Sichrawa

Prawo, ochrona owadów.
Przemek Zięba

Sichrawa

Post autor: Przemek Zięba »

brakkonta

Re: Sichrawa

Post autor: brakkonta »

no !!! To już wszyscy wiedzą gdzie jechać po Sichrawę :D . A tak stuliliby pyski i robak spokojnie by sobie żył. Wystarczyłoby dosadzać to tu to tam cichcem rośliny żywicielskie i myślę że to wyszłoby Sichrawie dużo bardziej na zdrowie niż darcie się urbi et orbi gdzie należy szukać robaka, jakże cennego dla "chrząszczolubów". Źle to widzę :( .
Przemek Zięba

Re: Sichrawa

Post autor: Przemek Zięba »

Ani chybi masz rację...
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Re: Sichrawa

Post autor: Picu »

Jako mieszkaniec tejże gminy muszę z przykrością stwierdzić, że istnieje ogromna nagonka i sprzeciw do Natury 2000. Niektórzy samorządowcy posiadają poronione wizje inwestycji w budowę tras narciarskich, w miejscach występowania ostoi dzikiej przyrody. Przykładowo próbowano przeforsować projekt budowy wyciągu narciarskiego, który częściowo biegłby terenem
BgPN-u. Aczkolwiek z biegiem czasu tendencja powoli normalizuje się.
brakkonta

Re: Sichrawa

Post autor: brakkonta »

ta ja jeszcze a'propos Sichrawy w Polsce. Dlaczego tak zacna kniga, jak "Catalogue of Palearctic Coleoptera" Lobla i Smetany NIE wykazuje jej z Polski ?? :shock:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Sichrawa

Post autor: Antek Kwiczala † »

próbowano przeforsować projekt budowy wyciągu narciarskiego, który częściowo biegłby terenem BgPN-u.
Nic w tym nadzwyczajnego. Przecież w tatrzańskim PN też biegną wyciągi i są narciarskie trasy zjazdowe. Jeśli to robić rozsądnie, wszystko można pogodzić.
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Re: Sichrawa

Post autor: Picu »

Ale proszę o porównanie wielkościowe TPN - u i BgPN-u, poza tym projekt ten, (na szczęście nieprzeforsowany) miał ingerować w unikatowe w Beskidach piętra kosodrzewiny i hal.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sichrawa

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A mi się wydaje, że ten kto zna stanowiska sichrawy i tak da jej spokój, a osoba spoza branży to i tak by się sichrawą nie interesowała, myślicie że teraz nastąpi najad entomołapaczy na rejon tej gminy ? Wątpię...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sichrawa

Post autor: Jacek Kurzawa »

J.M. pisze:ja jeszcze a'propos Sichrawy w Polsce. Dlaczego tak zacna kniga, jak "Catalogue of Palearctic Coleoptera" Lobla i Smetany NIE wykazuje jej z Polski ?? :shock:
Bo w CPC6 jest wiele błędow i akurat tu też :-)
Błąd już wykryli autorzy. Mikhail Danilevski skrupulatnie wypisał już wszelkie "oszibki" co można sobie poczytać, wydrukować, nauczyć się, zapamiętać (etc.etc.)
http://www.cerambycidae.net/catalog.html
brakkonta

Re: Sichrawa

Post autor: brakkonta »

Rafał pisze:ten kto zna stanowiska sichrawy i tak da jej spokój, a osoba spoza branży to i tak by się sichrawą nie interesowała
.....i są jeszcze ci trzeci, całe zastępy łapaczy, których ogarnęła moda zbierania kózek i to oni będą niebezpieczni. To oni potrafią beznamiętnie trzaskać stanowiska i potem startować do handlu. Oj Rafał, w jakimś dziwnie pięknym świecie żyjesz. Powiedz co palisz :wink: Ja widziałem już pozakopywane pułapki Barbera w......okolicach Sandomierza (i tak Wszyscy kózkarze wiedzą gdzie) a w nich Dorcadiony.....te słoiki same się tak bez sensu akurat tu i o tej porze nie zakopały. Konkretne stanowisko na konkretny, rzadki gatunek i najazd gotowy. Dlatego zaczynam wiele stanowisk trzymać w ścisłej tajemnicy i udostępniam je tylko ludziom arcy zaufanym i wykorzystującym do prac naukowych.
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Re: Sichrawa

Post autor: baiwo »

Podzielam zdanie kolegi Jacka, kolekcjonerstwo jest groźne w stosunku do gatunków o małych populacjach zlokalizowanych na małych powierzchniach (wręcz endemicznych).
Co do sichrawy karpackiej, ciekawe jest jedno: dlaczego ustawodawca w rozporządzeniu o gatunkach dziko występujących roślin podlegających ochronie prawnej, nie ujął żywiciela tej kozy. Wszyscy wiem że tam gdzie Lonicera nigra tam Pseudogaurotina excellens. Wtedy nie trzeba by Natury żeby chronić ten gatunek. Oba byłyby pod ochroną, nie do ruszenia zgodnie z literą prawa oczywiście, i spokój ducha przynajmniej mojego byłby większy.
Ktoś może powiedziec że suchodrzw czarny w Karpatach niczym nadzwyaczjnym nie jest, ale dlaczego by nie chronić pro forma żywyciela tak rzadkiego gatunku?
Co do Natury nie znam przebiegu, ale wydaje mi się, że i tak większość gminy jest w otlulinie BabPR więc to chyba tylko fobia rządzących...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sichrawa

Post autor: M. Stachowiak »

J.M. pisze: ... udostępniam je tylko ludziom arcy zaufanym i wykorzystującym do prac naukowych.
Uważasz, że „łapacze” prac naukowych nie czytają? Niestety, dopóki owady przez wielu kolekcjonerów traktowane będą jak przedmioty zbieractwa i handlu, dopóty proceder wyłapywania ich będzie kwitł. Nie wydaje mi się, że w tej sprawie w najbliższych latach coś znacząco się zmieni.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sichrawa

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Prof. Stachowiak ma rację, bo jeśli ktoś kupuje sichrawy i inne rzadkie gatunki lub endemity i z tego czerpie radość to już słów na to nie ma... No comments...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”