motyl chroniony

Prawo, ochrona owadów.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

motyl chroniony

Post autor: domino »

Moje zapytanie dotyczy, gdzie mógłbym się udać w razie gdybym odkrył stanowisko jakiegoś prawnie chronionego motyla w swojej okolicy, a okazałoby się, że motyl w tym miejscu nie jest chroniony? Co zrobić wtedy, aby obszar był poddany skutecznej ochronie?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: motyl chroniony

Post autor: Jacek Kurzawa »

Są rózne formy ochrony: np. gatunków lub siedlisk. Czym innym jest ochrona gatunkowa a czym innym ochrona siedlisk. Jesli Ustawą chroniony jest gatunek, to ustawa ta okresla zasady tej ochrony. Poczytaj tą ustawę (o ochronie gatunkowej zwierząt) a znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
https://entomo.pl/prawo/index.php
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: motyl chroniony

Post autor: Dispar »

Najlepiej to sie z domu nieruszac bo a nuż znajdziesz L.dispar i będziesz musiał 3/4 kraju wziąźć pod ochronę :D . Także rób człowieku to co do tej pory robiłeś - nie oddalaj sie od komputera zbyt daleko bo bedą kłopoty :rotfl: .
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: motyl chroniony

Post autor: Brachytron »

:hahaha:

Domino, ponieważ sezon na dzienne o tej porze już zbliża się ku końcowi (w sensie liczby gatunków) to podaj mi proszę, ile masz gatunków z okolic Leszna? Pytam, bo robiłem kiedyś badania w powiecie gostyńskim i jestem ciekaw jak Ci idzie.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: motyl chroniony

Post autor: domino »

W okolicy Leszna jak dotąd udało mnie się odnaleźć 43 gatunki motyli dziennych.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: motyl chroniony

Post autor: Brachytron »

Rozsądna liczba jak na nasze okolice. Jakieś ciekawostki? Może podasz choć listę powszelatków? Ja miałem acteona.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: motyl chroniony

Post autor: domino »

Powszelatki okolic Leszna: Powszelatek brunatek, Warcabnik ślazowiec, Karłątek leśny, Karłątek kniejnik. W sumie 4 gatunki. Myślę, że w okolicy są i kolejne 4, tylko na nie na razie nie trafiłem.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: motyl chroniony

Post autor: Brachytron »

Może nie być. Południowa Wielkopolska jest jednym z najbardziej przekształconych terenów w kraju. Jeśli przejrzysz mapy XVIII wieczne to zauważysz, że niewiele się zmieniło (głównie chodzi o lesistość).
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: motyl chroniony

Post autor: domino »

No właśnie przyroda jest mocno przekształcona przez człowieka. Ostatnio jednak 5 km na południowy wschód od Leszna natrafiłem na dużą śródleśną łąkę ok (10 ha) w sercu sosnowo dębowego lasu. Łąka nisko położona i jakby trochę wilgotna. I byłby to pewnie teren ciekawy, gdyby nie to, że obficie porósł wysokim trawskiem. Gwoździem do trumny dla motyli są jeszcze wszędobylskie olchy. A lepiej by było gdyby rosły tam wierzby czy osiki, jeśli to teren wilgotny. Tylko w miejscach przerytych przez dziki jest ciekawiej i można pochodzić z siatką. Rosną tam nawet pojedyncze goryczki. Poza tym sporo ostów i trochę innych wysokich kwiatów. Jedyne gatunki, które tam odnotowałem to kratnik, jurtina, malinowiec (liczny) no i chyba pazik dębowiec (w locie tylko widziałem). Ciekawe czy coś lepszego może się ukrywać w tym miejscu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”