazł się na liście gatunków podlegających ochronie ścisłej z tego powodu, że jest gatunkiem „naturowym”, ale jeżeli tak jest, to nie rozumiem, dlaczego na tej liście brakuje Lucanus cervus. Ważne jest to, że w wykazie nie ma już takich gatunków, jak np. Carabus olympicus ;-). To ciągle jest projekt i trudno dzisiaj przewidzieć, jak będzie wyglądała jego ostateczna wersja.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

M. Stachowiak pisze:Chwała Ci za to, że wyłapałeś tyle niekonsekwencji. Aż tak głęboko w treść list nie wnikałem :-). Podejrzewam, że Carabus variolosus znalazł się na liście gatunków podlegających ochronie ścisłej z tego powodu, że jest gatunkiem „naturowym”, ale jeżeli tak jest, to nie rozumiem, dlaczego na tej liście brakuje Lucanus cervus. Ważne jest to, że w wykazie nie ma już takich gatunków, jak np. Carabus olympicus ;-). To ciągle jest projekt i trudno dzisiaj przewidzieć, jak będzie wyglądała jego ostateczna wersja.

Tylko rzuciłem okiem. Potrzebna będzie głębsza analiza, szczególnie osób które będą konsultowały ten projekt.
Tymczasem, podobnie jak poprzednie, niepozbawiony wad.

Kopiąc wgłąb:
W bieżącym rozdaniu (ustawa z 2011), Akimerus schaefferi należy do gatunków szczególnej troski (gatunek wymagający ochrony czynnej, więc z numerkiem 2). Podobnie jest z kilkoma gatunkami jelonków, mianowicie z roraczem (L. cervus), dęboszem i wynurtem. Wszystkie te gatunki w proponowanej nowelizacji mają trafić na listę gatunków częściowo chronionych. Wynurt da radę (najliczniejsze krajowe populacje w Parkach Narodowych), pozostałe jelonki i Akimerus nie dadzą rady bez ochrony czynnej.

W proponowanym rozdaniu, do gatunków, które mogą być pozyskiwane, ma dołączyć bóbr. To chyba kolejny pomysł lobby prołowieckiego, tuż po łosiu. Na tym ostatnim ciąży wyrok – Ministerstwo Środowiska chce przywrócić na niego polowania.

Zachęcam do lektury i poparcia akcji społecznej w sprawie łosia:
http://wyborcza.pl/1,75968,16153415,Los ... olska.html
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.ph ... jeid=10568

Po co natomiast chronić w Polsce takie gatunki jak Lethrus apterus czy Carabus besseri?
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: wojtas »

Akurat moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest wreszcie zacząć robić porządek z bobrem. Czas najwyższy :okok:
Nie jestem przekonany żeby to właśnie myśliwi byli za tym żeby on był na liście gatunków łownych. Jest to gatunek dość płochliwy i pozyskanie go jest nie jest takie proste. Poza tym można do niego strzelać tylko na ziemi a tam jak wiadomo nie jest on zbyt dużo czasu.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Marek Hołowiński »

wojtas pisze:Akurat moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest wreszcie zacząć robić porządek z bobrem. Czas najwyższy  :okok:
Nie jestem przekonany żeby to właśnie myśliwi byli za tym żeby on był na liście gatunków łownych. Jest to gatunek dość płochliwy i pozyskanie go jest nie jest takie proste. Poza tym można do niego strzelać tylko na ziemi a tam jak wiadomo nie jest on zbyt dużo czasu.
A wśród myśliwych mówi się tak: - strzelać? a po co? ani z tego tuszy (mięsa), ani trofeum, stracony czas, stracony nabój.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Rafał Celadyn »

https://www.youtube.com/watch?v=zYMHFSc7Tsg
...a w czym te biedne bobry zawiniły ...? :o
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:https://www.youtube.com/watch?v=zYMHFSc7Tsg
...a w czym te biedne bobry zawiniły ...?  :o
:papa:
Rafał
żubr, bóbr, k-wa, łoś
Pewnie tym Rafale, że...
żyją
Marek Hołowiński pisze: A wśród myśliwych mówi się tak: - strzelać? a po co? ani z tego tuszy (mięsa), ani trofeum, stracony czas, stracony nabój.
Więc pozostają pułapki żywołowne.
Żywo...?
A jak często się do nich zagląda?
Co się robi z gościem z pułapki?
Piątkowy obiad?

Nie są to pytania do Ciebie Marku.
Są zaledwie konsekwencją konwencji Twojej wypowiedzi.

Proponuję jednak nie rozwijać tematu ssaczego (mój :| off top ), powrócić do owadów w kontekście projektu.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ja poproszę o jakiś kompletny komentarz, a nie półsłówka. Coś się istotnego zmienia w sprawie owadów? Oprócz czyszczenia jakichś bzdetów.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

Jacek Kalisiak pisze:Ja poproszę o jakiś kompletny komentarz, a nie półsłówka. Coś się istotnego zmienia w sprawie owadów? Oprócz czyszczenia jakichś bzdetów.
Projekt jest zalinkowany w pierwszym poście, pod nim tabele z gatunkami w osobnych załącznikach. Przeczytaj i się podziel.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jeżeli ktoś poczuł się urażony moją prośbą, to przepraszam. Choć nie wiem czym mogłem się narazić.
Ja poproszę o jakiś kompletny komentarz, a nie półsłówka
Jeszcze raz proszę, kogoś kto ma wyrobiony pogląd na tą propozycję zmian, o jakiś szerszy komentarz o projekcie. Oczywiście przeczytałem go pobieżnie, zauważyłem przesunięcia gatunków pomiędzy kategoriami, które ułatwią uzyskiwanie zgód. Chciałbym usłyszeć ogólną ocenę i wypunktowanie istotnych zmian, być może coś umyka mojej uwadze.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: wojtas »

Widzę że zniknie jeden przedstawiciel kózkowatych.
Ergates faber chyba już nie jest uważany za takiego którego warto chronić.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Problematyka ochrony owadów w Polsce i odpowiednich ustaw przewijała się na forum wielokrotnie w różnych aspektach. Od niewiedzy o tym, że owady są chronione (czy wolno je pobrać np. do zdjęcia i zwrócić do środowiska), poprzez nie rozróżnianie ochrony ścisłej od częściowej (np. możliwość badania mrowisk), po niemożliwość posiadania okazów owadów chronionych (np. przewiezionych z zagranicy). Dyskutowaliśmy też o tym, że pewne możliwe zjawiska pozostawały poza regulacjami wyznaczonymi ustawą (np. wejście w posiadanie okazów, które aktualnie należą do gatunków podlegających ochronie lub patową sytuację w wypadku napotkania (pozyskania?) bardzo rzadkiego gatunku podlegającego ochronie). Przewijały się też w dyskusjach przykłady owadów w Polsce niewystępujących, a umieszczonych na liście gatunków podlegających ochronie, chociaż te przypadki należy zaliczyć raczej do kategorii zabawnych nieporozumień bez większego znaczenia dla polskich faunistów.
Dla mnie najbardziej pożądaną byłaby sytuacja, w której autorzy projektów rozporządzenia przedstawiliby cele, jakie chcą osiągnąć. Mógłbym wtedy próbować wyrobić sobie zdanie, czy są to cele ważne, czy o jakichś wcześniejszych niejasnościach nadal zapomniano, czy realizacja tych celów jest w projekcie przewidziana i czy nie wywołuje innych skutków. Mając sam projekt, muszę zgadywać, co autorzy zamierzali osiągnąć, muszę też przebijać się przez specyficzny tekst prawniczy żeby te cele próbować wyłuskać. Oczywiście, jeśli będę chciał uzyskać z tego rozporządzenia informacje czysto praktyczne dla mnie, to przeczytam odpowiednie ustępy i nie będę miał z tym problemów. Ponieważ jednak nie zajmuję się ochroną przyrody, nie pracuję w środowisku ochroniarzy ani w placówce naukowej czy dydaktycznej, nie mam możliwości przedyskutowania takiego projektu czy choćby wysłuchania opinii innych bardziej ode mnie kompetentnych osób, to chciałbym takie opinie móc przeczytać np. na tym forum. Zakładam, że pojawia się tu szereg osób zawodowo zajmujących się tą problematyką. Byłoby chyba interesujące dla forumowiczów, gdyby ktoś zechciał podsumować, co realnie zmienia ten projekt w stosunku do poprzedniego. Nie musi to oczywiście być wypowiedź ocenna.
Natomiast to, jakie gatunki pojawiły się tej czy inne kategorii (oczywiście co innego, gdy przesuwa się dużą grupę gatunków!!), czy jakieś zniknęły lub inne się pojawiły, jest również interesujące, ale to są sprawy do jednostkowej dyskusji nad poszczególnymi gatunkami i czymś jednak innym od omówienia zasadniczych zmian, jakie wniesie to rozporządzenie. Oczywiście w sumie to te gatunki są podmiotem ustawy i ich lista w całości też świadczy o celach rozporządzenia. Chcę tylko odróżnić omawianie celowości umieszczania na listach poszczególnych gatunków od celów, jakie ma realizować rozporządzenie jako takie.
Mam nadzieję, że moja prośba o bardziej ogólną oceną projektu rozporządzenia stanie się teraz bardziej zrozumiała oraz że inni forumowicze przychylą się do opinii, że tak ocena byłaby przydatna nam wszystkim. Moim zdanie forum jest dobrym miejscem, żeby ten projekt prezentować i omawiać. A także propagować idee, które on ma realizować. Raczej nie zakładam, że poszczególni forumowicze będą się w ten projekt szczegółowo wczytywać i go analizować, ale może czyjeś całościowe podsumowanie ich do tego zachęci :tak:

Przepraszam za ten przydługi tekst i ewentualne literówki.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

Jacek Kalisiak pisze:Jeżeli ktoś poczuł się urażony moją prośbą, to przepraszam. Choć nie wiem czym mogłem się narazić.
Ja poproszę o jakiś kompletny komentarz, a nie półsłówka
Jeszcze raz proszę, kogoś kto ma wyrobiony pogląd na tą propozycję zmian, o jakiś szerszy komentarz o projekcie. Oczywiście przeczytałem go pobieżnie, zauważyłem przesunięcia gatunków pomiędzy kategoriami, które ułatwią uzyskiwanie zgód. Chciałbym usłyszeć ogólną ocenę i wypunktowanie istotnych zmian, być może coś umyka mojej uwadze.
Witaj Jacku
Oczywiście nie czuję się urażony, po prostu nie mam wyrobionego całościowego spojrzenia na nowy projekt. Uważam, że Twoja idea jest cenna. Szukamy więc kompetentnego specjalisty. Moja odpowiedź była pisana "na szybko" z założeniem, że będziesz chciał się ustosunkować do proponowanych zmian. ;-)
Chętnie się włączę w dyskusję kazuistyczną, nad konkretnymi gatunkami, szczególnie z listy 2, których polskie populacje obserwuję od kilku lat.
Pozdrawiam
P
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: baiwo »

Ustalanie nowych list gatunków chronionych było przedmiotem szerokich konsultacji, które prowadzono wpierw na etapie wykonawcy (PTOP Salamandra) w dalszej kolejności (obecnie) z środowiskami naukowymi i społeczeństwem. Wiadomo, ze nie każda z propozycji musiała zostać uwzględniona.

Wiadomym jest, ze istnieje wiele opinii odmiennych i bóbr jest dobrym tego przykładem. Zasadniczo zmiana statusu ochronnego (ochrona ścisła lub częściowa) generalnie nie powoduje zmiany w "mocy" jaka wpływa na stan zachowania taksonu. Obecnie to czy gatunek jest chroniony ściśle czy częściowo wpływa jedynie na fakt rozpatrywania wniosku o derogacje przez rożne organy (zależnie od zakazu i statusu jest to gdos lub rdos). Gatunki wymienione w zalacznikach dyrektyw naturowych niezależnie od prawa krajowego musza być analizowane pod kątem przepisów naturowych (art. 56 ustawy o ochronie przyrody).

Tyle suchej gadki.

Jakie bedą realia? Zobaczymy gdy minie co najmniej rok od stosowania tych przepisów. Patrząc na konstrukcję samego rozporządzenia obawiam się że kiepsko bo jest ono bardzo rozbudowane i narazie nie znam osoby, która była by w stanie w całości je zrozumieć.
Przypomina to trochę anegtotę o losach dyrektywy siedliskowej gdy trafiła do:
Włochów - nie przeczytali, rzucili w kosz
Niemców - przeczytali, odprawili w okładkę i włożyli w regał
Polaków - ....... dopisali jeszcze 18 stron ;)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

baiwo pisze:Ustalanie nowych list gatunków chronionych było przedmiotem szerokich konsultacji, które prowadzono wpierw na etapie wykonawcy (PTOP Salamandra) w dalszej kolejności (obecnie) z środowiskami naukowymi i społeczeństwem. Wiadomo, ze nie każda z propozycji musiała zostać uwzględniona.

Wiadomym jest, ze istnieje wiele opinii odmiennych i bóbr jest dobrym tego przykładem. Zasadniczo zmiana statusu ochronnego (ochrona ścisła lub częściowa) generalnie nie powoduje zmiany w "mocy" jaka wpływa na stan zachowania taksonu. Obecnie to czy gatunek jest chroniony ściśle czy częściowo wpływa jedynie na fakt rozpatrywania wniosku o derogacje przez rożne organy (zależnie od zakazu i statusu jest to gdos lub rdos). Gatunki wymienione w zalacznikach dyrektyw naturowych niezależnie od prawa krajowego musza być analizowane pod kątem przepisów naturowych (art. 56 ustawy o ochronie przyrody).

Tyle suchej gadki.

Jakie bedą realia? Zobaczymy gdy minie co najmniej rok od stosowania tych przepisów. Patrząc na konstrukcję samego rozporządzenia obawiam się że kiepsko bo jest ono bardzo rozbudowane i narazie nie znam osoby, która była by w stanie w całości je zrozumieć.
Przypomina to trochę anegtotę o losach dyrektywy siedliskowej gdy trafiła do:
Włochów - nie przeczytali, rzucili w kosz
Niemców - przeczytali, odprawili w okładkę i włożyli w regał
Polaków - ....... dopisali jeszcze 18 stron ;)
Dzięki Tomku za suchą gadkę i dodatek z europejskiego podwórka :P
Z racji wykonywanej pracy, pewnie wiesz jaka będzie różnica (w rozpatrywaniach wniosków o derogację), między gatunkami chronionymi czynnie i tymi z listy 2 (częściowo chronione).
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Tak jak pisałem wcześniej, przeczytałem pobieżnie i doszedłem do wniosku, że praktycznie dla mnie pozostaje bez zmian w stosunku do obowiązującej wersji. Którąś z poprzednich przeczytałem z większą uwagą, go interesowały mnie możliwości uzyskania pewnych pozwoleń. Myślę, że zrozumienie tego rozporządzenia tez nie jest wielką sztuką, ale faktycznie jest pisane bardzo formalnym językiem i skoro nie mam potrzeby uzyskania jakichś odpowiedzi, to wczytywał się nie będę. Myślę, że tak zrobi większość faunistów. Przesunięcie większej ilości gatunków do listy częściowo chronionych nie ma większego znaczenia dla większości amatorów faunistów, a jedynie kiedy się ma jakiś interes do danego gatunku i tak też to oceniłem.
Natomiast o poszczególnych gatunkach i ich losach na listach jak najbardziej można swoje zdanie wypowiadać, choć to pewnie niczego nie zmieni.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: PawełB »

Nie siedzę w ochronie ani przepisach, ale zawsze mnie ciekawi ten pomysł wobec bezkręgowców:
2 – gatunek objęty zakazem umyślnego płoszenia lub niepokojenia.

w tym kontekście:

560. krasopani hera Callimorpha quadripunctaria
561. barczatka kataks Eriogaster catax 2
562. czerwończyk nieparek Lycaena dispar 2
563. czerwończyk fioletek Lycaena helle 2
564. modraszek arion Maculinea arion 2 x
565. modraszek nausitous Maculinea nausithous 2 x
566. modraszek telejus Maculinea teleius 2 x
567. modraszek eroides Polyommatus eroides 2 x
568. modraszek gniady Polyommatus ripartii x
569. ksylomka strix Xylomoia strix 2
570. strzępotek hero Coenonympha hero 2
571.strzępotek edypus Coenonympha oedippus 2
572. górówka sudecka Erebia sudetica 2
573. przeplatka aurinia Euphydryas aurinia x
574. przeplatka maturna Euphydryas maturna 2
575. osadnik wielkooki Lopinga achine 2
576. niepylak apollo Parnassius apollo 2 x
577. niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne 2 x
578. postojak wiesiołkowiec Proserpinus proserpina 2

Gatunki wymagające ochrony czynnej (x)

za to w komentarzu do ustawy napisano:
"Nie wprowadzono także zakazów, których przestrzeganie jest trudne, a które nie mają istotnego znaczenia dla danych gatunków – np. zakazu umyślnego płoszenia ryb, żab czy bezkręgowców (o ile obowiązek takiego zakazu nie wynika z Dyrektywy Siedliskowej), albo zakazu fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie, w sytuacji objęcia zakazem płoszenia i niepokojenia."

a więc to wynika z dyrektywy???? (ripartii nie ma w dyrektywie a więc można umyślnie płoszyć :-) ale co z aurinią?)

I bardzo mnie ciekawi jak ochronę czynną eroidesa (a właściwie to powinno już być erosa, rodzaju Maculinea też już nie ma, mogli by być na bieżąco) wyobrażają sobie autorzy, skoro nie jest właściwie określone środowisko w jakim występuje, a poza tym motyl zmienia siedliska, przypuszczalnie na skutek sukcesji roślinnej w lasach

Generalnie wychodzi na to ze fotografować nadal nie można, ale kosić łąki z w/w gatunkami w celu uzyskania dopłat jak najbardziej :-). No i zabudowa działki z w/w gatunkami nie jest umyślnym płoszeniem :-)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Ustawa

Post autor: rysiaty »

Luzik, zdaje się, że w Polsce aktualnie nie ma ochrony gatunkowej :gl:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112371419
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
Status aktu prawnego: uznany za uchylony
Data uchylenia: 2014-10-02
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bardzo ciekawe, raz już było tak. Czyli jest amnestia....
Dz.U. 2011 nr 237 poz. 1419
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
Tekst ogłoszony: pdf D20111419.pdf
Status aktu prawnego: uznany za uchylony
Data ogłoszenia: 2011-11-08
Data wydania: 2011-10-12
Data wejścia w życie: 2011-11-23
Data obowiązywania: 2011-11-23
Data uchylenia: 2014-10-02
Organ wydający: MIN. ŚRODOWISKA
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: PawełB »

a to pech, akurat już gatunki chronione nie latają.......
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Kamil Mazur »

Znaczy się co tak z grubsza w jednym zdaniu, bo nie chce mi się zagłębiać w szczegóły pdf-a, w jakim sensie amnestia ?
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Delog »

PawełB pisze:a to pech, akurat już gatunki chronione nie latają.......
Biegaczy się nie opłaca, bo z nowej listy będą w większości zdjęte (swoją drogą zaroi się wtedyforum od ich trupów)

No to może żubr?
Albo przynajmniej ognisko w PN?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kamil Mazur pisze:Znaczy się co tak z grubsza w jednym zdaniu, bo nie chce mi się zagłębiać w szczegóły pdf-a, w jakim sensie amnestia ?
To może forumowicze rozwiną co można zrobić w tym momencie?
Podpowiem - wolno posiadać, zbywać (i nabywać) itd. wszystkie gatunki, które były dotąd objęte ochroną gatunkową. Wolno też zbierać materiał do hodowli, rozmnażać, sprowadzać itd. Potem wejdzie ustawa, ktora zabroni posiadania gatunków XXX od dnia wejścia Ustawy w życie. Ale ustawa nie działa wstecz.... tylko "od dnia"
:ja wiem:
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Marek Hołowiński »

Można by pomyśleć że w tym momencie nie obowiązują przepisy dotyczące ochrony gatunkowej, a jest to nieprawda
W linkowanym przez Jacka Kurzawę Dzienniku Ustaw w ISAP, trzeba kliknąć w podane niżej :
podstawa prawna, oraz odesłania i sprawa jest jasna.
Nadal obowiązują:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie
Dz.U. 2012 nr 0 poz. 985 2014.10.02 obowiązujący
Ustawa z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw
a tu podane są aktualne dyrektywy:
Dyrektywa

Data

Tytuł

EUR-Lex
32009R1007 2009-09-16

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1007/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie handlu produktami z fok (Tekst mający znaczenie dla EOG)
EUR-Lex
32009L0147 2009-11-30

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (wersja ujednolicona)
EUR-Lex
31997R0338 1996-12-09

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi
EUR-Lex
31992L0043 1992-05-21

DYREKTYWA RADY 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Marek Hołowiński »

A oto link do Dyrektywy siedliskowej:
http://www.rpo.lubelskie.pl/widget/file ... edliskowa/
Tak na szybko zauważyłem wśród motyli chronionych Nympchalis vau-album i Zerynthia polyxena.
Zdaje się że są tam wszystkie gatunki dotychczas chronione.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: PawełB »

no to jednak idę zaraz wypuścić mojego żubra. A tak było dobrze posiedzieć przy żubrze :-)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Marek Hołowiński »

Co tam dotychczasowe rozporządzenia :shock: dopiero teraz mamy listę gatunków chronionych... :mrgreen: Jednolitą dla całej Unii :szok:
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: rysiaty »

Marek Hołowiński pisze:Nadal obowiązują:         
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Marku ale Rozporządzenie, o którym mowa jest aktem prawa wykonawczego ustawy wprowadzającej ochronę gatunkową jako jedną z form ochrony przyrody w Polsce. Więc mimo, że forma istnieje tj. ochrona gatunkowa, to bez aktu wykonawczego czyli Rozporządzenia z listą gatunków chronionych, po mojemu w praktyce nie są chronione (nie mówię o gatunkach, które są chronione na mocy przepisów międzynarodowych).
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Marek Hołowiński »

Na razie tylko z grubsza zapoznałem się z ustawą. Jednak widzę że jest tak skonstruowana, że zmienia treść niektórych artykułów wcześniejszych ustaw pod kątem spójności z prawem Unii Europejskiej. Ponadto opiera się na wymienionych przeze mnie wyżej rozporządzeniach i dyrektywach. W dalszej części "dyrektywy siedliskowej" podane są listy gatunków wymagających specjalnych obszarów ochrony (tu też są owady), oraz od str 39 gatunki zwierząt i roślin..., które wymagają ścisłej ochrony.
Warto się z tymi aktami zapoznać :wow:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Marek Hołowiński pisze: (...)
Warto się z tymi aktami zapoznać :wow: 
Hmmmm, przepraszam, ale to brzmi trochę tak, jakbyś napisał:
Osoby posiadające prawo jazdy obowiązują jakieś tam przepisy, i byłoby dobrze, gdyby prowadzący pojazdy się z nimi zapoznali. :mrgreen:
Każdy entomolog po prostu musi znać przepisy ochrony przyrody. A osoby zajmujące się entomologią hobbistycznie przynajmniej powinny mieć świadomość, że takie przepisy istnieją i ich obowiązują - szczególnie w zakresie ochrony gatunkowej.

Poczekajmy spokojnie na wejście w życie nowego prawodawstwa.
A w międzyczasie przestudiujmy te dokumenty, dla naszego własnego dobra.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jakub Liberski † »

Nowy akt prawny już jest ogłoszony i opublikowany, obowiązuje od jutra.
Załączniki
Od jutra.
Od jutra.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.37 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Marek Hołowiński »

Ech Adam, nie mam zamiaru nikogo zmuszać. Własna wola każdego.
A ustawa właśnie weszła w życie. Tak cichaczem..., jak widać została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP dnia 31 VIII 2012 r.
i weszła w życie 30 dni od dnia ogłoszenia (opublikowania), czyli obowiązuje od końca września 2012 roku.
No patrzcie jak nasz Rząd szybko pracuje.
To co podałem już jest uzupełnione.
Jakub podaje:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1348/1
Już sobie drukuję :pc:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Konto_usuniete »

Macie rację od 1- do jutra można wszystko kosić dziura była ale już załatana - zostały jeszcze rośliny i grzyby :mrgreen:
W tym czasie obowiązywała jedynie ustawa o ochronie zwierząt - wiec Pawle z tym żubrem to nie ten tego.... :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tej "dziury" nie da się już załatać. Przez te kilka dni był dobry czas do legalnego nabycia kolekcji owadów chronionych :hahaha: 8)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Marek Hołowiński pisze:(...)
A ustawa właśnie weszła w życie. Tak cichaczem..., jak widać została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP dnia 31 VIII 2012 r.
i weszła w życie 30 dni od dnia ogłoszenia (opublikowania), czyli obowiązuje od końca września 2012 roku.
(...)
Ech, Marku, nie to, żebym się czepiał, ale bądźmy precyzyjni:

Oczywiście omawiana Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP dnia 31 VIII 2014 r.
i weszła w życie 30 dni od dnia ogłoszenia (opublikowania), czyli obowiązuje od końca września 2014 roku.
;)
:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:
Marek Hołowiński pisze:(...)
A ustawa właśnie weszła w życie. Tak cichaczem..., jak widać została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP dnia 31 VIII 2012 r.
i weszła w życie 30 dni od dnia ogłoszenia (opublikowania), czyli obowiązuje od końca września 2012 roku.
(...)
Ech, Marku, nie to, żebym się czepiał, ale bądźmy precyzyjni:

Oczywiście omawiana Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP dnia 31 VIII 2014 r.
i weszła w życie 30 dni od dnia ogłoszenia (opublikowania), czyli obowiązuje od końca września 2014 roku.
;)
:hi:
Omawiana ustawa - jak pisał Marek - wyszła 31 VIII 2012 i jest wszystko dobrze
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2012/985/1

Tobie pewnie chodzi o akt prawny z 2014 ("omawiany"). Ten omawiany właśnie to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Tak więc Adam pomieszałeś wszystko, to co napisałeś jest bez pokrycia, bo nie ma nic z 31 VIII 2014. Ale trochę Ci się nie dziwię. Trzeba jednak być uważniejszym przed napisaniem posta i lepiej się pytać niż poprawiać.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jest taka fajna wyszukiwarka:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/Wyszuki ... fault.aspx
Wystarczy zaznaczyć '2014' 'Ustawa' 'ochrona przyrody', można też inne rzeczy i dość szybko można się zorientować w tym co wyszło.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:(...)
Tak więc Adam pomieszałeś wszystko, to co napisałeś jest bez pokrycia, bo nie ma nic z 31 VIII 2014. Ale trochę Ci się nie dziwię. Trzeba jednak być uważniejszym przed napisaniem posta i lepiej się pytać niż poprawiać.
Masz rację, wszystko pomieszałem! :rotfl:

Niemniej najważniejsze jest, że mamy nowe, obowiązujące Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt!
I jego się trzymajmy! ;-)
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: i g n »

witam, mam kilka zasadniczych pytań ochroniarskich:


jak sprawa wygląda gdy:

1. gatunek X .x. pozyskaliśmy, w czasach gdy nie był chroniony, mamy go w zbiorze. Nagle znalazł się na liście gat. chronionych i co w związku z tym? Należy z nim zrobić no właśnie CO? Przestał być legalny...?

2. Dla przykładu: E.faber przestał być chroniony, gdybym włączył go do zbioru w przyszłym sezonie, będzie to legalne. Ale co jeśli za 2 lata zmienia się przepisy i znów będzie wpisany na listę chronionych. Takich ,ryzykownych' gatunków jest sporo, nie tylko z Coleoptera. ?

3. jak rozumiem (rozwinięcie pyt 1) dane na etykiecie, że np złowiony za czasów legalnych niczego nie legalizuje, bo etykiety można drukować dowolne. ?
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: i g n »

wiadomo, że pojedyncze gat w zbiorze można teoretycznie zalegalizować, ale jak będą wyglądały zbiory gdy:

np w 2016 roku wejdzie przepis z zapisem, że 70% polskich gatunków Cerambycidae obejmie się ochroną, co wtedy? W tym kraju wszystko jest możliwe. Wtedy zdjęcia zbiorów nawet najpospolitszych gat. umieszczone na forum w roku 2006 :? staną się dowodem zbrodni, a takowe raz do neta wsadzone z sieci nigdy nie giną.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dobre pytanie. Zapis mówi tak:
§ 6. 1. W stosunku do dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą lub częściową, o których mowa w lp. 1–476 i 478–589 w załączniku nr 1 oraz w lp. 1–202 w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
wprowadza się następujące zakazy:
1) umyślnego zabijania;
2) umyślnego okaleczania lub chwytania;
3) umyślnego niszczenia ich jaj lub form rozwojowych;
4) transportu;
5) chowu;
6) zbierania, pozyskiwania, przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków;
7) niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania;
8) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych
schronień;
9) umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień;
10) zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany lub darowizny okazów gatunków;
11) wwożenia z zagranicy lub wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków;

12) umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
13) umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego.
Przepis dotyczy wszystkich okazów, bez względu na etykietkę pod nim [1 - jeśli ktoś uważa inaczej proszę o opinie]
W sytuacji, gdy ochroną zostałyby objęte w przyszłości kolejne gatunki owadó, albo np. WSZYSTKIE wówczas, zgodnie z Ustawą w takim brzmieniu, zakaz będzie dotyczył ich posiadania, wwozu, wywozu, zbycia i przechowywania okazów wymienionych w Ustawie gatunków.

W sumie to nic w tym dziwnego jesli spojrzeć na inne dziedziny życia. Jeśli rząd wprowadzi zakaz posiadania broni czy narkotyków, to my to rozumiemy. Jeśli wprowadzi kolejny zakaz, który nas nie dotyczy to my to też rozumiemy albo nas to nie obchodzi. Jeśli jednak rząd wprowadzi zakaz który nas dotyczy, to wtedy odzywa się w nas "patriotyzm", bo nam nie wolno niczego nakazywać.

Tak więc, jesli za jakiś czas zostaną objęte ochroną inne gatunki owadów, to będzie się trzeba do przepisu dostosować, czyli przyjąć do wiadomości. O tym pisaliśmy wcześniej (pamiętam wypowiedzi Jacka Kalisiaka) o tym, że w naszym kraju na wszystko pojawiają się coraz to nowe przepisy, które ułatwiają życie urzędnikom, a utrudniają życie wszystkim obywatelom. Dlatego najlepiej, gdyby kolejne Ustawy były konsultowane ze środowiskiem entomologicznym (np. z PTE, które z zasady ma być (miało) naszym reprezentantem w takich czy innych sprawach). Sytuacja opisana przez i g n jest na szczęscie tylko pytaniem teoretycznym.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wujek Adam [†] »

i g n pisze:wiadomo, że pojedyncze gat w zbiorze można teoretycznie zalegalizować, ale jak będą wyglądały zbiory gdy:

np w 2016 roku wejdzie przepis z zapisem, że 70% polskich gatunków Cerambycidae obejmie się ochroną, co wtedy? W tym kraju wszystko jest możliwe. Wtedy zdjęcia zbiorów nawet najpospolitszych gat. umieszczone na forum w roku 2006 :?  staną się dowodem zbrodni, a takowe raz do neta wsadzone z sieci nigdy nie giną.
Jakiekolwiek i czegokolwiek dotyczące prawo nie działa wstecz (chyba, że stanowią o tym odrębne przepisy).
Tak więc zdjęcia ukazujące gatunki chronione sprzed okresu, w którym weszły one pod ochronę nie staną się dowodem żadnej zbrodni, lecz co najwyżej będą świadectwem posiadania takich okazów na dzień, w którym powstało zdjęcie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ustawa mówi o zakazie posiadania okazów gatunku bez względu na datę i miejsce i sposób jego pozyskania. Data pozyskania może być przesłanką do uznania łamiania aktualnie obowiązujących przepisów. Tu nie ma działania wstecz. Ustawa zabrania posiadania (zbywania itd) i już!

A to, czy na Forum będzie zdjęcie, skąd i kiedy to nie ma i nie będzie miało żadnego znaczenia w przyszłości.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacku, postaraj się przeczytać mój post ze zrozumieniem.
Nie odnoszę się w nim do kwestii posiadania gatunków, które najpierw nie były chronione, a w którymś momencie pod ochronę wchodzą, lecz odpowiadam na post, w którym padło pytanie o zupełnie coś innego.
Postaram się to wyjaśnić na przykładzie: jeżeli dziś pokażę na Twoim forum zdjęcie chrabąszcza majowego, który obecnie chroniony nie jest, a ktoś za 3 lata zobaczy tą fotkę, gdy już ów chrabąszcz będzie pod ochroną, to na podstawie tego zdjęcia nikt mnie wstecznie nie ukarze za posiadane okazu tego gatunku w zbiorze w 2014 roku! :ap:
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wiacek »

Jacek Kurzawa pisze:est taka fajna wyszukiwarka:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/Wyszuki ... fault.aspx
Wystarczy zaznaczyć '2014' 'Ustawa' 'ochrona przyrody', można też inne rzeczy  i dość szybko można się zorientować w tym co wyszło.
Lepsza wyszukiwarka jest na stronie sejmowej:
http://isap.sejm.gov.pl/search.jsp
bo tutaj zmienione akty są ujednolicane i nie ma potrzeby szukać po innych aktach co się zmieniło.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:Jacku, postaraj się przeczytać mój post ze zrozumieniem.
Nie odnoszę się w nim do kwestii posiadania gatunków
bla bla bla.....
Adam, ja właśnie o tym piszę, o czym Ty:
Ty
Tak więc zdjęcia ukazujące gatunki chronione sprzed okresu, w którym weszły one pod ochronę nie staną się dowodem żadnej zbrodni
na podstawie tego zdjęcia nikt mnie wstecznie nie ukarze za posiadane okazu tego gatunku w zbiorze w 2014 roku!
Ja
A to, czy na Forum będzie zdjęcie, skąd i kiedy to nie ma i nie będzie miało żadnego znaczenia w przyszłości.
Piszę o tym samym!
---------
Ty
prawo nie działa wstecz
Ja
Tu nie ma działania wstecz.
Piszę o tym samym.

więc nie upominaj mnie o czytanie ze zrozumieniem :laugh: :laugh: :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

I jeszcze raz do ign:
i g n pisze:Wtedy zdjęcia zbiorów nawet najpospolitszych gat. umieszczone na forum w roku 2006 :?  staną się dowodem zbrodni, a takowe raz do neta wsadzone z sieci nigdy nie giną.
Jak już pisałem, zdjęcie nie ma żadnego znaczenia i nie może być dowodem przeciwko nikomu. Dla przykładu: pokazujesz zdjęcia w 2014 a w 2016 gatunki dostają się na listę chronionych. Co wynika ze zdjęcia? Ano nic poza tym, że wtedy, w 2014 miałeś styczność z okazami niechronionego wówczas gatunku. A to czy teraz masz, czy ktoś ma i gdzie te okazy to całkowicie inna sprawa. Zdjęcie z racji swej konstrukcji, nie może być żadnym dowodem w sprawie (kwestia autentyczności) ani żadnej sprawy na ich podstawie nie da się wszcząć. Twoje obawy są więc niepotrzebne.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wujek Adam [†] »

No dobrze.
Obaj edytowaliśmy swoje posty, i teraz faktycznie wyszło nam masło maślane. :smiech:
Grunt jednak, że teraz już pytający wie (??? :D ) jak wyglądają sprawy związane z pokazywaniem zdjęć gatunków współcześnie niechronionych, które kiedyś tam być może będą chronione.

A poza tym możemy mieć nadzieję, że za jakiś czas decydenci dojrzeją do koncepcji ochrony siedliskowej owadów, która zastąpi niezbyt szczęśliwą ochronę gatunkową.
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: i g n »

racja, ochrona bierna jest bo jest - wymierzona przeciwko ludziom, ew. kolekcjonerom. Co jakiś czas można kogoś medialnie ukarać, sama jednak niczego pozytywnego gatunkom nią objętym nie daje. Co do ochrony czynnej, to ustawodawcy ,,nie czują tematu", a pasjonatów i wolontariuszy jest jak zwykle za mało. Stąd kuriozalne i nonsensowne postrzeganie tej ochrony (mogę kupić w Beskidach ciężarówkę/i opałowego buka, wybrać do zakupu stosy tylko zasiedlone przez chronione gatunki, rąbać, ciąć, palić tysiącami osobniki wiadomo jakich gatunków i wszystko jest legalne, ale weź jednego do ręki to już jest nękanie gatunku, a gdy choćby jeden żywy wyszedł z drewna i był np w piwnicy to jest przetrzymywanie.

To chyba najdobitniejszy i znany przykład nic nie dającej ochrony biernej. Pilarz w lesie powinien po 2 minutowym przeszkoleniu pozostawiać drewno zasiedlone - dobrze widać które to. Ale i pilarz i tzw skarb państwa chcą narobić maksymalną ilość metrów :-?
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Wiacek »

Wujek Adam pisze:A poza tym możemy mieć nadzieję, że za jakiś czas decydenci dojrzeją do koncepcji ochrony siedliskowej owadów, która zastąpi niezbyt szczęśliwą ochronę gatunkową.
Istotne jest również to, czy entomolodzy również do tego dojrzeją. Obawiam się, że po pewnym czasie, w odniesieniu do bardzo rzadkich gatunków, mielibyśmy do ochrony tylko ich siedliska. Już Lenin przejechał się, licząc na ludzki rozsądek.
A na pozyskanie okazów gatunków chronionych, nawet rzadkich, można uzyskać pozwolenie - trzeba tylko mieć dobre uzasadnienie do celu pozyskania, poza chęcią posiadania.
Fredrixxon
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 26 czerwca 2015, 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Fredrixxon »

A można prosić o wyjaśnienie, co się dzieje (dziać powinno) z osobnikami legalnie, przed ochroną, włączonymi do kolekcji gdy kolejna ustawa "zdelegalizuje" posiadanie okazu?
Co robicie wy ze swoimi zbiorami, co robią uniwersytety itp.? Rejestruje się, uzyskuje pozwolenia, amnestie ?
Pytam serio, nie interesuje mnie chowanie głowy w piasek.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Rafał Celadyn »

...muszą leżeć w szczelnych pudłach, bezpieczne i ukryte przed wzrokiem "profana" ...do następnej zmiany ustawy ...
:ses
...potem po x latach starszy człowiek będzie o tym opowiadał wnukom:"cieężkie to były czasy ...autostrada kosztowała prawie dwajścia złotych, najdroży w europie ...a benzyna piątkę-tak dziecko, wsadzali nas (entomologów)wtedy do ciupy za robaka".. :rotfl: .
:papa:
Rafał
Fredrixxon
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 26 czerwca 2015, 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Fredrixxon »

Jak widzisz Rafale, jestem w temacie lamą. Miałem jednak nadzieję, że uda się takich odpowiedzi uniknąć.
Dzięx, enyłej.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie przejmuj się ;-) ,jestem w malignie a temat jest mi tak samo obcy jak Tobie ,tylko ja staram, się odpowiadać na takie pytania sam sobie....może to jest jakieś wyjście... :o
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fredrixxon pisze: 1 - A można prosić o wyjaśnienie, co się dzieje (dziać powinno) z osobnikami legalnie, przed ochroną, włączonymi do kolekcji gdy kolejna ustawa "zdelegalizuje" posiadanie okazu?
2 - Co robicie wy ze swoimi zbiorami, co robią uniwersytety itp.? Rejestruje się, uzyskuje pozwolenia, amnestie ?
Pytam serio, nie interesuje mnie chowanie głowy w piasek.
Tu są dwa pytania.
Ad1. Jesli wejdzie ustawa zabraniająca łowienia i posiadania okazów, to należałoby się do niej zastosować - po prostu. Tyle przepisy.
Ad2. Każdy robi co uważa, trudno uzyskać odpowiedź na pytanie co robią wszyscy, bo wszyscy robią różnie a może to samo... trudno powiedzieć. Każdy może napisać co sam robi w tej sytuacji ale nie spodziewaj się, że ktoś Ci na forum napisze - tak, mam okazy owadów chronionych, ustawę mam w d.... mieszkam tu i tu .... itd.

A co robią uniwersytety, muzea, instytucje? To jest trzecie pytanie - z tego co słyszałem, to niewiele..... Instytucji bowiem nie da się zapuszkować a przeciętny pracownik zawsze moze powiedzieć, że on tu pracuje i kiedy przyszedł do pracy to już tak było a to nie jest jego sprawa....
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze: Ad1. Jesli wejdzie ustawa zabraniająca łowienia i posiadania okazów, to należałoby się do niej zastosować - po prostu. Tyle przepisy.
Ad2. Każdy robi co uważa, trudno uzyskać odpowiedź na pytanie co robią wszyscy, bo wszyscy robią różnie a może to samo... trudno powiedzieć. Każdy może napisać co sam robi w tej sytuacji ale nie spodziewaj się, że ktoś Ci na forum napisze - tak, mam okazy owadów chronionych, ustawę mam w d.... mieszkam tu i tu .... itd.
Jacku nie odpowiedziałeś na pytanie - chodziło co zrobić z okazami które się już posiada i "nagle" zostały wzięte pod ochronę.
Zasadą jest że w tym przypadku ustawa posiada tzw. przepisy przejściowe - czyli w ustawie na końcu jest, że np. posiadacz ma 6/12 miesięcy na zalegalizowanie kolekcji lub że przepisy obowiązują od dnia....czyli de facto jak masz coś z wcześniejszą datą to nie dotyczy.
Co do drugiego pytania - to absolutnie podzielam Twoją opinię zwłaszcza w odniesieniu do zbiorów uczelnianych...trudna legalizować jak się nie wie co się posiada i ile... :jo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie było pytania "co zrobić" tylko "co robicie". I moja odpowiedź była odpowiedzią NA PYTANIE.

"Ad2. Każdy robi co uważa, trudno uzyskać odpowiedź na pytanie co robią wszyscy, bo wszyscy robią różnie a może to samo... trudno powiedzieć. Każdy może napisać co sam robi w tej sytuacji ale nie spodziewaj się, że ktoś Ci na forum napisze - tak, mam okazy owadów chronionych, ustawę mam w d.... mieszkam tu i tu .... itd."

Tyle, że nie napisałem co ja robię, ale to tak jak wszyscy :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

grzegorzb pisze:że przepisy obowiązują od dnia....czyli de facto jak masz coś z wcześniejszą datą to nie dotyczy.
Czy na pewno? A nie jest tak, że wszystkie okazy - bez względu na etykietkę - podlegają przepisom Ustawy?
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze:Czy na pewno? A nie jest tak, że wszystkie okazy - bez względu na etykietkę - podlegają przepisom Ustawy?
Jacku jest to różnie w różnych ustawach - jeszcze do niedawna w ustawie o ochronie zwierząt nie było zapisu że regulacja dotyczy zwierząt kręgowych - co sprowadzało się do tego, że dotyczyła WSZYSTKICH i zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem kolekcję gatunków niechronionych należało rejestrować u marszałka województwa - ktoś zarejestrował :bit: :bit: co więcej zgodnie z tą ustawą zabicie zwierzęcia z listy chronionych mogło nastąpić WYŁĄCZNIE przy użyciu broni myśliwskiej - ot tak ciekawostka.
w obecnej ustawie polecam art. 122 - kopalne szczątki roślin i zwierząt - jak ktoś chce to ZGODNIE z USTAWĄ z każdą grudą kredy czy węgla może biegać do wójta, burmistrza lub prezydenta i się pytać czy to cenne -

a jeśli o ochronę chodzi - pamiętasz jakiś czas temu wchodziły ustalenia konwencji CITES - był rok!!!! vacatio legis na zgłoszenie bez kary kości słoniowej, skór, korali itp. a i tak część ludzi "zapomniała" ...
obecnie konstrukcja ustawy i rozporządzeń jest taka, że jeśli coś było na liście to po prostu spadło i już. Jeśli coś doszło to rozporządzenie i tok myślenia ustawodawcy zakłada że chodzi o nowopozyskiwane gatunki - inna sprawa czy będzie ktoś w stanie udowodnić że dany okaz pochodzi z wcześniejszego okresu - zanim nie był objęty ochroną....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

W dalszym ciągu nie widzę powodu, dla którego ochrona miałaby obejmować gatunki w jakimś okresie czasu. W ustawie ani też w Rozporządzeniu nie ma fragmentu który mówiłby o okresie. W takim razie, jeśli nie ma okresu (parametru czasu) to nie ma co liczyć na domysł, jaki mógł być zamysł ustawodawcy. Nie chcę niczego forsować, tylko doprecyzować myśl, którą zacytowałem w poprzednim poście.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Podstawową zasadą państwa prawa jest to, że nowe prawo nie działa wstecz, dlatego właśnie można domniemać - jeśli nie napisano inaczej - że przepisy obowiązują od chwili ich wejścia w życie. Oczywiście z naszym prawe różnie bywało, jednak zawsze - w ekstremalnych przypadkach - można było wygrać przed europejskimi sądami lub Trybunałem Sprawiedliwości, gdyby ktoś miał czas i ochotę dochodzić sprawiedliwości.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, czyli jeśli potraflibysmy udowodnić, że okazy posiadamy od okresu wcześniejszego, przed wejsciem Rozporządzenia, to rzeczywiscie możnaby je uznać że weszliśmy legalnie w ich posiadanie - bo co prawda są chronione, ale zostały pozyskane legalnie. Pozyskane ok. Drążę dalej.....
Pozyskane legalnie, ale czy posiadane?

Rozporządzenie, pierwsza strona:

§7. W stosunku do zwierząt należących do gatunków dziko występujących, o których mowa w § 2—4 i 6 (*), wprowadza się następujące zakazy:
1) umyślnego zabijania;
2) umyślnego okaleczania i chwytania;
3) transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, a także posiadania żywych zwierząt;
4) zbierania, przetrzymywania i posiadania okazów gatunków;
5) umyślnego niszczenia ich jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych;
(...)
11) preparowania okazów gatunków;
12) zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny okazów gatunków;
13) wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków;
(...)

No więc, skoro Rozporządzenie zabrania posiadania - tu nie ma znaczenia sposób pozyskania, choćby był legalny. I co teraz? :mysl:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Cóż, powiem wprost: nasze prawo często piszą barany, bez doświadczenia, bez wiedzy, za to z politycznym umocowaniem i lobbystycznym naciskiem. Skoro lekarz czy nauczyciel fizyki z liceum może być premierem, to nic mnie już nie zdziwi. Tu nie chodzi o to by zrobić dobre prawo tylko w ogóle je zrobić... i ogłosić sukces. W 2014 roku zmian przepisów podatkowych opublikowano 26 tys. stron. Czy podnoszące łapki miernoty w ogóle to czytały ? A kiedy się zastanawiali nad treścią ? Pewnie u Sowy...

Tak to właśnie wygląda. Warto pamiętać, że rozporządzenie ma niższą rangę niż ustawa, trzeba to rozpatrywać w kontekście ustawy ale nawet nie chce mi się tego robić bo mógłbym popaść w depresję. Ważne jest też to, że byle urzędnik z dowolnego ministerstwa nie jest uprawniony personalnie do wydawania jakichkolwiek interpretacji według jego widzi mi się - co w Polsce jest nagminnie praktykowane. Zabranianie posiadania rzeczy, które już się legalnie posiada jest niezgodne z prawem.

Całe szczęście grupy którymi się zajmuję nie mają gatunków chronionych.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz, to nic nie wniosło do tematu. Zastanawiam(-y) się, czy posiadanie jest legalne czy nie, to wszystko. Z jednej strony mamy rzeczywistość a z drugiej przepisy. Chodzi o to żeby to połączyć w oparciu o brzmienie Rozporządzenia i Ustawy a interpretacje dopiero później. A na koniec nasze odczucia.

Najpierw przepisy trzeba poznać, potem starać się je zrozumieć i interpretować w różny sposób. Ciągle mam wrażenie, że nie znamy przepisów (i ciągle się ich uczymy), bo jeśli pojawiają się takie stwierdzenia, że "Ustawa nie obejmuje okazów z wcześniejszą datą...." to ja zaczynam mysleć od początku.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Niezgodne z prawem jest zabranianie posiadania rzeczy już posiadanych legalnie. Prawo nowostanowione NIE MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ.
To podstawy. I wiele się tu zastanawiać nie trzeba.

Artykuł 42. 1 Konstytucji z 1997 głosi: Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Kodeks karny (1997) w artykule 1 § 1: Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

I nieważne są wypociny prawne, Konstytucja jest aktem prawnym najwyższej rangi. Mam nadzieję, że to wniosło coś istotnego do rozważań.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

:brawo: :szacun:
No właśnie o to mi chodziło!
Reasumując:

Wolno posiadać okazy gatunków chronionych, jeśli zostały pozyskane przed wejściem Rozporządzenia, które objęło dany gatunek ochroną.

Teraz drążę dalej ... :mysl:

Jaką datę przyjąć jako datę pozyskania? Oczywiscie tutaj może być wiele róznych wariantów. Ogólnie - mam okaz, etykietka jest np "1997 r." a gatunek to np. Lycaena helle, który ochroną został objęty w 2001. tu link do wątku Marka Hołowińskiego >>>. Skoro utrzymuję że został wtedy pozyskany, jest taka etykietka pod okazem, to musiałyby być dodatkowe dowody, że było inaczej, żeby można było za posiadanie takiego okazu wymierzyć karę.

To chyba jesteśmy "w domu". :ok:
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Ścinek »

Zastanawia mnie tylko na ile ustawodawca "wierzy" osobie posiadającej owe gatunki, w to co jest na etykiecie.Teoretycznie dowodem jest data na etykiecie, ale równie dobrze istnieje pojęcie sfałszowania dowodów. Poza tym odnosze bardzo częste wrażenie że pilnowane gatunki chronione to te, które znajdują się w czerwonej księdze. Z innego punktu widzenia czy ich ochrona polega na pokazywaniu stanowisk publicznie ? W przypadku chociażby jelonków czy koziorogów- nie wiem czy mniej lub bardziej obyty entomolog nie wie gdzie ich szukać, bo stanowiska są podane jak na talerzu, wystarczy poszukać- odrębną kwestią etyczną jest to czy się taki okaz weźmie czy nie. Reasumując- ochrona gatunkowa owadów w Polsce jest komiczna i zakrawa na miano paradoksu i widzimisię ustawodawcy nic więcej - takie jest moje zdanie
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ścinek pisze:Zastanawia mnie tylko na ile ustawodawca "wierzy" osobie posiadającej owe gatunki, w to co jest na etykiecie.Teoretycznie dowodem jest data na etykiecie, ale równie dobrze istnieje pojęcie sfałszowania dowodów. Poza tym odnosze bardzo częste wrażenie że pilnowane gatunki chronione to te, które znajdują się w czerwonej księdze. Z innego punktu widzenia czy ich ochrona polega na pokazywaniu stanowisk publicznie ? W przypadku chociażby jelonków czy koziorogów- nie wiem czy mniej lub bardziej obyty entomolog nie wie gdzie ich szukać, bo stanowiska są podane jak na talerzu, wystarczy poszukać- odrębną kwestią etyczną jest to czy się taki okaz weźmie czy nie. Reasumując- ochrona gatunkowa owadów w Polsce jest komiczna i zakrawa na miano paradoksu i widzimisię ustawodawcy nic więcej - takie jest moje zdanie
Myślisz jak urzędnik skarbowy, wszędzie podejrzenie oszustwa.
Ustawodawca - czyli nikt, bezosobowa nicość. Wierzyć może co najwyżej urzędnik, który "bada" naszą sprawę albo donos na nas, zresztą jego wiara lub niewiara nie ma najmniejszego znaczenia. Jeśli nie wierzy to musi to udowodnić. Póki co to oskarżenie udowadnia winę a nie oskarżony udowadnia niewinność.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Ścinek »

Grzegorz Banasiak pisze: Myślisz jak urzędnik skarbowy, wszędzie podejrzenie oszustwa.
Panie Grzegorzu niech pan wybaczy- zboczenie studenta na wydziale prawa i administracji :rotfl: oraz za napisanie "ustawodawca" mając na myśli urzędnika.

Nie chodzi mi broń boże o wywołanie sporów- po prostu zastanawia mnie ta kwestia, zresztą wiele razy był poruszany temat "autentyczności" etykiet przy okazach.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Spoko, sporów nie ma, to luźna dyskusja, często podbarwiona humorem. Ale trzeba walczyć z urzędniczą niemocą i zacietrzewieniem. Mam nadzieję, że Twoja młoda krew wniesie coś dobrego do urzędniczego grona. Wszak to urzędnik jest dla ludzi a nie ludzie dla niego. To służba a nie "wojna" na paragrafy. :-)
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Ścinek »

Otóż to, też jestem takiego zdania dlatego też poruszyłem we wcześniejszej wypowiedzi to jak chronione są gatunki owadów- co prawda mało jest osób z czystym sumieniem (czy to świadomie czy też nie) pod względem zbiorów, ale to tylko obrazuje to jak ŹLE chronione są gatunki naszej fauny- zamiast chronić same owady powinniśmy chronić miejsca w których występują- inaczej to walka z wiatrakami- nie mam tutaj też na myśli tego, że z powodu jednego Carabus violaceus, który podlega ochronie gatunkowej trzeba zamykać cały las, ale nade wszystko brakuje świadomości ludzi w tym jak niektóre "robaki" są zagrożone.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wiesz, jeśli złapiesz jednego chronionego chrząszcza to "system" będzie cię ścigał do upadłego. Ale jeśli korporacja zechce wybudować jakiś market, magazyn albo fabryczkę - to ochrona nie będzie miała żadnego znaczenia, zaorzą, wykopią, spalą, zniszczą. Ot, takie mamy prawo i ochronę. Najbardziej ściga się tych, którym zależy na ochronie. Łatwiej jest...
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Ścinek »

I z tymi słowami zgodzę się w 100%... a wszystko sprowadza się do odpowiedniej sumy pieniędzy :gl:

Generalnie rzecz biorąc, nie sądzę, żeby entomolog( czy z zamiłowania czy z zawodu) mógł doprowadzić do wytrzebienia gatunku z pewnych rejonów, co nie zmienia faktu, że amatorowi, który zbiera owady żeby to ładnie wyglądały i nic poza tym nie potrzebny jest materiał porównawczy w postaci 40 szt. danego gatunku- a znam takich ludzi- zero etykiet, rozpinanie żadne- po prostu nabity na szpilkę owad, włożony do gabloty żeby wyglądał... I jeszcze tacy ludzie jeżdża po tych i owych miejscowościach znanych większości, co by to na koziorogi albo jelonki zapolować- dlatego też poruszyłem wcześniej kwestię dostępności map w internecie- pytam się PO CO? kto potrzebuje ten będzie wiedział gdzie i jak szukać, ale po co to takim ludziom jak wymieniłem powyżej?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Temat jest o zmianie rozporządzeń :no: :wlosy:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Temat jest o zmianie rozporządzeń  :no:  :wlosy:
oj tam oj tam... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Zmiana rozporządzeń o chronie gatunkowej

Post autor: Jakub Liberski † »

Ścinek pisze:że z powodu jednego Carabus violaceus, który podlega ochronie gatunkowej.
Tak uściślając: już nie jest chroniony.
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Re: Zmiana rozporządzeń o ochronie gatunkowej

Post autor: Szkloney »

Wracając do głównego wątku:
Jacek Kurzawa pisze:No tak, czyli jeśli potraflibysmy udowodnić, że okazy posiadamy od okresu wcześniejszego, przed wejsciem Rozporządzenia, to rzeczywiscie możnaby je uznać że weszliśmy legalnie w ich posiadanie - bo co prawda są chronione, ale zostały pozyskane legalnie. Pozyskane ok. Drążę dalej.....
Pozyskane legalnie, ale czy posiadane?
Grzegorz Banasiak pisze:Artykuł 42. 1 Konstytucji z 1997 głosi: Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Kodeks karny (1997) w artykule 1 § 1: Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Jacek Kurzawa pisze:4) zbierania, przetrzymywania i posiadania okazów gatunków;
Wydaje mi się że jeśli dany gatunek nie był chroniony i mamy go w zbiorze, po czym następuje zmiana statusu tego gatunku na chroniony przez zmianę ustawy, to w świetle prawa popełniamy przestępstwo bo przecież okaz posiadamy co jest zabronione. Tak więc popełniamy zakazany czyn w momencie obowiązywania ustawy. Nikt nie pyta kiedy był złapany, posiadamy go w momencie kiedy nie wolno i już.
Rozwiązaniem tego problemu jest legalizacja zbioru po zmianie ustawy we właściwym oddziale RDOŚ, który nam wyda zezwolenie na posiadanie takich okazów.

Podobna sytuacja była w myślistwie po wpisaniu na listę głuszca. Aby wszystko było zgodnie z prawem ależało zalegalizować trofea wykonane z tego ptaka.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Zmiana rozporządzeń o ochronie gatunkowej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dobrze, że napisałeś "wydaje mi się". Bo tak właśnie jest - wydaje Ci się. Prawo nie działa wstecz. Jeśli przed wprowadzeniem ograniczenia prędkości do 50km/h jeździłeś szybciej to pewnie mandaty Ci przyślą i będziesz musiał zapłacić z odsetkami od dnia "złamania prawa" ;-) ;-) ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”