projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt

Post autor: CezaryN »

Ministerstwo Środowiska udostępniło na swej stronie projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jest trochę zmian, również w liście owadów, ruszono m. in. temat pachnicy. Projekt jest na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
http://www.mos.gov.pl/artykul/3310_proj ... owych.html
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: Jarosław Bury »

Po szybkim przeglądzie powiem jedno - nie są na bieżąco z nazewnictwem :?
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: Bartek Pacuk »

Mnie z kolei po bardzo pobieżnym przejrzeniu rozporządzenia zastanawia jedno: skąd do cholery oni tam wytrzasnęli Carabus olympiae?
Przemek Zięba

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: Przemek Zięba »

No ale mamy i Osmoderma spp. zamiast O.eremita wracając do wątku o Osmodermie zarówno eremita jak i barnabita w tym układzie będa chronione
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: PawełB »

Jarosław Bury pisze:Po szybkim przeglądzie powiem jedno - nie są na bieżąco z nazewnictwem :?
nowe nazwy nie nabrały jeszcze mocy urzędowej :-)

PS - jestem w szoku - wreszcie usunięto tygrzyka Argiope bruennichi z listy chronionych pająków - czyżby naprawdę dotarło do kogoś, ze ten pajęczak występuje dosłownie wszędzie, czy też to działanie "unijne"?
Przemek Zięba

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: Przemek Zięba »

PawełB pisze: występuje dosłownie wszędzie, czy też to działanie "unijne"?
prawdopodobnie przy kolejnej ,,nowelce" zdejmą Mantis religiosa która stała się bardzo pospolita
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: tempelik »

Przeraziły mnie liczby gatunków... Szkoda że aż tyle potrzebuje ochrony :( Nie chodzi mi tu tylko o same owady ale ogólnie o wszystkie zwierzęta! Aż 339 potrzebuje czynnej ochrony, a 25 częściowej! Pomimo, że to setne części z ogólnej różnorodności to wg mnie potrafi przerazić. Ciekawe ile ta ochrona prawna pomoże...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: projekt rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwie

Post autor: PawełB »

w wypadku owadów pomoże tyle co nic. Np. zahamuje całkowicie handel i przemyt krynicznią wilgotką i porobnicą włochatką:-). Wraz z postępem cywilizacji i zabudowywaniem/zagospodarowywaniem kolejnych obszarów postępować będzie utrata siedlisk. Tak naprawdę to proces nie do zatrzymania. Co melioranci zrobią z wszystkimi gatunkami "wilgociolubnymi" z listy?

Daje się zauważyć, że im bardziej poznana i popularna grupa (niekoniecznie najliczniejsza w gatunki) tym więcej chronionych gatunków - najlepszy przykład motyle dzienne, kózkowate, ważki. Martwi mnie że nie chronimy żadnych rzadkich skoczogonków i roztoczy glebowych :-) Czyli generalnie - największe zagrożenie to entomolodzy :-(

Co da ochrona górówki sudeckiej, którą widziało może 5 osób w Polsce (w naturze)? Powstanie rezerwat w miejscu gdzie ją ktoś zobaczy?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”